Провадження №2/748/30/20
Єдиний унікальний № 748/2358/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2020 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого - судді Майбороди С.М.,
при секретарі: Оніщенко Ю.В.,
з участю представника позивача - адвоката Рябініна Д.Д.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Амбарнова Людмила Михайлівна, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Чернігівська районна державна адміністрація Чернігівської області, про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю та визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
11 вересня 2019 року представник позивача ОСОБА_2 , звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 , з позовом до територіальної громади в особі Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, відповідно до якого просив встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 однією сім`єю понад п`ять років на час відкриття спадщини із його дідом ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати за позивачем, як за спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 право власності на земельні ділянки : кадастровий номер 7425584000:07:000:0617, площею 2,6601 та кадастровий номер 7425584000:07:000:1617, площею 1,2606 га на території Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
Судом встановлено, що ухвалою суду від 23 вересня 2019 року провадження у зазначеній справі відкрито. Залучено до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Чернігівська районна державна адміністрація Чернігівської області.
21 жовтня 2019 року проведено підготовче засідання.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Пояснив, що спір з приводу спадщини відсутній, нотаріус відмовила у видачі свідоцтва, оскільки земельна ділянка оформлена після смерті спадкодавця, що перешкоджає успадкувати в нотаріальній конторі.
Відповідач - Іванівська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області не забезпечили явку свого представника в судове засідання, надавши заяву про розгляд справи без його участі, відзиву на позов не надали.
Третя особа - Приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Амбарнова Людмила Михайлівна надала заяву про розгляд справи за її відсутності.
Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області не забезпечили явку свого представника в судове засідання, просили розгляд справи здійснювати за їх відсутності.
Третя особи - Чернігівська районна державна адміністрація, будучи повідомленими належним чином, не забезпечили явку свого представника в судове засідання.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 повідомила, що є сусідкою ОСОБА_3 , ОСОБА_1 все життя проживав у будинку разом з батьком та матір`ю, а також братом, в подальшому батько помер, мати виїхала до іншої області, ОСОБА_1 одружився та все одно приходив до діда, потім розлучився і повернувся жити до діда, знає, що ОСОБА_1 доглядав за дідом, купував продукти харчування. Точного періоду проживання, обставин ведення спільного господарства та розподілу бюджету не змогла повідомити.
Свідок ОСОБА_6 повідомив, що з 2000 року проживав по сусідству разом зі своєю матір`ю ОСОБА_4 , на даний час часто навідується до матері. ОСОБА_3 разом з дружиною проживали у будинку, також у времянці проживали донька ОСОБА_7 - ОСОБА_8 разом з чоловіком і онуком ОСОБА_1 . Потім мати виїхала, ОСОБА_1 повернувся до будинку і проживав з дідом. Щодо ведення спільного побуту та розподілу бюджету не зміг точно повідомити.
Заслухавши учасників справи, свідків, дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлено наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_3 , про що 23.06.2017 року Чернігівським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області складено актовий запис № 1748 (а.с.11).
Після його смерті відкрилась спадщина.
За життя ОСОБА_3 склав заповіт, посвідчений приватним нотаріусом Чернігівського міського нотаріального округу Амбарновою Л.М., який на день смерті не змінений та не скасований, яким належний йому житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами АДРЕСА_1 та земельну ділянку на якій він розташований, заповідав ОСОБА_1 . (а.с.96)
У відповідності до копії спадкової справи № 48/2017 від 21.07.2017 року, ОСОБА_1 у встановлений законом строк звернувся до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після померлого ОСОБА_3 та отримав Свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок АДРЕСА_1 та земельну ділянку площею 0,0517 га, кадастровий номер 7410100000:01:019:0053 для будівництва та обслуговування будинку в АДРЕСА_1 .
Постановою приватного нотаріуса Чернігівського міського нотаріального округу Амбарнової Людмили Михайлівни від 05 липня 2019 №254/02-31 року відмовлено у вчиненні нотаріальної дії ОСОБА_1 , а саме, у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом, на спадкове майно - на земельні ділянки з кадастровим номерам: 7425584000:07:000:0617, площею 2,6601 га, та з кадастровим номером: 7425584000:07:000:1617, площею 1,2606 га, які розташовані на території Краснянської сільської ради. Чернігівського району. Чернігівської області, після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з тим, що право власності на земельні ділянки з кадастровим номерам: 7425584000:07:000:0617, площею 2,6601 га. та з кадастровим номером: 7425584000:07:000:1617, площею 1,2606 га, які розташовані на території Краснянської сільської ради. Чернігівського району, Чернігівської області, було зареєстровано за спадкодавцем після його смерті, що суперечить нормам чинного законодавства.
Відповідно до ст.1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Позивач в позові просив встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 однією сім`єю понад п`ять років на час відкриття спадщини із його дідом ОСОБА_3 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Встановлення юридичних фактів має безпосередньо породжувати юридичні наслідки.
В ході судового розгляду встановлено, що ОСОБА_1 станом на 20.06.2017 був зареєстрований за однією адресою з померлим ОСОБА_3 .
Матеріали справи містять копії свідоцтв про народження ОСОБА_1 , ОСОБА_8 , копію свідоцтва про укладення шлюбу на зміну прізвища ОСОБА_8 на ОСОБА_8 , що доводять родинні відносини ОСОБА_1 з померлим ОСОБА_3 , що є дідом позивача.
З копії спадкової справи, заведеної після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 слідує, що ОСОБА_1 звернувся у встановленому законом порядку до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, в тому числі він є спадкоємцем як за заповітом так і за законом. В матеріалах спадкової справи маються заяви інших спадкоємців ОСОБА_8 та ОСОБА_9 про відмову від прийняття спадщини на користь внука спадкодавця. Таким чином, ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за заповітом, та є спадкоємцем за законом п`ятої черги, що прийняв спадщину. Не встановлено, що є інші спадкоємці, які мають намір прийняти спадщину та підстав звернення ОСОБА_1 до суду про встановлення факту проживання однією сім`єю понад п`ять років на час відкриття спадщини із його дідом ОСОБА_3 з метою спадкування як спадкоємцем четвертої черги.
Таким чином, встановлення факту проживання однією сім`єю понад п`ять років на час відкриття спадщини ОСОБА_1 з дідом ОСОБА_3 не породжує для нього юридичних наслідків, оскільки він є спадкоємцем за законом, інші спадкоємці не виявили наміру прийняти спадщину, ОСОБА_1 звернувся до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини і нотаріус не відмовила йому у видачі свідоцтва про прийняття спадщини за наявності інших спадкоємців, а також у зв`язку з тим, що він не є спадкоємцем за законом.
Відповідно до частини першої статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Відповідно до ст.25 Цивільного кодексу України правоздатність фізичної особи набувається в момент її народження та припиняється у зв`язку зі смертю.
Так, до своєї смерті ОСОБА_3 на підставі рішення Чернігівського районного суду Чернігівської області від 29 березня 2017 року належало право на земельну частку (пай) розміром 4,50 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості), в колективній власності КСП ім. Будьоного . ( а.с.12-15)
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 помер.
Згідно із Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) для набуття права власності на земельну ділянку, що перебувала в користуванні КСП необхідно вчинити низку дій, але перш за все звернутися до уповноваженого органу з заявою про виділення земельної частки (паю) в натурі ( на місцевості).
Так, Чернігівською районною державною адміністрацією надана заява ОСОБА_3 , в якій він просить затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, враховуючи наявність сертифікату на земельну частку (пай) серії ЧН №0234101 площею 3,9207 га, з яких 2,6601 га рілля та 1,2606 га пасовищ. Однак заява датована 04.07.2017 року, тобто після смерті ОСОБА_3 . Отже, останній не міг звернутись з даною заявою та реалізувати свій намір на набуття права власності на земельну ділянку, оскільки його цивільна правоздатність припинилась у зв`язку зі смерті.
За таких підстав, винесене 07 липня 2017 року розпорядження Чернігівської районної державної адміністрації Чернігівської області № 707, у відповідності до якого надано у власність ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельні ділянки загальною площею 3,9207 га, з яких 2,6601 га ріллі, кадастровий номер 7425584000:07:000:0617 та 1,2606 га пасовищ, кадастровий номер 7425584000:07:000:1617 на території Іванівської (Краснянської) сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та подальша державна реєстрація даних земельних ділянок за ОСОБА_3 були здійснені не у відповідності до чинного законодавства, і не можуть бути доказами належного оформлення права власності земельної ділянки.
При цьому доводи представника позивача, що Чернігівська районна державна адміністрація не зверталась до суду про визнання розпорядження недійсним до уваги не приймаються, оскільки в судовому засіданні встановлено порушення вимог законодавства при виділенні земельної ділянки в натурі та відсутність здатності особи особисто звернутись з заявою про виділення земельної ділянки в натурі, що свідчить про нікчемність вчинених правочинів.
На час відкриття спадщини ОСОБА_3 належало право на земельну частку (пай) розміром 4,50 га в умовних кадастрових гектарах без визначення цієї частки в натурі (на місцевості), в колективній власності КСП ім. Будьоного , яке не позбавлений права успадкувати ОСОБА_1 .
За життя ОСОБА_3 земельна ділянка на підставі сертифікату на земельну частку (пай) в натурі ( на місцевості) не виділялась.
На підставі викладеного, з урахуванням встановлених обставин справи, меж заявлених позовних вимог та доводів позову, а також проведеного аналізу наданих доказів, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_1 однією сім`єю понад п`ять років на час відкриття спадщини із його дідом ОСОБА_3 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнання за позивачем, як за спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_3 право власності на земельні ділянки : кадастровий номер 7425584000:07:000:0617, площею 2,6601 та кадастровий номер 7425584000:07:000:1617, площею 1,2606 га на території Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 268 ЦПК України, ст. 392, 1216, 1218, 1261, 1264, 1265 ЦК України, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Іванівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Приватний нотаріус Чернігівського міського нотаріального округу Амбарнова Людмила Михайлівна, Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, Чернігівська районна державна адміністрація Чернігівської області, про встановлення факту постійного проживання однією сім`єю та визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 17 січня 2020 року.
Суддя С. М. Майборода
Суд | Чернігівський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2020 |
Оприлюднено | 19.01.2020 |
Номер документу | 86979325 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чернігівський районний суд Чернігівської області
Майборода С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні