Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/100/20
У Х В А Л А
20 січня 2019 року суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Демчик Р.В. розглянувши позовну заяву Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького до ОСОБА_1 про стягнення коштів за отриманий цільовий пільговий державний кредит для здобуття вищої освіти, -
встановив:
ЧНУ ім. Б. Хмельницького звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів за отриманий цільовий пільговий державний кредит для здобуття вищої освіти.
В позовній заяві позивач просить відстрочити йому сплату державного мита до ухвалення судового рішення у справі; стягнути з ОСОБА_2 на користь ЧНУ ім.. Б. Хмельницького заборгованість в сумі 2423 грн. 67 коп; стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 1921 грн.
Клопотання про відстрочення сплати обґрунтоване тим, що позивач є державним неприбутковим закладом. Кошторисом університету не передбачено коштів на сплату судового збору при подачі позовних заяв, що унеможливлює здійснення останнім належного захисту інтересів держави в даному випадку.
Дослідивши матеріали позовної заяви суддя приходить до наступного.
Відповідно до ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до ч.1 ст. 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України Про судовий збір враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Проте, подане позивачем клопотання про відстрочення сплати судового збору не містить підстав передбачених статтею 8 Закону України Про судовий збір від 8 липня 2011 року № 3674-VI для відстрочення сплати судового збору.
Крім того, суддя вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 129 Конституції України передбачено, що однією із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, у тому числі й органів державної влади.
Визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплатити судовий збір, то такі обставини є підставою на відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від сплати.
У пункті 29 постанови пленуму Вищого спеціалізованого суду України від 17.10.2014 року №10 »Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах» роз`яснено, що єдиною підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору є врахування судом майнового стану сторони, тобто фізичної або юридичної особи (наприклад, довідка про доходи, про склад сім`ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім`ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо). Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до суду, або окремим документом.
При цьому, питання звільнення, відстрочення або розстрочення від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду, і застосовується у виключних випадках за наявності лише вагомих для цього підстав.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі статтею 12 ЦПК України повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Враховуючи, те що позивач є юридичною особою, на час звернення до суду з заявою не надав належних та достатніх доказів того, що його майновий стан не дозволяє сплатити йому судовий збір у розмірі, що визначено в ст. 4 Закону України »Про судовий збір» , а надані ним документ - рішення №4741/23-01-12-01 не свідчать про його майновий стан та можливість несплати судового забору, тому підстав для задоволення заяви позивача про відстрочення сплати судового збору, судом не вбачається.
Відповідно до п.3 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №10 від 17 жовтня 2014 року Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах , порядок звернення до суду за судовим захистом урегульовано ЦПК. Подання заяви до суду має відбуватись із дотриманням певних умов. Зокрема, частиною п`ятою статті 119 ЦПК передбачено, що до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору. Отже, якщо сплата судового збору згідно з вимогами закону є обов`язковою, то наслідком недотримання цієї умови є залишення позовної заяви без руху, а у разі, якщо документ, що підтверджує сплату судового збору (частина п`ята статті 119 ЦПК), не буде поданий у строк, установлений судом, - визнання заяви неподаною та її повернення позивачеві (стаття 121 ЦПК) або залишення заяви без розгляду.
Разом із тим, якщо позивачем (заявником) заявлено клопотання про відстрочення або розстрочення судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його оплати відповідно до статті 82 ЦПК, то наслідки, передбачені статтею 121 ЦПК, застосовуються лише за умови відмови в задоволенні такого клопотання, про що постановляється відповідна ухвала.
Відповідно до ч.4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Враховуючи те, що в задоволенні клопотання про відстрочення сплати позивачу відмовлено, йому необхідно сплатити судовий збір, та надати документ, що підтверджує його сплату.
Відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України Про судовий збір ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до суду: 1) позовної заяви майнового характеру, яка подана: 1) позовної заяви майнового характеру, яка подана: юридичною особою - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
За таких обставин з метою усунення недоліків позовної заяви, позивачу необхідно додати до позову документи про сплату судового збору в сумі 1921 грн.
Банківські реквізити для сплати судового збору при зверненні до Придніпровського районного суду м. Черкаси:
Отримувач коштівУК у м. Черкасах/Черкаси/22030101 Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38031150 Банк отримувачаКазначейство України (ЕАП) Рахунок отримувача UA218999980313191206000023003 Призначення платежу *;101;
Згідно ст. 185 ЦПК України позовна заява, подана без додержання вимог викладених у статтях 175 і 177 ЦПК України підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення без руху.
Керуючись ст.ст.136 175, 177, 185 ЦПК України, ст. 4, 8 Закону України Про судовий збір , -
ухвалив:
В задоволенні клопотання Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького про відстрочення сплати судового збору відмовити.
Позовну заяву Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького до ОСОБА_1 про стягнення коштів за отриманий цільовий пільговий державний кредит для здобуття вищої освіти залишити без руху.
Надати позивачу для виправлення зазначених недоліків заяви строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути позивачу зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала суду в частині визначення розміру судових витрат може бути оскаржена в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду, через Придніпровський районний суд м. Черкаси шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали. В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: Р. В. Демчик
Суд | Придніпровський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2020 |
Оприлюднено | 27.01.2020 |
Номер документу | 87100930 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Придніпровський районний суд м.Черкас
Демчик Р. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні