Справа № 634/929/19
Провадження № 2/634/416/19
Категорія 31
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.12.2019 року
Сахновщинський районний суд Харківської області в складі:
головуючого(ої)-судді: Єрьоміна О. В.
за участю секретаря судового засідання:Лісняк С.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт.Сахновщина Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ДП Агрофірма Вікторія про стягнення недоплаченої орендної плати та розірвання договору оренди земельної ділянки-
ВСТАНОВИВ:
У липні 2019 року представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 звернулася до суду із вказаним позовом, в обгрунтування якого посилалася на те, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки загальною площею 6, 46 га, розташованої на території Дар-Надеждинської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, кадастровий № 6324882000:01:000:0034.
Між ОСОБА_1 та ДП Агрофірма Вікторія було укладено договір оренди землі № б/н, без дати, строком на 10 років, який було зареєстровано Сахновщинським РВ реєстрації ХРФ ДП Центр ДЗК від 11.11.2010 року під № 041070200121.
Згідно умов вказаного договору оренди землі орендна плата виплачується з урахуванням нормативної грошової оцінки землі та не може бути меншою ніж 3% від її нормативної грошової оцінки. Орендна плата сплачується один раз на рік орендарем особисто орендодавцю після збору врожаю у період до 31 грудня поточного року.
Розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки значно збільшився у порівнянні з 2010 роком, а розмір орендної плати орендарем сплачується на рівні 2010 року, а тому вважає, що орендна плата за 2017, 2018 роки виплачена не в повному обсязі без урахування індексації та зміни грошової вартості земельної ділянки.
Так, за даними Держгеокадастру нормативна грошова оцінки земельної ділянки позивача на сьогодні складає 207524,53 грн., а 3% від цієї оцінки складає 6225,73 грн. - це мінімальна сума, з якою позивач не погоджується, а тому на таких умовах не згоден здавати земельну ділянку в оренду у подальшому.
Позивач вважає, що сплата орендної плати у сумі, що не відповідає нормативній грошовій оцінці земельної ділянки, є порушенням вимог земельного законодавства та прав орендодавця.
14.07.2018 року позивач звернувся до відповідача із пропозицією здійснити перерахунок орендної плати із зауваженням про те, що у випадку незадоволення його вимоги, позивач буде вважати цей лист письмовим попередженням про намір розірвати договір.
У наданій відповіді відповідача від 25.07.2018 року № 124 не було відображено порушених питань щодо збільшення та індексації розміру орендної плати, тому позивачем було направлено проект Додаткової угоди із пропозицією розглянути, підписати документ протягом 10 днів.
04.09.2018 року було направлено проект Додаткової угоди № 1 про розірвання договору оренди земельної ділянки, відповіді відповідача не отримано.
Тому просила зобов`язати ДП Агрофірма Вікторія здійснити перерахунок, виданої суми орендної плати та з урахуванням нормативної грошової оцінки землі за 2017, 2018, 2019 роки та стягнути з ДП Агрофірма Вікторія недоплачену орендну плату зо договором оренди земельної ділянки.
Крім того, у зв`язку з виплатою орендної плати не у повному обсязі, недотримання сівозмін на орендованій земельній ділянці, що загрожує збереженню стану орендованої земельної ділянки, просить розірвати договір оренди земельної ділянки та стягнути судові витрати по справі.
У судовому засіданні представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , позов підтримала просила його задовольнити з підстав, зазначених у ньому.
Представник ДП Агрофірма Вікторія у судовому засіданні зеперечував проти задоволення позовних вимог, у встановлений законом строк надав відзив, з якого вбачається, що підприємство сплачує орендну плату у строки та у розмірах, визначених договором, який укладено між ОСОБА_1 та ДП Агрофірма Вікторія , дотримується чергування сільськогосподарських культур, а отже, виконує всі обов`язки та умови договору. Суми виплаченої орендної плати, зокрема за 2017, 2018 рік були проіндексовані згідно вимог чинного законодавства. Жодних розрахунків щодо неправильно визначеної орендної плати, яка б не відповідала договору, позивачем не вказано. Та обставина, що позивача на даний час не влаштовують умови договору, зокрема щодо розміру орендної плати, не є підставою для розірвання договору оренди землі. За таких обставин вважає вимоги позивача необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд, заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши наявні у справі письмові докази, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Частиною 1 ст. 3 ЦПК України визначено, що цивільне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України , цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", законів України, що визначають особливості розгляду окремих категорій справ, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
У положеннях ст. 2 ЦПК України зазначено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав,свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно ст 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником земельної ділянки загальною площею 6, 46 га, розташованої на території Дар-Надеждинської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, кадастровий № 6324882000:01:000:0034. (а.с. 10-12).
Між ОСОБА_1 та ДП Агрофірма Вікторія було укладено договір оренди землі №б/н, без дати, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 6,46 га, яка знаходиться на території Дар-Надеждинської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, який було зареєстровано Сахновщинським РВ реєстрації ХРФ ДП Центр ДЗК від 11.11.2010 року під № 041070200121.
Пунктом 3.1 вказаного договору передбачено, що договір укладено на 10 років, починаючи з моменту державної реєстрації цього договору. Термін дії цього договору починається в день його державної реєстрації і закінчується в день, наступний за днем закінчення строку оренди. Пункт 5.1 передбачає, що земельна ділянка передається у користування орендареві без розроблення проекту її відведення не пізніше 7 днів після державної реєстрації цього договору згідно до вимог чинного законодавства, за актом приймання-передачі. (а.с.5-8).
Згідно п. 4.2 визначено, що орендна плата виплачується у наступному виді і розмірі: сільськогосподарська продукція: зерно - 1800 кг, соняшник - 100 кг, цукор - 15 кг, але не менше 3% від грошової оцінки земельної ділянки згідно діючого законодавства, а саме у розмірі 2341, 42 грн. Та культивація та оранка присадибної ділянки розміром до 0,5 га. Орендар зобов`язується безкоштовно надати необхідну допомогу щодо організації ритуальних заходів на випадок смерті орендодавця. До розміру орендної плати також включається сума, яка дорівнює розміру податку з доходів фізичних осіб Орендодавця, який він повинен утримати з орендної плати орендодавця та сплатити до бюджету згідно до чинного законодавства. Сума податку з доходів фізичних осіб не виплачується орендодавцеві, а перераховується орендарем до бюджету, згідно до ЗУ Про податок з доходів фізичних осіб . Податок з доходів фізичних осіб орендодавця утримується і перераховується до бюджету орендарем, виходячи з вільної ринкової ціни продукції, яка встановилися на момент виплати орендної плати.
П. 4.3 договору визначено порядок, строки та умови сплати орендної плати, а саме: орендна плата сплачується орендарем один раз на рік особисто орендодавцю після збору врожаю у період до 31 грудня поточного року.
Відповідно до Виписки про грошову оцінку земельної ділянки станом на 21.03.2007 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки кадастровий № 6324882000:01:000:0034, площею 6, 46 га, яка розташована на території Дар-Надеждинської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, становить 62218, 45 грн (шістдесят дві тисячі двісті вісімнадцять грн. 45 коп) (а.с.9).
Згідно до Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 25.07.2019 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки № 6324882000:01:000:0034, площею 6, 46 га, яка розташована на території Дар-Надеждинської сільської ради Сахновщинського району Харківської області, становить 207524,53 грн. (а.с35).
Відповідно платіжних відомостей ОСОБА_1 16.11.2017 року виплачено орендну плату у розмірі 4829,00 грн, 09.10.2018 року - 4960,18 грн., що позивачем не оспорюється. (а.с. 61-64).
Відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються нормами Земельного кодексу України , Цивільного кодексу України , Закону України Про оренду землі .
Відповідно до ст. 13 ЗУ Про оренду землі (у редакції чинної на момент укладення договору) договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець
зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у
володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний
використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та
вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 21 ЗУ Про оренду землі (у редакції чинної на момент укладення договору) орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить
орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю
встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з
урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором
оренди.
Статтею 22 вказаного закону (у редакції чинної на момент укладення договору) передбачено, що орендна плата може справлятися у грошовій, натуральній та
відробітковій (надання послуг орендодавцю) формах.
Сторони можуть передбачити в договорі оренди поєднання різних
форм орендної плати.
Згідно ч 2 ст. 23 ЗУ Про оренду землі (у редакції чинної на момент укладення договору) орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності
фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Із матеріалів справи вбачається, що виплата орендної плати ОСОБА_1 відповідачем здійснюється щорічно у строки та у розмірі, визначені спірним договором оренди земельної ділянки.
Так, з відзову вбачається, що ОСОБА_1 було нараховано та видано орендну плату у грошовому виразі:
-за 2017 рік нараховано 5 999,40 грн., утримано податок з доходів фізичних осіб 1070,89 грн. утримано військовий збір 89,99 грн, до видачі 4829, 52 грн.;
-за 2018 рік нараховано 6161,71 грн., утримано податок з доходів фізичних осіб 1109,11 грн. утримано військовий збір 92,42 грн, до видачі 4960,18 грн.
Позивачем не надано розрахунків щодо неправильності нарахування орендної плати, яка б не відповідала умовам договору, зокрема за 2017, 2018 роки.
Посилання у позові на те, що у 2019 році нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 207524 грн. 53 коп, а 3% від цієї оцінки дорівнює 6225 грн. 73 коп., але без врахування суми податку з доходів фізичних осіб, з якою позивач не погоджується, а тому не згоден на таких умовах здавати земельну ділянку, не грунтується на законі.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання повинні виконуватися належним чином у встановлений термін відповідно до умов договору.
У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленність двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до вимог ст. 627 , 651 , 652 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
При цьому згідно ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Отже, сторони зобов`язаний виконувати договір у відповідності до його умов та вимог законодавства.
При укладенні договору, беручи на себе певні зобов`язання, позивач повиннен був усвідомлювати та врахувати всі ризики, що пов`язані, в тому числі, з визначеним сторонами розміром орендної плати.
Щодо здійснення перерахунку орендної плати з урахуванням нормативної грошової оцінки землі та стягнення недоплаченої орендної плати за 2019 рік, то вимоги в цій частині, враховуючи п. 4 .3 договору, заявлені передчасно, оскільки на час розгляду судом цих вимог строк виплати орендної плати ще не сплив, та відповідно не настили обставини, з якими пов`язується порушення цього права позивача, що, зокрема, є об`єктом захисту за позовними вимогами у цій частині.
Щодо вимоги позивача про розірвання спірного договору оренди земельної ділянки, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Розділом 7 спірного договору передбачені підстави щодо зміни умов договору, припинення його дії та розірвання договору.
Так, п.п. 7.4, 7.5 передбачено, що у разі виникнення незалежних від волі сторін обставин, які перешкоджають виконанню умов цього договору, сторони, за взаємною згодою, можуть припинити дію цього договору.
У разі невиконання умов договору однією із сторін, потерпіла сторона може вимагати від винної сторони дострокового розірвання цього договору, з наступним відшкодуванням усіх понесених збитків та втраченої вигоди. Сторона, яка має намір достроково припинити дію, або розірвати договір, повинна письмово попередити іншу сторону про такий намір не пізніше ніж за 3 місяці. У разі недосянення сторонами згоди щодо припинення дії договору - спір вирішується судом.
З позовної заяви вбачається, що підставою для розірвання договору оренди землі з боку позивача є незгода із розміром сплаченої суми орендної плати та недодержання відповідачем сівозміни на орендованій земельній ділянці.
Позивачем на адресу відповідача направлявся проект додаткової угоди про розірвання договору оренди земельної ділянки від 04.09.2018 року, відповіді на який не було отримано.(а.с.22)
Згідно ч. 1 ст. 32 ЗУ Про оренду землі (у редакції чинній на момент укладення договору) на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути
достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання
сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону
та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження
об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором
використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України ( 2768-14 ) та іншими законами України.
За загальними правилами, передбаченими ч. 1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов`язання.
Аналізуючи зазначені положення законодавства та враховуючи врегулювання відносин, пов`язаних з орендою землі, зокрема, положеннями ЦК України , слід дійти висновку, що при вирішенні питання щодо розірвання договору оренди необхідна наявність істотного порушення стороною договору.
Так, враховуючи, що орендар добросовісно виконує обов`язки, покладені на нього при укладенні договору оренди землі, заборгованість по невиплаті орендної плати відсутня, жодних розрахунків щодо неправильно визначеної орендної плати, яка б не відповідала договору, позивачем не надано, доказів про те, що відповідач не дотримувався сівозмін, чергування культур на орендованій земельній ділянці, вчиняв дії чи бездіяльність щодо незбереження родючості ґрунту, матеріали справи не містять, суд приходить до висновку, що відсутні істотні порушення договору другою стороною, а отже відсутні підстави для розірвання договору.
Та обставина, що позивача на даний час не влаштовують умови договору оренди земельної ділянки не є підставою для розірвання договору, оскільки не грунтується на законі.
У зв`язку із відмовою у задоволенні позовних вимог, витрати, пов`язані із сплатою судового збору, у відповідності до ст. 141 ЦПК України залишити за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.263-265ЦПК України , суд,-
У Х В А Л И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ДП Агрофірма Вікторія про стягнення недоплаченої орендної плати та розірвання договору оренди земельної ділянки - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Сахновщинський районний суд Харківської області шляхом подачі в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення апеляційної скарги.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст судового рішення складено 27.12.2019 року.
Суддя:
Суд | Сахновщинський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.12.2019 |
Оприлюднено | 29.12.2019 |
Номер документу | 86718558 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сахновщинський районний суд Харківської області
Єрьоміна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні