Номер провадження 2/754/6324/19
Справа №754/9676/19
РІШЕННЯ
Іменем України
12 грудня 2019 рокуДеснянський районний суд м. Києва в складі:
Головуючого - судді - Галась І.А.
при секретарі - Гергель В.А.
за участі сторін : представника позивача - адвоката Розова О.С.
представника відповідача - адвоката Ковальової О.О.
розглянувши позов ОСОБА_1 до Житлово - будівельного кооперативу ТЕМП-7 , 3-тя особа - Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянського районної в місті Києві державної адміністрації про визнання недійсним рішення загальних зборів,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 , звернувся до суду з позовом до Житлово-будівельного кооперативу ТЕМП-7 про визнання недійсним рішення загальних зборів. До участі в справі в якості третьої особи на стороні позивача залучено Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянського районної в місті Києві державної адміністрації.
Позовні вимоги обґрунтовано наступним.
Рішенням Київської міської ради №416 від 20.03.1972 року було організовано Житлово-будівельний кооператив ТЕМП-7 . На підставі рішення виконкому Московського районної ради від 19.06.1972 року №1253, ОСОБА_1 було видано ордер на житлове приміщення - квартиру АДРЕСА_1 від 30.06.1972 року за №Г186348. ОСОБА_1 є членом ЖБК Темп-7 з повністю сплаченим розміром пайового внеску.
Сторона позивач в обґрунтування позовних вимог зазначає, що 21 листопада 2018 року, маючи обґрунтовані підозри щодо порушення права члена Кооперативу, Позивач звернувся до голови правління Кооперативу Решетняка В.К. із заявою про надання документів та інформації, що має відношення до загальних зборів членів Кооперативу, начебто проведених в жовтні-листопаді 2018 року. Листом вих. №26 від 03.12.2018 року, за підписом голови правління ЖБК Темп-7 Позивачу було відмовлено у наданні інформації та запитуваних документів, та запропоновано ознайомитися із Статутом Кооперативу. Наприкінці грудня 2018 року з відомостей розміщених на публічному загально доступному інформаційному ресурсі - сайті ЄДР Міністерства юстиції України, Позивачу стало відомо про зміну керівника Кооперативу з ОСОБА_2 на ОСОБА_3 . Вказано, що згідно інформації, що міститься у Витягу з ЄДР від 19.04.2019р. внесення змін щодо керівника здійснено 22.12.2018 року державним реєстратором Федоренко Аллою Михайлівною Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, реєстраційна дія №10661070008002489.
Вказано, що у відповідь на запит Позивача, на початку березня 2019 року йому з матеріалі реєстраційної справи Кооперативу було надано Протокол №1 від 02.12.2018 року, про прийняте на засіданні ЖБК Темп-7 рішення про обрання головою правління ОСОБА_3 , що було оформлено Протоколом правління підписаним членами правління ОСОБА_4 ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 . Крім того, на запит Позивача, на початку 15.05.2019 року йому з матеріалів реєстраційної справи Кооперативу було надано Протокол №47 від 18.11.2018 року.У відповідь на адвокатський запит від 19.03.2019 року правлений на адресу Кооперативу та крім того на адресу її уповноваженої особи ОСОБА_2 , було отримано лист-відповідь Кооперативу вих. №06 від 08.04.2019 року та лист-відповідь ОСОБА_2 від 29.03.2019 року. Вказано, що зазначеними відповідями було необґрунтовано відмовлено в наданні інформації та документів.
Вважає, що наведене вище свідчить, що особами зазначеними в Протоколі засідання правління №1 від 02.12.2018 року, а саме: ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 та крім того, колишнім Головою правління Кооперативу Решетняком В.К., а нині підписантом, а також громадянами ОСОБА_13 та ОСОБА_11 - вчинено протизаконні дії направлені на прийняття рішень Загальних зборів членів Кооперативу оформлених Протоколом №47, що є недійсним в силу наступного обґрунтування: порушено вимоги щодо завчасного повідомлення членів Кооперативу про скликання загальних зборів членів Кооперативу; кількість членів кооперативу має бути не менше 2016, натомість як слідує із Протоколу загальних зборів членів Кооперативу №47 від 18.11.2018 року, загальна кількість членів кооперативу на думку Відповідача складає лише 97, а отже необхідний кворум у 144 особи, виходячи із загальної кількості членів ЖБК ТЕМП-7 - 216 осіб, не був забезпечений, реєстр присутніх так само як і результати опитування мають ознаки фальсифікації; ОСОБА_3 не належить до членів Кооперативу, оскільки останній не є власником квартири, що на праві власності належить Позивачу; повідомлення про скликання та проведення 18.11.2018 року загальних зборів членів Кооперативу не було доведено до відома членів Кооперативу у порядок та строк установлені Статутом Кооперативу; не будучи присутнім на неоголошених загальних зборів членів Кооперативу, порядку визначеному Статутом Кооперативу та чинним законодавством України, Позивачу не було надано можливості проголосувати в спосіб визначений Статутом Товариства, а саме через письмове опитування.
Позивач вказує, що крім наведених вище порушень, легалізація рішень Загальних зборів членів Кооперативу оформлених протоколом №47 від 18.11.2018 року, фактично позбавляє членства в Кооперативі більш як 123 осіб.
Посилаючись на викладені обставини справи Позивач просить суд :
1.Визнати недійсними рішення Загальних зборів членів Житлово-будівельні кооперативу ТЕМП - 7 , оформлених протоколом №47 від 18.11.2018 року;
2.Скасувати реєстраційну дію та запис про неї в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Житлово-будівельного кооперативу ТЕМП - 7 , а саме: реєстраційний запис №10661070008002489 вчинений державним реєстратором Федоренко Аллою Михайлівною Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб підприємців Деснянської районної державної адміністрації в місті Києві про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах від 22 грудня 2018 року в частині зміни керівника юридичної особи, зміни складу підписантів;
3.Стягнути із Житлово-будівельного кооперативу ТЕМП - 7 на користь ОСОБА_1 понесені витрати на сплату судового збору в розмірі 1536,80 грн.;
4.Стягнути із Житлово-будівельного кооперативу ТЕМП - 7 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати на сплату правової допомоги в розмірі 5000,00 грн.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 03 липня 2019 року прийнято справу до провадження, відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін, призначено судове засідання.
Представник третьої особи - Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, скориставшись своїм процесуальним право в порядку статті 181 Цивільного процесуального кодексу України, 29 липня 2019 року, подав письмові пояснення, відповідно до яких, третя особа заперечує проти заявлених позовних вимог в повному обсязі та вважає їх необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, мотивуючи тим, що заявником для здійснення реєстраційної дії державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що міститься в Єдиному державному реєстрі подані всі документи, відповідно до вимог ч. 4 ст. 17 Закону про державну реєстрацію. Звертає увагу суду, що зміна керівника ЖБК Темп-7 відбулася на підставі Протоколу засідання правління ЖБК Темп-7 від 02.2.2018 року, а не на підставі Протоколу засідання правління ЖБК Темп-7 від 18.11.2018 року №47, на який посилається Позивач в позовній заяві та позовних вимогах. Зазначено, що державний реєстратор не наділений повноваженнями давати оцінку змісту рішень учасників Відповідача, а відповідальність за законність прийнятого рішення покладається виключно на засновника.
Ухвалою судді Деснянського районного суду м. Києва від 27 серпня 2019 року, забезпечено докази в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Житлово - будівельного кооперативу ТЕМП-7 , 3-тя особа - Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянського районної в місті Києві державної адміністрації про визнання недійсним рішення загальних зборів.Витребувано в Відділу з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянської районної державної адміністрації в місті Києві завірену належним чином копію матеріалів реєстраційної справи Житлово - будівельного кооперативу ТЕМП-7 (код ЄДР 22882963).
На виконання вимог ухвали суду від 27 серпня 2019 року, 16 жовтня 2019 року надано завірену належним чином копію матеріалів реєстраційної справи Житлово - будівельного кооперативу ТЕМП-7 .
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених в позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволені позовних вимог, посилаючись на безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.
Представник треьої особи до судового засідання не з`явився, подано заяву про розгляд справи за відсутності представника Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянського районної в місті Києві державної адміністрації.
Суд, заслухавши Вступне слово сторін, дослідивши письмові докази, давши оцінку належності, допустимості, достовірності кожного доказу окремо, а також достатності і взаємного зв`язку доказів у їх сукупності, застосовуючи до визначених правовідносин норми матеріального та процесуального права, вважає, що позовні не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави ( ч.1 ст. 2 ЦПК України ).
Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права, розглядаючи справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та застосовуючи при розгляді справ, зокрема, Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права ( ч.1,2 та 4 ст. 10 ЦПК України).
Вибір громадянами способу захисту своїх прав і свобод від порушень та протиправних посягань гарантовано ч. 4 ст. 55, ст. 124 Конституції України, відповідно до якої кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань та закріплено статтями 7, 12 Загальної декларації про права людини, ст. 13 Конвенції про захист прав і основних свобод людини, що згідно зі статтею 9 Конституції України є складовою національного законодавства.
Суд в межах заявлених позовних вимог (стаття 13 ЦПК України ) та наданих сторонами доказів по справі встановив наступні обставини та правовідносини.
Як вбачається з письмових матеріалів справи, Житлово-будівельний кооператив Темп-7 організовано Рішенням Київської міської ради №416 від 20.03.1972 року, організаційно-правова форма: обслуговуючий кооператив, місцезнаходження юридичної особи: 02166, м. Київ, Деснянський район, пр. Лісовий.
Рішенням Загальних зборів членів Житлово-будівельного кооперативу Темп-7 , Протокол №4 від 28.11.2016 року затверджено Статут ЖБК Темп-7 код ЄДРПОУ 22882963 /нова редакція/.
Крім того, Рішенням Загальних зборів членів Житлово-будівельного кооперативу Темп-7 , Протокол №4 від 28.11.2016 року - по питанням порядку денного, Вирішено, зокрема, - в зв`язку із суттєвою зміною кількості членів Кооперативу, внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, зазначені в графі Перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі прізвище, ім`я, по батькові, якщо засновник - фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи, якщо засновник - юридична особа , а саме замість зазначених відомостей : 216 фізичних осіб членів кооперативу , зазначити: 79 членів кооперативу .
Згідно п.5.1. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - Членами кооперативу можуть бути власники-квартир , які досягли 16-річного віку, які виявили бажання приймати учать у життєдіяльності Кооперативу. Наймач та орендарі приміщень не можуть бути членами Кооперативу.
Згідно п.5.5. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - в разі коли квартира або нежитлове приміщення в будинку Кооперативу належить на праві власності кільком власникам, то право членства в Кооперативі набуває будь-який із них, визначений їх спільною заявою, або кожен із них окремо, подавши правлінню відповідні заяви від кожного з них. В разі окремого членства особові рахунки на сплату житлово-комунальних послуг повинні бути розділенні, кожен із співвласників приймає участь у життєдіяльності Кооперативу у власних інтересах. В разі наявності заборгованості за спожиті житлово-комунальні послуги за попередні періоди, одночасно з розділенням особового рахунку між співвласниками поділяється і наявна на дату розділу сума заборгованості у відповідних долях.
Згідно п.6.1.1. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - член Кооперативу має право безперешкодно користуватись об`єктами, що перебувають у спільній власності членів Кооперативу. Вищезазначене право безпосередньо пов`язане з правом власності на квартиру або нежитлове приміщення.
Згідно п.6.1.3. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - член Кооперативу має право брати участь у прийняті рішень Загальних зборів членів Кооперативу, як особисто, так і через свого представника за дорученням.
Згідно п.6.1.4. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - обирати та бути обраним до органів управління Кооперативу.
Згідно п.9.1. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - органами управління Кооперативу є Загальні збори членів Кооперативу, збори уповноважених членів Кооперативу і Правління Кооперативу. Загальні збори членів Кооперативу є вищим органом Кооперативу.
Відповідно до Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/, Загальними зборами членів Кооперативу приймаються, зокрема: затвердження Статуту Кооперативу (п.9.2.1); обрання членів Правління та виведення їх зі складу Правління уповноважених членів кооперативу, ревізійної комісії(п.9.2.5.).
Згідно п.9.4. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - рішення Загальних зборів (зборів уповноважених) членів Кооперативу є обов`язковими для всіх співвласників, включаючи тих, які набули право власності на квартиру чи нежитлове приміщення після прийняття рішення.
Згідно п.9.4. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - Загальні збори (Збори уповноважених) членів Кооперативу скликаються Правлінням за необхідністю, але не менше ніж один раз на рік. Про дату, місце, час проведення та порядок денний Загальних зборів (Зборів уповноважених) членів кооперативу члени Кооперативу повинні бути повідомленні не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку іх проведення шляхом розміщення оголошень у відведених для цього місцях будинку Кооперативу, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) на адресу члена (уповноваженого члена) Кооперативу повідомлення про збори.
Згідно п.9.6. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - Загальні збори (Збори уповноважених) членів Кооперативу скликаються Правління за необхідністю, але не менше ніж один раз на рік. Про дату, місце, час проведення та порядок денний Загальних зборів (Зборів уповноважених) членів Кооперативу члени Кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення шляхом розміщення оголошень у відведених для цього місцях будинку Кооперативу, або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) на адресу члена (уповноваженого члена) Кооперативу повідомлення про збори.
Згідно п.9.8. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - Загальні збори членів Кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні 2/3 його членів, а збори уповноважених - за наявності ѕ уповноважених.
Згідно п.9.8.1. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - Рішення Загальних зборів членів Кооперативу (Зборів уповноважених) приймаються простою більшістю, а рішення про прийняття Статуту Кооперативу, про внесення змін до статуту Кооперативу, прийняття до кооперативу та виключення з Кооперативу - не менше ѕ голосів присутніх на зборах членів Кооперативу (уповноважених членів). Після прийняття загальними зборами (зборами уповноважених) членів Кооперативу рішення щодо прийняття Статуту Кооперативу або про внесення змін до статуту Кооперативу, Статут Кооперативу та зміни до статуту Кооперативу підлягають державній реєстрації у відповідних органах державної влади.
Згідно п.9.11. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - Наймачі, орендарі та інші користувачі квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку можуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком виключно за дорученням власників таких квартир та нежитлових приміщень.
Згідно п.9.12. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - рішення, які прийнятті на Загальних зборах (Зборах уповноважених) членів Кооперативу оформлюються відповідними протоколами, які підписуються Головою та секретарем Загальних зборів (Зборів уповноважених) членів Кооперативу і підлягають постійному збереженню.
Згідно п.9.13.2. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - Голова Правління обирається зі складу членів правління на засіданні правління Кооперативу простою більшістю голосів строком на 5 (п`ять) років та здійснює повсякденне керівництво діяльністю Кооперативу, забезпечує виконання рішень Загальних зборів (Зборів уповноважених) членів Кооперативу та правління Кооперативу, діє без довіреності від імені Кооперативу, укладає в межах своєї компетенції правочини, розпоряджається коштами Кооперативу відповідно до укладених договорів (угод, контрактів та інше). Правління кооперативу зі свого складу обирає секретаря правління.
Згідно Протоколу №47 Загальних зборів (письмового опитування) членів ЖБК Темп-7 від 18 листопада 2018 року , Правлінням кооперативу обговорено і подано для розгляду на загальних зборах (письмовому опитуванні) список членів нового правління. Список через бюлетені для голосування доведений до кожного члена кооперативу. Згідно з протоколом лічильної комісії членами правління обрано: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_3 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 .
Так, відповідно до Протоколу засідання лічильної комісії з проведення поіменного голосування членів кооперативу Темп-7 від 01 листопада 2018 року (Додаток №1 до протоколу загальних зборів №47), всього членів кооперативу - 93; постійно проживають за межами м. Києва - 4; тимчасово відсутні - 5; взяли участь в опитуванні - 64.
Відповідно до висновку лічильної комісії: в поіменному опитуванні взяли участь 64 особи, що становить більше 2/3 загальної кількості членів кооперативу. Відповідно до статуту кооперативу, рішення по кожному із 13 питань вважаються такими, що отримали підтримку. За них віддана проста більшість голосів учасників опитування.
Зокрема, Правління кооперативу персонально: ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_12 , ОСОБА_8 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 - за 52, проти - 3, утримався - 3.
Рішенням Загальних зборів членів ЖБК Темп-7 , оформлених Протоколом №1 засідання правління ЖБК Темп-7 від 02 грудня 2018 року - за результатами відкритого голосування членів правління головою ЖБК Темп-7 обрано ОСОБА_3 .
На підставі Наказу №1 від 03 червня 2019 року ОСОБА_3 було звільнено з посади голови ЖБК Темп-7 .
Рішенням Загальних зборів членів ЖБК Темп-7 , оформлених Протоколом №3 засідання правління ЖБК Темп-7 від 19 вересня 2019 року - призначено з 24.09.2019 року головою ЖБК Темп-7 ОСОБА_16 .
На підставі рішення виконкому Московської районної ради від 19.06.1972 року №1253 ОСОБА_1 видано Ордер на житлове приміщення №Г 186348 - квартиру АДРЕСА_1 , на сім`ю з трьох осіб: ОСОБА_1 , ОСОБА_17 , ОСОБА_3 .
Відповідно до Довідки ЖБК Темп-7 від 03 жовтня 2017 року №52, ОСОБА_1 , є власником кооперативної квартири АДРЕСА_1 , із повністю сплаченим пайовим внесок за квартиру, в розмірі 6207 крб.
Звернувшись до суду, Позивач, ОСОБА_1 просить суд визнати недійсними рішення Загальних зборів членів Житлово-будівельні кооперативу ТЕМП - 7 , оформлених протоколом №47 від 18.11.2018 року та скасувати реєстраційну дію та запис про неї в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо Житлово-будівельного кооперативу ТЕМП - 7 , а саме: реєстраційний запис №10661070008002489 вчинений державним реєстратором Федоренко Аллою Михайлівною Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб підприємців Деснянської районної державної адміністрації в місті Києві про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов`язані зі змінами в установчих документах від 22 грудня 2018 року в частині зміни керівника юридичної особи, зміни складу підписантів.
Вирішуючи спір по суті, суд також виходить з наступних норм процесуального та матеріального та права України.
Статтею 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 ст. 78 ЦПК України).
Відповідно до ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно зі ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
У свою чергу, ст. 80 ЦПК України передбачає, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
А ст. 81 ЦПК України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Законодавець виключає збирання доказів судом, що стосується предмета спору, з власної ініціативи, за винятком витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом, як передбачено частиною 7 статті 81 ЦПК України.
Відповідно до ст.1 Закону України Про кооперацію ( далі Закон) кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
У відповідності до положень ст. 2 Закону України Про кооперацію кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Відповідно до вимог ст. 5 Закону України "Про кооперацію" законодавство про кооперацію базується на нормах Конституції України та Цивільного кодексу України, інших нормативно-правових актів з питань кооперації.
Згідно із ст. 6 Закону України "Про кооперацію", кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням.
Статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність (ч. 1 ст. 8 Закону).
Здійснення членом кооперативу права на участь у діяльності і управлінні кооперативом, в тому числі при прийнятті рішень органом управління кооперативу забезпечується, в першу чергу, порядком скликання і проведення загальних зборів членів кооперативу, передбаченим статтею 15 Закону України Про кооперацію та статутом кооперативу.
Так, статтею 15 Закону України Про кооперацію передбачено, що про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі. Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об`єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.
Відповідно до ст.ст.97, 98 ЦК України, управління товариством здійснюють його органи. Органами управління товариством є загальні збори його учасників і виконавчий орган, якщо інше не встановлено законом. Загальні збори учасників товариства мають право приймати рішення з усіх питань діяльності товариства, у тому числі і з тих, що передані загальними зборами до компетенції виконавчого органу.
Згідно із ч.4 ст.6, ч.1 ст.13 Закону України Про об`єднання громадян , усі основні питання діяльності об`єднань громадян повинні вирішуватись на зборах усіх членів або представників членів об`єднання. Об`єднання громадян діє на основі статуту або положення.
За приписами ст. 15 зазначеного Закону вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу, утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу, тощо.
У разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачено, скликання зборів уповноважених кооперативу.
Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.
Аналогічні положення містять у Статуті ЖБК Темп-7 .
За ч.2 ст.12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Оскаржуване позивачем рішення зборів уповноважених ЖБК Темп-7 від 18.11.2018 року, яке оформлене протоколом №47 є легітимним, бо прийняте повноважним складом.
Згідно з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 19.04.2019 року членів кооперативу - 79.
Згідно п.9.8. Статуту ЖБК Темп-7 /нова редакція/ - Загальні збори членів Кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні 2/3 його членів, а збори уповноважених - за наявності ѕ уповноважених.
У загальних зборах членів ЖБК Темп-7 18.11.2018 року, шляхом письмового опитування взяло участь більше як 2/3 від загальної кількості членів кооперативу (впоіменному опитуванні взяли участь 64 особи, що становить більше 2/3 загальної кількості членів кооперативу).
Тобто, кворум та процент голосів відповідає закону та статуту.
Жодних доказів в спростування, Позивачем не надано. Проведення письмового опитування членів кооперативу з питань порядку денного загальних зборів не суперечить вимогам Статуту кооперативу.
В матеріалах справи відсутні підстави для визнання недійсними рішення зборів уповноважених ЖБК Темп-7 , оформлених Протоколом №47.
Посилання Позивача, про те, що ОСОБА_3 не є членом кооперативу не є підставою для скасування рішення Загальних зборів.
Суд не отримав належних і допустимих доказів того, що рішення загальних зборів ЖБК Темп-7 , яке оформлене як протокол №47, порушує права та інтереси позивача, ОСОБА_1 , як члена ЖБК Темп-7 .
Під час розгляду справи судом також не встановлено наявності порушення прав позивача прийняттям оскаржуваного рішення, оформленого Протоколом, та не доведено наявності встановлених законодавством умов для визнання рішення зборів уповноважених недійсним.
П. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України Про практику розгляду судами корпоративних спорів №13 від 24 жовтня 2008 року, роз`яснено, що при розгляді такої категорії справ судам слід враховувати, що не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень. Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення. При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв`язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.
Рішенням Загальних зборів членів ЖБК Темп-7 , оформлених Протоколом №3 засідання правління ЖБК Темп-7 від 19 вересня 2019 року - призначено з 24.09.2019 року головою ЖБК Темп-7 ОСОБА_16 . Тобто, порушення було усунуто самим кооперативом.
Досліджуючи письмові матеріали та вирішуючи питання можливого порушення прав позивача і необхідності захисту прав позивача в судовому порядку, суд виходить із наступних положень закону.
Згідно положень ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнаная або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Відповідно до ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому ним Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Способи захисту визначені ст. 16 ЦК України.Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, мас право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Зазначені положення законодавства кореспондуються також із роз`ясненнями, наданими Пленумом ВСУ судам України у п.2 постанови Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції .
На підставі вищевикладеного, суд констатує, що особа має право звернутися до суду за захистом саме своїх прав, свобод чи інтересів. Право на позов має особа, права, свободи або інтереси якої порушені. Іншими словами, особа не має права звернутися до суду у разі, якщо права, за захистом яких вона звернулася, їй не належать. Така особа є неналежним позивачем і у позові їй слід відмовити. Тому при зверненні до суду позивач повинен доводити свою юридичну заінтересованість у справі. Завдяки такому підходу реалізується принцип диспозитивності цивільного процесу, закріплений ст.13 ЦПК України, відповідно до якого кожна особа самостійно вирішує: звертатися їй до суду чи ні.
Отже, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено та не представлено належних, достовірних та достатніх доказів порушення відповідачами його законних прав та інтересів.
З урахуванням зазначеного, позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню, оскільки не встановлено факту порушення його прав діями відповідача.
У зв`язку з відмовою у позові судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись ст.ст. 6-13, 18, 19, 77-79, 89, 141, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 274, 279 354, 355 ЦПК України , суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Житлово - будівельного кооперативу ТЕМП-7 , 3-тя особа - Відділ з питань державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців Деснянського районної в місті Києві державної адміністрації про визнання недійсним рішення загальних зборів залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 22.12.2019 року.
Суддя
Суд | Деснянський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2019 |
Оприлюднено | 29.12.2019 |
Номер документу | 86722142 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Деснянський районний суд міста Києва
Галась І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні