ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" січня 2020 р. м. Київ Справа № 910/15188/19
Господарський суд Київської області у складі судді Христенко О.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Експрес ,
м. Київ
до Фізичної особи-підприємця Кочкова Юрія В`ячеславовича, м. Боярка
про стягнення 51 333,37 грн.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Агентство Експрес (надалі-позивач) звернулось до господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Фізичної особи-підприємця Кочкова Юрія В`ячеславовича (надалі-відповідач) про стягнення 51 333,37 грн.
Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем умов Договору оренди № 8/35 від 28.04.2016 в частині своєчасної сплати орендних платежів та Договору про реструктуризацію заборгованості № 1/01-06-19 від 01.06.2019.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 31.10.2019, матеріали позовної заяви, на підставі ст. 31 Господарського процесуального кодексу України, направлені за підсудністю до господарського суду Київської області.
На підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.11.2019, справу № 910/15188/19 передано до розгляду судді Христенко О.О.
Поруч з цим, звертаючись до суду, в прохальній частині позовної заяви, позивачем заявлено клопотання про розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження.
Ухвалою господарського суду Київської області від 25.11.2019 відкрито провадження у справі № 910/15188/19, задоволено клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, розгляд справи № 910/15188/19 здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання (без виклику учасників справи), встановлено відповідачу строк для подання заяв із запереченнями щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та відзиву на позовну заяву.
Розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 Господарського процесуального кодексу України.
Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться (ч.ч. 1-2 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).
Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 248 Господарського процесуального кодексу України).
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше (ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідач або його представник, у встановлений судом строк відзиву на позов та клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не надіслав, доказів повної або часткової сплати ним заборгованості, яка є предметом даного спору, не надав, клопотань про відкладення розгляду справи з метою надання додаткового часу для подання відзиву від відповідача не надходило.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Судом перевірено та встановлено, що відповідач належним чином повідомлявся про розгляд даної справи судом. Про факт належного повідомлення відповідача свідчить конверт з ухвалою, що повернувся на адресу суду вх. № 730/20 від 10.01.2020.
Відповідно до ч.ч. 3, 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.
Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії (аналогічна правова позиція викладена в Постанові Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 910/15442/17).
Оскільки судом було надіслано ухвали суду на адресу відповідача, що зазначена у позовній заяві та підтверджена витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, інша адреса суду повідомлена не була, останній вважається належним чином повідомленим про розгляд справи.
Суд вважає, що у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, справа може бути розглянута по суті за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для ухвалення рішення.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Частиною 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їх усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області -
ВСТАНОВИВ:
28.04.2016 між Товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Експрес (позивач/орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Кочковим Юрієм В`ячеславовичем (відповідач/орендар) укладений Договір оренди № 8/35, відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове платне користування на умовах оренди частину об`єкта транспортного вузла Караваєві дачі (майно, приміщення), загальною площею 75,00 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, 48 (літера А) і є приватною власністю орендодавця для здійснення своєї господарської діяльності.
Майно належить орендодавцю на підставі свідоцтва про право власності. Майно передається в оренду з метою здійснення торгівлі аксесуарами для риболовлі (п.п. 1.4, 1.5 договору).
Орендар вступає у тимчасове платне користування приміщенням на умовах оренди у термін, визначений у договору, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передачі приміщення (п. 2.1 договору).
У разі припинення або дострокового розірвання договору, приміщення повертається орендарем орендодавцю на протязі 5 днів аналогічного порядку встановленого при передачі приміщення орендарю. Приміщення вважається поверненим орендодавцю з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі (п.п. 2.5, 2.6 договору).
Умовами п.п. 3.1, 3.2, 3.3, 3.5, 3.7 договору визначено, що орендар сплачує за користування орендованим майном орендну плату у сумі 8 000,00 грн., включаючи ПДВ 1 333,33 грн., за перший місяць оренди.
Орендна плата може бути переглянута в сторону збільшення, але не раніше ніж через 12 календарних місяців з дня набрання чинності цим договором.
Орендна плата сплачується орендарем за фактичний термін користування орендованим майном.
Плата за оренду приміщення, сплачується орендарем до 25-го числа місяця передуючи звітному, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок орендодавця.
У день підписання сторонами акту прийому-передачі в оренду приміщення, орендар зобов`язаний внести на поточний рахунок орендодавця авансовий платіж за останній місяць користування орендованим приміщенням в сумі 8 000,00 грн., у т.ч. ПДВ 1 333,33 грн. У випадку прострочення слати орендарем будь-яких платежів за цим договором, орендодавець має право використовувати вказані кошти для покриття заборгованості орендаря.
Орендарем, крім плати за оренду, компенсується витрати, пов`язані з експлуатацією приміщення протягом строку оренди (електропостачання, водовідведення та водопостачання). Компенсація опалення здійснюється пропорційно займаній площі на підставі виставлених рахунків-фактур, протягом 5 днів, з моменту їх виставлення.
Умовами п. 9.1, 9.2 договору визначено, що договір набуває чинності з моменту його підписання, скріплення печатками та підписання акту приймання-передачі та дає протягом тридцяти п`яти місяців. Після закінчення строку оренди, визначеного у п. 9.1 договору, за умови належного виконання орендарем умов договору, за погодженням сторін договір може бути продовжений на той самий строк на тих самих умовах.
07.05.2016 між Товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Експрес та Фізичною особою-підприємцем Кочковим Юрієм В`ячеславовичем підписаний акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна, за яким орендодавцем передано, а орендарем прийнято у строкове платне користування нерухоме майно - частину об`єкта транспортного вузла Караваєві дачі, загальною площею 75,00 кв.м., розташованого за адресою: м. Київ, вул. В. Гетьмана, 48 (літера А).
29.07.2017 між Товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Експрес (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Кочковим Юрієм В`ячеславовичем (орендар) укладена Додаткова угода № 1 до Договору оренди № 8/35 від 28.04.2016, за якою внесено зміни в умови п. 3.1 договору визначивши, що починаючи з 01.08.2016 та по 31.12.2016 орендар, за користування орендованим майном, сплачує орендодавцю орендну плату у розмірі 7 000,00 грн., у т.ч ПДВ 1 166,67 грн. Починаючи з 01.01.2017 орендар за користування орендованим майном, сплачує орендодавцю орендну плату у розмірі 8 000,00 грн., у т.ч ПДВ 1 333,33 грн.
01.01.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Експрес (орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем Кочковим Юрієм В`ячеславовичем (орендар) укладена Додаткова угода № 2 до Договору № 8/35 від 28.04.2016, за якою сторони дійшли згоди внести зміни до умов розділу 3 договору, виклавши його в наступній редакції: Орендар сплачує за користування орендованим майном орендну плату у сумі 8 000,00 грн., включаючи ПДВ 1 333,33 грн., за місяць оренди. Орендна плата за кожний наступний місяць оренди визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць (п. 3.1 Додаткової угоди № 2 від 01.01.2019).
Орендар щомісяця, окремо від орендної плати, сплачує орендодавцю витрати по комунальному утриманню орендованого майна (електроенергія, водопостачання та водовідведення, опалення, газопостачання, вивіз сміття, телефонний зв`язок тощо) на підставі виставлених рахунків-фактур (п. 3.4 Додаткової угоди № 2 від 01.01.2019).
Орендар здійснює перерахування орендної плати до 20 числа місця, який передує розрахунковому шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок орендодавця (п. 3.5 Додаткової угоди № 2 від 01.01.2019).
Орендар відшкодовує орендодавцю витрати по комунальному утриманню орендованого майна протягом 3 банківських днів з дня отримання відповідного рахунку-фактури, але не пізніше 15 числа поточного місяця (п. 3.6 Додаткової угоди № 2 від 01.01.2019).
Умовами п. 4.1.2 Додаткової угоди № 2 від 01.01.2019 визначено, що орендар взяв на себе обов`язок щодо своєчасного і в повному обсязі сплачувати орендну плату, відшкодовувати витрати по комунальному утриманню орендованого майна у відповідності до умов цього договору.
Умовами п. 6.1 Додаткової угоди № 2 від 01.01.2019 передбачено, що договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами, скріплення печатками та підписання сторонами акту приймання-передачі та діє протягом 12 місяців з моменту підписання цього договору. Строк дії договору може бути продовженим за взаємною згодою сторін .
31.05.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Експрес та Фізичною особою-підприємцем Кочковим Юрієм В`ячеславовичем підписаний акт приймання (повернення) - передачі з оренди нерухоме майно, за яким орендодавцем прийнято, а орендарем повернуто з оренди нерухоме майно - частину об`єкта транспортного вузла Караваєві дачі, загальною площею 75,00 кв.м., розташованого за адресою: м. Київ, вул. В. Гетьмана, 48 (літера А).
Однак, як стверджує позивач, під час користування орендованим майном, відповідач неналежним чином виконував взяті на себе за умовами Договору оренди № 8/35 та Додаткових угод №№ 1, 2 до нього, зобов`язання з оплати орендних платежів та витрат по комунальному утриманню орендованого майна, у зв`язку з чим у останнього утворилась заборгованість в сумі 34 000,00 грн. за орендними платежами та 31 612,92 грн. витрат з комунального утримання майна.
Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Відповідно до статті 174 Господарського кодексу України, однією з підстав виникнення господарських зобов`язань є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди, не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
Відповідно до ч. 1 ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно з ч. 1 ст. 760 Цивільного кодексу України, предметом договору найму може бути річ, яка визначена індивідуальними ознаками і яка зберігає свій первісний вигляд при неодноразовому використанні (неспоживна річ).
Право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права (ч. 1 ст. 761 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 1, 5 ст. 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Згідно ст. 286 Господарського кодексу України, орендна плата сплачується орендарем незалежно від результатів його господарської діяльності.
У зв`язку із наявною у відповідача заборгованістю, 01.06.2019 між Товариством з обмеженою відповідальністю Агентство Експрес (товариство) та Фізичною особою-підприємцем Кочковим Юрієм В`ячеславовичем (боржник) укладений Договір про реструктуризацію заборгованості № 1/01-06-19, відповідно до умов п.п. 1.1 якого сторони реструктуризують заборгованість боржника перед товариством, що утворилась на підставі Договору оренди нерухомого майна № 8/35 від 28.04.2016.
На момент укладення цього договору загальна сума заборгованості за Договором оренди нерухомого майна № 8/35 від 28.04.2016, складає 65 612,92 грн., а саме: 34 000,00 грн. заборгованості зі сплати орендної плати за користування орендованим майном та 31 612,92 грн. заборгованості по відшкодуванню витрат по комунальному утриманню орендованого майна.
Сторони дійшли згоди щодо розстрочки погашення боргу рівними сумами - 5 467,80 грн., яка сплачується боржником щомісяця до 15 числа. Платежі в рахунок погашення заборгованості здійснюються відповідно до графіка погашення боргу (п.п. 1.3, 1.4 Договором № 1/01-06-19).
Між позивачем та відповідачем підписаний Додаток № 1 до Договору про реструктуризацію заборгованості № 1/01-06-19 від 01.06.2019 Графік погашення заборгованості .
Проте, відповідач порушуючи умови Договору про реструктуризацію заборгованості № 1/01-06-19 від 01.06.2019 неналежним чином виконував взяті на себе зобов`язання щодо своєчасної оплати заборгованості за орендними та комунальними платежами, згідно з графіком, що є Додатком № 1 до вказаного договору, у зв`язку з чим у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість в загальній сумі 24 339,00 грн.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, суб`єкт господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.
Згідно зі ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Приписами статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідач відзиву на позов, контррозрахунку суми боргу або доказів її оплати суду не надав.
Отже, факт порушення відповідачем зобов`язань судом встановлений та по суті відповідачем не спростований.
Оскільки заборгованість відповідача перед позивачем, в частині своєчасного внесення орендних та комунальних платежів, передбачених умовами Договору оренди нерухомого майна № 8/35 від 28.04.2016 та реструктуризованої на підставі Договору про реструктуризацію заборгованості № 1/01-06-19 від 01.06.2019, на час прийняття рішення не сплачена, а розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам справи, вимога позивача про стягнення з відповідача 24 339,00 грн. заборгованості визнається судом та підлягає задоволенню.
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Так, звертаючись із позовом, позивач просить суд стягнути з відповідача 26 994,37 грн. пені, нарахованої на підставі п. 3.1 Договору про реструктуризацію заборгованості № 1/01-06-19 від 01.06.2019 від сум заборгованості по кожному не внесеному платежу згідно графіку.
Пунктом 3.1 Договору про реструктуризацію заборгованості № 1/01-06-19 від 01.06.2019 визначено, у разі несвоєчасного внесення плати, за договором боржнику нараховується пеня в розмірі 2 % від суми що підлягає до оплати, яка нараховується за кожний день прострочення, але не більше ніж 100 % загальної суми боргу.
У сфері господарювання згідно з ч. 2 ст. 217 та ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України, застосовуються господарські санкції, зокрема, штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Штрафні санкції за порушення грошових зобов`язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за весь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором (ч. 6 ст. 231 ГК України).
Відповідно до статті 3 Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання та п. 2.9 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов`язань № 14 від 17.12.2013, розмір пені, передбачений статтею 1 Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Якщо в укладеному сторонами договорі зазначено вищий розмір пені, ніж передбачений у цій нормі, застосуванню підлягає пеня в розмірі згаданої подвійної облікової ставки.
Тобто, положення Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання не встановлюють обмежень щодо визначення розміру пені, а передбачають обмеження розміру пені, що підлягає стягненню.
Таким чином, здійснивши розрахунок пені, судом встановлено, що з відповідача на користь позивача підлягає стягненню пеня в сумі 1 218,02 грн., розрахована з урахуванням вимог Закону України Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошового зобов`язання .
Враховуючи наведене вище, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Судовий збір відповідно до ст.ст. 123, 129 ГПК України, покладається судом на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 123, 129, 236-241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Кочкова Юрія В`ячеславовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агентство Експрес (01032, м. Київ, вул. Назарівська, 13-А, код ЄДРПОУ 32767289) 24 339 (двадцять чотири тисячі триста тридцять дев`ять) грн. 00 коп. заборгованості, 1 218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. 02 коп. пені та 956 (дев`ятсот п`ятдесят шість) грн. 40 коп. судового збору.
Видати накази.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст підписано - 27.01.2020.
Суддя О.О. Христенко
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2020 |
Оприлюднено | 27.01.2020 |
Номер документу | 87150060 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Київської області
Христенко О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні