УХВАЛА
19 грудня 2019 року
м. Київ
Справа № 922/2530/19
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Губенко Н. М. - головуючий, Кролевець О. А., Мамалуй О. О.,
розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1
на ухвалу Господарського суду Харківської області
у складі судді Суслової В. В.
від 19.09.2019 та
на постанову Східного апеляційного господарського суду
у складі колегії суддів: Мартюхіна Н. О., Геза Т. Д., Плахов О. В.
від 30.10.2019
до Товариства з обмеженою відповідальністю "СТАНДАРТ ЕСТЕЙТ"
про витребування майна з чужого незаконного володіння та скасування державної реєстрації права власності,
ВСТАНОВИВ:
22 листопада 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду через Східний апеляційний господарський суд з касаційною скаргою на ухвалу Господарського суду Харківської області від 19.09.2019 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 30.10.2019 у справі № 922/2530/19, як особа, що зверталася до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою.
Перевіривши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 , Суд дійшов висновку, що слід відмовити у відкритті касаційного провадження з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 293 Господарського процесуального кодексу України у справі з ціною позову, що не перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), а також у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи) суд може визнати касаційну скаргу необґрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.
У поданій касаційній скарзі скаржник просить скасувати ухвалу Господарського суду Харківської області від 19.09.2019 у справі № 922/2530/19, яка залишена без змін постановою Східного апеляційного господарського суду від 30.10.2019, про відмову у прийнятті до провадження заяви третьої особи із самостійними вимогами щодо предмету спору ОСОБА_1 .
Постановляючи оскаржувану ухвалу, місцевий господарський суд, з яким погодився апеляційний господарський суд, виходив з того, що ОСОБА_1 згідно із частиною 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України не мав правових підстав для звернення до господарського суду із позовом.
Згідно з частинами 1 та 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. Юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Відповідно до пунктів 1, 3, 4 частини 1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів; справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав у юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.
Під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Учасниками відносин у сфері господарювання є суб`єкти господарювання, споживачі, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, наділені господарською компетенцією, а також громадяни, громадські та інші організації, які виступають засновниками суб`єктів господарювання чи здійснюють щодо них організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом, а суб`єкти підприємництва - підприємцями. Господарська діяльність може здійснюватися і без мети одержання прибутку (некомерційна господарська діяльність). Діяльність негосподарюючих суб`єктів, спрямована на створення і підтримання необхідних матеріально-технічних умов їх функціонування, що здійснюється за участі або без участі суб`єктів господарювання, є господарчим забезпеченням діяльності негосподарюючих суб`єктів (стаття 3 Господарського кодексу України).
Отже господарський спір підвідомчий господарському суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом; відсутність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення такого спору судом іншої юрисдикції.
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю фірми "ОМЕГА ПЛЮС" про визнання недійсним правочину щодо внесення до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮА ЕСТЕЙТ" нерухомого майна, який оформлено актом приймання-передачі нерухомого майна, № 1, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "ОМЕГА ПЛЮС" та Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮА ЕСТЕЙТ".
Однак судами встановлено, що ОСОБА_1 не є стороною оспорюваного правочину щодо внесення до статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю "ЮА ЕСТЕЙТ" нерухомого майна, який оформлено актом приймання-передачі нерухомого майна № 1, не має жодних господарських відносин ані з Товариством з обмеженою відповідальністю фірмою "ОМЕГА ПЛЮС", ані з Товариством з обмеженою відповідальністю "ЮА ЕСТЕЙТ". Крім того, матеріали справи не містять жодних доказів того, що ОСОБА_1 є суб`єктом господарювання, учасником вищевказаних Товариств, а також наявності корпоративних відносин між сторонами.
Оскільки, спір підвідомчий господарському суду, зокрема, в разі наявності між сторонами господарських відносин, урегульованих Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, то суди попередніх інстанції правомірно дійшли висновку про застосування пункту 1 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України.
Зі змісту оскаржуваних судових рішень вбачається, що судами надано повну, всебічну та об`єктивну оцінку доводам ОСОБА_1 , а аргументи, що викладені в касаційній скарзі не викликають розумних сумнівів щодо правильності застосування норм права господарськими судами попередніх інстанцій.
Керуючись статтями 234, 235, пунктом 2 частини 2 статті 293 Господарського процесуального кодексу України, Суд
УХВАЛИВ:
1. Відмовити ОСОБА_1 у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою на ухвалу Господарського суду Харківської області від 19.09.2019 та постанову Східного апеляційного господарського суду від 30.10.2019 у справі № 922/2530/19.
2. Копії ухвали надіслати учасникам справи.
3. Надіслати скаржнику касаційну скаргу разом з доданими до неї матеріалами. Копію касаційної скарги залишити у Верховному Суді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає скарженню.
Головуючий Н. М. Губенко
Судді О. А. Кролевець
О. О. Мамалуй
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 19.12.2019 |
Оприлюднено | 23.12.2019 |
Номер документу | 86503800 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Губенко Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні