Рішення
від 12.12.2019 по справі 470/855/18
БЕРЕЗНЕГУВАТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 2/470/44/19

Справа № 470/855/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 грудня 2019 року смт. Березнегувате

Березнегуватський районний суд Миколаївської області у складі:

головуючого судді Лусти С.А.,

за участю секретаря судового засідання Дячук А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Висунської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

27 листопада 2018 року позивач звернувся до Березнегуватського районного суду Миколаївської області з позовом до ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

В позові зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його матір - ОСОБА_4 . Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 4,94 га, розташовану на території Висунської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та майновий пай в СТОВ ім. Т.Г. Шевченка, що в с. Висунськ Березнегуватського району Миколаївської області. Відповідач є спадкоємцем померлої за заповітом щодо вищевказаної земельної ділянки та рішенням Березнегуватського районного суду Миколаївської області їй поновлено строк для прийняття спадщини. Щодо майнового паю заповіт не складався, спадкоємцем першої черги за законом є позивач. Звернувшись до державної нотаріальної контори за оформленням спадкових прав, йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину по причині пропуску встановленого законодавством строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вважає, що строк для прийняття спадщини пропустив з поважної причини в зв`язку із необізнаністю в юридичних питаннях та важким матеріальним станом на той час. Просив визначити йому строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 строком три місяці з дня набрання рішення суду законної сили.

Ухвалою суду від 05 червня 2019 року у справі було замінено первісного відповідача ОСОБА_3 на Висунську сільську раду Березнегуватського району Миколаївської області, оскільки рішення Березнегуватського районного суду, яким їй поновлено строк для прийняття спадщини, постановою Миколаївського апеляційного суду було скасовано, а ухвалою суду від 24 вересня 2019 року, до участі в справі в якості співвідповідача залучено ОСОБА_2 , оскільки вона є спадкоємцем померлої за заповітом.

Позивач в судове засідання не з`явився, направив заяву про слухання справи у його відсутність та підтримання позовних вимог у повному обсязі.

Представник Висунської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області направив до суду заяву про слухання справи у його відсутність та не заперечення проти задоволення позовних вимог позивача.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, направила заяву про слухання справи у її відсутність та надала відзив на позовну заяву, в якому просила відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, оскільки причини пропуску ним строку на звернення із заявою про прийняття спадщини, не є поважними.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України .

Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд доходить наступного .

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, виданого повторно відділом державної реєстрації актів цивільного стану Березнегуватського районного управління юстиції Миколаївської області 27.06.2012 року, актовий запис № 3 (а.с.5).

Позивач ОСОБА_1 є сином померлої, що підтверджується копією його свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 18.01.1951 року та копією експертного висновку Українського бюро лінгвістичних експертиз № 056/450-а від 08.06.2018 року, де зазначено, що ім`я « ОСОБА_5 » та « ОСОБА_6 » попри розбіжності в документах, є ідентичними (а.с.4,54).

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на належне їй майно, зокрема на майновий пай в СТОВ ім. Т.Г. Шевченка с. Висунськ, згідно свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства серії МК 04-03 № 000632 виданого 05 жовтня 2001 року (а.с.10).

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, довідки Висунської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області від 04.01.2017 року, ОСОБА_4 на день смерті була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , які не є її родичами (а.с.23).

Позивач є спадкоємцем померлої за законом, однак протягом встановленого законом строку до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини не звернувся, оскільки довгий час був у скрутному матеріальному становищі.

21 червня 2018 року приватним нотаріусом Березнегуватського нотаріального округу Миколаївської області Бондар В.В. позивачу відмовлено в оформленні спадщини за законом після смерті ОСОБА_4 , з причини пропуску ним строку для подання заяви (а.с.9).

Частина 2 статті 1220 ЦК України передбачає, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ч.1 ст.1270 зазначеного Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Нормою статті 1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

Відповідно до роз`яснень, що містяться в п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК . Зазначене положення застосовується до спадкоємців, в яких право на спадкування виникло з набранням чинності зазначеним Кодексом. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Рішенням Березнегуватського районного суду Миколаївської області від 10 серпня 2017 року відповідачу ОСОБА_2 визначено додатковий строк у 3 місяці з моменту набрання рішення законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.19).

Згідно копії спадкової справи № 43/2017, вказану заяву ОСОБА_2 подала до приватного нотаріуса 18 вересня 2017 року, що свідчить про прийняття нею спадщини після смерті ОСОБА_4 (а.с.17).

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Так, позивачем, крім іншого, на підтвердження поважності причини пропуску строку для прийняття спадщини, було надано копії висновку № 68 лікарсько-консультативної комісії від 19.04.2017 року та довідки Березнегуватської центральної районної лікарні № 1169-04 від 18.08.2017 року, виданих на ім`я його дружини ОСОБА_13 про те, що остання знаходилася на стаціонарному лікуванні в період з 16 по 26 березня 2011 року та з 07 по 17 серпня 2012 року з діагнозом гіпертонічна хвороба ІІ, кризовий перебіг, в зв`язку з чим вона постійно потрапляла до лікарні у тяжкому стані, часто викликалася швидка допомога додому (а.с.55).

Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

У відповідності до ч.1,7 ст.81 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно листа Вищого Спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування", юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім`єю), невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови не можуть бути визнані судом поважними причинами пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, хвороба членів сім`ї, усунення розбіжностей в документах, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, тощо.

Таким чином, в межах строку наданого цивільним законодавством, позивач не вчинив дій, які б свідчили про прийняття ним спадщини за законом, що, виходячи зі змісту ч.1 ст.1272 ЦК України , слід вважати фактичним неприйняттям спадщини.

Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, суд приходить до висновку, що строк на звернення із заявою про прийняття спадщини позивачем пропущений без поважних причин.

Крім того, виходячи із наведених норм права, відповідачами перш за все є спадкоємці, які прийняли спадщину і тільки при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Судом встановлено, що предметом спору у даній справі є визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , після смерті якої, спадщину прийняла, у визначений їй рішенням Березнегуватського районного суду Миколаївської області додатковий строк, відповідач ОСОБА_2 .

Таким чином, Висунська сільська рада Березнегуватського району Миколаївської області є неналежним відповідачем у справі.

З огляду на викладене, враховуючи, що причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини після смерті матері ОСОБА_4 не можуть бути прийняті як поважні, Висунська сільська рада Березнегуватського району Миколаївської області не є належним відповідачем у справі, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задоволенню не підлягають.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст.12, 13, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Висунської сільської ради Березнегуватського району Миколаївської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 30-денний строк з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його постановлення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Березнегуватським РВ УМВС України в Миколаївській області 25.11.1996 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_3 .

Відповідачі:

Висунська сільська рада Березнегуватського району Миколаївської області, місце знаходження: індекс 56240, Миколаївська область, Березнегуватський район, с. Висунськ, вул. Ковтюха, буд. 1, код ЄДРПОУ 04375820.

ОСОБА_2 , місце проживання: індекс АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Березнегуватським РВ УМВС України в Миколаївській області 26.09.1996 року.

Суддя С. А. Луста

СудБерезнегуватський районний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення12.12.2019
Оприлюднено15.12.2019
Номер документу86334166
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —470/855/18

Рішення від 12.12.2019

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Луста С. А.

Ухвала від 24.09.2019

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Луста С. А.

Ухвала від 22.07.2019

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Луста С. А.

Ухвала від 05.06.2019

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Луста С. А.

Ухвала від 28.02.2019

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Луста С. А.

Ухвала від 16.01.2019

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Луста С. А.

Ухвала від 03.12.2018

Цивільне

Березнегуватський районний суд Миколаївської області

Луста С. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні