Справа № 328/1762/19
Провадження № 2/329/11/2020
УХВАЛА
про відкладення судового засідання та накладення штрафу
16 січня 2020 року смт Чернігівка
Чернігівський районний суд Запорізької області у складі:
головуючого судді - Богослова А.В.,
за участі секретаря судового засідання - Синяк Л.П.,
позивача - ОСОБА_1 ,
відповідача - ОСОБА_2 ,
провівши відкрите судове засідання в залі суду в смт Чернігівка в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , про надання додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вищевказаною позовною заявою до відповідача.
В судове засідання позивач не з`явився, у суду відсутні дані про його належне повідомлення про проведення судового засідання, оскільки до суду не повернулася рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
В судове засідання відповідач не з`явився, у суду відсутні дані щодо його належного повідомлення. Так, судом була направлена в адресу відповідача в АДРЕСА_1 / АДРЕСА_2 судова повістка, поштовий ідентифікатор 7120201299765. Однак, рекомендований лист з відміткою Судова повістка повернувся до суду 10.01.2020 з відміткою за закінченням терміну зберігання . Тобто уповноваженою особою оператора поштового зв`язку Акціонерного товариства Укрпошта (далі - АТ Укрпошта ) не були зазначені причини невручення судової повістки відповідачу, отже останнього не було належним чином повідомлено про час та місце проведення судового засідання з вини оператора поштового зв`язку, який не виконав належним чином свій обов`язок щодо вручення листа учаснику справи.
Відповідно до ч. 6 ст.128 ЦПК України судова повістка, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, у випадку наявності у нього офіційної електронної адреси або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням про вручення у випадку, якщо така адреса відсутня, або через кур`єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи.
Згідно з п.2 ч.7 ст.128 ЦПК України у разі ненадання учасниками справи інформації щодо їх адреси судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.
Згідно ч.8 ст.128 ЦПК України днем вручення судової повістки є :
1) день вручення судової повістки під розписку;
2) день отримання судом повідомлення про доставлення судової повістки на офіційну електронну адресу особи;
3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;
4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відповідно до ч.1,2,3,4,5 ст.130 ЦПК України у випадку відсутності в адресата офіційної електронної адреси судові повістки, адресовані фізичним особам, вручаються їм під розписку, а юридичним особам - відповідній службовій особі, яка розписується про одержання повістки. Розписка про одержання судової повістки з поміткою про дату вручення в той самий день особами, які її вручали, повертається до суду. Якщо особу, якій адресовано судову повістку, не виявлено в місці проживання, повістку під розписку вручають будь-кому з повнолітніх членів сім`ї, які проживають разом з нею. У такому випадку особа, якій адресовано повістку, вважається належним чином повідомленою про час, дату і місце судового засідання, вчинення іншої процесуальної дії. У разі відсутності адресата (будь-кого з повнолітніх членів його сім`ї) особа, яка доставляє судову повістку, негайно повертає її до суду з поміткою про причини невручення .
Вручення судової повістки представникові учасника справи вважається врученням повістки і цій особі.
Більше того, зі змісту ч.8 ст.128 ЦПК України випливають конкретні відмітки, які мають робитись щодо судових повідомлень особами, які здійснюють їх поштову доставку у вигляді рекомендованих листів.
Вищезазначені положення цивільного процесуального законодавства не передбачають повернення рекомендованих листів з відміткою за закінченням встановленого терміну зберігання , така відмітка не передбачена як причина невручення судового повідомлення. Ця відмітка не розкриває суті причини неможливості вручити адресату відповідний рекомендований лист. Отже, подібна відмітка не дає суду обґрунтованих процесуальних підстав для визначення факту належного повідомлення сторони у судовій справі, зокрема не визначає чи адресат відмовився від отримання судового повідомлення, чи адресат відсутній, чи особа, якій адресовано судову повістку, не виявлено в місці проживання.
Враховуючи, що відповідні рекомендовані листи АТ Укрпошта повертає до суду з відміткою за закінченням встановленого терміну зберігання , сприяє широким можливостям зловживання процесуальними правами, оскільки адресат може безкінечно не з`являтись за відповідним рекомендованим листом до відділення АТ Укрпошта , уникати особистої зустрічі з працівниками АТ Укрпошта , а відтак, фактично унеможливлювати розгляд судом спору у відповідності до вимог цивільного процесуального законодавства з застосуванням такого механізму доставки повідомлення сторін спору як рекомендовані листи з повідомленням про вручення.
Очевидним є те, що суд не може безпосередньо виконувати зазначені вимоги цивільного процесуального законодавства щодо передачі повідомлень під розписку та повернень їх з зазначенням причин невручення. Ці функції покладено на особу, яка надає послуги поштового зв`язку.
Відповідно до умов пункту 3.2. Статуту АТ Укрпошта , затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 14 грудня 2018 року № 611 (далі - Статут), АТ Укрпошта у своїй діяльності керується Конституцією України, законодавством України, у тому числі законодавством щодо запобігання корупції, актами Всесвітнього поштового союзу, Статутом, а також внутрішніми документами АТ Укрпошта , прийнятими відповідно до Статуту.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 10 січня 2002 року № 10-р Про національного оператора поштового зв`язку АТ Укрпошта є національним оператором поштового зв`язку.
Закон України Про поштовий зв`язок згідно його преамбули визначає правові, соціально-економічні та організаційні основи діяльності у сфері надання послуг поштового зв`язку, а також регулює відносини між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, операторами поштового зв`язку і користувачами їх послуг.
Відносини у сфері надання послуг поштового зв`язку регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України і прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (ч.1 ст. 2 Закону України Про поштовий зв`язок ).
Абзац другий та восьмий частини першої статті 3 Закону України Про поштовий зв`язок основними засадами діяльності у сфері надання послуг поштового зв`язку зазначають захист інтересів користувачів у сфері надання послуг поштового зв`язку та єдність правил, стандартів і норм у сфері надання послуг поштового зв`язку.
Відповідно до ст. 1 Закону України Про поштовий зв`язок пересилання поштових відправлень - сукупність операцій з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень, послуги поштового зв`язку - продукт діяльності оператора поштового зв`язку з приймання, обробки, перевезення та доставки (вручення) поштових відправлень, виконання доручень користувачів щодо поштових переказів, банківських операцій, спрямований на задоволення потреб користувачів.
Оператори поштового зв`язку надають послуги з пересилання внутрішніх поштових відправлень, до яких, зокрема, належать рекомендовані листи (абзац четвертий пункту 8 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 березня 2009 року № 270 (далі - Правила). Рекомендованим поштовим відправленням є, зокрема, реєстрований лист, який приймається для пересилання без оцінки відправником вартості його вкладення ( пункт 2 Правил). У разі подання для пересилання, зокрема, реєстрованого поштового відправлення з повідомленням про його вручення відправник заповнює бланк повідомлення на свою поштову адресу або адресу особи, якій за його дорученням належить надіслати повідомлення після вручення поштового відправлення, поштового переказу (абзац перший пункту 62 Правил).
Згідно із абзацом восьмим пункту 2 Правил вручення поштового відправлення - виробнича операція, яка полягає у видачі поштового відправлення одержувачу.
Відповідно до абзацу вісімнадцять пункту 2 Правил повідомлення про вручення поштового відправлення - повідомлення, яким оператор поштового зв`язку доводить до відома відправника чи уповноваженої ним особи інформацію про дату вручення реєстрованого поштового відправлення та прізвище одержувача.
Рекомендовані листи з позначкою Судова повістка приймаються для пересилання лише з рекомендованим повідомленням про їх вручення (абзац другий пункту 17 Правил).
Відповідно до абзацу третього пункту 116 Правил у разі невручення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причини невручення.
Ані Закон України Про поштовий зв`язок , ані Правила не передбачають для судових повідомлень, направлених рекомендованим листом, довідки із зазначенням причини повернення - за закінченням встановленого строку зберігання , яка засвідчується підписом працівника поштового зв`язку та відбитком календарного штемпеля. Зазначене за своїм сутнісним змістом не є причиною невручення, а є причиною повернення. З зазначених норм права випливає, що у разі повернення рекомендованого листа з позначкою Судова повістка , мають зазначатись причини невручення, а не причини повернення такого рекомендованого листа.
На вказану обставину звертав увагу Верховний Суд постановляючи окрему ухвалу в адресу АТ Укрпошта , справа №761/15565/16-ц від 23.01.2019.
Більше того, Чернігівський районний суд Запорізької області протягом 2019 року три рази надсилав в адресу Запорізької дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» окремі ухвали у справах №329/758/18, №329/706/18, №329/738/18 з вимогою забезпечити належне вручення або повідомлення про неможливість невручення судових повісток учасникам справи. Судом отримані відповіді, що відповідні заходи вжиті.
Тобто АТ «Укрпошта» , у тому числі Запорізькій дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» , достовірно відомо про необхідність належного виконання обов`язків з вручення судових повісток. Більше того, така необхідність виконання свого обов`язку оператором поштового зв`язку та порядок його виконання прямо передбачена Законом. Тобто особа, яка виконує функції оператора поштового зв`язку зобов`язана знати відповідне законодавство та дотримуватися його.
Однак Запорізька дирекція Акціонерного товариства «Укрпошта» продовжує, в порушення ст.128 ЦПК України, п.п.17,116 Правил надання послуг поштового зв`язку, неналежним чином виконувати свої обов`язки по врученню поштових відправлень.
Такі дії працівників Запорізької дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» по поверненню Чернігівському районному суду Запорізької області поштового відправлення з відміткою «Судова повістка» з причиною повернення «за закінченням терміну зберігання» призводять до перешкоджання здійсненню правосуддя судом, до порушення процесуальних прав учасників судового процесу, зокрема права особи знати про час та місце розгляду його справи, а також до порушення строків розгляду справ, у зв`язку із необхідністю їх відкладення через неналежне повідомлення учасників.
Статтею 143 ЦПК України передбачено, що заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених у суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Заходи процесуального примусу застосовуються судом шляхом постановлення ухвали.
Згідно ст.144 ЦПК України заходами процесуального примусу є:1) попередження; 2) видалення із залу судового засідання; 3) тимчасове вилучення доказів для дослідження судом; 4) привід; 5) штраф.
Застосування до особи заходів процесуального примусу не звільняє її від виконання обов`язків, встановлених цим Кодексом.
Згідно п.2 ч.1 ст.148 ЦПК України суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід державного бюджету з відповідної особи штрафу у сумі до від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках зловживання процесуальними правами, вчинення дій або допущення бездіяльності з метою перешкоджання судочинству.
За таких обставин на Запорізьку дирекцію Акціонерного товариства «Укрпошта» слід накласти штраф з метою запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства з боку вказаної особи.
Керуючись ст. ст.143,144,148, 258-260 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Стягнути в дохід державного бюджету з Запорізької дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» штраф у сумі 0,5 розмірупрожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1051 (одна тисяча п`ятдесят одна) грн..
У зв`язку із відсутністю даних щодо належного сповіщення позивача та відповідача відкласти судове засідання до 13 год. 00 хв. 05 лютого 2020 року.
Копію ухвали направити для відома до Запорізької дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» .
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена в частині стягнення штрафу протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Запорізького апеляційного суду через Чернігівський районний суд Запорізької області шляхом подання апеляційної скарги. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Строк пред`явлення ухвали до виконання в частині стягнення штрафу складає три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Стягувач: Держава в особі Державної судової адміністрації України, юридична адреса 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5 , код юридичної особи ( 26255795).
Реквізити для сплати штрафу : отримувач коштів УК у Печер.р-ні/Печерс.р-н/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38004897 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача UA118999980313090106000026007, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу ;101;
Боржник: Запорізька дирекція Акціонерного товариства «Укрпошта» , юридична адреса: 69005,Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний,133 , (код юридичної особи 20509800 ).
Суддя А.В. Богослов
Суд | Чернігівський районний суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2020 |
Оприлюднено | 19.01.2020 |
Номер документу | 86971764 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернігівський районний суд Запорізької області
Богослов А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні