ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" грудня 2019 р. Справа№ 927/472/19
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Буравльова С.І.
суддів: Мартюк А.І.
Андрієнка В.В.
секретар Ковальчук Р.Ю.
за участю
представників: позивача - Костянецький В.В., Котенок А.П.
відповідача-1 - Пригара А.В., Ширай К.А.
відповідача-2 - не з`явилися
розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Чернігівської області від 29.08.2019 р. (повне рішення складено 29.08.2019 р.)
у справі № 927/472/19 (суддя - Романенко А.В.)
за позовом ОСОБА_1
до 1. Акціонерного товариства "Чернігівобленерго"
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Сервіс-Реєстр"
про зобов`язання вчинити дії, стягнення дивідендів та відшкодування моральної шкоди у розмірі 10000,00 грн
В С Т А Н О В И В :
У червні 2019 року ОСОБА_1 звернувся з позовом до Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Сервіс-Реєстр" про:
- зобов`язання Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" виплатити на користь ОСОБА_1 дивіденди за весь період з 25.02.1998 р. по даний час;
- зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Сервіс-Реєстр" повернути ОСОБА_1 акції на зберігання;
- стягнення з Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" 10000,00 грн моральної шкоди.
Вимоги позивача обґрунтовані порушенням його корпоративних прав, а саме невиплатою Публічним акціонерним товариством "Чернігівобленерго" належних акціонеру ОСОБА_1 дивідендів починаючи з 25.02.1998 р., тобто з дня придбання останнім 110 простих іменних акцій відповідача-1, чим йому було завдано моральної шкоди.
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 29.08.2019 р. закрито провадження у справі № 927/472/19 в частині вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Сервіс-Реєстр" про повернення ОСОБА_1 акцій на зберігання, позов до Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" задоволено частково, стягнуто з відповідача-1 на користь позивача 40,26 грн дивідендів, в іншій частині позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржуване рішення суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення про задоволення позовних вимог.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції було неповно з`ясовано обставини справи, які мають значення для справи, та порушено норми матеріального права.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, позивач посилається на те, що у зв`язку з ігноруванням відповідачем-1 його звернень упродовж тривалого часу (починаючи з 1998 року) та безпідставною відмовою у виплаті належних йому коштів, йому було завдано душевних страждань та принижено його честь і гідність.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 24.09.2019 р. апеляційну скаргу ОСОБА_1 у справі № 927/472/19 передано на розгляд колегії суддів у складі: Буравльов С.І. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Пашкіна С.А., Мартюк А.І.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 30.09.2019 р. було звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання апеляційної скарги на рішення Господарського суду Чернігівської області від 29.08.2019 р. у справі № 927/472/19 та відкрито апеляційне провадження у справі № 927/472/19, призначено її до розгляду на 07.11.2019 р.
На підставі службової записки головуючого судді та розпорядження Північного апеляційного господарського суду № 09.1-08/4504/19 від 06.11.2019 р. у зв`язку з перебуванням судді Пашкіної С.А. у відпустці призначено повторний автоматизований розподіл справи № 927/472/19.
Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 06.11.2019 р. апеляційну скаргу у справі № 927/472/19 передано на розгляд колегії суддів у складі: Буравльов С.І. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Андрієнко В.В., Мартюк А.І.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 07.11.2019 р. справу № 927/472/19 прийнято до провадження у визначеному автоматизованою системою склад суду.
Також, ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 07.11.2019 р. розгляд справи № 927/472/19 відкладено до 21.11.2019 р.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 07.11.2019 р. справу № 927/472/19 у судовому засіданні було оголошено перерву до 05.12.2019 р.
У засідання суду, призначене на 05.12.2019 р., представник відповідача-2 не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Доказів поважності причин відсутності зазначених представників суду не надано.
Колегія суддів зазначає, що неявка у судове засідання вказаного представника не перешкоджає розгляду апеляційної скарги. Подальше відкладення призведе до затягування розгляду скарги, а тому постанова приймається за наявними в справі матеріалами, яких достатньо для повного та об`єктивного розгляду.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення позивача, його представника та представників відповідача-1, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів встановила наступне.
З 25.02.1998 р. ОСОБА_1 є власником 110 акцій Акціонерного товариства "Чернігівобленерго", номінальною вартістю 0,25 грн, що підтверджується витягом з протоколу про результати сертифікатного аукціону Чернігівського регіонального центру сертифікатних аукціонів (аукціонна комісія № 1/36ПМС).
У відповідності до виписки по рахунку у цінних паперах НОМЕР_1 , відкритого у депозитарній установі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Укренергореєстр", за депонентом ОСОБА_1 , станом на 20.03.2019 р. обліковуються прості іменні акції у бездокументарній формі у кількості 110 штук, емітентом яких є Публічне акціонерне товариство "Чернігівобленерго".
Спір у справі виник у зв`язку з тим, що відповідач-1, на думку позивача, безпідставно відмовляється здійснити йому виплату дивідендів починаючи з 1998 року по даний час. До того, у зв`язку бездіяльністю відповідача-1, позивачу було завдано моральної шкоди.
Відповідно до ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України "Про акціонерні товариства" акціонерне товариство - господарське товариство, статутний капітал якого поділено на визначену кількість часток однакової номінальної вартості, корпоративні права за якими посвідчуються акціями.
Як передбачено ст. 6 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", акція це іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 116 ЦК України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом, брати участь у розподілі прибутку товариства і одержувати його частину (дивіденди).
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 25 Закону України "Про акціонерні товариства" кожною простою акцією акціонерного товариства її власнику - акціонеру надається однакова сукупність прав, зокрема, включаючи права на отримання дивідендів.
У відповідності до ч. ч. 1-4 ст. 30 Закону України "Про акціонерні товариства" дивіденд - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів. Товариство виплачує дивіденди виключно грошовими коштами. Виплата дивідендів за простими акціями здійснюється з чистого прибутку звітного року та/або нерозподіленого прибутку на підставі рішення загальних зборів акціонерного товариства у строк, що не перевищує шість місяців з дня прийняття загальними зборами рішення про виплату дивідендів. Рішення про виплату дивідендів та їх розмір за простими акціями приймається загальними зборами акціонерного товариства.
За п. п. 11, 12, 15 ч. 2 ст. 33 Закону України "Про акціонерні товариства" до виключної компетенції загальних зборів, що є вищим органом акціонерного товариства, належить затвердження річного звіту; розподіл прибутку і збитків товариства з урахуванням вимог, передбачених законом; затвердження розміру річних дивідендів з урахуванням вимог, передбачених законом.
Таким чином, у разі прийняття загальними зборами товариства рішення про виплату дивідендів у такого товариства виникає обов`язок сплатити учаснику товариства відповідну суму дивідендів у строк, визначений статутом товариства.
Встановлено, що Акціонерним товариством "Чернігівобленерго", яке є правонаступником Відкритого акціонерного товариства енергопостачальної компанії "Чернігівобленерго", що в свою чергу, є правонаступником Державного енергетичного підприємства та Державної акціонерної енергопостачальної компанії "Чернігівобленерго", у період з 1998 по 2019 роки було прийнято рішення про виплату дивідендів за результатами діяльності цього товариства, а саме:
Відповідно до витягу з протоколу № 8 позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ "Чернігівобленерго" від 20.12.2011 р. вирішено виплатити акціонерам товариства дивіденди за результатами діяльності товариства у 2001-2010 роках на загальну суму 16704523,36 грн. Розмір нарахованих за результатами роботи у 2001-2010 роках дивідендів, що припадає на одну просту акцію, становить 0,14 грн. Розмір дивідендів, належний до виплати кожному з акціонерів, визначається виходячи з кількості акцій товариства, які належать акціонеру на дату початку строку виплати дивідендів акціонерам товариства. Дивіденди виплачуються пропорційно до загальної кількості належних акціонеру акцій на дату початку строку виплати дивідендів.
Як вбачається з витягу з протоколу № 66 засідання Наглядової ради ПАТ "Чернігівобленерго" від 20.12.2011 р., затверджено виплати дивідендів за результатами діяльності ПАТ "Чернігівобленерго" у 2001-2010 роках, зокрема: дата початку строку виплати дивідендів - 22.12.2011 р.; дивіденди виплачуються протягом 6 місяців з дня прийняття загальними зборами акціонерів ПАТ "Чернігівобленерго" рішення про виплату дивідендів. Дивіденди за результатами діяльності ПАТ "Чернігівобленерго" у 2001-2010 роках виплачуються у готівковій формі або у безготівковій формі.
Відповідно до витягу з протоколу № 9 загальних зборів акціонерів ПАТ "Чернігівобленерго" від 17.04.2012 р. за результатами роботи товариства в 2001-2011 роках вирішено виплатити акціонерам товариства дивіденди за результатами діяльності товариства у 2011 році на загальну суму 4772720,96 грн. Розмір нарахованих за результатами роботи у 2011 році дивідендів, що припадає на одну акцію, складає 0,04 грн.
Як вбачається з витягу з протоколу засідання Наглядової ради ПАТ "Чернігівобленерго" від 14.06.-17.08.2012 р.р., вирішено виплати дивіденди за результатами діяльності ПАТ "Чернігівобленерго" у 2011 році: дата початку строку виплати дивідендів - 20.08.2012 р.; дивіденди виплачуються до 17.10.2012 р. Дивіденди за результатами діяльності ПАТ "Чернігівобленерго" у 2011 році виплачуються у готівковій формі або у безготівковій формі.
Вирішено повідомити осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами діяльності ПАТ "Чернігівобленерго" у 2011 році про дату, розмір дивідендів на одну акцію, порядок та строк їх виплати шляхом направлення таким особам індивідуальних повідомлень (простими листами або поштовими картками) протягом 10 календарних днів з дати початку строку виплати дивідендів.
Згідно з витягом з протоколу № 10 загальних зборів акціонерів ПАТ "Чернігівобленерго" від 10.04.2013 р. вирішено виплатити дивіденди за простими акціями ПАТ "Чернігівобленерго" за результатами роботи товариства в 2001-2012 роках на загальну суму 11931802,40 грн. Розмір нарахованих за результатами роботи у 2012 році дивідендів, що припадає на одну акцію, становить 0,10 грн. Дата початку строку виплати дивідендів - 17.04.2013 р.; дивіденди виплачуються протягом 6 місяців з дня прийняття загальними зборами товариства рішення про виплату дивідендів. Дивіденди за результатами діяльності ПАТ "Чернігівобленерго" у 2012 році виплачуються у готівковій формі або у безготівковій формі.
Для проведення виплати дивідендів, нарахованих за результатами діяльності товариства у 2011 -2012 р. р., акціонер, що одержує дивіденди, надає товариству письмову заяву про форму виплати дивідендів з інформацією про реквізити банківського рахунку акціонера (при заяві про безготівкову форму виплати) та з ідентифікаційним (податковим) номером акціонера-одержувача дивідендів. Обов`язок товариства виплатити дивіденди акціонеру виникає не раніше дня отримання товариством від акціонера письмової заяви, підписаної таким акціонером чи його представником, про форму виплати дивідендів з інформацією про реквізити банківського рахунку (при заяві про безготівкову форму виплати) та з ідентифікаційним (податковим) номером акціонера-одержувача дивідендів. При цьому, витрати по оплаті Товариством переказу дивідендів на банківський рахунок акціонера несе акціонер (отримувач дивідендів).
Вирішено повідомити осіб, які мають право на отримання дивідендів за результатами діяльності ПАТ "Чернігівобленерго" у 2012 році про дату, розмір дивідендів на одну акцію, порядок та строк їх виплати шляхом направлення таким особам індивідуальних повідомлень (простими листами або поштовими картками), протягом 20 календарних днів з дня прийняття рішення про виплату дивідендів.
Відповідно до витягу з протоколу № 11 позачергових загальних зборів акціонерів ПАТ "Чернігівобленерго" від 29.10.2014 р. за результатами роботи товариства в 2001-2013 роках вирішено виплатити акціонерам товариства дивіденди у 2013 році на загальну суму 14318162,88 грн. Розмір нарахованих за результатами роботи у 2013 році дивідендів, що припадає на одну акцію, становить 0,12 грн.
З витягу з протоколу засідання Наглядової ради ПАТ "Чернігівобленерго" від 03.11.2014 р. вбачається, що затверджено наступний строк виплати дивідендів за результатами діяльності ПАТ "Чернігівобленерго" у 2013 році: дата початку строку виплати дивідендів - 10.11.2014 р.; дивіденди виплачуються протягом 6 місяців з дня прийняття загальними зборами товариства рішення про виплату дивідендів.
Вирішено повідомити осіб , які мають право на отримання дивідендів за результатами діяльності ПАТ "Чернігівобленерго" у 2013 році про дату, розмір дивідендів на одну акцію, порядок та строк їх виплати шляхом направлення таким особам індивідуальних повідомлень (простими листами або поштовими картками) протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення про виплату дивідендів.
Для виплати дивідендів у порядку, встановленому законодавством про депозитарну систему України та у відповідності до ч. 5 ст. 30 Закону України "Про акціонерні товариства", товариство перераховує дивіденди Центральному депозитарію цінних паперів на рахунок, відкритий у Розрахунковому центрі з обслуговування договорів на фінансових ринках для зарахування на рахунки депозитарних установ та депозитаріїв-кореспондентів, для їх подальшого переказу депозитарними установами на рахунки депонентів, а також для їх подальшого переказу депозитаріями - кореспондентами особам, які мають право на отримання доходів та інших виплат відповідно до законодавства іншої країни.
Здійснення виплати дивідендів (доходів) за цінними паперами у грошових коштах забезпечується Центральним депозитарієм цінних паперів, у відповідності до умов договору про обслуговування випусків цінних паперів, укладеного між товариством і Центральним депозитарієм. При цьому, якщо кошти, які надійшли на рахунки депозитарних установ, не були виплачені власнику цінних паперів у разі невчинення власником необхідних дій для їх отримання, передбачених відповідним договором та/або внутрішніми документами депозитарної установи, дані кошти повертаються на рахунок товариства у встановлені строки та порядку, передбачений Положенням "Про провадження депозитарної діяльності", затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 735 від 23.04.2013 р . Після повернення у встановленому порядку таких дивідендів (коштів) на рахунок товариства, власник цінних паперів, кошти якому не були виплачені, повинен звернути до емітента особисто з письмовою заявою про повторне перерахування коштів. Письмова заява на повторне перерахування коштів подається власником цінних паперів лише після вчинення ним всіх необхідних дій, передбачених відповідним договором або внутрішнім документом депозитарної установи, спрямованих на отримання коштів. Відповідальність за укладення договору з депозитарною установою; своєчасність, достовірність та повноту наданих депозитарній установі банківських реквізитів; вчинення необхідних дій для отримання дивідендів, передбачених відповідним договором та/або внутрішніми документами депозитарної установи тощо покладається на акціонера.
Сума податків, які згідно з діючим законодавством повинні бути утримані при виплаті дивідендів, сплачуються за рахунок суми дивідендів, призначених до виплати відповідному акціонеру.
Відповідно до статуту Акціонерного товариства Чернігівобленерго , затвердженого рішенням загальних зборів акціонерів товариства від 18.04.2011 р. № 7, саме до виключної компетенції загальних зборів акціонерів товариства належить прийняття рішення про виплату дивідендів за результатами діяльності товариства, при цьому, порядок та строк виплати дивідендів встановлюється наглядовою радою товариства.
Таким чином, відповідно до рішень, прийнятих загальними зборами акціонерів ПАТ "Чернігівобленерго" у період з 1998 по 2019 роки, ОСОБА_1 , як акціонеру цього товариства, який починаючи з 25.02.1998 р. володіє 110 простими акціями товариства, повинні бути виплачені дивіденди в загальному розмірі 40,26 грн (0,14 грн х 110) -15%) +(0,04 грн х 110) - 5%) - (0,10 х 110) - 5%) + (0,12 х 110) - 5%) (за вирахуванням податків).
В матеріалах справи відсутні докази того, що вказані виплати були здійснені на користь ОСОБА_1 у період з 1998 по 2019 роки.
Разом з цим, у матеріалах справи відсутні докази того, що позивач звертався до відповідача-1 із належним чином оформленою заявою акціонера про виплату йому дивідендів у цей період.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно зі ст. ст. 76, 77 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Як було встановлено вище, у період з 1998 по 2019 роки ОСОБА_1 , як акціонер товариства, мав право на отримання дивідендів за результатами діяльності цього товариства у загальному розмірі 40,26 грн.
При цьому, відсутність належним чином оформлених заяв позивача до Акціонерного товариства Чернгівобленерго про виплату дивідендів, не звільняє відповідача-1 від обов`язку сплати відповідні кошти на користь позивача, оскільки норми чинного законодавства не ставлять обов`язок товариства щодо виплати дивідендів на користь акціонера в залежність від звернення останнього.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про те, що вимога позивача про стягнення з відповідача-1 дивідендів у розмірі 40,26 грн за період з 25.02.1998 по 27.08.2019 роки є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Також позивачем було заявлено вимогу про стягнення з відповідача-1 моральної шкоди у розмірі 10000,00 грн у зв`язку з тривалим ігноруванням останнім звернень акціонера, що зумовило порушення його корпоративних прав на отримання доходу за результатами діяльності товариства та призвело до моральних страждань, приниження його честі та гідності.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Отже під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Як передбачено ч. ч. 3 - 5 ст. 23 ЦК України, розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування. Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч. 1 ст. 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною 2 цієї статті.
Враховуючи викладене, та виходячи зі загальних підстав цивільно-правової відповідальності, обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та із чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Обґрунтовуючи вимогу про стягнення з відповідача-1 моральної шкоди у розмірі 10000,00 грн, при тому, що дивіденди, які мали бути йому виплачені протягом спірного періоду, становлять 40,26 грн, ОСОБА_1 посилається на ступінь душевних страждань, яких він зазнав, та на приниження його честі та гідності, з огляду на ігнорування товариством його звернень упродовж тривалого часу (починаючи з 1998 року) та безпідставну відмову товариства в виплаті належних йому коштів.
Однак, з матеріалів справи вбачається, що на звернення позивача товариством надавались обґрунтовані відповіді.
Так, листом від 26.05.2017 р. №К-202/01-06 ПАТ "Чернігівобленерго", наданим на запит позивача, товариство повідомило про прийняття рішень про виплату акціонерам дивідендів за результатами роботи товариства у 2001-2012 роках та роз`яснило заявнику порядок їх отримання. Разом з цим, роз`яснення, надані товариством щодо порядку виплати нарахованих акціонеру дивідендів, останнім були проігноровані.
При цьому, у матеріалах справи відсутні докази відмови Акціонерного товариства "Чернігівобленерго" у виплаті дивідендів ОСОБА_1 .
Відтак, позивачем не доведено наявність протиправної поведінки товариства та наявність у нього втрат немайнового характеру, зумовлених діями або бездіяльністю товариства, у заявленому до стягнення розмірі.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком місцевого суду про те, що вимога позивача про стягнення з відповідача-1 моральної шкоди у розмірі 10000,00 грн, є необґрунтованою, не доведеною належними доказами, а тому не підлягає задоволенню.
Стосовно вимоги позивача про зобов`язання Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Сервіс-Реєстр" повернути йому на зберігання прості іменні акції у кількості 110 штук, емітентом яких є АТ "Чернігівобленерго", колегія зазначає наступне.
Статтею 20 ГПК України визначено вичерпний перелік справ, що відносяться до юрисдикції господарських судів.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Вбачається, що даний спір виник між фізичною особою та депозитарною установою, на зберіганні та обліку якої по 20.03.2019 р. знаходились належні позивачу цінні папери, відтак не є корпоративним спором (не виникає з корпоративних відносин) та не належить до юрисдикції господарських судів за своїм суб`єктним складом, має бути розглянутий за правилами цивільного судочинства.
Згідно зі ст. 21 ГПК України не допускається об`єднання в одне провадження кількох вимог, які підлягають розгляду в порядку різного судочинства, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 231 ГПК України господарський суд закриває провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про закриття провадження у справі № 927/472/19 в частині вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтер-Сервіс-Реєстр" про зобов`язання повернути ОСОБА_1 акції на зберігання.
Аргументи, викладені в апеляційній скарзі, наведеного не спростовують та відхиляються колегією суддів.
Керуючись ст. ст. 267 - 285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
2. Рішення Господарського суду Чернігівської області від 29.08.2019 р. у справі № 927/472/19 залишити без змін.
3. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення її повного тексту.
Повний текст постанови складено 17.12.2019 р.
Головуючий суддя С.І. Буравльов
Судді А.І. Мартюк
В.В. Андрієнко
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2019 |
Оприлюднено | 18.12.2019 |
Номер документу | 86398174 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Буравльов С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні