15.04.20
22-ц/812/412/20
МИКОЛАЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 489/3682/17
Провадження № 22-ц/812/412/20
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2020 року Миколаївський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати в цивільних справах :
головуючого - Темнікової В.І.,
суддів - Бондаренко Т.З., Крамаренко Т.В.,
із секретарем судового засідання - Горенко Ю.В.,
за участю позивача- ОСОБА_1 , його представника - ОСОБА_2 ,
представника відповідача - Коршунова А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Ленінського районного суду м. Миколаєва від 18 грудня 2019 року, ухвалене під головуванням судді Рум?янцевої Н.О., в приміщенні того ж суду о 14 год. 18 хв., у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії та за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В :
В серпні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання дій керівництва Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія про відмову у надання інформації та ознайомлення з документами, які використовуються при розрахунках та формуванні затрат на перелік послуг по утриманню будинку ОСОБА_1 неправомірними; а також просив зобов`язати Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія надати для ознайомлення документи, які використовуються при розрахунках та формуванні затрат на перелік послуг по утриманню будинку .
В позовній заяві зазначав, що він є власником квартири АДРЕСА_1 та постійно мешкає за вказаною адресою.
Житловий будинок АДРЕСА_2 перебуває на утриманні Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія , що діє на підставі Статуту ОСББ Вікгорія , затвердженого на загальних зборах ОСББ та зареєстрованого у Миколаївській міській раді 17.06.2014 року.
Позивач неодноразово звертався до голови правління ОСББ Вікгорія про надання інформації стосовно розрахунків тарифів, але відповіді отримано не було.
14.04.2017 року ОСОБА_1 письмово звернувся до ОСББ з заявою, в якій просив надати йому інформацію стосовно розрахунків платежів, а саме з якої загальної площі проводиться розрахунок платежів відповідно до квартири АДРЕСА_3 , а також провести звірку нарахованих та сплачених платежів по належній йому квартирі АДРЕСА_3 за вказаною адресою.
20.04.2017 року відповідач отримав адвокатський запит від 14.04.2017 року, який було подано в інтересах позивача, про надання інформації та документів, проте жодного документу та інформації на вказаний запит отримано не було.
06.06.2017 року на адресу ОСББ було направлено адвокатський запит, але керівництво не отримувало надісланий запит, лист повернувся без вручення.
26.06.2017 року відповідачу було направлено заяву, в якій зазначено, що позивач хоче ознайомитись з документами, що підтверджують кошторис витрат по ОСББ Вікгорія за 2016-2017 рік, та зробити відповідні копії за власний рахунок документів по розрахункам за опалення квартири АДРЕСА_3 за вказаною адресою відповідно до наданих рахунків з ОСББ будинків № 26-28 та провести відповідний розрахунок по споживанню ним води.
Посилається, що інформації ніякої не отримав, голова правління ОСББ Вікгорія відмовляється спілкуватись з ним по питанню розрахунків та надання можливості ознайомитись з ними.
Враховуючи наведене, позивач вважає що дії відповідача є неправомірними та такими, що порушують його право на отримання інформації як співвласника ОСББ.
14 травня 2018 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення з нього на користь ОСББ заборгованість в розмірі 20710,18 грн.
В своїй позовній заяві ОСББ зазначає, що ОСОБА_1 є власником квартири за адресою АДРЕСА_4 , якому надавались послуги, але відповідач як споживач відмовляється сплачувати їх в повному обсязі, у зв`язку з чим у останнього утворилась заборгованість станом на 01.05.2018 року.
Ухвалою Ленінського районного суду м. Миколаєва від 24 липня 2018 року позов ОСОБА_1 до ОСББ Вікгорія про визнання неправомірними дій та зобов`язання надання інформації та позов ОСББ Вікгорія до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості об`єднано в одне провадження.
Рішенням Ленінського районного суду м. Миколаєва від 18 грудня 2019 року в задоволенні позову ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія про визнання неправомірними дій та зобов`язання вчинити певні дії відмовлено.
Позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікторія до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія заборгованість у розмірі 20710 грн. 18 коп. та судовий збір у розмірі 1762 грн. 00 коп.
Не погодившись з вказаним рішенням суду, позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просив рішення Ленінського районного суду м. Миколаєва від 18 грудня 2019 року скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити його позовні вимоги та відмовити у задоволені позову ОСББ Вікгорія .
В апеляційній скарзі зазначав, що в рішенні суду вказано, що керівником ОСББ Вікгорія є ОСОБА_3 , але з 25.02.2016 року головою ОСББ є ОСОБА_4 , проте протоколу так і не було надано. Починаючи з обрання головою ОСОБА_4 розмір нарахування за комунальні послуги постійно змінюється, кожний місяць суми платежу зростають. Голова ОСББ та бухгалтер відмовлялись надавати мотивований розрахунок нарахування розміру комунальних послуг та відповідні документи, що підтверджують розрахунок. Суд першої інстанції прийняв до уваги пояснення бухгалтера Макаренко О.О. в судовому засідання про те, що позивач неодноразово звертався із заявами про надання інформації і отримував відповідні документи, без наявності документів, які б підтверджували це.
Крім того, апелянт вважає що, суд першої інстанції неправомірно відмовив у задоволенні його позову, вказавши що ним не визначено, які саме документи повинен надати відповідач та за який період, оскільки він як власник квартири АДРЕСА_3 має право на ознайомлення з усіма документами, щодо ведення господарської діяльності ОСББ по обслуговуванню житлового будинку, а також з документами по веденню бухгалтерського обліку.
Посилався, що в договорах № 31-2015 від 31.11.2015р., № 13-0 від 15.10.2016р. та № 17/18-0 від 01.11.2017р. зазначена різна опалювана площа будинку АДРЕСА_2 . До цих договорів були надані розрахунки на опалювальні сезони, де визначені витрати на використання газу. В розрахунках присутня витрата на закупку матеріалів для планового ремонту газового обладнання у сумі 30000грн., але відсутні документи, що це обладнання було закуплено та були підстави стягувати ці витрати з будинку АДРЕСА_2 .
В технічному паспорті на будинок вказана загальна площа будинку № 26-5898,9 кв. м, а в протоколі зборів учасників ОСББ-4901 кв. м, що знову суперечить даним договорів на опалення від 15.10.2016р. та від 01.11.2017р.
Також у рішенні суду зазначено, що відповідно до схеми витрат по ОСББ Вікгорія на 2018 рік перераховані витрати і тариф на місяць 3.20 грн., але відповідно до протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія за місцезнаходженням АДРЕСА_5 26 від 10.01.2018р. затверджений тариф за житлово- комунальні послуги ОСББ Вікгорія з 01.01.2018 року у розмірі : для 1 поверху 2 гри.78 коп. за кв. м загальної площі, для 2 поверху та вищі поверхи 2 грн. 20 коп. загальної площі. Зміни до протоколу не вносились, тобто розрахунок на житлово-комунальні послуги необхідно проводити виходячи саме з тарифу 2 грн. 20 коп., але суд не перевіривши ці обставини стягнув з нього заборгованість за період з 01.01.2018 року по 01.05.2018 року по не затвердженому на загальних зборах співвласників ОСББ тарифу.
Крім того, у рішенні суд зазначив тарифи ОСББ Вікторія за 2019 рік, хоча позовні вимоги заявлені про стягнення заборгованості за період до 01.05.2018 рік. Збільшені позовні вимоги про стягнення заборгованості за сплату житлового-комунальних послуг за 2019 рік судом не були прийняті.
Від ОСББ Вікгорія надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому зазначено, що на виконання ухвали суду про витребування доказів за клопотанням позивача відповідачем було надано позивачу повний пакет витребуваних документів. Позивач протягом останніх трьох років жодного разу не був присутнім на загальних зборах членів ОСББ, де підводились підсумки фінансово-господарської діяльності, розглядався та обговорювався кошторис на наступний рік та затверджувалася сума внесків на утримання будинку та прибудинкової території. Таким чином, він виказує категоричне небажання отримувати інформацію та брати участь в управлінні будинком. Більш того, за період 2016 -2019 років до бюджету ОСББ від громадянина ОСОБА_1 не сплачено жодної копійки за надані комунальні послуги, три роки всі комунальні послуги за нього сплачують мешканці будинку. Тому просить апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Ленінського районного суду м. Миколаєва від 18 грудня 2019 року без змін.
В судовому засіданні позивач та його представник підтримали доводи апеляційної скарги, просили її задовольнити.
Представник відповідача не визнав доводи апеляційної скарги, просив її залишити без задоволення, а рішення суду без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів апеляційного суду вважає, що скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.3 ст. 3 ЦПК України провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи.
Згідно зі ст. 5 ЦПК України суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. А у випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно із законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні ( ст.263 ЦПК України).
Під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: 1) чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги і заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; 2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; 3) які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; 4) яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин ( ст. 264 ЦПК України).
Рішення суду зазначеним вимогам закону в повній мірі не відповідає.
Так, судом було встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі - продажу від 30.10.2013р., посвідченого приватним нотаріусом Миколаївського міського нотаріального округу Рябоконь К.Л., що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 30.10.2013 року.
Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСББ Вікгорія проводить комплексне обслуговування об`єктів, зокрема, будинок АДРЕСА_5 з 18.06.2014 року, керівником якого є ОСОБА_3
ОСОБА_1 неодноразово сам та через свого представника звертався до голови ОСББ Вікгорія з заявами про надання інформації та письмових документів щодо нарахувань, які використовуються при розрахунках та формуванні затрат на перелік послуг по утриманню будинку відносно ОСОБА_1 .
Відповідачем 05 травня 2017 року за вих. № 23 на адресу ОСОБА_1 направлено лист, в якому зазначено, що тариф на утримання будинку був встановлений та затверджений на загальних зборах членів ОСББ Вікгорія та оприлюднений на дошці оголошень. Звірку нарахувань та сплачених коштів, а також відповіді на будь-які питання пов`язані з діяльністю ОСББ Вікгорія він може отримати у бухгалтера та/або у голови правління в приймальні дні.
В судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що вона є бухгалтером ОСББ "Вікгорія" з травня 2016 року. Позивач декілька разів звертався з заявами про формування тарифів на вказаний будинок щодо сплати комунальних послуг. На його вимогу надавалися кошториси та розрахунки. Тарифи затверджувалися на загальних зборах.
Також згідно пояснень представника ОСББ інформація щодо зборів, заборгованості, тощо, розміщується на інформаційній дошці, та є загальнодоступною для усіх членів об`єднання.
Позивачем за первісним позовом не надано жодного належного доказу у підтвердження його доводів щодо ненадання інформації, перешкоджання в ознайомленні з діяльністю ОСББ чи отримання інформації щодо послуг, тарифів, розрахунків, тощо.
Також суд виходив з того, що ухвалене в справі рішення має бути гранично повним, ясним, чітким, викладеним у послідовності, і обов`язково містити вступну, описову, мотивувальну та резолютивну частини (п. 8 Постанови Пленуму ВСУ Про судове рішення у цивільній справі від 18.12.2009 № 14).
Резолютивна частина повинна мати вичерпні, чіткі, безумовні й такі, що випливають зі встановлених фактичних обставин, висновки по суті розглянутих вимог.
Позивач при зверненні до суду не визначив які саме документи повинен надати відповідач, за який період, тому вимога у даному випадку не може бути задоволена з огляду на абстрактність її змісту та відсутність конкретного переліку дій, які необхідно виконати відповідачу.
Проаналізувавши зазначені обставини та надані докази у їх сукупності суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню.
Колегія суддів погоджується з висновками суду за результатами розгляду позову ОСОБА_1 , виходячи з наступного.
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно ст. 6 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , співвласники, зокрема, мають право: брати участь в управлінні багатоквартирним будинком особисто або через представника; одержувати інформацію про технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку, умови його утримання та експлуатації, витрати на утримання спільного майна багатоквартирного будинку та надходження, отримані від його використання; безоплатно одержувати інформацію про суб`єктів права власності на всі квартири та нежитлові приміщення у багатоквартирному будинку і площу таких квартир та приміщень у порядку і межах, визначених законом; ознайомлюватися з рішеннями (протоколами) зборів співвласників, листками опитування, робити з них копії.
Згідно п.1 розділу V Статуту ОСББ Вікгорія співвласник, зокрема, має право знайомитися з протоколами загальних зборів, робити з них виписки; одержувати в установленому порядку інформацію про діяльність об`єднання; одержувати в установленому статутом порядку інформацію про діяльність асоціації. Об`єднання на вимогу співвласника зобов`язане надати йому для ознайомлення всі свої фінансові звіти.
Пунктом 11 розділу 111 Статуту ОСББ Вікгорія передбачено, що рішення загальних зборів оприлюднюється шляхом розміщення його тексту в місцях загального користування будинку. Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та за власний рахунок робити з них копії та виписки.
Матеріалами справи встановлено, що інформація щодо зборів, прийнятих на них рішеннях, заборгованості, тощо, розміщується на інформаційній дошці, та є загальнодоступною для усіх членів ОСББ Вікгорія . Доказів протилежного позивачем суду надано не було.
Як зазначено в відзиві на апеляційну скаргу, позивач протягом останніх трьох років жодного разу не був присутнім на загальних зборах членів ОСББ, де підводились підсумки фінансово-господарської діяльності, розглядався та обговорювався кошторис на наступний рік та затверджувалася сума внесків на утримання будинку та прибудинкової території. Позивачем дані твердження не спростовані.
Позивач неодноразово сам та через свого представника звертався до голови ОСББ Вікгорія з заявами про надання інформації та письмових документів щодо нарахувань, які використовуються при розрахунках та формуванні затрат на перелік послуг по утриманню будинку відносно ОСОБА_1 .
Так, в заяві від 14.04.2017р. позивач просив повідомити з якої загальної площі проводиться розрахунок платежів відносно його квартири, а також провести звірку нарахованих та сплачених платежів по квартирі АДРЕСА_3 ( а. с. 5 т.1).
Листом ОСББ Вікгорія від 05.05.2017р. йому була надана відповідь на дану заяву про те, що тариф на утримання будинку був встановлений та затверджений на загальних зборах членів ОСББ та оприлюднений на дошці оголошень, а звірку нарахувань та сплачених коштів, а також відповіді на будь-які питання, пов`язані з діяльністю ОСББ позивач може отримати у бухгалтера та у голови правління в приймальні дня, з зазначенням приймальних днів та годин (а. с. 44 т.1).
Як убачається з адвокатського запиту представника позивача від 14.04.2017р. та від 06.06.2017р., він просив надати наступні документи: витяг з протоколу загальних зборів ОСББ Вікгорія про затвердження тарифів сплати по комунальним платежам та витрат по утриманню будинку; витяг з протоколу засідання правління про розгляд питання про тарифи по сплаті комунальних платежів та платежів по утриманню будинку; розрахунок тарифів на утримання будинку; копію статуту ОСББ Вікгорія ; копію договору про надання послуг по утриманню будинку між позивачем та ОСББ Вікгорія .
В заяві від 23.06.2017р. позивач просив ознайомити його з документами, які підтверджують кошторис витрат по ОСББ Вікгорія за 2016-2017 роки та надати можливість зробити з них копії, а також документи по розрахункам за опалення його квартири відповідно до наданих рахунків з ОСББ будинків № 26-28.
Проте, адвокатський запит представника позивача від 06.06.2017р. та заява позивача від 23.06.2017р. не були вручені відповідачу та повернуті поштою без вручення.
Колегія суддів звертає увагу на те, що в тексті заяви позивача від 23.06.2017р. зазначено, що він отримував відповідь на своє звернення та ознайомився з отриманими документами віх. № 35 від 16 червня 2017р., а саме розрахунком заборгованості, кошторисом витрат по ОСББ та попередженням.
Крім того, в судовому засіданні свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що вона є бухгалтером ОСББ "Вікгорія" з травня 2016 року. Позивач декілька разів звертався з заявами про формування тарифів на вказаний будинок щодо сплати комунальних послуг. На його вимогу надавалися кошториси та розрахунки. Тарифи затверджувалися на загальних зборах.
Аналіз зазначених обставин свідчить про те, що позивачу надавалися відповіді на його письмові звернення та повідомлялося коли, де і як він може ознайомитися з запитуваною ним інформацією та зробити звірки нарахувань та сплачених коштів.
Належних та допустимих доказів того, що він звертався до правління чи бухгалтера особисто в приймальні дні та часи з зазначенням конкретних дат такого звернення, а також відмови в ознайомленні з запитуваною ним інформацією, позивач в супереч вимогам ч.1 ст. 81 ЦПК України, яка передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, не надав.
Не посилався він на це і в тексті позовної заяви, з якою звернувся до суду.
Суд же згідно положень ст. 13 ЦПК України розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Підставами позову згідно зі ст. 175 ЦПК України, які суд не може змінити без згоди позивача, є обставини, якими останній обґрунтовує вимоги, а предметом позову, є спосіб захисту права, який він просить суд застосувати до відповідачів.
Як убачається з тексту позовної заяви, з якою позивач звернувся до суду, він просив визнати дії керівництва ОСББ "Вікгорія" щодо відмови у наданні інформації та ознайомленні з документами, які використовує ОСББ при розрахунках та формуванні витрат на перелік послуг по утриманню будинку неправомірними.
Тобто, позивачем було чітко визначений предмет позову (спосіб захисту права, який він просить суд застосувати до відповідачки), а також викладені обставини, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, тобто підстави позову, які згідно зі ст. 175 ЦПК України суд не може змінити без згоди позивача.
Проаналізувавши встановлені судом та зазначені вище обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду, що позивачем не доведена належними та допустимими доказами неправомірність дій відповідача в межах заявлених позовних вимог щодо відмови у наданні інформації та ознайомленні з документами, які використовує ОСББ при розрахунках та формуванні витрат на перелік послуг по утриманню будинку. А відтак не підлягають задоволенню також вимоги щодо зобов`язання ОСББ Вікгорія надати для ознайомлення документи, які використовуються при розрахунках та формуванні затрат на перелік послуг по утриманню будинку, оскільки позивач не позбавлений можливості ознайомитися з ними, а достатньої кількості належних та допустимих доказів чинення відповідачем перешкод йому в цьому суду надано не було.
Погоджується колегія суддів також з висновком суду про те, що позивач в позовній заяві не визначив які саме документи повинен надати відповідач, за який період, тощо, а тому його вимоги в цій частині в межах заявлених позовних вимог є абстрактними. Не уточнив свої вимоги позивач ні під час розгляду справи в суді першої інстанції, ні під час розгляду справи в апеляційній інстанції, наполягаючи на тому, що це повинні бути всі документи щодо ведення господарської діяльності ОСББ по обслуговування житлового будинку, а також документи по веденню бухгалтерського обліку за весь період існування ОСББ Вікгорія .
Слід зазначити, що значна кількість документів з приводу ведення господарської діяльності ОСББ по обслуговування житлового будинку, а також документів по веденню бухгалтерського обліку була надана відповідачем в ході розгляду справи в суді першої інстанції, з якою позивач мав змогу ознайомитися.
З урахуванням викладеного доводи апеляційної скарги з цього приводу не спростовують висновків суду, а тому не є підставою для скасування рішення суду.
Переглядаючи рішення суду в частині позову ОСББ "Вікгорія" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, колегія суддів вважає, що суд дійшов правильного висновку про наявність заборгованості та необхідності її стягнення з позивача на користь відповідача, однак, при визначенні конкретного розміру даної заборгованості допустився помилки, виходячи з наступного.
Приймаючи рішення у справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до розрахунків заборгованості за комунальні послуги та витрат на утримання будинку АДРЕСА_5 АДРЕСА_3 , а також довідки ОСББ Вікгорія від 14.05.2018 року за вих. № 10 станом на 01.05.2018 року заборгованість по сплаті комунальних послуг по квартирі АДРЕСА_1 , яка належить ОСОБА_1 складає 20710,18 грн.
Вказана заборгованість підтверджується наступними документами: Актом ревізії фінансово-господарської діяльності ОСББ Вікторія за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року; договором № 31-2015 на компенсацію витрат з холодного водопостачання житловому будинку за адресою: АДРЕСА_5 від 31.12.2015 року; додатковою угодою № 1 до договору на компенсацію витрат з холодного водопостачання від 31.12.2015 року № 31-2015; договором № 17/18-0 відшкодування витрат на опалення багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_5 від 01.11.2017 року, розрахунком на опалювальний сезон 2017-2018 рр., зокрема, ОСББ Вікгорія ; розрахунками на опалення будинків в опалювальний сезон 2017 -2018 рр., зокрема, ОСББ Вікгорія , договором № 13-о відшкодування витрат на опалення багатоквартирного житлового будинку за адресою: АДРЕСА_5 від 15.10.2016 року, розрахунками на проведення оплати ОСББ Вікгорія за опалення в будинку АДРЕСА_5 за період з 2016 року по грудень 2018 року.
На адресу ОСОБА_1 ОСББ Вікгорія неодноразово направлялися листи - вимоги з проханням сплатити заборгованість по комунальним послугам.
Згідно технічного паспорту на житловий будинок АДРЕСА_5 від 07.12.2011 року, вбачається, що зазначений будинок має 10 поверхів з житловими приміщеннями.
Згідно протоколу № 9 зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія за місцезнаходження: АДРЕСА_5 від 15.01.2017 року, бухгалтер ОСОБА_6 оголосила присутнім кошторис розрахунків, що обґрунтовують економічну доцільність збільшення тарифу за житлово-комунальні послуги ОСББ. За даними кошторису запропоновано тариф за житлово-комунальні послуги ОСББ для 1 поверху - 2 грн. 31 коп. за 1 кв. м. загальної площі; для 2 та вищі поверхи - 2 грн. 62 коп. за 1 кв. м. загальної площі. Голосуванням прийнято рішення одноголосно за .
Відповідно до кошторису витрат по ОСББ Вікгорія на 2017 рік, ОСББ понесено витрати за електроенергію: в місяць - 2171,92 грн., за рік - 26063,00, за 1 кв. м. - 0,44315; за вивезення сміття: в місяць - 750,00 грн., за рік - 9000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,15303; заробітна плата персоналу - 5550,00 грн., за рік - 66600,00 грн., за 1 кв. м. - 1,1324; нарахування на заробітну плату (22%): в місяць - 1540,00 грн., за рік - 18480,00 грн., за 1 кв. м. - 0,31422; оплата банківських послуг: в місяць - 150,00 грн., за рік - 1800,00 грн., за 1 кв. м. - 0,03061; гідравліка: в місяць - 141,67 грн., за рік - 1700,00 грн., за 1 кв. м. - 0,02891; перевірка вентиляційних каналів: в місяць - 58,33 грн., за рік - 700,00 грн., за 1 кв. м. - 0,0119; придбання лампочок, миючих засобів, матеріалів, канцтоварів: в місяць - 300,00 грн., за рік - 3600,00 грн., за 1 кв. м. - 0,06121; обслуговування ШРП (газ): в місяць - 90,00 грн., за рік - 1080,00 грн., за 1 кв. м. - 0,01836; резервний фонд: в місяць - 550,00 грн., за рік - 6600,00 грн., за 1 кв. м. - 0,11222. Всього витрат: в місяць - 11301,92 грн., за рік - 135623,00 грн., за 1 кв. м. - 2,31 - витрати на 1 кв. м. 1 поверху. Ліфти і технічне обслуговування: в місяць - 719,00 грн., за рік - 8628,00 грн., за 1 кв. м. - 0,16287; електроенергія на обслуговування ліфта: в місяць - 646,42 грн., за рік - 7757,00 грн., за 1 кв. м. - 0,14643. Всього: в місяць - 1365,42 грн., за рік - 16385,00 грн., за 1 кв. м. - 0,3093. За ліфти вище 1 поверху: в місяць - 0,31 грн., за рік - 0,31 грн. Тариф вище першого поверху: в місяць - 2,62 грн., за рік - 2,62 грн., за 1 кв. м. - 2,62.
Відповідно до рахунків на оплату № 13 О-001/01, у січні ОСББ Вікгорія сплачено компенсацію витрат на опалення та суму боргу компенсацій на опалення: за січень 2017 року у розмірі 90849,21 грн.; за лютий 2017 року у розмірі 99871,23 грн.; березень 2017 року у розмірі 65340,36 грн.
Згідно протоколу № 1 зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікторія за місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе, 26 від 10.01.2018 року, бухгалтер ОСОБА_6 оголосила присутнім кошторис розрахунків, що обґрунтовують економічну доцільність збільшення тарифу за житлово-комунальні послуги ОСББ. За даними кошторису запропоновано тариф за житлово-комунальні послуги ОСББ для 1 поверху - 2 грн. 78 коп. за 1 кв. м. загальної площі; для 2 та вищі поверхи - 3 грн. 20 коп. за 1 кв. м. загальної площі. Голосуванням прийнято рішення одноголосно за .
Відповідно до кошторису витрат по ОСББ Вікторія на 2018 рік, ОСББ понесено витрати за електроенергію: в місяць - 2416,67 грн., за рік - 29000,00, за 1 кв. м. - 0,49309; за вивезення сміття: в місяць - 850,00 грн., за рік - 10200,00 грн., за 1 кв. м. - 0,17343; заробітна плата персоналу - 6750,00 грн., за рік - 81000,00 грн., за 1 кв. м. - 1,37724; нарахування на заробітну плату (22%): в місяць - 2007,06 грн., за рік - 24084,72 грн., за 1 кв. м. - 0,40951; оплата банківських послуг: в місяць - 150,00 грн., за рік - 1800,00 грн., за 1 кв. м. - 0,03061; гідравліка: в місяць - 250,00 грн., за рік - 3000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,05101; перевірка вентиляційних каналів: в місяць - 64,17 грн., за рік - 770,00 грн., за 1 кв. м. - 0,01309; придбання лампочок, миючих засобів, матеріалів, канцтоварів: в місяць - 300,00 грн., за рік - 3600,00 грн., за 1 кв. м. - 0,06121; обслуговування ШРП (газ): в місяць - 90,00 грн., за рік - 1080,00 грн., за 1 кв. м. - 0,01836; резервний фонд: в місяць - 750,00 грн., за рік - 9000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,15303. Розрахунок на 1 кв. м. 1 поверху - в місяць - 2,78 грн., за рік - 2,78 грн. Ліфти і технічне обслуговування: в місяць - 1271,00 грн., за рік - 15252,00 грн., за 1 кв. м. - 0,28791; електроенергія на обслуговування ліфта: в місяць - 583,33 грн., за рік - 7000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,13214. Всього: в місяць - 1854,33 грн., за рік - 22252,00 грн., за 1 кв. м. - 0,42006. За ліфти вище 1 поверху: в місяць - 0,42 грн., за рік - 0,42 грн. Тариф вище першого поверху: в місяць - 3,20 грн., за рік - 3,20 грн., за 1 кв. м. - 3,20.
Згідно протоколу № 5 зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікторія за місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе, 26 від 16.02.2019 року, бухгалтер ОСОБА_6 оголосила присутнім кошторис розрахунків, що обґрунтовують економічну доцільність збільшення тарифу за житлово-комунальні послуги ОСББ. За даними кошторису запропоновано тариф за житлово-комунальні послуги ОСББ для 1 поверху - 3 грн. 80 коп. за 1 кв. м. загальної площі; для 2 та вищі поверхи - 4 грн. 25 коп. за 1 кв. м. загальної площі. Голосуванням прийнято рішення одноголосно за .
Відповідно до кошторису витрат по ОСББ Вікторія на 2019 рік, ОСББ понесено витрати за електроенергію: в місяць - 2416,67 грн., за рік - 29000,00, за 1 кв. м. - 0,49309; за прибирання прибудинкової території: в місяць - 1832,00 грн., за рік - 21984,00 грн., за 1 кв. м. - 0,37379; заробітна плата : в місяць - 8820,00 грн., за рік - 105840,00 грн., за 1 кв. м. - 1,7996; нарахування на заробітну плату: в місяць - 1940,40 грн., за рік - 23284,80 грн., за 1 кв. м. - 0,39591; оплата банківських послуг: в місяць - 150,00 грн., за рік - 1800,00 грн., за 1 кв. м. - 0,03061; перевірка вентиляційних каналів: в місяць - 83,33 грн., за рік - 1000,00 грн., за 1 кв. м. - 0,017; матеріали для обслуговування будинку: в місяць - 400,00 грн., за рік - 4800,00 грн., за 1 кв. м. - 0,08161; поточний ремонт будинку: в місяць - 800,00 грн., за рік - 9600,00 грн., за 1 кв. м. - 0,16323; ремонтний фонд: в місяць - 2200,00,00 грн., за рік - 26400,00 грн., за 1 кв. м. - 0,44888. Взагалі витрат: в місяць - 18642,40 грн., за рік - 223708,80 грн., за 1 кв. м. - 3,80 грн. Розрахунок на 1 кв. м. 1 поверху - в місяць - 3,80 грн., за рік - 3,80 грн. Ліфти і технічне обслуговування: в місяць - 1271,00 грн., за рік - 15252,00 грн., за 1 кв. м. - 0,28791; електроенергія на обслуговування ліфта: в місяць - 708,33 грн., за рік - 8500,00 грн., за 1 кв. м. - 0,16046. Всього: в місяць - 1979,33 грн., за рік - 23752,00 грн., за 1 кв. м. - 0,44837. За ліфти вище 1 поверху: в місяць - 0,45 грн., за рік - 0,45 грн. Тариф вище першого поверху: в місяць - 4,25 грн., за рік - 4,25 грн., за 1 кв. м. - 4,25.
Прийнявши до уваги те, що ОСОБА_1 будучи власником квартири та споживачем житлово-комунальних послуг, з лютого 2016 року не здійснює оплату за комунальні послуги та враховувавши неналежне виконання ОСОБА_1 зобов`язань, суд дійшов висновку, що позов ОСББ підлягає задоволенню шляхом стягнення з позивача на користь відповідача заборгованості по сплаті за житлово-комунальні послуги та витрат на утримання прибудинкової території у розмірі 20710 грн. 18 коп.
Проте повністю з таким висновком суду погодитися не можна, виходячи з наступного.
За положеннями ч.2 ст. 382 ЦК України усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.
Частиною першою ст. 385 ЦК України також передбачено, що власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків).
Особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, правові, організаційні та економічні відносини, пов`язані з реалізацією прав та виконанням обов`язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління визначає Закон України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , предметом регулювання якого є відносини, що виникають у процесі реалізації прав та виконання обов`язків власників квартир та нежитлових приміщень як співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно ст. 1 зазначеного Закону багатоквартирний будинок - це житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири. У багатоквартирному будинку можуть також бути розташовані нежитлові приміщення, які є самостійними об`єктами нерухомого майна; нежитлове приміщення - ізольоване приміщення в багатоквартирному будинку, що не належить до житлового фонду і є самостійним об`єктом нерухомого майна.
Спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.
Частка співвласника - частка, яку становить площа квартири та/або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
За змістом статей 1,9 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , управління багатоквартирним будинком - це вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку. Управління багатоквартирним будинком здійснюється його співвласниками. За рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
За частинами першою-третьою ст. 12 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;2 1 ) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
За ч.2 ст. 10 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , до повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком. Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому ст. 10 Закон України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку . Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Відповідно до ч.1 ст. 4 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , основною метою створення об`єднання є забезпечення і захист прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами. Згідно ч.4 ст. 4 цього Закону об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Загальні збори співвласників є вищим органом управління об`єднання, до виключної компетенції яких відноситься, зокрема, затвердження статуту об`єднання, внесення змін до нього; затвердження кошторису, балансу об`єднання та річного звіту; визначення порядку сплати, переліку та розмірів внесків і платежів співвласників. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників (ст. 10 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку ).
Рішення про визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників, порядок управління та користування спільним майном, передачу у користування фізичним та юридичним особам спільного майна, а також про реконструкцію та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як дві третини загальної кількості усіх співвласників, а в разі якщо статутом не передбачено прийняття таких рішень, - більшістю голосів. З інших питань рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості співвласників.
Права та обов`язки співвласника (тобто власника квартир та/або нежитлових приміщень) врегульовані ст. 14 та ст. 15 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку .
Водночас статті 16-18 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , окремо визначають права та обов`язки об`єднання співвласників, яке набуває і здійснює їх через свої органи в силу положень ст. 92 ЦК України про цивільну дієздатність юридичної особи.
Так, об`єднання має право встановлювати порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, які за ст. 21 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , належать до коштів об`єднання, та зобов`язане забезпечувати дотримання інтересів усіх співвласників при встановленні умов і порядку володіння, користування і розпорядження спільною власністю, розподілі між співвласниками витрат на експлуатацію та ремонт спільного майна.
Об`єднання забезпечує утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку. Для забезпечення утримання та експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, включаючи поточний ремонт, утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, водопостачання та водовідведення, теплопостачання і опалення, вивезення побутових відходів, об`єднання за рішенням загальних зборів має право: задовольняти зазначені потреби самостійно шляхом самозабезпечення; визначати управителя, виконавців окремих житлово-комунальних послуг, з якими усі співвласники укладають відповідні договори; виступати колективним споживачем (замовником) усіх або частини житлово-комунальних послуг.
Питання самостійного забезпечення об`єднанням експлуатації та утримання багатоквартирного будинку та користування спільним майном у такому будинку регулюються ГК України в частині господарчого забезпечення діяльності негосподарюючих суб`єктів.
Самостійне забезпечення об`єднанням утримання і експлуатації багатоквартирного будинку, користування спільним майном у багатоквартирному будинку може здійснюватися безпосередньо співвласниками, а також шляхом залучення об`єднанням фізичних та юридичних осіб на підставі укладених договорів.
Для фінансування самозабезпечення об`єднання співвласники сплачують відповідні внески і платежі в розмірах, установлених загальними зборами об`єднання. За згодою правління окремі співвласники можуть у рахунок сплати таких внесків і платежів виконувати окремі роботи.
Статтею 20 Закону України Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку , врегульовано визначення часток внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна. Так, частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності. Частка участі співвласника квартири та/або нежитлового приміщення визначається відповідно до його частки як співвласника квартири та/або нежитлового приміщення.
Статтею 13 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначено, що послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій включають в себе: прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території; санітарно-технічне обслуговування; обслуговування внутрішньобудинкових мереж; утримання ліфтів; освітлення місць загального користування; поточний ремонт; вивезення побутових відходів тощо.
Відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою КМУ № 869 від 01 червня 2011 року, тариф на ці послуги розраховується окремо за кожним будинком залежно від запланованих кількісних показників послуг, що фактично повинні надаватися для забезпечення належного санітарно-гігієнічного, протипожежного, технічного стану будинків і споруд та прибудинкових територій з урахуванням Типового переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого вказаною постановою Кабінету Міністрів України. Перелік послуг за кожним будинком погоджується у договорі на надання цих послуг, який укладається між споживачами та підприємством, організацією тощо, які надають ці послуги.
Отже, законодавство, яке регулює порядок забезпечення співвласниками багатоквартирного будинку утримання та експлуатацію багатоквартирного будинку, користування спільним майном у такому будинку, вчинення співвласниками багатоквартирного будинку дій щодо реалізації прав та виконання обов`язків співвласників, пов`язаних з володінням, користуванням і розпорядженням спільним майном багатоквартирного будинку (управління багатоквартирним будинком), передбачає, що внески і платежі на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна є складовою частиною внесків та платежів співвласників як витрат на управління багатоквартирним будинком.
Матеріали справи, а саме протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія від 15 січня 2017р., згідно якого зборами встановлено тариф за житлово-комунальні послуги ОСББ Вікгорія з 01 січня 2017р. у розмірі 2,31 грн. за 1 кв. м загальної площі для першого поверху та 2,62 грн. за 1 кв. м загальної площі для 2 поверху та вищі поверхи ( а. с. 123-124 т.1) та протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія від 10 січня 2018р., яким встановлено тариф за житлово-комунальні послуги ОСББ Вікгорія з 01 січня 2018р. у розмірі 2,78 грн. за 1 кв. м загальної площі для першого поверху та 3,20 грн. за 1 кв. м загальної площі для 2 поверху та вищі поверхи ( а. с. 128 т.1) та кошториси до них, свідчать про те, що рішення про визначення часток внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна приймалися відповідно до вимог ч.2 ст. 12 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , яка регулює порядок розподілу між співвласниками витрат на управління багатоквартирним будинком та за якою витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
Розмір часток внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна, які були встановлені на 2016р., підтверджується актом ревізії фінансово-господарської діяльності ОСББ Вікторія від 27 квітня 2016р. за період з 01.01.2015 року по 31.12.2015 року, згідно якого було встановлено тариф до 01 травня 2015р. у розмірі 1,55 грн. за 1 кв.м з урахуванням ліфту та 1,33грн. без урахування ліфту для першого поверху, а з 01 травня 2015рю 1,95грн. за 1 кв. м з урахуванням ліфту та 1,75грн. без урахування ліфту для першого поверху (а. с. 188-191 т.1).
Рішення зазначених зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія в установленому законом порядку не оскаржувалися, не є вони в межах заявлених позовних вимог предметом розгляду і у даній справі.
Тому суд правильно при визначенні розміру заборгованості керувався тарифами, зазначеними в протокольних рішеннях зборів співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія від 15 січня 2017р. та від 10 січня 2018р., а також в акті ревізії фінансово-господарської діяльності ОСББ Вікторія від 27 квітня 2016р.
Тому доводи апеляційної скарги щодо не перевірки судом правильності визначення розміру частки внесків і платежів на утримання, експлуатацію та ремонт спільного майна позивача, в тому числі і з урахуванням загальної площі будинку АДРЕСА_2 , кількості поверхів, складових кошторисів до протоколів загальних зборів, тощо, не є підставою для скасування рішення суду у даній справі в межах заявлених позовних вимог.
Слід зазначити, що в наданих позивачем розрахунках заборгованості під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції, позивач також використовував саме ці тарифи при визначенні розміру платежів за утримання будинку та прибудинкової території.
Перевіряючи правильність визначення розміру заборгованості за комунальними платежами по водопостачанню, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно первісного розрахунку заборгованості за даною складовою, яку суд визнав правильною, ОСББ визначаючи кількість спожитої води за період з листопада 2016р. до квітня 2018р. включно виходило з 12 куб. м без урахування показників лічильників, встановлених в квартирі позивача, оскільки вони не пройшли повірку в установленому законом порядку, а розмір, який надавав позивач викликав сумнів у відповідача.
Під час розгляду справи в суді апеляційної інстанції сторони зробили звірку спожитої позивачем води, в результаті чого розмір фактично спожитої води зменшився. До суду апеляційної інстанції, і позивачем, і відповідачем надані розрахунки заборгованості, в яких визначена також і заборгованість за спожиту воду. Різниця між цими розрахунками становить 1 куб. м. Колегія суддів погоджується з розрахунком кількості спожитої води у кількості 106 куб. м, зробленим позивачем, та вважає його більш точним, оскільки позивач вів облік та фіксував розмір спожитої води щомісячно в спірний період, на відміну від відповідача, який зробив розрахунок вже після проведеної звірки.
Проте колегія суддів не погоджується з позивачем в визначенні тарифу на водовідведення у період з квітня 2016р. по березень 2017р. у розмірі 10,404 грн. за 1 куб. м та вважає, що відповідачем правильно застосовано в цей період тариф 11, 41грн. за 1 кум. м, виходячи з наступного.
Так, згідно договору № 31-2015р. на компенсацію витрат з холодного водопостачання житловому будинку за адресою АДРЕСА_5 від 31 грудня 2015р., який укладений між ОСББ Вікгорія та ОСББ Херсонське шосе,28 послуги з холодного водопостачання будинку АДРЕСА_2 надає ОСББ Херсонське шосе,28 ( а. с. 192-194 т.1).
Додатковою угодою №1 до цього договору (а. с. 195 т.1) встановлено вартість послуги по холодному водопостачанню, яка становить 11,41 грн. за 1 куб. м та складається: з ціни 1 куб. м холодної води відповідно до тарифу м. Миколаєва (станом на грудень 2015р.)- 10, 404 грн. га 1 куб. м; затрат електроенергії на постачання води із розрахунку 0,906 грн. за 1 куб. м води (згідно тарифу НКРЕ-1, 51 грн. за 1 кВт станом на грудень 2015р.) та витрат на технічне обслуговування -0,1 грн. за 1 куб. м води.
Тому, враховуючи те, що даний договір не оспорено в установленому законом порядку, а також системний аналіз положень ч.2 ст. 382 ЦК України та ст. 1 Закону України Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку , згідно яких до спільного майна багатоквартирного будинку, витрати на утримання якого повинні нести всі співвласники, відноситься також механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання як всередині, так і за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, при визначенні суми заборгованості за період з квітня 2016р. по березень 2017р., слід виходити саме з тариф 11, 41грн. за 1 куб. м.
За такого розмір заборгованості за цей період буде становити 559,09грн. (11,41 грн. х 49 куб. м (загальний розмір спожитої води за цей період)=559,09грн.). За період з квітня 2017р. по квітень 2018р. включно колегія суддів погоджується з розрахунком заборгованості наведеним позивачем в розрахунку заборгованості наданим суду апеляційної інстанції, який становить 835, 58 грн.
Таким чином загальний розмір заборгованості за холодне водопостачання, який підлягає стягненню з позивача на користь відповідача становить 1394, 67 грн. (559,09грн. + 835, 58 грн.= 1394, 67 грн.).
Перевіряючи розмір заборгованості по опаленню, колегія суддів виходить з наступного.
Тариф на опалення визначався виходячи з договору відшкодування витрат на опалення багатоквартирного житлового будинку № 26 № 13-0 від 15 жовтня 2016р. (а. с. 202 т.1) та договору відшкодування витрат на опалення багатоквартирного житлового будинку № 26 № 17/18-0 від 01 листопада 2017р. та розрахунків до нього (а. с. 196 - 200 т.1), згідно яких тариф на опалення встановлений у розмірі 15,5 грн. за 1 кв. м опалювальної площі в період листопад 2017р.-березень 2018р. та 15,5 грн.( з корегуванням) в період жовтень 2017р.- березень 2018р.
Як пояснила в суду апеляційної інстанції свідок ОСОБА_5 , яка є бухгалтером відповідача, котельна, яка обслуговує будинок АДРЕСА_6 . ОСББ АДРЕСА_5 ,28 формує витрати, які ОСББ Вікгорія відшкодовує на підставі договорів відшкодування витрат на опалення багатоквартирного житлового будинку АДРЕСА_2 , укладених з ОСББ Херсонське шосе,28 . В цих договорах визначається і тариф. При визначенні якого враховується витрати, визначені ОСББ Херсонське шосе,28 , загальна площа будинків № АДРЕСА_2 та АДРЕСА_7 , загальна опалювальна площа будинку АДРЕСА_2 та об`єм спожитого газу виходячи з температурного режиму за кожен період окремо. При визначенні тарифу на кожну квартиру будинку АДРЕСА_2 враховується рахунок, виставлений ОСББ Херсонське шосе,28 , загальна площа будинку АДРЕСА_2 та опалювальна площа кожної квартири.
Заперечуючи проти такого тарифу, позивач не надав належних та допустимих доказів на його спростування та не оскаржив договори, на підставі яких визначався цей тариф.
За такого колегія суддів погоджується з розрахунком заборгованості за опалення, зробленим ОСББ та наданим до апеляційного суду у розмірі 9068,91грн. з урахуванням повернутого авансу за опалення 700грн. ( 9768,91-700= 9068,91) ( а. с.137 т.2).
При прийняття рішення колегія суддів враховує також те, що позов було заявлено про стягнення заборгованості станом на 01 травня 2018р. Тому заборгованість за травень 2018р. не може бути стягнута у цій справі в межах заявлених позовних вимог.
Крім того, підлягають стягненню також понесені витрати на прибирання у розмірі 260 грн, які не оспорюються позивачем, та витрати за домофон 12 грн. і послуги юриста у розмірі 50грн.
Загальна сума сплачених позивачем платежів за спірний період становить 1180 грн.
Крім того, колегія суддів вважає, що оскільки нарахування до квітня 2016р. не мають деталізації щодо їх складових, що не дає змоги перевірити правильність їх нарахування, позивач заперечує наявність заборгованості за цей період, а відповідач не має можливості надати детальний розрахунок заборгованості за цей період, дані нарахування не підлягають стягненню з позивача на користь відповідача.
Таким чином остаточний розмір заборгованості за комунальними платежами та витратами по обслуговуванню будинку та прибудинкової території станом на 01 травня 2018 року, який підлягає стягненню з позивача на користь відповідача становить 15012,21 грн. (5406,63грн.+1394,67грн.+ 9068,91грн.+ 260грн.+12грн. + 50грн. - 1180грн.= =15012,21 грн.).
З урахуванням викладеного, рішення суду в частині вирішення позовних вимог про стягнення заборгованості по сплаті комунальних послуг та утримання прибудинкової території слід змінити, стягнувши з позивача на користь відповідача 15012,21 грн. замість 20710 грн. 18 коп.
Інші доводи апеляційної скарги, крім тих, з якими погодилася колегія суддів, виходячи з конкретних обставин по справі, не є підставою для задоволення апеляційної скарги в повному обсязі.
При цьому колегія суддів зауважує, що як неодноразово вказував Європейський суд з прав людини, право на вмотивованість судового рішення сягає своїм корінням більш загального принципу, втіленого в Конвенції, який захищає особу від сваволі; рішення національного суду повинно містити мотиви, які достатні для того, щоб відповісти на істотні аспекти доводів сторони (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Руїз Торія проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain, серія A, N 303-A, § § 29-30)). Це право не вимагає детальної відповіді на кожен аргумент, використаний стороною; більше того, воно дозволяє судам вищих інстанцій просто підтримати мотиви, наведені судами нижчих інстанцій, без того, щоб повторювати їх (рішення Європейського суду з прав людини у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії" (Hirvisaari v. Finland, N 49684/99, § 2)).
Згідно ч.13 ст.141 ЦПК України якщо суд апеляційної інстанції, не передаючи справу на новий розгляд, змінює рішення чи ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат. Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. За подачу позову ОСББ Вікгорія було сплачено судовий збір у розмірі 1762грн. Тому з урахуванням пропорційності задоволених позовних вимог (72%) з позивача на користь відповідача підлягають стягненню понесені ОСББ Вікгорія витрати на сплату судового збору за подачу позову у розмірі 1268грн. 64 коп.
За подачу апеляційної скарги позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 960 грн. за вимогу немайнового характеру, яка не була задоволена під час розгляду справи апеляційним судом, та 2643 грн. за вимогу майнового характеру.
З урахуванням пропорційності задоволених вимог майнового характеру судом апеляційної інстанції (28%) з ОСББ Вікгорія на користь позивача підлягають стягненню понесені позивачем витрати на сплату судового збору за подачу апеляційної скарги у розмірі 740,04 грн.
Згідно ч.10 ст. 141 ЦПК України при частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.
Отже, з урахуванням взаємозаліку, з позивача на користь відповідача підлягають стягненню витрати на сплату судового збору у розмірі 528 грн. 60 коп. (1268грн. 64 коп.- 740,04 грн.= 528 грн. 60 коп.).
З урахуванням викладеного, рішення суду в частині вирішення позовних вимог про стягнення заборгованості по сплаті комунальних послуг та утримання прибудинкової території в сумі 20710 грн. 18 коп. та судових витрат слід змінити, стягнувши з ОСОБА_1 на користь ОСББ Вікгорія заборгованість по сплаті за комунальні послуги та за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 15012,21 грн. та судові витрати у розмірі 528 грн. 60 коп.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Керуючись ст. 367, 368, 374, 376, 381, 382 ЦПК України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Ленінського районного суду м. Миколаєва від 18 грудня 2019 року в частині вирішення позовних вимог про стягнення заборгованості по сплаті комунальних послуг та утримання прибудинкової території в сумі 20710 грн. 18 коп. та судових витрат змінити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , місце проживання - АДРЕСА_4 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку Вікгорія (код ЄДРПОУ 39260474, місце знаходження - м. Миколаїв, вул. Херсонське шосе,26) заборгованість по сплаті за комунальні послуги та за утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 15012,21 грн. та судові витрати у розмірі 528 грн. 60 коп.
В іншій частині рішення суду залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена до Верховного Суду протягом 30 днів з дня складання її повного тексту у випадках, передбачених ст. 389 ЦПК України.
Головуючий
Судді
Повний текст постанови складено 17 квітня 2020 року
Суд | Миколаївський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2020 |
Оприлюднено | 19.04.2020 |
Номер документу | 88830533 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Миколаївський апеляційний суд
Темнікова В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні