Справа № 760/7590/19
Провадження №11-сс/991/21/20
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
АПЕЛЯЦІЙНА ПАЛАТА
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2020 року м. Київ
Колегія суддів Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4
захисника ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Апеляційної палати Вищого антикорупційного судуапеляційну скаргу адвоката ОСОБА_5 , яка діє в інтересах ОСОБА_6 , на ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційногосудувід 06 грудня 2019 року, якою відмовлено у відкритті провадження за скаргою адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_6 на бездіяльність детектива Національного антикорупційного бюро України у кримінальному провадженні №12016100000001664 від 08.10.2016
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою слідчогосудді Вищогоантикорупційного судувід 06 грудня 2019року відмовлено у відкритті провадження за скаргою адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_6 на бездіяльність детектива Національного антикорупційного бюро України у кримінальному провадженні №12016100000001664 від 08.10.2016.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, адвокат ОСОБА_5 звернулась до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційногосуду від06грудня 2019року та призначити новий розгляд провадження за скаргою. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що ухвала слідчого судді є незаконною та необґрунтованою, постановленою з порушенням норм процесуального права, у зв`язку з чим підлягає скасуванню. Вказує, що оскільки детективом не забезпечується надання матеріалів кримінального провадження на ознайомлення у розумні строки, що регламентовано ст.28 КПК України, та у постанові взагалі не зазначається, що заважає останньому забезпечити ознайомлення з матеріалами справи невідкладно, а не через місяць після звернення адвоката з відповідним клопотанням, то така бездіяльність, яка полягає у нездійсненні процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений КПК України розумний строк, підлягає оскарженню у відповідності до вимог п.1 ч.1 ст. 303 КПК України.
Також, 20.12.2019 на електронну пошту Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду надійшло заперечення на апеляційну скаргу від прокурора ОСОБА_8 . На думку прокурора, прийняте слідчим процесуальне рішення у формі постанови не є бездіяльністю у формі нездійснення інших процесуальних дій, які він зобов`язаний вчинити у визначений КПК України строк, а тому така скарга згідно ч. 2 ст. 303 КПК України не розглядається під час досудового розслідування і може бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правиламистатей 314-316цього Кодексу.
В судове засідання з`явилася адвокат ОСОБА_5 . Інші учасники справи, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду апеляційної скарги, в судове засідання не з`явились, про причини неявки суд не повідомили, у зв`язку з чим, колегією суддів прийнято рішення розглянути апеляційну скаргу у їх відсутність.
Заслухавши суддю-доповідача, думку захисника ОСОБА_5 , яка підтримала подану апеляційну скаргу та просила задовольнити її в повному обсязі, дослідивши матеріали провадження та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга адвоката ОСОБА_5 не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів провадження, Національним антикорупційним бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12016100000001664 від 08жовтня 2016 року.
В межахданого кримінальногопровадження 04грудня 2019року адвокати ОСОБА_5 та ОСОБА_7 вінтересах ОСОБА_6 звернулись до Вищого антикорупційного суду з скаргою на бездіяльність детектива Національного антикорупційного бюро України. Зазначають, що 22.11.2019 до Національного антикорупційного бюро України у порядку ст. 220 КПК України ними було подано клопотання про надання копії постанови про оголошення в розшук ОСОБА_6 та надання для ознайомлення матеріалів кримінального провадження, які стали підставою для винесення постанови про оголошення у розшук ОСОБА_6 .
За результатами розгляду клопотання 27.11.2019 детективом винесено постанову, якою задоволено клопотання в частині надання стороні захисту для ознайомлення матеріалів кримінального провадження у тому обсязі, який не зашкодить на цій стадії досудовому розслідуванню. Визначено дату та місце ознайомлення 20.12.2019 у приміщенні Національного антикорупційного бюро України. В частині ж вимог про надання копії постанови про оголошення підозрюваного у розшук стороні захисту було відмовлено.
На думку захисників, надання матеріалів для ознайомлення майже через місяць після подання відповідної заяви не узгоджуються з положеннями ст. 28 КПК України, за змістом якої, кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки, що є об`єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Крім цього, детектив жодним чином не мотивує неможливість надання матеріалів для ознайомлення раніше призначеної дати. З цих підстав, посилаючись на п. 1 ч. 1 ст.303 КПК України, просять зобов`язати детектива надати для ознайомлення стороні захисту матеріали кримінального провадження № 12016100000001664 від 08.10.2016 в тій частині, ознайомлення з якими на цій стадії кримінального провадження не може зашкодити досудовому розслідуванню, протягом 3-х днів з моменту отримання ухвали слідчого судді про розгляд скарги.
Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 06 грудня 2019 року у відкритті провадження за вказаною скаргою було відмовлено, оскільки заявниками оскаржується рішення детектива, яке не підлягає оскарженню.
КПК України у ч. 1 ст. 303 визначається вичерпний перелік рішень, дій чи бездіяльності слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які не охоплюються вищенаведеною нормою, не розглядаються під час досудового розслідування та можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правилами статей 314-316 цього Кодексу.
Колегія суддів погоджується з висновком слідчого судді, що заявниками фактично оскаржується не бездіяльність детектива, а його рішення, прийняте за результатами розгляду клопотання в частині строків ознайомлення із матеріалами кримінального провадження. Можливість оскарження такого рішення під час досудового розслідування КПК України не передбачена. Згідно з приписами ч. 4 ст. 304 КПК України, у разі якщо скарга подана на рішення, дію чи бездіяльність слідчого, прокурора, що не підлягає оскарженню, то слідчий суддя відмовляє у відкритті провадження.
Істотних порушень вимогКримінального процесуального кодексу України, які б давали підстави для скасування оскаржуваної ухвали слідчого судді, колегією суддів не встановлено.
Відхиляючи доводи захисників щодо розумних строків ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, колегія суддів зазначає наступне. Згідно ч. 1 ст. 308 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, потерпілий, інші особи, права чи законні інтереси яких обмежуються під час досудового розслідування, мають право оскаржити прокурору вищого рівня недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування. Саме в такому порядку здійснюється оскарження недотримання розумних строків вчинення процесуальних дій під час досудового розслідування. Інший порядок забезпечення дотримання розумних строків вчинення процесуальних дій полягає у їх встановленні слідчим суддею, судом за клопотанням учасника кримінального провадження в порядку, передбаченому ст. ст. 28, 114 КПК України, а не шляхом оскарження рішення детектива до слідчого судді.
У зв`язкуз цим,колегія суддівприходить довисновку,що ухваласлідчого суддіпостановлена увідповідності довимог чинногозаконодавства,із з`ясуваннямвсіх обставин,які маютьзначення длявирішення справи,а відтаквважає постановлененим рішеннязаконним іобґрунтованим тане вбачаєпідстав дляйого скасування.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 303, 304, 376, 404, 405, 407, 418, 422 КПКУкраїни, колегія суддів
ПОСТАНОВИЛА:
Ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 06 грудня 2019 року, якою відмовлено у відкритті провадження за скаргою адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_7 в інтересах ОСОБА_6 на бездіяльність детектива Національного антикорупційного бюро України у кримінальному провадженні №12016100000001664 від 08.10.2016 залишити без змін, а апеляційну скаргу адвоката ОСОБА_5 без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: ОСОБА_1
Судді: ОСОБА_2
ОСОБА_3
Суд | Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2020 |
Оприлюднено | 06.02.2023 |
Номер документу | 87148227 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування бездіяльність слідчого, прокурора |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Бородій Василь Миколайович
Кримінальне
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду
Боднар С. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні