Справа № 761/36415/18
Провадження № 2/761/2380/2019
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2019 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді: Піхур О.В.,
за участю :
секретаря судового засідання - Мусійчук В.С.,
представника позивача - ОСОБА_1 ,
представника третьої особи ОСОБА_2 - ОСОБА_3 ,
розглянувши у судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду м. Києва в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни, треті особи : ОСОБА_2 , Товариство з обмеженою відповідальністю Сідрейл , ОСОБА_5 про зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в:
У вересні 2018 року позивач звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з цим позовом.
Ухвалою судді від 25.09.2018 року було відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено до розгляду у підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 21.01.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 13.09.2014 року перебувала в зареєстрованому шлюбі з ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . За час шлюбу ними було набуто певне майно. 24.04.2018 року позивач звернулась до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай І.В. з заявою про прийняття спадщини, на підставі якої було заведено спадкову справу. 19.09.2018 року позивач звернулась до відповідача з заявою про видачу свідоцтва про право власності на Ѕ частку в спільному майні подружжя, але 20.09.2018 року відповідачем було винесено постанову про відмову, мотивуючи це тим, що не закінчився шестимісячний строк на прийняття спадщини. Позивач зазначає, що вказана постанова порушує її право власності і суперечить положенням чинного законодавства України.
Тому позивач просила суд визнати незаконною та скасувати постанову приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни від 20.09.2018 року про відмову у видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 ; зобов`язати приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай І.В. видати позивачу свідоцтво про право власності на Ѕ частку в спільному майні подружжя, яке включає : транспортний засіб марки BMW 750 LI, типу сєдан-В-загальний, чорного кольору номер кузова НОМЕР_2 , 2015 року випуску; кошти, які розташовані на розрахункових рахунках, відкритих на ім`я ОСОБА_6 в банківських установах - втому числі, але не обмежуючись в ПАТ АТ КБ Приватбанк ; частку в статутному капіталі ТОВ Сідрейл , що становить 60% статутного капіталу; частку в статутному капіталі ТОВ Торговий дім капітал 2012 , що становить 50 % статутного капіталу; частку в статутному капіталі ТОВ ТЕК Стожар , що становить 40 % статутного капіталу; частку в статутному капіталі ТОВ Кері-фуд , що становить 50% статутного капіталу; частку в статутному капіталі ТОВ Рейл-логістік , що становить 50 % статутного капіталу, тощо; стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Представник третьої особи ОСОБА_2. в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог та просив суд відмовити в їх задоволенні.
Відповідач та треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю Сідрейл , ОСОБА_5 в судове засіданні не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.
Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч.1 ст. 223 ЦПК України).
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника третьої особи ОСОБА_2., повно та всебічно дослідивши матеріали справи, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, 13.09.2014 року між позивачем і ОСОБА_6 було зареєстровано шлюб.
ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_6 .
Постановою приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай І.В. від 20.09.2018 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 у зв`язку з тим, що не закінчився шестимісячний строк для прийняття спадщини.
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу) (ч.ч.1, 2 ст. 1220 ЦК України).
Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини (ч.1 ст. 1298 ЦК України).
У разі смерті одного з подружжя свідоцтво про право власності на частку в їх спільному майні видається нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя з наступним повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. Таке свідоцтво може бути видано на половину спільного майна. На підставі письмової заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, за згодою другого з подружжя, що є живим, у свідоцтві про право власності може бути визначена і частка померлого у спільній власності. Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з них видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини (ст. 71 Закону України Про нотаріат ).
Таким чином, свідоцтво про право на спадщину може бути видано після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини, а видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя видається нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя з наступним повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину та не може ставитись в залежність від отримання свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до ст. 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання незаконною та скасування постанови приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни від 20.09.2018 року про відмову у видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 , є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Нотаріуси вчиняють нотаріальні дії передбачені ст. 34 Закону України Про нотаріат .
Відповідно ст. 69 Закону України Про нотаріат нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, при видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом перевіряє факт смерті спадкодавця, наявність заповіту, час і місце відкриття спадщини, склад спадкового майна. Нотаріус або посадова особа відповідного органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, також перевіряє коло осіб, які мають право на обов`язкову частку в спадщині.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 2 ст. 16 ЦК України встановлено способи захисту цивільних прав та інтересів судом: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб`єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення. Разом з тим перелік способів захисту цивільних прав чи інтересів не є вичерпним. Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (ст. 81 ЦПК України).
Отже, в силу вимог ст.ст. 2, 4, 12, 76-81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести належними та допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідно до Глави 11 Видача свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя. У разі смерті одного з подружжя свідоцтво про право власності на частку в їх спільному майні видається нотаріусом на підставі письмової заяви другого з подружжя з подальшим повідомленням спадкоємців померлого, які прийняли спадщину. Таке свідоцтво може бути видано на половину спільного майна. У повідомленні, що надсилається спадкоємцям померлого, які прийняли спадщину, зазначається склад спільного майна подружжя, на частку якого другий із подружжя, що є живим, просить видати свідоцтво про право власності, а також роз`яснюється право звернення до суду у випадку оспорювання спадкоємцями майнових вимог того з подружжя, що залишився живим. Повідомлення надсилається поштою, а спадкоємці, які прибули до нотаріальної контори, повідомляються нотаріусом усно, про що робиться відмітка на заяві того з подружжя, що залишився живим. Така відмітка підписується спадкоємцями. На підставі письмової заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, за згодою другого з подружжя, що є живим, у свідоцтві про право власності може бути визначена і частка померлого у спільній власності. Свідоцтво про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з них видається нотаріусом за місцем відкриття спадщини. Підстави видачі свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя. При видачі свідоцтва нотаріус вимагає документ, який посвідчує шлюбні відносини, в порядку, встановленому чинним законодавством. На примірнику свідоцтва, що залишається у матеріалах нотаріальної справи, робиться відмітка, у якій зазначаються найменування поданого для огляду документа, його номер, дата та найменування юридичної особи, що його видала. Якщо до складу майна, на частку якого видається свідоцтво, входить майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, нотаріус вимагає подання документів, які підтверджують право власності подружжя на таке майно, крім випадків, передбачених пунктом 3 глави 7 розділу I цього Порядку. При видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя на житловий будинок, квартиру та інше нерухоме майно нотаріус отримує інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно шляхом безпосереднього доступу до нього. При видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з них нотаріус, крім документів, визначених у цьому пункті, вимагає свідоцтво про смерть одного з подружжя.
Разом з тим, позовна вимога про зобов`язання приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай І.В. видати позивачу свідоцтво про право власності на Ѕ частку в спільному майні подружжя, є передчасною, а тому не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача сплачену ним суму судового збору у розмірі 1409,60 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 13, 81, 141, 158, 258, 263, 265, 273, 280, 353-354 ЦПК України, ст.ст. 16, 1220, 1298 Цивільного кодексу України, Главою 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ст.ст. 34, 69, 71 Закону України Про нотаріат , суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни ( АДРЕСА_2 , свідоцтво №7836), треті особи : ОСОБА_2 , Товариство з обмеженою відповідальністю Сідрейл , ОСОБА_5 про зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати незаконною та скасувати постанову приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни від 20.09.2018 року про відмову у видачі свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, у зв`язку зі смертю ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Зобов`язати приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірину Володимирівну видати ОСОБА_4 свідоцтво про право власності на Ѕ частку в спільному майні подружжя.
Стягнути з приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Мамай Ірини Володимирівни на користь ОСОБА_4 судові витрати в розмірі 1409,60 грн.
В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції від 03.10.2017 року) : до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи: апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу, а саме, відповідно до ч.1 ст. 296 ЦПК України : апеляційна скарга подається апеляційному суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст судового рішення складено 23.12.2019 року.
Суддя
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2019 |
Оприлюднено | 24.12.2019 |
Номер документу | 86561450 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Піхур О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні