18.12.2019
Справа № 489/3682/17
Провадження №2/489/34/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2019 року м. Миколаїв
Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:
головуючого - судді Румянцевої Н.О.,
із секретарем судових засідань - Середою А.В.,
за участю: позивача за первісним позовом- ОСОБА_1 , представника позивача за первісним позовом - ОСОБА_2 , представника позивача за зустрічним позовом - Коршунова А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити певні дії та за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання дії керівництва Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія про відмову у надання інформації та ознайомлення з документами, які використовуються при розрахунках та формуванні затрат на перелік послуг по утриманню будинку відносно ОСОБА_1 неправомірними; зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія надати для ознайомлення документі, які використовуються при розрахунках та формуванні затрат на перелік послуг по утриманню будинку. Мотивуючи свої вимоги тим, що він неодноразово звертався до відповідача з проханням надання йому інформації стосовно розрахунків платежів, а саме з якої загальної площі проводиться розрахунок платежів до належної йому квартири АДРЕСА_1 , а також провести звірку нарахованих та сплачених платежів. Але відповіді на його прохання голова правління ОСББ Вікторія відмовляється надавати.
Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Посилаючись на те, що ОСОБА_1 має заборгованість по комунальним послугам та витратам по утриманню будинку у розмірі 20710,18 грн. Зазначає, що кожен член ОСББ Вікторія має можливість ознайомитися з будь-якою інформацією, щодо його діяльності. Позивачу неодноразово направлялися поштою відповіді на його звернення.
З`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі - продажу від 30.10.2013 року посвідченим приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Рябоконь К.Л., що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.10.2013 року (а.с. 16).
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСББ Вікторія проводить комплексне обслуговування об`єктів, зокрема, будинок АДРЕСА_2 з 18.06.2014 року, керівником якого є ОСОБА_3 (а.с. 37-38).
ОСОБА_1 неодноразово сам та через свого представника звертався до голови ОСББ Вікторія з заявами про надання інформації та письмових документів щодо нарахування, які використовуються при розрахунках та формуванні затрат на перелік послуг по утриманню будинку відносно ОСОБА_1
Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія 05 травня 2017 року за вих. № 23 на адресу ОСОБА_1 направлено лист, відповідно до якого зазначено, що тарифи на утримання будинку був встановлений та затверджений на загальних зборах членів ОСББ Вікторія та оприлюднений на дошці оголошень. Звірку нарахувань та сплачених коштів, а також відповіді на будь-які питання пов`язані з діяльністю ОСББ Вікторія може отримати у бухгалтера та/або у голови правління в приймальні дні.
Стосовно первісного позову, суд приходить до наступних висновків.
Згідно ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини першої статті 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту.
Закон України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Статтею 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку встановлено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління є загальні збори. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься: затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; обрання членів правління об`єднання; питання про використання спільного майна; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; попереднє (до їх укладення) погодження умов договорів, укладених на суму, що перевищує зазначену в статуті об`єднання, договорів, предметом яких є цінні папери, майнові права або спільне майно співвласників чи їх частина; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників; прийняття рішення про реконструкцію та ремонт багатоквартирного будинку або проведення господарських споруд; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; визначення обмежень на користування спільним майном; обрання та відкликання управителя, затвердження та зміна умов договору з управителем, прийняття рішення про передачу функцій з управління спільним майном багатоквартирного будинку повністю або частково асоціації; прийняття рішень про заснування інших юридичних осіб або участь у товариствах.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
На підставі ст. 6 Закону України Про особливі здійснення права власності у багатоквартирному співвласники мають право: вільно користуватися спільним майном багатоквартирного будинку з урахуванням умов та обмежень, встановлених законом або рішенням співвласників; брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; безоплатно одержувати інформацію про суб`єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії; на відшкодування винною особою збитків, завданих спільному майну багатоквартирного будинку, у розмірі, що відповідає частці кожного співвласника; інші права, визначені законом.
Розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому порядку. У разі наявності засобів обліку оплата комунальних послуг здійснюється виключно на підставі їх показників на кінець розрахункового періоду згідно з умовами договору, крім випадків, передбачених законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, на адресу ОСОБА_1 ОСББ Вікторія 05 травня 2017 року за вих. № 23. направлено лист, відповідно до якого зазначено, що тарифи на утримання будинку був встановлений та затверджений на загальних зборах членів ОСББ Вікторія та оприлюднений на дошці оголошень. Звірку нарахувань та сплачених коштів, а також відповіді на будь-які питання пов`язані з діяльністю ОСББ Вікторія може отримати у бухгалтера та/або у голови правління в приймальні дні (а.с.44).
В судовому засіданні свідок ОСОБА_4 суду пояснив, що вона є бухгалтером ОСББ "Вікторія" з травня 2016 року. Позивач декілька разів звертався з заявами про формування тарифів на вказаний будинок щодо сплати комунальних послуг, які на його вимогу надавалися смети та розрахунки. Тарифи затверджувалися на загальних зборах.
Також згідно пояснень представника ОСББ інформація щодо зборів, заборгованості, тощо, розміщується на інформаційній дошці, та є загальнодоступною для усіх членів об`єднання.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Позивачем за первісним позовом не надано жодного належного доказу у підтвердження його доводів щодо ненадання інформації, перешкоджання в ознайомленні з діяльністю ОСББ чи отримання інформації щодо послуг, тарифів, розрахунків, тощо.
Також, статті 16 ЦК України, 20 ГК України, 4 ЦПК України передбачають можливість застосування лише тих способів захисту права, котрі заздалегідь визначені в законі, договорі. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом (абз.2 частини другої статті 16 ЦКУ). Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються іншими способами, передбаченими законом (абз. 12 частини другої статті 20 ГКУ). При здійсненні правосуддя у цивільних справах суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону. (ст. 5 ЦПК).
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Ухвалене в справі рішення має бути гранично повним, ясним, чітким, викладеним у послідовності, і обов`язково містити вступну, описову, мотивувальну та резолютивну частини (п. 8 Постанови Пленуму ВСУ Про судове рішення у цивільній справі від 18.12.2009 N 14)
Резолютивна частина повинна мати вичерпні, чіткі, безумовні й такі, що випливають зі встановлених фактичних обставин, висновки по суті розглянутих вимог.
Позивач при зверненні до суду не визначив які саме документи повинен надати відповідач, за який період, тому вимога у даному випадку не може бути задоволена з огляду на абстрактність її змісту та відсутність конкретного переліку дій, які необхідно виконати відповідачу.
Суд, оцінюючи допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Судові витрати пов`язані з судовим розглядом цивільної справи покладаються на позивача у відповідності до приписів ч. 1 ст. 141 ЦПК України.
14 травня 2018 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за комунальні послуги з 22 січня 2016 року в розмірі 20710,18 грн.. Мотивуючи свої вимоги тим, що відповідач відмовляється від сплати комунальних платежів за надані послуги в квартиру АДРЕСА_1 .
Від відповідача ОСОБА_1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог в повному обсязі. Посилаючись на те, що йому невідомо, чи був переданий житловий будинок АДРЕСА_2 на баланс ТОВ ДСК сервіс . Жодного разу кошторис витрат на утриманні квартир на загальних зборах не розглядався, кожний з власників квартир не володіє інформацією з яких складових визначається тариф на утримання квартир. Крім того, у розрахунках наданих до позовної заяви не зазначено жодного тарифу на послуги, а лише загальні суми. Житловий будинок АДРЕСА_2 має 77 квартир, але розрахунки витрат здійснюються без урахування 7 квартир розташованих на 11 поверсі з загальною площею 490 кв. м. щодо сплати за водопостачання, то з даною вимогою не погоджується, оскільки він має два лічильника на воду, але позивач надає розрахунки без урахування показників лічильників. Крім того, він не має можливості знайомитися з будь-якою інформацією щодо діяльності ОСББ Вікторія .
Від позивача ОСББ Вікторія надійшла відповідь на відзив, відповідно до якого позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Зазначає, що відповідач будь-яким чином ухиляється від виконання своїх обов`язків, як члена ОСББ Вікторія , а саме не надає інформації щодо показників приладів лічильників. Відповідачу направлялися листи - відповіді на звернення ОСОБА_1 про те, що він має право знайомитися з інформацією щодо діяльності ОСББ Вікторія у прийомні дні, а також направлялися відповідні документи.
З`ясувавши обставини та дослідивши надані докази, суд приходить до висновку, що встановлені наступні факти та відповідні правовідносини.
Відповідно до розрахунків заборгованості за комунальні послуги та утриманню будинку АДРЕСА_2 квартирі АДРЕСА_3 та довідки ОСББ Вікторія від 14.05.2018 року за вих. № 10 станом на 01.05.2018 року заборгованість по сплаті комунальних послуг по квартирі АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_1 складає 20710,18 грн.
Вказана заборгованість підтверджується наступними документами: Актом ревізії фінансово-господарської діяльності ОСББ Вікторія за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року; договором № 31-2015 на компенсацію витрат з холодного водопостачання житловому будинку за адресою: АДРЕСА_2 від 31.12.2015 року; додатковою угодою № 1 до договору на компенсацію витрат з холодного водопостачання від 31.12.2015 року № 31-2015; договором № 17/18-0 відшкодування витрат на опалення багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 від 01.11.2017 року, розрахунком на опалювальний сезон 2017-2018 рр., зокрема, ОСББ Вікторія ; розрахунками на опалення будинків в опалювальний сезон 2017 -2018 рр., зокрема, ОСББ Вікторія , договором № 13-о відшкодування витрат на опалення багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 від 15.10.2016 року, розрахунками на проведення оплати ОСББ Вікторія за опалення в будинку АДРЕСА_2 за період з 2016 року по грудень 2018 року.
На адресу ОСОБА_1 ОСББ Вікторія неодноразово направлялися листи - вимоги з проханням сплатити заборгованість по комунальним послугам.
Згідно технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_2 від 07.12.2011 року, вбачається, що зазначений будинок має 10 поверхів з житловими приміщеннями.
Згідно протоколу № 9 зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікторія за місцезнаходження: АДРЕСА_2 від 15.01.2017 року, бухгалтер ОСОБА_5 оголосила присутнім кошторис розрахунків, що обґрунтовують економічну доцільність збільшення тарифу за житлово-комунальні послуги ОСББ. За даними кошторису запропоновано тариф за житлово-комунальні послуги ОСББ для 1 поверху - 2 грн. 31 коп. за 1 кв. м. загальної площі; для 2 та вищі поверхи - 2 грн. 62 коп. за 1 кв. м. загальної площі. Голосуванням прийнято рішення одноголосно за .
Відповідно до схеми витрат по ОСББ Вікторія на 2017 рік, ОСББ понесено витрати за електроенергію: в місяць - 2171,92 грн., за рік - 26063,00, за 1 кв. м. - 0,44315; за вивезення сміття: в місяць - 750,00 грн., за рік - 9000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,15303; заробітна плата персоналу - 5550,00 грн., за рік - 66600,00 грн., за 1 кв. м. - 1,1324; нарахування на заробітну плату (22%): в місяць - 1540,00 грн., за рік - 18480,00 грн., за 1 кв. м. - 0,31422; оплата банківських послуг: в місяць - 150,00 грн., за рік - 1800,00 грн., за 1 кв. м. - 0,03061; гідравліка: в місяць - 141,67 грн., за рік - 1700,00 грн., за 1 кв. м. - 0,02891; перевірка вентиляційних каналів: в місяць - 58,33 грн., за рік - 700,00 грн., за 1 кв. м. - 0,0119; придбання лампочок, миючих засобів, матеріалів, канцтоварів: в місяць - 300,00 грн., за рік - 3600,00 грн., за 1 кв. м. - 0,06121; обслуговування ШРП (газ): в місяць - 90,00 грн., за рік - 1080,00 грн., за 1 кв. м. - 0,01836; резервний фонд: в місяць - 550,00 грн., за рік - 6600,00 грн., за 1 кв. м. - 0,11222. Всього витрат: в місяць - 11301,92 грн., за рік - 135623,00 грн., за 1 кв. м. - 2,31 - витрати на 1 кв. м. 1 поверху. Ліфти і технічне обслуговування: в місяць - 719,00 грн., за рік - 8628,00 грн., за 1 кв. м. - 0,16287; електроенергія на обслуговування ліфта: в місяць - 646,42 грн., за рік - 7757,00 грн., за 1 кв. м. - 0,14643. Всього: в місяць - 1365,42 грн., за рік - 16385,00 грн., за 1 кв. м. - 0,3093. За ліфти вище 1 поверху: в місяць - 0,31 грн., за рік - 0,31 грн. Тариф вище першого поверху: в місяць - 2,62 грн., за рік - 2,62 грн., за 1 кв. м. - 2,62.
Більша частина мешканців будинку АДРЕСА_2 за затвердження тарифу на утримання будинку за 2017 рік не заперечувала, підписавшись в списках.
Відповідно до рахунків на оплату № 13 О-001/01, у січні ОСББ Вікторія сплачено компенсацію витрат на опалення та суму боргу компенсацій на опалення: за січень 2017 року у розмірі 90849,21 грн.; за лютий 2017 року у розмірі 99871,23 грн.; березень 2017 року у розмірі 65340,36 грн.
Згідно протоколу № 1 зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікторія за місцезнаходження: АДРЕСА_2 26 від 10.01.2018 року, бухгалтер ОСОБА_5 оголосила присутнім кошторис розрахунків, що обґрунтовують економічну доцільність збільшення тарифу за житлово-комунальні послуги ОСББ. За даними кошторису запропоновано тариф за житлово-комунальні послуги ОСББ для 1 поверху - 2 грн. 78 коп. за 1 кв. м. загальної площі; для 2 та вищі поверхи - 3 грн. 20 коп. за 1 кв. м. загальної площі. Голосуванням прийнято рішення одноголосно за .
Відповідно до схеми витрат по ОСББ Вікторія на 2018 рік, ОСББ понесено витрати за електроенергію: в місяць - 2416,67 грн., за рік - 29000,00, за 1 кв. м. - 0,49309; за вивезення сміття: в місяць - 850,00 грн., за рік - 10200,00 грн., за 1 кв. м. - 0,17343; заробітна плата персоналу - 6750,00 грн., за рік - 81000,00 грн., за 1 кв. м. - 1,37724; нарахування на заробітну плату (22%): в місяць - 2007,06 грн., за рік - 24084,72 грн., за 1 кв. м. - 0,40951; оплата банківських послуг: в місяць - 150,00 грн., за рік - 1800,00 грн., за 1 кв. м. - 0,03061; гідравліка: в місяць - 250,00 грн., за рік - 3000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,05101; перевірка вентиляційних каналів: в місяць - 64,17 грн., за рік - 770,00 грн., за 1 кв. м. - 0,01309; придбання лампочок, миючих засобів, матеріалів, канцтоварів: в місяць - 300,00 грн., за рік - 3600,00 грн., за 1 кв. м. - 0,06121; обслуговування ШРП (газ): в місяць - 90,00 грн., за рік - 1080,00 грн., за 1 кв. м. - 0,01836; резервний фонд: в місяць - 750,00 грн., за рік - 9000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,15303. Розрахунок на 1 кв. м. 1 поверху - в місяць - 2,78 грн., за рік - 2,78 грн. Ліфти і технічне обслуговування: в місяць - 1271,00 грн., за рік - 15252,00 грн., за 1 кв. м. - 0,28791; електроенергія на обслуговування ліфта: в місяць - 583,33 грн., за рік - 7000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,13214. Всього: в місяць - 1854,33 грн., за рік - 22252,00 грн., за 1 кв. м. - 0,42006. За ліфти вище 1 поверху: в місяць - 0,42 грн., за рік - 0,42 грн. Тариф вище першого поверху: в місяць - 3,20 грн., за рік - 3,20 грн., за 1 кв. м. - 3,20.
Більша частина мешканців будинку АДРЕСА_2 за затвердження тарифу на утримання будинку за 2018 рік не заперечувала, підписавшись в списках.
Згідно протоколу № 5 зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікторія за місцезнаходження: АДРЕСА_2 від 16.02.2019 року, бухгалтер ОСОБА_5 оголосила присутнім кошторис розрахунків, що обґрунтовують економічну доцільність збільшення тарифу за житлово-комунальні послуги ОСББ. За даними кошторису запропоновано тариф за житлово-комунальні послуги ОСББ для 1 поверху - 3 грн. 80 коп. за 1 кв. м. загальної площі; для 2 та вищі поверхи - 4 грн. 25 коп. за 1 кв. м. загальної площі. Голосуванням прийнято рішення одноголосно за .
Відповідно до кошторису витрат по ОСББ Вікторія на 2019 рік, ОСББ понесено витрати за електроенергію: в місяць - 2416,67 грн., за рік - 29000,00, за 1 кв. м. - 0,49309; за прибирання прибудинкової території: в місяць - 1832,00 грн., за рік - 21984,00 грн., за 1 кв. м. - 0,37379; заробітна плата : в місяць - 8820,00 грн., за рік - 105840,00 грн., за 1 кв. м. - 1,7996; нарахування на заробітну плату: в місяць - 1940,40 грн., за рік - 23284,80 грн., за 1 кв. м. - 0,39591; оплата банківських послуг: в місяць - 150,00 грн., за рік - 1800,00 грн., за 1 кв. м. - 0,03061; перевірка вентиляційних каналів: в місяць - 83,33 грн., за рік - 1000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,017; матеріали для обслуговування будинку: в місяць - 400,00 грн., за рік - 4800,00 грн., за 1 кв. м. - 0,08161; поточний ремонт будинку: в місяць - 800,00 грн., за рік - 9600,00 грн., за 1 кв. м. - 0,16323; ремонтний фонд: в місяць - 2200,00,00 грн., за рік - 26400,00 грн., за 1 кв. м. - 0,44888. Взагалі витрат: в місяць - 18642,40 грн., за рік - 223708,80 грн., за 1 кв. м. - 3,80 грн. Розрахунок на 1 кв. м. 1 поверху - в місяць - 3,80 грн., за рік - 3,80 грн. Ліфти і технічне обслуговування: в місяць - 1271,00 грн., за рік - 15252,00 грн., за 1 кв. м. - 0,28791; електроенергія на обслуговування ліфта: в місяць - 708,33 грн., за рік - 8500,00 грн., за 1 кв. м. - 0,16046. Всього: в місяць - 1979,33 грн., за рік - 23752,00 грн., за 1 кв. м. - 0,44837. За ліфти вище 1 поверху: в місяць - 0,45 грн., за рік - 0,45 грн. Тариф вище першого поверху: в місяць - 4,25 грн., за рік - 4,25 грн., за 1 кв. м. - 4,25.
Більша частина мешканців будинку АДРЕСА_2 за затвердження тарифу на утримання будинку за 2019 рік не заперечувала, підписавшись в списках.
Частиною 1 ст. 16 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначено, що порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Відповідно до ст. 19 Закону України Про житлово-комунальні послуги учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Відповідно до п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до Правил користування приміщенням житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою КМУ від 08 жовтня 1992 року № 572(з послідуючими змінами), власники квартир зобов`язані вносити на відповідний рахунок власника будинку плату за обслуговування будинку і прибудинкової території а також за отримання комунальних та інших послуг.
Тобто, оплату послуг з утримання житла зобов`язані здійснювати як квартиронаймачі так і власники викуплених та приватизованих квартир.
Статтею 66 ЖК України закріплено, плата за користування житлом (квартирна плата) обчислюється виходячи із загальної площі квартири.
Статтями 20, 21 Закону визначені обов`язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов`язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов`язком виконавця є надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Відповідно до вимог ст. ст.11,526 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагентів та визначенні умов договору з урахуванням вимог Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту вимог розумності та справедливості.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг, у письмовій формі, сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Вказане відповідає, правовій позиції Верховного Суду України у спорі про стягнення заборгованості за оплату послуг з утримання будинку та прибудинкової території, викладеної у постанові № 6-59цс13 від 30 жовтня 2013 року.
Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України Про житлово-комунальні послуги плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Приймаючи до уваги те, що відповідач є власником квартири та споживачем житлово-комунальних послуг, з лютого 2016 року не здійснює оплату за комунальні послуги та враховуючи неналежне виконання відповідачем зобов`язань, суд приходить до висновку, що зустрічний позов підлягає задоволенню, шляхом стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості по сплаті житлово-комунальних послуг та утримання прибудинкової території у розмірі 20710 грн. 18 коп.
Згідно із ч. 1 ст. 141 Цивільного процесуального кодексу України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1762,00 грн.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 89, 141, 259, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія про визнання неправомірними дії та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія заборгованість по сплаті комунальних послуг та прибудинкової території у розмірі 20710 грн. 18 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія судовий збір у розмірі 1762 грн. 00 коп.
Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено скорочене судове рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності з п. 15.5 Розділу ХІІІ Перехідних Положень Цивільного процесуального кодексу України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Ленінський районний суд міста Миколаєва або в порядку статті 355 ЦПК України безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.
З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .
Відповідач: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія , юридична адреса: м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе, 26, ЄДРПОУ 39260474.
Суддя Ленінського районного
суду міста Миколаєва Н.О. Рум`янцева
Повний текст судового рішення складено 23 грудня 2019 року.
Суд | Ленінський районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2019 |
Оприлюднено | 24.12.2019 |
Номер документу | 86532281 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ленінський районний суд м. Миколаєва
Рум’янцева Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні