Справа № 2/593/365/2019
У х в а л а
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"16" грудня 2019 р. м.Бережани Тернопільської області
Суддя Бережанського районного суду Тернопільської області Німко Н.П., перевіривши виконання вимог ст.ст. 175, 177 ЦПК України у справі за позовом від імені позивача ОСОБА_1 , поданим представником позивача за довіреністю ОСОБА_2 до відповідача ОСОБА_3 , відповідача ОСОБА_2 , відповідача Саранчуківської сільської ради Бережанського району Тернопільської області про визнання права власності в порядку спадкування,-
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 , яка діє за довіреністю в інтересах позивача ОСОБА_1 , звернулася до відповідачів ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , Саранчуківської сільської ради Бережанського району Тернопільської області із позовом про визнання за позивачем ОСОБА_1 права власності на житловий будинок з належними до нього будівлями та спорудами загальною площею 54,0 кв.м., що розташований по АДРЕСА_1 .
Ознайомившись із позовною заявою, суд прийшов до висновку, що поданий позов не в повній мірі відповідає вимогам ст.175,177 ЦПК України.
За правилами статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором (ст.5 ЦПК України ).
Доступ до правосуддя в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та прецедентної практики Європейського суду з прав людини не може бути абсолютним і підлягає державному регулюванню й обмеженню. Кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальні заборони та обмеження, зміст яких не допустити судовий процес у безладний рух. Доступ до правосуддя здійснюється шляхом точного, послідовного і неухильного дотримання процесуального алгоритму, що передбачений ЦПК .
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1297 ЦК України , підпункту 3 п. 2 глави 1 Інструкції Про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України свідоцтво про право на спадщину видається державним нотаріусом.
Згідно п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року, - Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини. Свідоцтва про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження .
Отже, Пленум ВСУ наголосив про обов`язкову наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину й аналогічна позиція викладена Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в п.1 інформаційного листа від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування .
У матеріалах справи відсутня відмова нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, а долучений до позову лист приватного нотаріуса Тернопільського міського нотаріального округу Козар В.І. за вих. №245/01-16 від 27.11.2019 року Про надання інформації щодо оформлення спадщини по своїй суті є роз`ясненням, згідно якого проведений аналіз поданих документів подані документи, а саме свідоцтво на право особистої власності на житловий будинок, видане Бережанською районною радою народних депутатів 22 квітня 1998 року на підставі рішення виконкому Бережанської районної ради народних депутатів № 71 від 15 березня 1998 року, у якому зазначено, що ОСОБА_4 є головою колгоспного двору не може бути безспірним доказом факту належності померлому ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 смерті житлового будинку з надвірними будівлями АДРЕСА_1 , що унеможливлює у безспірному порядку видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом .
Як вважає суд, зазначений додаток не є обґрунтованою постановою про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, а саме постановою нотаріуса про відмову позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину і документ такого змісту до позову не додано.
Згідно ч.1 ст.3 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно ч.2 ст.4 Закону України Про судовий збір , за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою сплачується судовий збір в 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
Станом на 01.01.2019 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1921, 00 грн. Відповідно, 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 768, 40 грн.
Позивач долучив до матеріалів справи квитанцію про сплату судового збору у розмірі 436,70 грн., що свідчить про сплату судового збору у розмірі меншому, ніж передбачено законом.
Отже, позивачу слід доплатити судовий збір в розмірі 331,70 грн.
Платiжнi реквізити для перерахування судового збору: Отримувач коштів УК у Бережанському р-ні/Бережанський р-н/22030101 , Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37737751, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998 , Рахунок отримувача 31210206019003, Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Відповідно до ч.1 статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на вищевикладене, за наявності вказаних недоліків позовної заяви провадження у справі не може бути відкрите, а тому позовна заява підлягає залишенню без руху із наданням позивачу строку на усунення вказаних в ухвалі недоліків заяви.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 175, 177,185 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_6 , за довіреністю від імені якого діє ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , Саранчуківської сільської ради Бережанського району Тернопільської області про визнання права власності в порядку спадкування.
Недоліки поданої заяви підлягають усуненню протягом 10-ти днів з дня отримання копії даної ухвали.
Роз`яснити, що у разі не усунення зазначених недоліків позовної заяви, відповідно до ст. 185 ЦПК України заява буде визнана неподаною та буде повернута позивачу.
Ухвала суду оскарженню не підлягає.
Суддя Бережанського районного суду
Тернопільської області Н.П.Німко
Суд | Бережанський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2019 |
Оприлюднено | 21.12.2019 |
Номер документу | 86482819 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бережанський районний суд Тернопільської області
Німко Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні