ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 лютого 2010 року № 18146/09/9104
Колегія суддів Львівськог о апеляційного адміністрати вного суду в складі:
головуючого судді - Олендера І.Я.,
суддів - Улицького В.З., Шавеля Р .М.,
при секретарі судового зас ідання - Корчинській О.І .,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львов і апеляційну скаргу управлін ня Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волин ської області на поста нову Любомльського районног о суду Волинської області ві д 16 квітня 2009 року у справі за адміністративним позов ом ОСОБА_1 до управл іння Пенсійного фонду Україн и в Любомльському районі Вол инської області про на рахування недоплаченої щом ісячної державної соціально ї допомоги дітям війни, -
ВСТАНОВИЛА :
В березні 2009 ОСОБА_1 звер нувся до суду з позовом до упр авління Пенсійного фонду Укр аїни в Любомльському районі Волинської області про зобов ' язання нарахувати недопла чену щомісячну державну соці альну допомогу як дитині вій ни за 2006-2007 роки в сумі 2733, 30 грн., за значивши, що відповідно до ст . 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни» пере дбачено виплату такої у розм ірі 30 % мінімальної пенсії за в іком. Незважаючи на це, відпов ідач її не виплачує.
Постановою Любомльського районного суду Волинської о бласті від 16 квітня 2009 року поз ов задоволено частково. Зобо в»язано управління Пенсійно го фонду України в Любомльсь кому районі Волинської облас ті нарахувати та виплатити ОСОБА_1 підвищення до пенсі ї за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 ро ку включно в розмірі 30% мініма льної пенсії за віком на підс таві положень статті 6 Закону України «Про соціальний зах ист дітей війни». В задоволен ні решти позовних вимог відм овлено.
Зазначена постанова мотив ована тим, що позивач є дитино ю війни, а рішенням Конституц ійного Суду України від 09.07.2007 ро ку визнано такими, що не відп овідають Конституції Україн и положення Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», якими обмежується д ія ст. 6 Закону України «Про со ціальний захист дітей війни» , а відтак вимоги позивача щод о виплати підвищення до пенс ії є підставними та обґрунто ваними за період з 09 липня 2007 ро ку по 31 грудня 2007 року . Стосовно пропущення позивачем строку звернення до суду, який перед бачений ст.99 КАС України, суд п ершої інстанції прийшов до в исновку, що позивачем такий н е пропущений, оскільки згідн о ст.87 Закону України «Про пен сійне забезпечення» суми пен сій, не одержані своєчасно з в ини органу, що призначає або в иплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Не погоджуючись з прийнято ю постановою, управління Пен сійного фонду України в Любо мльському районі Волинської області подало апеляційну с каргу до Львівського апеляці йного адміністративного суд у, в якій просить скасувати ос каржувану постанову і прийня ти нову, якою відмовити в задо воленні позовних вимог.
В апеляційній скарзі апеля нт вказує на те, що судом першо ї інстанції не враховано, що н езважаючи на рішення Констит уційного суду України від 09.07.20 07 року, зміни до Закону Україн и «Про Державний бюджет Укра їни на 2007 рік» у видаткову част ину не були внесені, тому кошт и на виплату даних підвищень до пенсії в 2007 році були відсут ні. Крім того вказує про те, що норма ч.3 ст.28 Закону україни «П ро загальнообов»язкове держ авне пенсійне страхування» н е застосовується для перерах унків або підвищень до пенсі ї, оскільки питання величини мінімальної пенсії за віком , що застосовується для обчис лення підвищення пенсії особ ам, яким встановлено статус « дитина війни» не вирішено у з аконодавчому порядку. Крім ц ього зазначає, що позивач про пустив строк звернення до ад міністративного суду, який п ередбачений ч.2 ст.99 КАС Україн и.
Особи, які беруть участь у с праві в судове засідання не з »явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відпо відності до ч. 4 ст. 196 КАС Україн и, вважає за можливе розгляда ти справу у їх відсутності.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного ад міністративного суду, дослід ивши матеріали справи та дов оди апеляційної скарги, коле гія суддів вважає, що апеляці йна скарга підлягає задоволе нню, а постанова суду скасува нню з наступних підстав.
Задовольняючи частково по зовні вимоги, суд першої інст анції вірно виходив з того, що позивач є дитиною війни, що пі дтверджується відповідним п освідченням, а відтак, він має право на отримання підвищен ня до пенсії відповідно до ст . 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни».
Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп /2007 положення Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», якими обмежується дія ст. 6 Закону України «Про с оціальний захист дітей війни » визнано неконституційними та такими, що втрачають чинні сть з дня ухвалення Конститу ційним Судом України цього Р ішення.
При цьому згідно п.п. 5,6 резол ютивної частини такого це рі шення має преюдиціальне знач ення для судів загальної юри сдикції при розгляді ними по зовів у зв'язку з правовіднос инами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначе них законів, що визнані некон ституційними та є обов'язков им до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.
Стосовно посилань апелянт а на те, що законодавством Укр аїни не визначено поняття «м інімальна пенсія за віком» я к розрахункової величини для підвищення пенсії згідно ст . 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни», то ко легія вважає за необхідне вк азати про наступне.
За чинним законодавством України розмір мінімальної п енсії за віком визначається лише за правилами ст. 28 Закону України «Про загальнообов' язкове державне пенсійне стр ахування». Однак, згідно ч.3 ст . 28 цього Закону мінімальний р озмір пенсії за віком, встано влений абзацом 1 частини 1 цієї статті, застосовується викл ючно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим Законом, однак, оскільки з аконодавством інший мінімал ьний розмір пенсії за віком н е визначений, то слід застосо вувати цей розмір, зокрема і п ри нарахуванні та виплаті пі двищення до пенсії згідно ст . 6 Закону України «Про соціаль ний захист дітей війни».
Враховуючи вищенаведене, к олегія суддів вважає, що підв ищення до пенсії відповідно до ст.6 «Про соціальний захист дітей війни» повинно було ви плачуватись за період з 09.07.2007 по 31.12.2007 року, тобто, з дня набрання чинності рішення Конституці йного суду України.
В той же час, колегія суддів вважає, що судом першої інста нції при прийнятті постанови порушено норми матеріальног о та процесуального права, що призвело до неправильного в ирішення справи.
Посилання представника ві дповідача на пропущення пози вачем строку звернення до ад міністративного суду, який п ередбачений ч.2 ст.99 КАС Україн и, колегія суддів вважає обґр унтованими з наступних підст ав.
Згідно ст.99 КАС України, адм іністративний позов може бут и подано в межах строку зверн ення до адміністративного су ду, встановленого цим Кодекс ом або іншими законами. Для зв ернення до адміністративног о суду за захистом прав, свобо д та інтересів особи встанов люється річний строк, який, як що не встановлено інше, обчис люється з дня, коли особа дізн алася або повинна була дізна тися про порушення своїх пра в, свобод чи інтересів. Відпов ідно до ч. 1 ст. 100 КАС України про пущення строку звернення до адміністративного суду є під ставою для відмови у задовол енні адміністративного позо ву за умови, якщо на цьому напо лягає одна із сторін.
Колегія суддів вважає, що с уд першої інстанції не враху вав тієї обставини, що позива ч пропустив строк звернення до суду, оскільки звернувся з позовом лише 16.03.2009 року, а на зас тосуванні річного строку зве рнення до суду наполягав від повідач.
З огляду на викладене, коле гія суддів вважає, що у задово ленні позовних вимог щодо ви плати підвищення до пенсії з а період з 09 липня 2007 року по 31 гр удня 2007 року слід відмовити у з в' язку з пропуском строку з вернення до суду позивачем.
Враховуючи вищенаведене, к олегія суддів приходить до в исновку, що судом першої інст анції порушено норми матеріа льного та процесуального пра ва, що призвело до неправильн ого вирішення справи, виснов ки суду першої інстанції не в ідповідають обставинам спра ви.
Керуючись ч.3 ст. 160, ст. 195, ст. 196, п .3 ст. 198, ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 254 КАС У країни, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу управл іння Пенсійного фонду Україн и в Любомльському районі Вол инської області задовольнит и.
Постанову Любомльського р айонного суду Волинської обл асті від 16 квітня 2009 року по спр аві № 2а-67/09 скасувати та прийня ти нову, якою в задоволенні по зову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законно ї сили негайно після проголо шення. Постанова може бути ос каржена до Вищого адміністра тивного суду України протяго м одного місяця з часу набран ня нею законної сили, шляхом п одання касаційної скарги без посередньо до суду касаційно ї інстанції, а у разі прийнятт я постанови в порядку ч.3ст.160 КА С України, протягом того ж стр оку з часу складення такої в п овному обсязі.
Головуючий :
Судді : Олендер І.Я.
Улицький В.З.
Шавель Р.М.
Повний текст постанови виготовлено 12.02.2010 р.
Суд | Львівський апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.02.2010 |
Оприлюднено | 25.09.2010 |
Номер документу | 8647351 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Олендер Ігор Ярославович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні