Рішення
від 27.01.2020 по справі 627/1275/19
КРАСНОКУТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 627/1275/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2020 року смт. Краснокутськ

Краснокутський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді - Каліберди В.А.,

з участю секретаря - Ніколайчик А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Краснокутськ Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Каплунівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкуванням за заповітом,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду з позовною заявою до Каплунівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права на земельну частку (пай) розміром 5,79 в умовних кадастрових гектарах в порядку спадкування.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла їх мати - ОСОБА_3 .

При житті ОСОБА_3 набула права на земельну частку (пай) розміром 5,79 в умовних кадастрових гектарах згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0130709.

Також за життя ОСОБА_3 склала заповіт, яким все своє майно заповіла позивачам в рівних долях.

На даний час позивачі виявили намір успадкувати майно, яке залишилось після смерті матері ОСОБА_3 , оскільки прийняти спадщину в нотаріальному порядку вони позбавлені можливості в зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа та розбіжностями в правовстановлюючих документах, а тому звернулися до суду з даним позовом та прохають: поновити їм термін звернення до суду з позовом, встановити факт належності правовстановлюючих документів та визнати за кожним право на 1/2 частку земельної частки (паю) розміром 5,79 в умовних кадастрових гектарах згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0130709 в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 .

В судовому засіданні представник позивачів підтримала заявлені ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вимоги та прохала їх задовольнити.

Представник відповідача - Каплунівської сільської ради Краснокутського району Харківської області в судове засідання не з`явився, однак надав суду заяву про розгляд справи у відсутність представника та проти позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не заперечував.

Суд, заслухавши пояснення представника позивачів та свідків, перевіривши та дослідивши письмові докази, повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 24 листопада 1997 року Вільшанською селищною радою Дергачівського району Харківської області.

Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на її майно, що складається з права на земельну частку (пай) розміром 5,79 в умовних кадастрових гектарах згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0130709, про що свідчить копія вказаного сертифікату та відповідь Відділу у Краснокутському районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 26.09.2019 №152/145-19.

За змістом ст. ст. 1, 9 Закону України від 14 лютого 1992 року Про колективне сільськогосподарське підприємство колективне сільськогосподарське підприємство є добровільним об`єднанням громадян у самостійне підприємство для спільного виробництва сільськогосподарської продукції та товарів і діє на засадах підприємництва та самоврядування.

Право членів підприємства на пайовий фонд майна залежить від їх трудового внеску.

Пай є власністю члена підприємства. Право розпоряджатися своїм паєм за власним розсудом член підприємства набуває після припинення членства в підприємстві. Пай може успадковуватися відповідно до цивільного законодавства України та статуту підприємства.

Відповідно до п. 2 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям право на земельний пай одержали, зокрема, громадяни, які на момент паювання землі були членами сільськогосподарського акціонерного товариства і яких було включено до списку осіб, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Згідно п. п. 5-6 Указу видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією. Після видачі громадянинові державного акта на право приватної власності на земельну ділянку сертифікат на право на земельну частку (пай) повертається до районної державної адміністрації.

На врегулювання земельного питання з метою забезпечення правильного однакового застосування законодавства при розгляді судами земельних та пов`язаних із земельними відносинами майнових спорів Пленумом ВСУ винесено Постанову Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ №7 від 16.04.2004 року, де п.24 зазначено, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення земельної ділянки в натурі (на місцевості) та видачі державного акта про право власності на землю. Член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК України, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі землі у колективну власність, не може позбавити її права на земельну частку.

Згідно ст.534 ЦК Української РСР кожний громадянин може залишити за заповітом усе своє майно або частину його (не виключаючи предметів звичайної домашньої обстановки і вжитку) одній або кільком особам як тим, що входять, так і тим, що не входять до кола спадкоємців за законом, а також державі або окремим державним, кооперативним та іншим громадським організаціям.

По Каплунівській сільській раді Краснокутського району Харківської області зареєстрований заповіт від 11 вересня 1993 року, згідно якого ОСОБА_3 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося, взагалі все те, що на день смерті буде їй належати по закону заповіла в рівних долях ОСОБА_2 і ОСОБА_1 , тобто позивачам по справі.

Інших спадкоємців майна ОСОБА_3 немає, про що свідчить відповідь Харківського обласного державного нотаріального архіву від 21 січня 2020 року №100/01-21, з яких вбачається, що спадкова справа після ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилася та Інформаційними довідками зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину; заповіти/спадкові договори) від 22.01.2020 року, наданих Краснокутською державною нотаріальною конторою Харківської області.

Окрім цього позивачі позбавлені можливості прийняти спадщину в нотаріальному порядку, в зв`язку з розбіжностями в правовстановлюючих документах, а саме: в заповіті, посвідченому 11.09.1993 року Каплунівською сільською радою Краснокутського району Харківської області та у сертифікаті на право на земельну частку (пай) серії ХР №0130709 прізвище спадкодавця вказано ОСОБА_3 замість правильного ОСОБА_3 .

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_4 , яка на даний час перебуває на посаді секретаря Каплунівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, повідомила суду про те, що ОСОБА_3 та ОСОБА_3 одна і та ж особа, та дійсно робила заповіт на двох своїх дітей.

Крім того, допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_5 , яка на момент складання заповіту перебувала на посаді секретаря Каплунівської сільської ради Краснокутського району Харківської області, підтвердила суду, що дійсно в померлої ОСОБА_3 двоє дітей та дійсно вона робила заповіт в сільській раді на них.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім`ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що позивачі є спадкоємцями за законом після померлої ОСОБА_3 , до складу спадкового майна входить право на земельну частку (пай).

У відповідності з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод(1950 р.), ратифікована Законом України від 17 липня 1997 р. № 475/97-ВР, зокрема ст. 1 Протоколу № 1 (1952 р.) передбачає право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускає позбавлення особи свого майна, крім як в інтересах суспільної необхідності і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнає право держави на здійснення контролю за використанням власності у відповідності з загальними інтересами або для забезпечення податків, інших зборів чи штрафів.

Відповідно до п. 6 Постанови №5 Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 року Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав , незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006року N3477-IV "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод1950 року та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

Згідно із ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Відповідно ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Крім того, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 пропустили строк для звернення з позовною заявою до суду і просять його поновити. Перевіривши матеріали справи, суд дійшов до висновку, що відповідно до ст.127 ЦПК України пропущений строк необхідно поновити, оскільки він пропущений з поважних причин.

Таким чином, враховуючи ті обставини, що позивачі надали суду достатньо доказів, які підтверджують позов, суд вважає, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , як спадкоємці після смерті спадкодавці - матері ОСОБА_3 , мають законне право на земельну частку (пай) в порядку спадкування.

На підставі вищевказаного та керуючись ст.534 Української РСР, ст.ст. 259, 265,268 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В :

Поновити ОСОБА_1 та ОСОБА_2 строк звернення до суду з позовом про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкуванням за заповітом.

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Каплунівської сільської ради Краснокутського району Харківської області про визнання права власності на земельну частку (пай) в порядку спадкуванням за заповітом - задовольнити.

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт належності заповіту, складеного ОСОБА_3 11 вересня 1993 року, посвідченого Каплунівською сільською радою Краснокутського району Харківської області за реєстром №70, померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .

Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт належності правовстановлюючого документу - сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0130709, виданого на ім`я ОСОБА_3 - ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право на Ѕ частину земельної частки (паю) розміром 5,79 в умовних кадастрових гектарах згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0130709 в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Визнати за ОСОБА_2 право на Ѕ частину земельної частки (паю) розміром 5,79 в умовних кадастрових гектарах згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серії ХР №0130709 в порядку спадкування за заповітом після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер платника податків: НОМЕР_2 ).

ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер платника податків: НОМЕР_3 ).

Каплунівська сільська рада Краснокутського району Харківської області (місце знаходження: вул. Центральна №18, с. Каплунівка, Краснокутський район, Харківська область, код ЄДРПОУ: 04397388).

Суддя Каліберда В. А.

Дата ухвалення рішення27.01.2020
Оприлюднено04.02.2020
Номер документу87260196
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —627/1275/19

Рішення від 27.01.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

Ухвала від 09.01.2020

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Краснокутський районний суд Харківської області

Каліберда В. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні