РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" грудня 2019 р.м. ХарківСправа № 922/3035/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ольшанченка В.І.
при секретарі судового засідання Чкан Д.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (м. Київ) до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Серпова 4-А" (м. Харків) прозобов`язання вчинити певні дії та стягнення 2091,63 грн, за участю прдставників:
позивача - адв. Жирного О.С. (довіреність від 29.12.2018);
відповідача - не з`явився;
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Укртрансгаз" (позивач) надало Господарському суду Харківської області позовну заяву до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Серпова 4-А" (відповідач), в якій просить зобов`язати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Серпова 4-А" повернути Акціонерному товариству "Укртрансгаз" в натурі безпідставно набуте майно - природний газ в обсязі 0,313 тис куб метрів, а також стягнути з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Серпова 4-А" на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" 2091,63 грн, що є вартістю безпідставно набутого майна - природного газу в обсязі 0,313 тис куб метрів. Свої позовні вимоги обґрунтовує набуттям відповідачем у власність грошових коштів позивача без достатньої правової підстави згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 23.09.2019 було залишено без руху позовну заяву Акціонерного товариства "Укртрансгаз" та надано йому строк 10 днів з дня вручення йому цієї ухвали для усунення недоліків.
09.10.2019 позивач надав Господарському суду Харківської області заяву про усунення недоліків на виконання ухвали суду від 23.09.2019.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 10.10.2019 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 04.11.2019 о 14:30 год, про що повідомлено учасників справи.
04.11.2019 ухвалою суду учасників справи було викликано в підготовче засідання для участі в розгляді справи на 25.11.2019 о 14:30 год.
25.11.2019 протокольною ухвалою суду було закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 11.12.2019 о 12:30 год.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 25.11.2019 учасників справи викликано в судове засідання для участі в судовому розгляді справи на 11.12.2019 о 12:30 год.
Представник позивача у судовому засіданні 11.12.2019 підтримує позовні вимоги.
Відповідач відзив на позов та витребувані документи суду не надав.
Представник відповідача у жодне судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, хоча відповідач був належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення відповідних поштових відправлень.
Відповідач не скористався своїм процесуальним правом на судовий захист своїх прав та інтересів.
Враховуючи те, що неявка представника відповідача не перешкоджає розгляду зазначеної справи, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165, ч. 2 ст. 178, ч. 1 ст. 202 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.
У квітні 2017 року об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Серпова 4-А" (відповідач) безпідставно набуло з газотранспортної системи 0,313 тис куб м природного газу, власником якого є АТ "Укртрансгаз" (позивач).
Водночас, для здійснення відбору відповідачем у квітні 2017 року природного газу з газотранспортної системи, оператором якої є позивач, через газорозподільну систему, оператором якої є ПАТ "По газопостачанню та газифікації "Харківміськгаз", відповідач повинен був мати постачальника відповідних обсягів природного газу.
Позивач звернувся з цим позовом до суду, в якому наголошує про те, що за відсутності постачальника відповідних обсягів природного газу відповідач не мав підстав здійснювати відбір природного газу та повинен був самостійно припинити власне газоспоживання, як це передбачено абз. 2 п. 3 глави 5 розділу VI Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2493 від 30.09.2015, та п. 10 розділу 2 Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №2496 від 30.09.2015.
Однак, відповідач, незважаючи на відсутність у нього постачальника природного газу та будь-яких підстав для його відбору з газотранспортної системи, безпідставно та без оформлення будь-яких договірних відносин з позивачем здійснив відбір 0,313 тис куб м природного газу, що підтверджується інформацією начальника управління комерційного обліку та транспортування природного газу філії ОГТС України про надходження на точках входу та розподіл по точках виходу обсягів природного газу, віднесених на операторів газорозподільних мереж, з зазначенням обсягів небалансу за 2017 рік, а також звітом ПАТ "Харківміськгаз" про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за квітень 2017 року, зі змісту якого вбачається, що в графі "Фактично спожитий обсяг за місяць всього" по рядку "Категорія/Назва постачальника" вказано фактично відібрані відповідачем з газотранспортної системи обсяги природного газу, зокрема, у квітні 2017 року - 0,313 тис куб м.
Враховуючи вищевикладене, позивач у позові зазначає, що оскільки відповідачу в квітні 2017 року не було подано до газотранспортної системи жодного обсягу природного газу жодним постачальником, то відбір 0,313 тис куб м природного газу відповідачем був здійснений з обсягів природного газу позивача, що були придбані останнім за результатами проведення публічних закупівель, про що свідчать наявні у матеріалах справи договори про закупівлю природного газу і акти приймання-передачі газу (а.с. 46 - 66), подані до газотранспортної системи на виконання функцій оператора ГТС, та довідка головного бухгалтера АТ "Укртрансгаз".
Оскільки відповідач набув природний газ позивача у квітні 2017 року в обсязі 0,313 тис куб м без будь-якої підстави, позивач вважає, що він зобов`язаний повернути позивачу безпідставно набуте майно в натурі на підставі ст. 1213 Цивільного кодексу України, а у випадку, якщо буде встановлено відсутність у відповідача безпідставно набутих обсягів природного газу, то відповідач на підставах, передбачених ч. 2 ст. 1213 Цивільного кодексу України, буде зобов`язаний відшкодувати вартість такого майна, що визначається на момент розгляду судом справи та станом на липень 2019 року складає 2091,63 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з ч. 2 ст. 20 Господарського кодексу України кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів.
Перелік способів захисту, зазначений в ч. 2 ст. 16 ЦК України, не є вичерпним, та суду надано право захистити цивільне право або інтерес особи іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (ч. 3 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За змістом ст. 1213 ЦК України набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Відповідно до ст. 73, 74, 81 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує відповідні докази.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України.
Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
При цьому, судом досліджено усі обставини даної справи та надано оцінку усім наявним у матеріалах справи доказам.
За змістом положень ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Відповідно до ст. 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права.
У рішенні Конституційного Суду України №15-рп/2004 від 02.11.2004 визначено, що згідно з частиною першою статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовчу діяльність.
Окремо суд звертає особливу увагу позивача на те, що резолютивна частина рішення ні за яких умов не повинна викладатися альтернативно.
Зокрема, задоволення позовних вимог в частині стягнення з відповідача на користь позивача вартості майна, при умові неможливості повернення його в натурі, є передчасним, так як наперед припускає неможливість виконання судового рішення про витребування майна з чужого незаконного володіння та передчасно констатує порушення права позивача за відсутності такого порушення.
Доказів відсутності у відповідача безпідставно набутих обсягів природного газу позивачем суду не надано.
Також позивач не надав суду доказів неможливості повернення відповідачем природного газу в обсязі 0,313 тис куб м.
При цьому, суд також звертає увагу на те, що задоволення позову в повному обсязі призведе до подвійного стягнення боргу, що є неприпустимим.
Відповідач не надав господарському суду належних та допустимих доказів на спростування наведених вище висновків.
Враховуючи вищезазначене, дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню частково, в частині зобов`язання об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Серпова 4-А" повернути Акціонерному товариству "Укртрансгаз" в натурі безпідставно набуте майно - природний газ в обсязі 0,328 тис куб м.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. 55, 129 Конституції України, ст. 16, 20, 1212, 1213 ЦК України, ст. 73 - 74, 76 - 80, 123, 129, 165, 178, 202, 232 - 233, 237 - 238, 240 - 241 ГПК України,
ВИРІШИВ:
В позові відмовити частково.
Зобов`язати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Серпова 4-А" (61166, м. Харків, вул. Серпова, 4-А. Код ЄДРПОУ 39268997) повернути Акціонерному товариству "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1. Код ЄДРПОУ 3019801) в натурі безпідставно набуте майно - природний газ в обсязі 0,313 тис куб метрів.
Стягнути з об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Серпова 4-А" (61166, м. Харків, вул. Серпова, 4-А. Код ЄДРПОУ 39268997) на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 9/1. Код ЄДРПОУ 3019801) судовий збір у сумі 1921,00 грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Східного апеляційного господарського суду через Господарський суд Харківської області протягом двадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено "13" грудня 2019 р.
Суддя В.І. Ольшанченко
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://court.gov.ua/.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 11.12.2019 |
Оприлюднено | 20.12.2019 |
Номер документу | 86430754 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні