Рішення
від 16.12.2019 по справі 400/1667/19
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 грудня 2019 р. справа № 400/1667/19 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянув у порядку загального позовного провадження, в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївавтодор", вул. Новозаводська, 34, м. Миколаїв, 54028

до відповідачаГоловного управління ДФС у Миколаївській області, вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.02.2019 р. №00008685005/36954743

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Миколаївавтодор" (надалі - позивач або ТОВ "Миколаївавтодор") звернулось з позовом до Головного управління ДФС у Миколаївській області (надалі - відповідач або ГУ ДФС у Миколаївській області), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 06.02.2019 року № 00008685005/36954743.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - ЄРПН) податкову накладну та/або розрахунок коригування, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200-1.3 ст. 200-1 Податкового Кодексу України (надалі - ПК України). Право платника на реєстрацію податкової накладної в ЄРПН виникає виключно в разі наявності у платника потрібної суми коштів в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Крім того, відповідальність за порушення граничних строків для реєстрації податкових накладних, вказаних в акті камеральної перевірки, передбачена для платників, крім випадків подання податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Тому, з огляду на це, позивачем не порушено граничних строків реєстрації податкових накладних та податкове повідомлення-рішення винесено протиправно.

Відповідач позов не визнав, у відзиві просив в задоволенні позову відмовити. Відповідно до п. 201.10 ст. 201 ПК України визначено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН. Порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого п. 201.10 ст. 201 ПК України, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в ЄРПН (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільненні від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника ПДВ, на якого відповідно до вимог ст. 192, 201 ПК України покладено обов`язок щодо реєстрації, штрафу в розмірі від 10 до 50 відсотків. Тобто, за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН штрафні санкції, визначені п. 120-1.1 ст. 120-1 ПК України, не застосовуються виключно до податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільненні від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою (а. с. 29-33).

Ухвалою від 07.06.2019 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.

За наслідками підготовчого провадження, суд прийняв ухвалу про призначення справи до судового розгляду по суті.

Представник позивача подав клопотання про розгляд справи за відсутності позивача (а. с. 47).

Керуючись ч. 9 ст. 205 КАС України, суд розглянув справу в порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір, суд враховує наступне.

Протягом березня, квітня, липня, серпня, вересня, листопада, грудня 2017 року, а також травня, липня, серпня, вересня 2018 року, ТОВ "Миколаївавтодор" виписано 115 податкових накладних на загальну суму ПДВ 13 093 685,95 гривень.

ГУ ДФС у Миколаївській області проведено камеральну перевірку щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН ТОВ "Миколаївавтодор", за результатами якої складено акт від 08.01.2019 року, яким визначено, що вищезазначені податкові накладні були зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничних строків, передбачених ст. 201 ПК України.

06.02.2019 року ГУ ДФС у Миколаївській області винесено податкове повідомлення-рішення № 00008685005 про застосування до ТОВ "Миколаївавтодор" штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на суму 1 955 616,79 грн. (а. с. 8).

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п. 201.10 ст. 201.10 ПК України, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

- для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відповідно до пп. 120-1.1. ст. 120 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Сторони не заперечують факт порушення граничного строку реєстрації податкових накладних. Предметом даного спору є вирішення питання чи існує необхідність застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, у випадку відсутності на рахунках платника обігових коштів.

На думку позивача, право платника на реєстрацію податкової накладної в ЄРПН виникає виключно в разі наявності у платника потрібної суми коштів в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

На думку відповідача, відповідно до норм податкового законодавства, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН. Крім того, податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в ЄРПН.

Також, у постанові Верховного Суду від 04.09.2018 року в адміністративній справі № 816/1488/17, сформульований правовий висновок про те, що для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/76248076).

Аналогічний висновок, викладений у постановах Верховного Суду від 11.12.2018 року у справі № 807/68/18 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/78468472), від 07.02.2019 року у справі № 808/3250/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/79671789), від 13.03.2019 року у справі № 813/4157/17 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/80457660).

Суд вважає за необхідне також зазначити, що жодне положення ПК України не дає підстави для висновку про те, що платник податків звільняється від фінансової відповідальності за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в ЄРПН, у разі відсутності обігових коштів для поповнення рахунку в системі електронного декларування ПДВ.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Миколаївавтодор" (вул. Новозаводська, 34, м. Миколаїв, 54028, ЄДРПОУ 36954743) до Головного управління ДФС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ЄДРПОУ 39394277) відмовити.

2. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя А. О. Мороз

Дата ухвалення рішення16.12.2019
Оприлюднено18.12.2019
Номер документу86351500
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —400/1667/19

Постанова від 04.03.2020

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Федусик А.Г.

Ухвала від 03.03.2020

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Федусик А.Г.

Ухвала від 05.02.2020

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Федусик А.Г.

Ухвала від 27.01.2020

Адміністративне

П'ятий апеляційний адміністративний суд

Федусик А.Г.

Рішення від 16.12.2019

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Мороз А. О.

Ухвала від 05.07.2019

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Мороз А. О.

Ухвала від 07.06.2019

Адміністративне

Миколаївський окружний адміністративний суд

Мороз А. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні