ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
20 січня 2020 рокум. ПолтаваСправа №440/4033/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чеснокової А.О.,
за участі:
секретаря судового засідання - Безеги А.А.,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення судової почеркознавчої експертизи у справі за позовом ОСОБА_1 до Державного реєстратора відділу реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Комунального підприємства "Благоустрій Крюківщини" Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Доманської Наталії Володимирівни, треті особи - Головне управління ДПС у Київській області, Богуславський районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, Міністерство юстиції України, Богуславська районна державна адміністрація про визнання протиправною та скасування реєстраційної дії,
В С Т А Н О В И В:
23 жовтня 2019 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державного реєстратора відділу реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Комунального підприємства "Благоустрій Крюківщини" Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Доманської Н.В., треті особи - Головне управління ДПС у Київській області, Богуславський районний відділ Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Київській області, Міністерство юстиції України, в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить суд визнати протиправною та скасувати реєстраційну дію Державного реєстратора відділу реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Комунального підприємства "Благоустрій Крюківщини" Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Доманської Н.В. № 23290000000003618 від 20 квітня 2107 року щодо державної реєстрації фізичної особи-підприємця.
Ухвалою суду від 28 жовтня 2019 року позовну заяву залишено без руху в зв`язку з невідповідністю останньої вимогам статей 160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.
05 листопада 2019 року позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені в ухвалі суду від 28 жовтня 2019 року.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07 листопада 2019 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання, у відповідача витребувано додаткові докази у справі.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2019 року у Державного реєстратора відділу реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Комунального підприємства "Благоустрій Крюківщини" Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Доманської Н.В. повторно витребувано належним чином завірені копії всіх матеріалів реєстраційної справи ФОП ОСОБА_1, а також письмові пояснення разом із доказами на їх підтвердження з приводу того, на підставі яких даних та документів Державним реєстратором відділу реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Комунального підприємства "Благоустрій Крюківщини" Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Доманською Н.В. здійснено ідентифікацію особи, яка 20 квітня 2017 року подала документи для державної реєстрації фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
18 грудня 2019 року до участі у справі в якості третьої особи залучено Богуславську районну державну адміністрацію, витребувано в останньої оригінал та належним чином завірену копію реєстраційної справи № 2_329_003618_08 від 20 квітня 2017 року щодо реєстрації ОСОБА_1 фізичною особою-підприємцем (рнокпп НОМЕР_1 ).
Крім того, в підготовчому судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про призначення у справі судової почеркознавчої експертизи, проведення якої доручити експертам Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України.
20 січня 2020 року в судовому засіданні представник позивача клопотання про призначення судової експертизи підтримав.
Представники відповідача та третіх осіб явку уповноважених представників у судове засідання не забезпечили.
Заслухавши доводи представника позивача та розглянувши подані клопотання та матеріали справи, суд дійшов такого висновку.
Згідно з частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, висновками експертів.
Частиною першою статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
У цій справі суду належить з`ясувати питання щодо ідентифікації виконавця рукописного тексту в документах, поданих державному реєстратору для реєстрації його фізичної особою-підприємцем, оскільки предметом спору є правомірність вчинення Державним реєстратором відділу реєстрації речових прав на нерухоме майно, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Комунального підприємства "Благоустрій Крюківщини" Крюківщинської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області Доманською Н.В. реєстраційної дії № 23290000000003618 від 20 квітня 2107 року щодо державної реєстрації позивача фізичною особою-підприємцем. Відповідні обставини мають вирішальне значення для розгляду цього спору та для їх з`ясування необхідні спеціальні знання. Висновки експертів з даного питання у матеріалах справи відсутні.
Отже, наявні підстави для призначення у справі судової почеркознавчої експертизи.
Статтею 1 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Згідно з пунктом 1.1 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08 жовтня 1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26 грудня 2012 № 1950/5) основним завданням почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, обмежених за обсягом рукописних записів (літерних та цифрових) і підпису. Такою експертизою вирішуються і деякі неідентифікаційні завдання (установлення факту виконання рукописного тексту під впливом будь-яких факторів, що заважають (природних: хворобливий стан, хронічні захворювання, вікові зміни; тимчасових зовнішніх: незвичне тримання засобу для писання, незвична поза, обмеження зорового контролю тощо; тимчасових внутрішніх: алкогольне сп`яніння, фармакологічні, наркотичні засоби тощо; штучних: викривлення письма зміненими рухами); визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком тощо). Об`єктом почеркознавчої експертизи є почерковий матеріал, в якому відображені ознаки почерку певної особи у тому обсязі, в якому їх можна виявити для вирішення поставлених завдань. Для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
З урахуванням наведеного, оскільки в ході експертного дослідження належить визначити виконавця рукописного тексту в документах, поданих державному реєстратору для реєстрації позивача фізичною особою-підприємцем, у справі належить призначити судову почеркознавчу експертизу.
Згідно з частинами четвертою, п`ятою статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Суд, ознайомившись з примірним переліком запитань, що наведені позивачем у клопотанні про призначення експертизи, з огляду на їх однотипність, виходячи з предмету даного спору та обставин, що потребують з`ясування для розгляду даної справи, вважає за доцільне поставити на вирішення судової експертизи такі питання:
1) чи виконано текст (прізвище та ініціали заявника "Андреєв А.В.") та підпис в оригіналі заяви від 19 квітня 2017 року про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем ОСОБА_1 , яка знаходиться в матеріалах реєстраційної справи № 2_329_003618_08 (аркуш реєстраційної справи 2)?;
2) чи виконано текст (прізвище та ініціали заявника "Андреєв А.В.") та підпис в оригіналі опису документів від 20 квітня 2017 року, що надаються фізичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії, ОСОБА_1 , яка знаходиться в матеріалах реєстраційної справи № 2_329_003618_08 (аркуш реєстраційної справи 1)?
Частиною третьою статті 102 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно.
Представник позивача у поданому клопотанні просив доручити проведення експертизи Полтавському науково-дослідному експертно-криміналістичному центру МВС України.
Відтак, суд вважає за можливе задовольнити клопотання представника позивача та доручити проведення експертизи судовим експертам Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (пров. Рибальський, 8, м. Полтава, 36004).
Витрати за проведення експертизи за клопотанням позивача несе останній.
Згідно з частиною першою статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи.
Пунктом 1.3 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 08 жовтня 1998 року № 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України 26 грудня 2012 № 1950/5 для проведення досліджень орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), повинен(на) надати експерту вільні, умовно-вільні та експериментальні зразки почерку (цифрових записів, підпису) особи, яка підлягає ідентифікації. Вільними зразками є рукописні тексти, рукописні записи (літерні та цифрові), підписи, достовірно виконані певною особою до відкриття кримінального провадження, провадження у справах про адміністративні правопорушення, цивільних, адміністративних чи господарських справах і не пов`язані з їх обставинами; умовно-вільними є зразки почерку та (або) підпису, виконані певною особою до відкриття провадження у справі, але пов`язані з обставинами цієї справи або виконані після відкриття провадження у справі та є як пов`язаними зі справою, так і не пов`язаними з її обставинами; експериментальні зразки почерку та (або) підпису, що виконані за завданням органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), у зв`язку з призначенням такої експертизи.
Суд, заслухавши думку представника позивача, вважає за необхідне надати експертам для проведення судової почеркознавчої експертизи матеріали адміністративної справи № 440/4033/19, оригінал реєстраційної справи № 2_329_003618_08, а також зобов`язати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2) з`явитись на вимогу експерта до Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України для проведення судової почеркознавчої експертизи.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Зважаючи на те, що для проведення експертизи необхідно надати експертам матеріали адміністративної справи, а розгляд спору по суті без одержання висновку експертизи є недоцільним, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі до одержання результатів експертизи.
Керуючись статтями 2, 72, 102, 105, 180, 236, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання представника позивача про призначення судової почеркознавчої експертизи задовольнити.
Призначити в адміністративній справі № 440/4033/19 судову почеркознавчу експертизу, на вирішення якої поставити запитання:
1) чи виконано текст (прізвище та ініціали заявника "Андреєв А.В.") та підпис в оригіналі заяви від 19 квітня 2017 року про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем ОСОБА_1 , яка знаходиться в матеріалах реєстраційної справи № 2_329_003618_08 (аркуш реєстраційної справи 2)?;
2) чи виконано текст (прізвище та ініціали заявника "Андреєв А.В.") та підпис в оригіналі опису документів від 20 квітня 2017 року, що надаються фізичною особою державному реєстратору для проведення реєстраційної дії, ОСОБА_1 , яка знаходиться в матеріалах реєстраційної справи № 2_329_003618_08 (аркуш реєстраційної справи 1)?
Проведення судової почеркознавчої експертизи доручити експертам Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України (36004, м. Полтава, пров. Рибальський, 8).
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків, встановлену статтями 384, 385 Кримінального кодексу України.
Для проведення судової почеркознавчої експертизи надати експертам матеріали адміністративної справи № 440/4033/19, оригінал реєстраційної справи № 2_329_003618_08 на 6 аркушах.
Зобов`язати сторони за необхідності (за клопотанням експерта) надати для проведення судової почеркознавчої експертизи додаткові документи.
Зобов`язати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2) з`явитись на вимогу експерта до Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України для проведення судової почеркознавчої експертизи.
Витрати за проведення експертизи покласти на ОСОБА_1 .
Провадження у справі зупинити до одержання судом результатів експертизи.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали складений 20 січня 2020 року.
Суддя А.О. Чеснокова
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2020 |
Оприлюднено | 21.01.2020 |
Номер документу | 86994796 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
А.О. Чеснокова
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні