Справа № 572/3172/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2020 року Сарненський районний суд Рівненської області
в складі: головуючого судді - ВЕДЯНІНОЇ Т.О.
при секретарі - ВОЗНЮК М.В.
за участю :
позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Сарни справу №572/3172/19 за позовом ОСОБА_2 до КОРОСТСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ Сарненського району Рівненської області про визначення додаткового строку, достатнього для прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовною заявою, в якій просить визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті тітки - ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до поданої позовної заяви - в обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є тіткою ОСОБА_1 За життя, 18 жовтня 2013 року, ОСОБА_3 уклала на користь позивача заповіт стосовно належного їй майна. Позивач зазначає, що вона звернулась своєчасно до нотаріальної контори, сплатила витрати за інформаційну довідку зі спадкового реєстру та послуги нотаріуса Сарненської РДНК, через що вона була впевнена, що вчинила усі дії з прийняття спадщини. Однак, в жовтні 2019 року позивач звернулась до цієї ж нотаріальної контори по питанню оформлення спадщини, їй було роз`яснено, що нею не подано заяву про прийняття спадщини та роз`яснено право звернення з цього питання до суду. Вказані обставини ОСОБА_1 просить врахувати та визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви для прийняття спадщини за заповітом.
В судовому засіданні позивач заявлені вимоги підтримала, пояснила, що після смерті спадкодавця вона дійсно звернулась до нотаріальної контори з метою оформлення спадщини після смерті тітки. Працівниками вказаної нотаріальної контори позивачу були надані квитанції на оплату послуг, однак, не було роз`яснено необхідність подачі заяви про прийняття спадщини саме у шестимісячний строк з моменту відкриття спадщини, через що нею і були пропущені встановлені законодавством строки. Вказані обставини ОСОБА_1 просить визнати поважними і поновити їй строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Відповідач у судове засідання не з`явився вдруге, повідомлявся про час слухання справи належним чином, не повідомив суд про причини неприбуття, відзив на позовну заяву не подав. Позивач не заперечує щодо заочного вирішення справи, а тому суд на підставі ст.280 ЦПК України ухвалює заочне рішення.
Клопотань сторонами заявлено не було.
Правовідносини, з приводу яких виник спір є правовідносинами щодо здійснення прав на спадкування. Вказані правовідносини регулюються нормами ЦК України.
Відповідно до ст.ст.1216, 1217 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Із дослідженої судом копії паспорту громадянина України позивача встановлено, що вона є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_1 від 18 червня 1965 року та копії свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 - позивачем було змінено прізвище з ОСОБА_4 на ОСОБА_5 внаслідок реєстрації шлюбу із ОСОБА_6 , що мало місце ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Спадкування в даному випадку здійснюється за заповітом, посвідченим 18 жовтня 2013 року Коростською сільською радою Сарненського району Рівненської області, яким ОСОБА_3 на випадок смерті усе належне їй майно заповіла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Із наявної в матеріалах копії свідоцтва про смерть встановлено, що заповідач - ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Таким чином, позивач дійсно є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 - на підставі ст.1235 ЦК України.
Факт наявності у спадкодавця, ОСОБА_3 спадкового майна підтверджено наданими суду копіями Державних актів на право власності на земельну ділянку серії ЯА №027250, серії ЯА №047663 від 22 вересня 2004 року, а також свідоцтва про право власності на майновий пай члена КСП серії РВ НОМЕР_5.
Таким чином, вказаними вище доказами, наданими позивачем, дійсно доводиться право останнього на спадкування після смерті ОСОБА_3 за заповітом та наявність спадкового майна у заповідача.
Відповідно до досліджених судом доказів, інші спадкоємці, які б прийняли спадщину після смерті ОСОБА_3 відсутні. Вказані обставини доводяться копіями довідок №2105 від 8 травня 2019 року та №14 від 10 квітня 2019 року, відповідно до яких ОСОБА_3 на момент смерті проживала одиноко в АДРЕСА_1 . Поховання останньої здійснила позивач, ОСОБА_1 , за власний рахунок.
Однак, відповідно до ч.1 ст.1268 ЦК України - спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Для прийняття спадщини ч.1 ст.1270 ЦК України встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
В даному випадку позивачем не було своєчасно подано заяву про прийняття спадщини після смерті заповідача.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України - за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом статті 1271 ЦК України поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Правила ч.3 ст.1271 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо : 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви, 2) ці обставини визнані судом поважними. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Вказана правова позиція висловлена судовою палатою у цивільних справах Верховного суду України, висловленій при розгляді справи № 6-1486цс15.
Крім цього, колегія суддів судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного суду у постанові від 26 червня 2019 року у справі №565/1145/17, провадження №61-38298св18 зазначила, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Із позовної заяви встановлено, що спадкоємцем не подано своєчасно заяву про прийняття спадщини після смерті тітки через неналежне роз`яснення порядку прийняття спадщини працівниками нотаріальної контори.
Копії наданих позивачем суду квитанцій №30 та №31 від 31 травня 2019 року про оплату нотаріальних послуг доводять, що позивач вчиняла певні дії по оформленню спадщини за заповітом.
Вказана обставина не може бути визнана поважною причиною для пропуску строку для звернення із заявою про прийняття позивачем спадщини, оскільки згідно із правовою позицією Верховного суду - вказані позивачем обставини не відносяться до об`єктивних, непереборних, істотних труднощів для подання заяви про прийняття спадщини.
З огляду на наведене вище, вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають до задоволення.
На підставі наведеного, ст.ст. 1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 (жительки АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_4 ) до КОРОСТСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ Сарненського району Рівненської області (с.Корост вул.Центральна,72 Сарненського району, код ЄДРПОУ 04387740) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті тітки - ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 - відмовити повністю, за безпідставністю позовних вимог.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з моменту проголошення. У разі оголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Повне рішення складено 21 січня 2020 року.
Суддя:
Суд | Сарненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2020 |
Оприлюднено | 23.01.2020 |
Номер документу | 87067737 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Сарненський районний суд Рівненської області
Ведяніна Т.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні