Справа № 2-191/10
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 березня 2010 року Солом’янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Калініченко О.Б.
при секретарі - Кучерявець О.В.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Траєкторія» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 240000 грн., що складається з суми основного боргу в розмірі 200 000 грн. та суми штрафу в розмірі 40 000,00 грн., яка виникла внаслідок виконання позивачем своїх зобов’язань за договором поруки, укладеним між позивачем, відповідачем та кредитною спілкою "КС Володар".
Свої вимоги позивач мотивує тим, що між Кредитною спілкою та відповідачем 24.10.2007 року був укладений кредитний договір № 1502-К, за яким Кредитна спілка надала відповідачу кошти у розмірі 333 000,00 грн. Наряду з іншим виконання відповідачем грошових зобов’язань за кредитним договором було забезпечене порукою позивача на підставі договору поруки № 1502-п від 24.10.2007 року, укладеного між Кредитною спілкою, відповідачем і позивачем.
У зв’язку з порушенням відповідачем свої зобов’язання за кредитним договором позивач виконав вимоги Кредитної спілки і погасив заборгованість відповідача за кредитним договором та перерахував на рахунок Кредитної спілки грошові кошти в рахунок погашення заборгованості відповідача по сплаті відсотків за користування кредитними коштами та по погашенню кредиту, а всього – 300 000 грн.
Відповідач же перерахував на користь позивача грошові кошти в розмірі 100 000 грн., частково виконавши свої зобов’язання, передбачені договором поруки.
Разом з тим, договором поруки встановлена неустойка у розмірі 20 % від сплаченої поручителем кредитору за позичальника (відповідача) суми грошових коштів у випадку недотримання відповідачем (позичальником) вимог щодо сплати на користь позивача (поручителя) грошових коштів у 10-денний строк від дати повідомлення про це.
У зв’язку з тим, що відповідач не сплатив грошові кошти в розмірі 200000 грн. на користь позивача протягом 10 днів, позивачем у відповідності до договору поруки на основну суму боргу відповідача у розмірі 200 000 грн. була нарахована неустойка (у формі штрафу), що становить 40 000 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача проти позову в судовому засіданні заперечував, посилаючись на те, що позивачем не повністю виконаний договір поруки, а саме заборгованість відповідача перед кредитодавцем виплачена позивачем як поручителем не в повному обсязі, а тому вимагати повернення часткового погашення заборгованості від відповідача як боржника позивач не вправі, оскільки кредитор також має вимоги на цю суму. Крім того, на його думку, процедура повідомлення про заборгованість була порушена, т. я. відсутнє підтвердження отримання відповідачем такого повідомлення. При цьому послатись на правові підстави своїх заперечень представник не зміг.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, надані сторонами докази, які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість і прийняті судом, повно та всебічно з’ясувавши обставини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
24 жовтня 2007 року між Кредитною спілкою та відповідачем був укладений кредитний договір № 1502-К, за яким Кредитна спілка надала відповідачу кошти у розмірі 333 000,00 грн. на умовах кредиту на строк з 24 жовтня 2007 року по 24 жовтня 2008 року зі сплатою відповідачем за користування кредитом відсотків із розрахунку 20 %, які в рамках кредитного договору були збільшені до 23,5% річних на суму залишку заборгованості.
20 червня 2008 року між Кредитною спілкою і відповідачем був укладений Додатковий договір № 1 до кредитного договору № 1502-К, за яким сторони досягли взаємної згоди внести зміни до п.п. 1.1., 1.2. кредитного договору, виклавши їх в новій редакції, за якою загальна вартість кредиту становить 73 677,84 грн., що складається з наступних сум: 70 327,84 грн. – грошовий вираз відсотків; 2 650,00 грн. – вартість послуг ТОВ «Траєкторія» за Договором № 268-і від 16 жовтня 2007 року; 700,00 грн. – вартість послуг з проведення експертної оцінки за Договором № 160/О від 16 жовтня 2007 року.
Виконання відповідачем грошових зобов’язань за кредитним договором забезпечувалось порукою на підставі договору поруки № 1502-п від 24.10.2007 року, укладеного між Кредитною спілкою, відповідачем і позивачем. За договором поруки позивач виступив поручителем перед Кредитною спілкою за відповідача як позичальника по кредитному договору.
Так, позивач зобов’язувався у разі невиконання відповідачем своїх зобов’язань за кредитним договором виконати за відповідача його грошові зобов’язання, що виникли з кредитного договору, згідно наданого Кредитною спілкою розрахунку.
Виконання відповідачем грошових зобов’язань з кредитного договору також забезпечувалось іпотекою на підставі договору іпотеки від 24.10.2008 року, укладеного між Кредитною спілкою (іпотекодержатель) з одного боку і іпотекодавцем – (майновим поручителем) – ОСОБА_2 в особі ОСОБА_3 – з іншого боку. Предметом іпотеки є земельна ділянка загальною площею 0,250 га, цільове призначення – для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що знаходиться за адресою: Київська обл., Васильківський р-н, с. Крушинка, вул. Польова, кадастровий номер 3221484001:01:006:0038.
Кредит був наданий відповідачу строком на один календарний рік за умови сплати ним щомісяця частини кредиту та відсотків за користування кредитними коштами. Згідно п. 2.4. кредитного договору за використання кредиту відсотки нараховувалися за фактичну кількість днів користування кредитом один раз на місяць - в останній день місяця. При розрахунку відсотків враховувався день повернення кредиту та не враховувався день надання кредиту. Сплата відсотків здійснюється позичальником на рахунок кредитодавця або шляхом внесення готівки позичальником в касу кредитодавця не пізніше 5-го (п’ятого) числа місяця, наступного за місяцем, в якому нараховані відсотки. Повернення кредиту здійснюється відповідачем не пізніше 24 жовтня 2008 року.
Згідно п. 1.2 договору поруки в разі невиконання позичальником зобов’язань в установлений строк кредитор вправі задовольнити свої грошові вимоги до позичальника у повному обсязі за рахунок поручителя (ТОВ «Траєкторія»), у зв’язку з чим поручитель несе відповідальність перед Кредитною спілкою як солідарний боржник в однаковому обсязі з позичальником всім своїм майном, грошовими коштами, майновими правами. Звідси випливає висновок, що позивач є солідарним боржником разом з відповідачем за зобов’язаннями відповідача, які випливають з кредитного договору.
Відповідач порушив свої зобов’язання за кредитним договором в частині повного погашення нарахованих відповідно до кредитного договору відсотків за використання кредиту.
Кредитним договором встановлено, що у випадку порушення позичальником вимог п. 2.5.2. кредитного договору, строк повернення кредиту вважається пролонгованим на строк до двох календарних місяців зі сплатою збільшених в 10 разів від розміру відсотків за використання кредиту, передбачених п. 1.1. кредитного договору, але не більше ніж 50 % від основної суми кредиту. 29 жовтня 2008 року на адресу відповідача та його майнового поручителя ОСОБА_3 було направлено повідомлення, в якому вказувалося про продовження терміну дії кредитного договору на два календарних місяці, а також про збільшення відсоткової ставки за кредитним договором в 10 разів, починаючи з 25 жовтня 2008 року (на підставі п.п. 2.5.2., 4.1., 5.1. кредитного договору).
Згідно розрахунку суми заборгованості відповідачу за договором № 1502-К від 24.10.2007 року станом на 21.09.2009 року за період з жовтня 2007 року по грудень 2008 року за кредитним договором були нараховані відсотки на загальну суму 209 069,66 грн. На дату пред’явлення позову відповідач допустив порушення зобов’язання по оплаті відсотків, сплативши в рахунок погашення відсотків за кредитним договором лише 68 919,89 грн. У зв’язку з цим у відповідача виникла заборгованість по сплаті відсотків за кредитним договором у розмірі 140 149,77 грн., заборгованість по погашенню кредиту у розмірі 333 000,00 грн.
Згідно п. 6.3. кредитного договору у разі порушення позичальником вимог п. 2.5. кредитного договору щодо сплати відсотків та повернення кредиту він зобов’язаний сплатити на користь Кредитної спілки (кредитодавця) пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що обчислюється від непогашеної позичальником суми за кожен день прострочення виконання грошового зобов’язання. За таких обставин, сума нарахованих кредитною спілкою штрафних санкцій, що підлягають сплаті відповідачем, становила 56 090,74 грн.
Договором поруки встановлено, що у випадку порушення позичальником зобов’язань, передбачених кредитним договором, кредитор зобов’язаний направити поручителю письмове повідомлення, яким довести до відома поручителя факт порушення позичальником вимог кредитного договору.
07 травня 2009 року позивачу (поручителю) було направлено письмове повідомлення за вих. № 2149 про порушення зобов’язання відповідачем, в якому вказано на факт порушення відповідачем зобов’язання за кредитним договором та виникнення у відповідача заборгованості перед Кредитною спілкою в сумі 529 240,51 грн., яка складається: 140 149,77 грн. – заборгованість по сплаті відсотків; 333 000,00 грн. – заборгованість по погашенню кредиту; 56 090,74 грн. – штрафні санкції; а також в повідомленні містилася вимога до поручителя (позивача) виконати свої зобов’язання за договором поруки та перерахувати на поточний рахунок Кредитної спілки відповідні грошові кошти.
Позивач виконав вимоги Кредитної спілки і погасив заборгованість відповідача за кредитним договором та перерахував через гр. ОСОБА_4, якій діяв на підставі договору доручення № 33 від 13 травня 2009 року, на рахунок Кредитної спілки грошові кошти у розмірі: - 140 149,77 грн. в рахунок погашення заборгованості відповідача по сплаті відсотків за використання кредиту по кредитному договору, доказом чого є квитанції до прибуткових касових ордерів № 942 від 14 травня 2009 року, № 990 від 28 травня 2009 року; - 159 850,23 грн. в рахунок погашення заборгованості відповідача по погашенню кредиту, доказом чого є квитанції до прибуткових касових ордерів 991 від 28 травня 2009 року, № 1298 від 08 липня 2009 року, всього – 300 000 грн.
Відповідно до ст.ст. 514, 556 Цивільного кодексу України, п. 3.5. договору поруки, у випадку виконання поручителем зобов’язань за договором поруки до поручителя переходять всі права кредитора (Кредитної спілки), які виникли за кредитним договором. Суд погоджується з доводами позивача, що до позивача перешли права кредитора (Кредитної спілки) з кредитного договору у частині виконаного зобов’язання на суму 300 000 грн.
Доводи представника відповідача щодо не повного виконання позивачем договору поруки не мають правового значення, оскільки позивач вправі вимагати від відповідача відшкодування погашеної ним суми заборгованості за кредитним договором в межах виплаченої суми, а кредитор має право вимоги на непогашену за кредитним договором суму.
Листом від 15.05.2009 року позивач повідомив відповідача про виконання ним як поручителем своїх обов’язків за договором поруки шляхом погашення заборгованості відповідача перед Кредитною спілкою, а також про виникнення у відповідача у зв’язку з цим заборгованості перед позивачем. Такий факт підтверджується представником позивача і визнається представником відповідача.
Відповідач 27 травня 2009 року перерахував на користь позивача грошові кошти в розмірі 100 000 грн., що визнається представником позивача, частково виконавши свої зобов’язання, передбачені договору поруки.
В судовому засіданні представник відповідача не надав суду докази виконання відповідачем зобов’язань за договором поруки в розмірі 200 000 грн. У зв’язку з цим, суд дійшов висновку, що розмір основної заборгованості відповідача перед позивачем становить 200 000,00 грн.
02 червня 2009 року позивач направив на адресу відповідача повідомлення з вимогою в добровільному порядку погасити існуючу заборгованість і сплатити її на користь позивача не пізніше 30 червня 2009 року.
Щодо процедури повідомлення про заборгованість, то процедура такого позивачем була дотримана, оскільки ні договір, ні закон не містить обов’язок позивача направляти повідомлення рекомендованою кореспонденцію, а докази відправлення повідомлення простою кореспонденцією представником позивача представлені.
Відповідач не виконав вимоги позивача щодо належного виконання у повному обсязі обов’язків відповідача, передбачених договором поруки.
Так, п. 3.6 договором поруки встановлено правило, за яким у випадку виконання поручителем своїх зобов’язань по виконанню зобов’язань позичальника за кредитним договором незалежно від того, у повному обсязі або в частині сплати щомісячних відсотків за користування кредитом, позивальник зобов’язаний протягом 10 банківських днів, наступних за днем відправки поручителем позивальнику повідомлення про виконання поручителем своїх зобов’язань за даним договором, відшкодувати поручителю сплачені останнім кредитору за позивальника за даним договором грошові кошти у повному обсязі, тобто сплачених повністю або частково сум кредиту, відсотків, неустойки та, в тому числі, витрат поручителя у зв’язку з виконанням перед кредитором взятого на себе за даним договором зобов’язання.
При цьому договором поруки (п. 4.2.) встановлено, що у випадку недотримання відповідачем (позичальником) вимог щодо сплати на користь позивача грошових коштів у 10-денний строк, відповідач зобов’язується сплатити на користь поручителя неустойку у розмірі 20 % від сплаченої поручителем кредитору за позичальника (відповідача) суми грошових коштів. У зв’язку з цим, позивачем у відповідності до п. 4.2. договору поруки на основну суму боргу відповідача нарахована неустойка (у формі штрафу), що становить 40 000 грн.
Враховуючи той факт, що відповідач не сплатив грошові кошти в розмірі 200000 грн. на користь позивача протягом 10 днів від дати повідомлення, а також зважаючи на положення договору поруки, суд дійшов висновку, що неустойка в розмірі 20 % від суми боргу, яка становить 40 000 грн., також підлягає сплаті відповідачем.
Керуючись ст. ст. 514, 526, 527, 556 ЦК України, ст.ст. ст.ст. 10-11, 57-60, 88, 169, 174, 209, 212-215, 218 ЦПК України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Траєкторія» заборгованість в розмірі 240000,00 грн., витрати по оплаті держмита в сумі 1700,00 грн. та 120 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня його проголошення.
Суддя:
Суд | Солом'янський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2010 |
Оприлюднено | 15.11.2010 |
Номер документу | 8636632 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні