Справа № 947/20296/19
Провадження № 2/947/5537/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.12.2019 року
Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Луняченка В.О. ,
за участю : секретаря судового засідання Нефедової Г.В.,
представника позивача - адвоката Горб Сергія Андрійовича,
представника відповідача ОК Лазурний-2012 - адвоката Григор`єва Віктора Вікторовича,
представника відповідача ПП Даф - Романенко В.Ю.
представник третьої особи АТ Одесаобленерго - адвоката Жук Вікторії Олександрівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Лазурний-2012 , Приватного підприємства ДАФ за участі третіх осіб: Акціонерне товариство Одесаобленерго , Товариство з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія про визнання незаконними дій по припиненню електропостачання; зобов`язання припинити дії з перешкоджання у користування електроенергією та відновлення електропостачання, -
ВСТАНОВИВ:
1.Стислий виклад вимог і заперечень (аргументів) учасників справи
Позивач просить суд визнати незаконними дії Обслуговуючого Кооперативу Лазурний -2012 та Приватного підприємства ДАФ щодо припинення постачання електроенергії до будинку який належить на праві власності ОСОБА_1 який розташований за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язати Обслуговуючий Кооператив Лазурний -2012 та Приватне підприємство ДАФ припинити дії з перешкоджання у користуванні електроенергією буднику, який належить на праві власності ОСОБА_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов`язати Обслуговуючий Кооператив Лазурний -2012 та Приватне підприємство ДАФ відновити постачання електроенергії до будинку, який належить на праві власності ОСОБА_1 і знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , а також стягнути з відповідачів понесені судові витрати.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 21 жовтня 2018 року будинок позивача № 95/60 який розташований на закритої території як обслуговується ОК Лазурний-2012 та ПП ДАФ по вул. Дача Ковалевського, 95 у м. Одесі, було відключено від електроенергії шляхом зняття частки кабелю у щитової , та на вимоги про надання можливості ремонту, відмовлено з боку охорони кооперативу. Враховуючи відсутність заборгованості за спожиту електроенергію , позивач вважає дії кооперативу незаконними, та обрав спосіб захисту порушеного зазначеним у позові шляхом.
Представник ПП ДАФ не заперечує проти задоволення позову, вважає, що підстав для відключення будинку від електромереж не було та можливо підключити будинок позивача до електромережі.
Представник ОК Лазирний-2012 заперечує проти позовних вимог, вважає недоведеним відключення від електромереж саме кооперативом або його співробітниками, наполягаючи на тому, що підстав для підключення будинку до електромереж при відсутності у позивача договору з кооперативом або іншим постачальником послуг не має.
Представник третій особи АТ Одесаобленерго залишаючи розгляд справи на розсуд суду повідомило, що за зазначеної адресою електроенергія постачається на підставі договору укладеному з ОК Лазурний-2012 . а подальший розподіл на території кооперативу здійснюється самим кооперативом через трансформаторну будку.
2. Процесуальні дії у справі
3. Фактичні обставини, встановлені судом та оцінка доказів
Як встановлено у судовому засіданні позивач, разом із неповнолітнім сином, проживає у приватному будинку, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Будинок загальною площею 189 кв.м. який розташований за адресою: АДРЕСА_1 належить позивачу на підставі права власності. (Свідоцтво про право власності від 20.02.2008 р., зареєстровано в електронному Реєстрі прав власності на нерухоме майно 28.02.2008 р.
Даний будинок, як і інші будинки за адресою: АДРЕСА_2 , у 2005 році будувало ТОВ ГААВСТРОЙ і потім вводило в експлуатацію ПП ДАФ . Фактично на даний час ПП ДАФ фінансово-господарської діяльності не веде, починаючи з 2012 року. Доказом вищевказаного є договір № 28 укладений 01 серпня 2005 р. Між Одеською міською радою та ПП ДАФ був укладений договір про оренду земельної ділянки на якої були збудовані усі пом`януті об`єкти нерухомості, враховуючи об`єкт нерухомості що належить позивачу.
Між Виконкомом Одеської міської ради та ПП ДАФ було укладено договір від 27.05.2004 р., зареєстрований в Управлінні капітального будівництва Одеської міської ради 21.07.2004 р. за № 052/кс, згідно якого ПП ДАФ отримало право забудови розташованої за вказаною вище адресою земельної ділянки загальною площею 1,950 га для реконструкції піонерського табору Лазурний під пансіонат сімейного типу.
23.08.2005 р. між Одеською міською радою (Орендодавець) та ПП ДАФ (Орендар), укладено договору оренди земельні ділянки за умовами якого Орендарю передано в оренду землі рекреаційного призначення загальною площею 19500 кв. м для реконструкції-дитячого оздоровчого табору Лазурний під пансіонат сімей Виконкомом Одеської міської ради розпорядженням від 20.04.2006 р. видав ПП ДАФ свідоцтво про право власності на будівлі пансіонату сімейного відпочинку, яке зареєстровано КП Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об`єктів нерухомості від 21.04.2006 р. що підтверджується витягом № 10471527.
Розпорядженням голови Київської районної адміністрації Одеської міської ради від 30.01.2006 р. № 51 за вказаною адресою затверджено державний акт прийняття в експлуатацію пансіонату сімейного відпочинку.
У 2011 році частина власників збудованих об`єктів ПП ДАФ об`єднались і зареєстрували у Виконавчому комітеті Одеської міської ради Одеської області, на підставі протоколу загальних зборів членів, - Обслуговуючий кооператив Лазурний 2011 .
Всі вищенаведені обставини встановлені рішенням Господарського суду Одеської області від 15.02.2012 р., по справі № 8/17- 4929-2011, яким рішення установчих зборів про створення і затвердження статуту ОК Лазурний 2011 - визнано недійсним і визнано недійсним державну реєстрацію даного кооперативу ( а/с 57).
28.11.2012 році частина власників житлових і нежитлових побудованих об`єктів ПП ДАФ зареєстрували у Виконавчому комітеті Одеської міської ради, на підставі протоколу загальних зборів членів, - Обслуговуючий кооператив Лазурний - 2012 .
Фактично у 2019 році ( період спірних відносин між сторонами ) обслуговування закритої території за адресою: АДРЕСА_2 , здійснює ОК Лазурний-2012 , що визнається сторонами по справі.
Між позивачем, як власником будинку, розташованої на території яка обслуговується ОК Лазурний-2012 та обслуговуючим кооперативом тривалий час існує спір стосовно укладення договору про надання житлово-комунальних послуг, однак, і це також визнається сторонами, надання послуг з водопостачання і водовідведення до будинку позивача здійснюється саме ОК Лазурний-2012 .
Під час введення в експлуатацію збудованих ПП ДАФ об`єктів на території по АДРЕСА_2 , також була збудована трансформаторна підстанція для розподілу електричної енергії між об`єктами нерухомості на даної території.
Відповідно до договору про постачання електричної енергії №103 укладеного 14.02.2012 року між АТ Одесаобленерго і ОК Лазурний-2012 до балансової належності електроустановок кооперативу відноситься КТПГС №5077 ( трансформаторна підстанція ) з трансформатором 400 кВА, 10 /04 , від якою здійснюється розподіл електричної енергії між об`єктами нерухомості , які знаходяться на території яка фактично обслуговується цім кооперативом.
4. Норми права , якими врегульовані спірні правовідносини
Цивільний процесуальний кодекс України ( далі ЦПК) визначає юрисдикцію та повноваження загальних судів щодо цивільних спорів та інших визначених цим Кодексом справ, встановлює порядок здійснення цивільного судочинства.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави ( ч.1 ст. 2 ЦПК ).
Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права, розглядаючи справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та застосовуючи при розгляді справ, зокрема, Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права ( ч.1,2 та 4 ст. 10 ЦПК ).
У відповідності до вимог п.4 ст. 264 ЦПК при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених у постановах Верховного Суду.
Правовідносини щодо надання житлово-комунальних послуг врегульовано Законом України Про житлово-комунальні послуги а постачання електричної енергії врегульовано Законом України Про ринок електричної енергії та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП ) від 14.03.2018 року №312 ( далі Правила ).
Відповідно до п. 62 ст. 1 Закону України Про ринок електричної енергії визначено поняття побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) та колективний побутовий споживач - юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність.
Згідно ст. 3 Закону України Про ринок електричної енергії споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги, а також надавати доступ для зняття показників приладів обліку споживання електричної енергії.
Пунктом 1.1.1 Правил визначено, що ці правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби. Ці Правила є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Абзацом 72 пункту 1.1.2 Правил визначено поняття території малої системи розподілу - територія (або частина території) адміністративно-територіальної одиниці, де розташовані об`єкти електроенергетики малої системи розподілу, призначені для розподілу електричної енергії користувачам малої системи розподілу, електричні мережі споживачів, які живляться від мереж малої системи розподілу; а абзацом 80 цього ж пункту Правил встановлені учасники роздрібного ринку електричної енергії (учасники роздрібного ринку) - електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов`язані з постачанням електричної енергії споживачу, з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Оператор системи забезпечує на своїй території діяльності недискримінаційний доступ до електричних мереж електропостачальнику, який має намір здійснювати діяльність з постачання електричної енергії споживачам, електроустановки яких приєднані на території діяльності відповідного оператора системи. Оператор системи розподілу укладає договір електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії, зміст якого визначається оператором системи на основі Типового договору електропостачальника про надання послуг з розподілу електричної енергії , який є додатком 4 до цих Правил та укладається з кожним електропостачальником, який звертається до оператора системи ( п. 1.2.5 Правил ).
Зміна електропостачальника з будь-яких причин, зміна організаційно-правової форми, форми власності чи економічного стану електропостачальника, зміна споживача на об`єкті в установленому цими Правилами порядку не може призводити до обмеження чи припинення постачання електричної енергії споживачу, якщо останній виконує свої зобов`язання згідно з договором та цими Правилами. Для реалізації права на вільний вибір електропостачальника споживач повинен мати укладений з оператором системи договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії ( п. 1.2.11 Правил ).
Відповідно до п. 1.2.15 Правил укладення, внесення змін, продовження строку дії чи розірвання будь-якого із договорів, передбаченого цими Правилами, здійснюється відповідно до вимог законодавства та цих Правил. Для договорів, які укладаються шляхом приєднання до умов договору, укладення договору можливе шляхом підписання заяв-приєднань, оплати виставленого рахунку, споживання будь-якого обсягу електричної енергії (за умови відсутності направлених заперечень щодо договірних умов в цілому чи частково) через особистий кабінет в електронній формі (в установленому законодавством порядку). На роздрібному ринку не допускається споживання (використання) електричної енергії споживачем без укладення відповідно до цих Правил договору з електропостачальником та інших договорів, передбачених цими Правилами. Електропостачальники зобов`язані повідомляти оператора системи розподілу (передачі) про укладення та припинення договору із споживачем в установленому цими Правилами порядку. При переході права власності (користування) на об`єкт до нового власника (користувача) переходять права та обов`язки за договорами, укладеними відповідно до цих Правил.
Згідно п. 1.2.16 Правил спірні питання між споживачем та постачальником електричної енергії або оператором системи чи іншим учасником роздрібного ринку вирішуються сторонами шляхом переговорів та у разі неможливості дійти згоди у зазначений спосіб, що підтверджується хоча б однією із сторін документально, розглядаються за зверненням споживача або іншого учасника роздрібного ринку в межах наданих законодавством повноважень енергетичним омбудсменом, Регулятором або судом.
Підпунктом 6 пункту 5.1.1. Правил визначено, що оператор системи енергопостачання, має право тимчасово припиняти розподіл (передачу) електричної енергії, обмежувати обсяг розподілу (передачі) електричної енергії або відключати споживача від мережі без його згоди у випадках та порядку, передбачених цими Правилами та Кодексом систем розподілу, зокрема у зв`язку із заборгованістю споживача за договором про користування електричною енергією та/або договором про постачання електричної енергії, які продовжують свою дію в частині регулювання відносин сторін щодо заборгованості (переплати) за цими договорами, нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо;
Підстави припинення постачання електроенергії визначені п. 7.5 Правил, згідно яких: Припинення повністю або частково постачання електричної енергії споживачу здійснюється:
1) оператором системи за умови попередження споживача не пізніше ніж за 5 робочих днів до дня відключення у разі: відсутності персоналу для обслуговування електроустановок споживача або договору на обслуговування електроустановок (на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади); недопущення уповноважених представників оператора системи до електроустановок споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв`язку, які забезпечують регулювання навантаження в енергосистемі, та/або розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача; заборгованості за надані послуги з розподілу (передачі) електричної енергії відповідно до умов договору з оператором системи; несплати вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем цих Правил, визначеної відповідно до законодавства (за умови прийняття судом рішення щодо споживання споживачем необлікованої електричної енергії на користь оператора системи); невиконання припису представника відповідного органу виконавчої влади; закінчення терміну дії, розірвання або неукладення договору між споживачем та оператором системи; закінчення терміну дії договору між споживачем та постачальником останньої надії (за умови неукладення споживачем договору з іншим електропостачальником); порушення споживачем під час виконання робіт або провадження іншої діяльності поблизу електричних мереж Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 1997 року № 209 (далі - Правила охорони електричних мереж);
Створення неналежних умов експлуатації електричних мереж унаслідок незабезпечення збереження електричних мереж, створення умов, наслідком яких можуть стати нещасні випадки від впливу електричного струму. Відключенню підлягають електроустановки та струмоприймачі споживача, для електрозабезпечення яких використовуються електричні мережі, щодо яких споживачем порушуються Правила охорони електричних мереж (на виконання припису представника відповідного органу виконавчої влади);
2) електропостачальником за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у разі: заборгованості з оплати за спожиту електричну енергію відповідно до умов договору з електропостачальником; недопущення уповноважених представників електропостачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача.
Попередження про припинення повністю або частково постачання (розподілу або передачі) електричної енергії оформлюється після встановлення факту наявності підстав для вчинення вказаних дій та надається споживачу окремим письмовим повідомленням, у якому зазначаються підстава, дата і час, з якого електропостачання буде повністю або частково припинено, прізвище, ім`я, по батькові, підпис відповідальної особи, якою оформлено попередження.
Датою отримання таких попереджень буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим листом).
Попередження про припинення постачання електричної енергії може надаватись споживачу в інший спосіб, передбачений договором з електропостачальником та договором з оператором системи або додатками до нього.
Якщо підставою для припинення постачання електричної енергії є заборгованість споживача перед відповідним учасником роздрібного ринку, у попередженні про припинення постачання електричної енергії додатково зазначається сума заборгованості за відповідним договором та період, за який ця заборгованість виникла.
У разі усунення споживачем в установлений строк порушень, що завчасно (до дня відключення) підтверджується належним чином, постачання електричної енергії споживачу не припиняється.
Оператор системи протягом одного робочого дня після надання споживачу попередження про припинення електроживлення повідомляє про це електропостачальника споживача та адміністратора комерційного обліку. У разі отримання оператором системи від електропостачальника звернення щодо відключення електроустановки споживача оператор системи має повідомити адміністратора комерційного обліку про отримання відповідного звернення протягом дня його отримання.
Підставою для припинення передачі електричної енергії зазначені у п. 7.6 Правил : у разі самовільного підключення споживачем струмоприймачів або збільшення величини потужності понад величину, визначену умовами договору з оператором системи, приєднання струмоприймачів поза розрахунковими засобами комерційного обліку, зниження показників якості електричної енергії з вини споживача до величин, які порушують нормальне функціонування електроустановок оператора системи та інших споживачів, невиконання припису уповноваженого представника відповідного органу виконавчої влади, який стосується вищенаведених порушень, оператор системи має право без попередження повністю припинити споживачу електроживлення після оформлення у встановленому цими Правилами порядку акта про порушення.
У разі виявлення факту приєднання споживачем струмоприймачів поза розрахунковими засобами комерційного обліку оператор системи має право припинити електроживлення лише безоблікового приєднання до електричних мереж. Якщо неможливо усунути безоблікове приєднання під час оформлення акта про порушення, припиненню електроживлення підлягає об`єкт споживача в цілому, про що зазначається в акті.
Про застосовані заходи протягом одного робочого дня повідомляється адміністратор комерційного обліку та електропостачальник споживача. Разом з повідомленням електропостачальнику надається копія акта про порушення.
Виконавцями комунальних послуг, згідно п.2 ч.2 ст. 6 Закону України Про житлово-комунальні послуги визначені, зокрема, виконавці послуг з постачання та розподілу електричної енергії - енергопостачальник або інший суб`єкт, визначений законом.
Обмеження (припинення) надання комунальних послуг з постачання та розподілу електричної енергії та природного газу здійснюється відповідно до законів, що регулюють сфери електричної енергії та природного газу ( абзац 5 ч.4 ст. 26 Закону України Про житлово-комунальні послуги ).
5. Обґрунтування мотивів рішення суду с оцінкою аргументів сторін
Судом вважається доведеним факт того, що при прийняті до експлуатації і користування будинком позивача, він був приєднаний до електромереж.
Зазначені обставини підтверджуються як поясненнями самого позивача, так і свідка ОСОБА_2 , який у судовому засіданні пояснив, що на прохання позивача який пояснив що у нього вдома вимкнулось електроенергія та з яким підтримує дружні стосунки, 21.10.2019 року прибув до місця його проживання, враховуючи що за змістом своєї роботи - будівництво і ремонт об`єктів може допомогти при невеликому ремонті сам або викликати майстра з ремонту електромереж. Спочатку його охорона кооперативу не пропускала до будинку позивача у зв`язку із чим була викликана поліції а у подальшому з`ясувалось, що в електрощітовій, яка розташована біля будинку ОСОБА_1 , та через яку електроенергія потрапляє безпосередньо до будинку відсутня частина кабелю, та з боку представників кооперативу було заборонено здійснювати ремонтні роботи по відновленню постачання електричної енергії.
Крім того факт наявності у будинку позивача електроенергії і підключення будинку офіційно до електромереж не заперечував і представник ПП ДАФ а також підтверджується наданими до суду копіями квитанцій по оплаті за світло у 2018 року , в яких отримувачем платежів визначено ОК Лазурний-2012 ( а/с 27-29).
Суд критично ставиться до пояснень представника ОК Лазурний-2012 , який у судовому засіданні пояснив, що будинок позивача з моменту коли кооператив став обслуговувати дані електричні межи як оператор розподілу, не був підключений до електромереж, а тому оплати за світло були прийняті як оплати заборгованостей за інші житлово-комунальні послуги.
На вимогу суду надати відомості про наявні у позивача заборгованості за період 2018-2019 роки за житлово-комунальні послуги, представник кооперативу пояснив, що голова кооперативу відмовила у наданні до суду будь якої інформації.
Згідно ч.10 ст.84 ЦПК у разі неподання учасником справи з неповажних причин або без повідомлення причин доказів, витребуваних судом, суд залежно від того, яка особа ухиляється від їх подання, а також яке значення мають ці докази, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ.
В даному випадку суд вважає, що з боку ОК Лазурний-2012 не спростовано факт отримання від ОСОБА_1 оплати саме за послуги пов`язані із наданням електричної енергії до будинку споживача АДРЕСА_2 / АДРЕСА_3 .
Враховуючи, що у відповідності до вищезазначеного законодавства, яким врегульовані правовідносини пов`язані із наданням електричної електроенергії побутовим споживачам, наявність договірних відносин підтверджується не лише укладеним договором а і оплатою виставленого рахунку.
Таким чином між сторонами - споживачем ОСОБА_1 та оператором малої системи розподілу ( постачальником ) електричної енергії .
При наявності договірних відносин відключення від електричних мереж ( припинення постачання ) можливо лише у визначених Правилами випадках та у спеціально визначеному порядку, при якому обов`язковим є факт попередження споживача.
Враховуючи, що у даному випадку такого попередження не було суд приходить до висновку, що припинення постачання було незаконним а тому таким, що порушує права ОСОБА_1 як побутового споживача.
Обраний позивачем спосіб захисту порушеного права шляхом визнання дій незаконними, припинення дій яки порушують права та зобов`язання відновити постачання електроенергії суд визнається таким, що ефективно відновить порушене право, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Однак, враховуючи наявність укладеного договору між енергопостачальником - АТ Одесаобленерго і ОК Лазурний-2012 щодо розмежування користування електричними мережами, а також встановлений факт того, що на закритої території по АДРЕСА_2 , на якої розташований будинок позивача, надання житлово-комунальних послуг, в тому числі і в якості оператора малої системи розподілу ( постачальником ) електричної енергії здійснюється саме ОК Лазурний-2012 , позовні вимоги по визнання незаконними дій, припиненню дій з перешкоджанню користування електричної енергією та зобов`язання відновити електропостачання стосується лише відповідача ОК Лезурний-2012 , що є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог стосовно ПП ДАФ ,
Суд враховуючи, що відключення від електричних мереж було здійснено на закритої території, яка знаходиться під охороною, та обслуговується ОК Лазурний-2012 , дії співробітників кооперативу по перешкоджанню ремонту електричних мереж і позиція кооперативу у суді ( відмова у визнання наявності підключення будинку до електромереж до жовтня 2018 року та вимоги щодо нового підключення), доведеним, що припинення постачання електроенергії до будинку, шляхом відключення від електричної мережі позивача здійснено співробітниками кооперативу або зі згодою керівництва кооперативу сторонніми особами.
Суд критично ставиться до пояснень представника ОК Лазурний-2012 щодо неможливості підключення позивача без окремого укладеного договору та підготовки технічної можливості підключення, так як відключення було проведено із порушенням вимог законодавства без наявних для цього підстав, а тому і поновлення повинно бути здійснено не як таке що відбувається після офіційного відключення а як поновлення становища, яке існувало до порушення прав.
Всі питання пов`язані із відмовою споживача укладення ( приєднання ) договору з кооперативом як суб`єктом надання житлово-комунальних послуг повинно вирішуватись у відповідності до вимог Правил и законів, якими врегульовані дані питання, або при неможливості досягнення згоди через суд.
7.Розподіл судових витрат
Судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, у відповідності до вимог ч.3 ст. 133 ЦПК , належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
У статті 137 ЦПК визначені витрати на професійну правничу допомогу: 1. Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. 2. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Частиною третьою зазначеної статті встановлено, що для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Частиною восьмою статті 141 ЦПК зазначено, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволення позовних вимог. Інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача ( ч.1,2 ст. 141 ЦПК ).
В даному випадку судом враховується задоволення позову лише в частині вимог до ОК Лазурний-2012 та приймаючи до уваги, що під час звернення до суду позивача було звільнено від сплати судового збору як особу, який подає позов на підставі Закону України про захист прав споживачів , стягується судовий збір у розмірі 768,40 грн. в дохід держави з ОК Лазурний-2012 .
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 258,259, 263-265,268,273,354 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Обслуговуючого кооперативу Лазурний-2012 (код ЄДРПОУ: 38477606, місце реєстрації: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 95 ) Приватного підприємства ДАФ ( код ЄДРПОУ: 25425031, місце реєстрації: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 95 ) за участі третіх осіб: Акціонерне товариство Одесаобленерго ( код ЄДРПОУ: 00131713, місце реєстрації: м. Одеса, вул. Миколи Боровського, 28 б ), Товариство з обмеженою відповідальністю Одеська обласна енергопостачальна компанія ( код ЄДРПОУ: 42114410, місце реєстрації: м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, 70 ) про визнання незаконними дій по припиненню електропостачання; зобов`язання припинити дії з перешкоджання у користування електроенергією та відновлення електропостачання - задовольнити частково .
Визнати незаконним дії Обслуговуючого Кооперативу Лазурний -2012 щодо припинення постачання електроенергії до будинку який належить на праві власності ОСОБА_1 який розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Обслуговуючий Кооператив Лазурний -2012 припинити дії з перешкоджання у користуванні електроенергією буднику, який належить на праві власності ОСОБА_1 , що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Зобов`язати Обслуговуючий Кооператив Лазурний -2012 відновити постачання електроенергії до будинку, який належить на праві власності ОСОБА_1 і знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягнути з Обслуговуючого Кооперативу Лазурний -2012 в дохід держави судовий збір у розмірі 768,40 гривень.
Повне судове рішення буде складено протягом десяти днів з дня проголошення вступної та резолютивної частини.
Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання до Київського районного суду м. Одеси апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Луняченко В. О.
Повне судове рішення складено 27.12.2019 року
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 18.12.2019 |
Оприлюднено | 29.12.2019 |
Номер документу | 86679483 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Київський районний суд м. Одеси
Луняченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні