УХВАЛА
20 січня 2020 року
м. Київ
Справа № 910/17366/18
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду:
Кролевець О.А. - головуючий, Губенко Н.М., Стратієнко Л.В.,
розглянувши матеріали касаційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Ейр Глобал"
на постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.11.2019
(головуючий суддя Агрикова О.В., судді Євсіков О.О., Чорногуз М.Г.)
у справі №910/17366/18 Господарського суду міста Києва
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ейр Глобал"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеравіасервіс"
про стягнення 311 011,90 грн,
та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інтеравіасервіс"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ейр Глобал"
про стягнення 389 062, 23 грн,
ВСТАНОВИВ:
23.12.2019 Товариство з обмеженою відповідальністю "Ейр Глобал" (далі - ТОВ "Ейр Глобал") звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.11.2019 у справі №910/17366/18 Господарського суду міста Києва.
Проте вказана касаційна скарга підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Статтею 290 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено форму і зміст касаційної скарги.
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 290 ГПК України до касаційної скарги додаються докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції, за наявності.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 288 ГПК України касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, що оскаржується, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення.
Повний текст постанови Північного апеляційного господарського суду від 28.11.2019 у справі №910/17366/18 складено 29.11.2019, отже останнім днем строку, встановленого для касаційного оскарження цієї ухвали, є 19.12.2019.
Разом з тим, ТОВ "Ейр Глобал" звернулось з касаційною скаргою 23.12.2019, про що свідчать відомості відділу поштового зв`язку на конверті, тобто поза межами процесуального строку на касаційне оскарження, передбаченого ст. 288 ГПК України та без клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження.
Водночас у касаційній скарзі ТОВ "Ейр Глобал" зазначає, що оскаржуване судове рішення не було вручено скаржнику, а з повним текстом останнього, він мав змогу ознайомитись лише з моменту його оприлюднення 03.12.2019 в Єдиному державному реєстрі судових рішень, а тому вважає, що має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, оскільки касаційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня ознайомлення з повним текстом оскаржуваного судового рішення.
Однак такі доводи скаржника щодо пропуску строку на касаційне оскарження суперечать приписам ст. 288 ГПК України, оскільки учасник справи має право на поновлення пропущеного строку саме з дня вручення судового рішення. Такими доказами можуть бути, зокрема, поштовий конверт з трек-номером, у якому копія оскаржуваної постанови надійшла скаржникові або рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, виплату поштового переказу, яке повертається до відповідного суду після вручення судового рішення та долучається до матеріалів справи.
Згідно з ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Водночас касаційна скарга подана безпосередньо до Верховного Суду, а тому Суд позбавлений можливості перевірити наявність таких документів в матеріалах справи №910/17366/18.
Крім того, нормами ГПК України не передбачається автоматичного та безумовного поновлення строку на касаційне оскарження, у зв`язку з лише самим посиланням на дату отримання копії судового рішення. Дійсно, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку, проте для цього необхідно заявити відповідне клопотання, обґрунтувати поважність причин пропуску такого строку та надати суду відповідні докази. Разом з тим, у касаційній скарзі скаржник лише зазначає, що має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, однак не заявляє відповідне клопотання.
Згідно з ч. 3 ст. 292 ГПК України касаційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених ст. 288 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, наведені нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення касаційної скарги без руху особа має право звернутися до суду касаційної інстанції із заявою про поновлення строку або навести інші підстави для поновлення строку.
Водночас абз. 1 ч. 3 ст. 292 ГПК України встановлено, що якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або наведені підстави для поновлення строку на касаційне оскарження визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті касаційного провадження на підставі п. 4 ч. 1 ст. 293 ГПК України.
Згідно з ч. 2 ст. 292 ГПК України у разі, якщо касаційна скарга оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 290 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 174 цього Кодексу, про що суддею постановляється відповідна ухвала.
З огляду на зазначене, ТОВ "Ейр Глобал" необхідно усунути недоліки касаційної скарги та подати Суду клопотання про поновлення строку на касаційне оскарження, обґрунтувати поважність причин пропуску такого строку, надати суду докази, що підтверджують дату отримання копії оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга вважається поданою без додержання відповідних вимог процесуального законодавства і підлягає залишенню без руху на підставі ч.ч. 2, 3 ст. 292 ГПК України.
Керуючись статтями 174, 234, 235, 288, 290, 292 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
1. Касаційну Товариства з обмеженою відповідальністю "Ейр Глобал" на постанову Північного апеляційного господарського суду від 28.11.2019 у справі №910/17366/18 Господарського суду міста Києва залишити без руху.
2. Встановити Товариству з обмеженою відповідальністю "Ейр Глобал" строк для усунення недоліків протягом десяти днів з дня вручення ухвали.
3. Наслідки невиконання у встановлений строк вимог цієї ухвали встановлені статтею 292 Господарського процесуального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.А. Кролевець
Судді Н.М. Губенко
Л.В. Стратієнко
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2020 |
Оприлюднено | 23.01.2020 |
Номер документу | 87056160 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Кролевець О.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні