ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
У Х В А Л А
"27" січня 2020 р. Справа № 924/599/14
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Вибодовський О.Д., при секретарі судового засідання Сорока Д.В., розглянувши матеріали справи
За заявою Приватного підприємства "Поділля-Транс", с. Пирогівці, Хмельницького району в особі ліквідатора Гусара І.О.
до ОСОБА_1 , с.Пашківці, Хмельницької області
За участю третої особи Державного реєстратора Ткачука Володимира Михайловича КП "Подільський реєстраційний центр" Сахновецької сільської ради, Старокостянтинівського району, с.Сахнівці, Старокостянтинівського району.
За участю третої особи Приватного нотаріуса Старокостянтинівського районого нотаріального округу Лавута Ю.А., м.Старокостянтинів
про скасування свідоцтва, припинення державної реєстрації та витребування майна у межах справи №924/599/14 про банкрутство ПП "Поділля-Транс"
Представники сторін:
Від заявника (ліквідатор): Леонов К.Ю. - за довіреністю № б/н від 16.07.2019р.;
Від відповідача: не з`явився;
Від третіх осіб: не з`явилися;
За участю: Овчарук К.С. - представник Головного управління ПФУ в Хмельницькій області за довіреністю № 8862/08 від 10.04.2019р.;
В судовому засіданні відповідно до ст.240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
Суть:
Ухвалою суду 12.05.2014р. прийнято заяву про порушення справи про банкрутство Приватного підприємства "Поділля-Транс", с. Пирогівці, Хмельницького району до розгляду та призначено підготовче засідання суду.
Ухвалою суду від 26.05.2014р. порушено провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "Поділля-Транс", с. Пирогівці, Хмельницького району.
Постановою від 24.11.2014р. визнано ПП "Поділля-Транс" банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру на строк 12 місяців і ліквідатором призначено арбітражного керуючого Гусара Івана Олексійовича.
10.06.2019року на адресу господарського суду області від ліквідатора Гусара І.О. надійшла заява про скасування свідоцтва, припинення державної реєстрації та витребування майна у межах справи №924/599/14 про банкрутство ПП "Поділля-Транс".
Ухвалою суду від 12.06.2019р. розгляд справи № 924/599/14 щодо розгляду заяви ліквідатора Гусара І.О. про скасування свідоцтва, припинення державної реєстрації та витребування майна у межах справи №924/599/14 про банкрутство ПП "Поділля-Транс" призначено в судовому засіданні.
Цією ж ухвалою кредиторам, ОСОБА_1 , третім особам Державному реєстратору Ткачуку В.М. та Приватному нотаріусу Старокостянтинівського районого нотаріального округу Лавута Ю.А. запропоновано надати суду свої письмові позиції з приводу заяви ліквідатора Гусара І.О. про скасування свідоцтва, припинення державної реєстрації та витребування майна у межах справи №924/599/14 про банкрутство ПП "Поділля-Транс".
В обгрунтування даної заяви заявником зазначено, що 24 квітня 2018 року на підставі протоколу №01-04/36 про проведення аукціону, в межах справи про банкрутство Приватного підприємства Поділля-Транс , було реалізовано майно банкрута, яке розташоване за адресою Хмельницька обл., м. Старокостянтинів, вулиця Залізнична, будинок 4, а саме:
- Будівля складу, літера В-1, площа 237,8 кв.м.; кількість поверхів: 1; матеріал стін - цегла.
- Будівля складу, літера Л-1, площа 256,4 кв.м.; кількість поверхів: 1, матеріал стін - цегла.
22 травня 2018 року приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу, Хмельницької області Лавутою Т.О. видано ОСОБА_1 свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів за реєстраційним номером №301.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16 жовтня 2018 року у справі №924/599/14 результати аукціону, що були оформлені протоколом аукціону №01-04/36 від 24 квітня 2018 року з реалізації майна ПП Поділля-Транс визнано недійсними.
З відомостей (довідка № 168416374), які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, станом на 29 травня 2019 року, право власності на зазначене вище майно, зареєстровано за ОСОБА_1 (переможець скасованого аукціону).
Підставою для реєстрації за ОСОБА_1 права власності на майно є зазначене вище свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів.
На думку заявника ліквідатора ПП Поділля-Транс наявність записів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо реєстрації за ОСОБА_1 права власності на майно банкрута унеможливлює його подальшу реалізацію в процедурі банкрутства ПП Поділля-Транс .
Підставою для видачі ОСОБА_1 свідоцтва про придбання нерухомого майна на аукціоні стало визнання останнього переможцем аукціону з реалізації майна ПП Поділля-Транс , який ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16 жовтня 2018 року у справі №924/599/14 визнано недійсним.
Враховуючи той факт, що результати аукціону з реалізації майна ПП Поділля-Транс визнано судом недійсним, заявник вважає, що свідоцтво про придбання нерухомого майна на аукціоні з реалізації майна, яке видано за його наслідками підлягає скасуванню, як таке, що не може породжувати правових наслідків.
На адресу суду 16.07.2019р. від відповідача ОСОБА_1 надійшов відзив на заяву в якому відповідач підтверджує, що 24.04.2018р. дійсно було проведено аукціон з продажу майна ПП Поділля-транс , в якому ОСОБА_2 К. брала участь як фізична особа та за результатами проведення відкритих торгів її було визнано переможцем за лотом №3, оскільки було запропоновано вищу ціну. По вказаному лоту №3 ОСОБА_1 було сплачено повну суму вартості лоту.
На підставі Акту про передання права власності на нерухоме майно від 14 травня 2018 року приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу Лавутою Т.О. Ретель С.К. було видане свідоцтво на нерухоме майно від 22 травня 2018 року, а саме на будівлю складу, літера В-1, площа 237,8 кв.м.; кількість поверхів: 1; матеріал стін - цегла, розташований за адресою вул. Залізнична 4 та будівля складу, літера Л-1, площа 256,4 кв.м.; кількість поверхів: 1, матеріал стін - цегла, розташований за цією ж адресою.
У відповідності до висновку щодо технічної можливості поділу об`єкту нерухомого майна від 16 серпня 2018 року, рішення про присвоєння адреси об`єктам нерухомого майна Ретель С.К. здійснила реєстрацію права власності на будівлю складу, площею 237,8 кв.м., що розташований за адресою АДРЕСА_1 та на будівлю складу, площею 256,4 кв.м., що розташований за адресою вул.Залізнична АДРЕСА_1 /2 в м.Старокостянтинів, Хмельницької АДРЕСА_2 .
Оскільки приміщення, а саме будівлі складу, що розташовані за адресою вул. Залізнична 4 в м.Старокостянтинів, Хмельницької області та вул. Залізнична 4/2 в м.Старокостянтинів, Хмельницької області можна використовувати як самостійні об`єкти нерухомого майна та вказані приміщення являлись складовими частинами об`єкту, який ОСОБА_1 придбала за результатами аукціону, тому державний реєстратор здійснив реєстрацію окремих об`єктів нерухомого майна.
Згідно поданої заяви арбітражний керуючий просить витребувати в ОСОБА_2 К. будівлю складу, літера В-1, площа 237,8 кв.м.; кількість поверхів: 1; матеріал стін - цегла, будівля складу, літера Л-1, площа 256,4 кв.м.; кількість поверхів: 1, матеріал стін - цегла, який розташований за адресою АДРЕСА_1 .
На думку відповідача вказана вище вимога є необгрунтованою, оскільки у відповідності до ухвали господарського суду Хмельницької області від 16 жовтня 2018 р. по справа № 924/599/14 було визнано недійсними результати аукціону від 24 квітня 2018р. проведеного Товарною біржею "Київська універсальна" в частині продажу майна Приватного підприємства "Поділля-Транс", с. Пирогівці, Хмельницького району (код:32483001) згідно лоту №3 нерухоме майно: майновий комплекс, який знаходиться за адресою: Залізнична 4, м.Старокостянтинів, що складається з: - будівля складу, літера В-1, площа 237,8 кв.м.; кількість поверхів: 1; матеріал стін - цегла; - будівля складу, літера Л-1, площа 256,4 кв.м.; кількість поверхів: 1, матеріал стін - цегла. Кількість приміщень, площа та призначення вказані в техпаспорті, який додається. Комунікації в літ. В-1 та літ. Л-1 : електромережа. Стан будівель - потребують ремонту.
Відповідач вважає, що ліквідатор ПП "Поділля-Транс" арбітражний керуючий Гусар І. О. мав би заявити вимогу про витребування майнового комплексу, який знаходиться за адресою: Залізнична 4, м.Старокостянтинів.
Відповідно до технічного паспорту на думку відповідача будівля складу, літера Л-1, площею 256,4 кв.м. є самовільно збудованою.
У ПП Поділля-Транс відсутнє право власності на будівлю складу, літера Л-1, площею 256,4 кв.м., а тому відповідач вважає, що останнє не могло бути відчужене на аукціоні, як майно боржника.
Враховуючи викладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.
Присутній в судовому засіданні представник ліквідатора ПП "Поділля-Транс" арбітражного керуючого Гусара І. О. подану заву підтримав та наполягав на її задоволені.
Представник Головного управління ПФУ в Хмельницькій області не заперечував щодо задоволення заяви ПП "Поділля-транс" в особі ліквідатора Гусара Івана Олексійовича с.Пирогівці, Хмельницького району про скасування свідоцтва припинення державної реєстрації та витребування майна у межах справи №924/599/14 про банкрутство ПП "Поділля-Транс".
Приймаючи ухвалу господарським судом враховується наступне:
Частиною 1 ст.1 Господарського процесуального кодексу України визначено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб`єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
У відповідності до ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків. При цьому, ст.12 ЦК України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Частиною 1 ст.15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.
Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.
При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.
Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.
Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
В пунктах 1-10 ч.2 ст.16 ЦК України наведено перелік способів захисту цивільних прав та інтересів.
До того ж, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
В силу частини 1 статті 20 ЦК України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
При цьому, розпорядження своїм правом на захист є диспозитивною нормою цивільного законодавства, яке полягає у наданні особі, яка вважає свої права порушеними, невизнаними або оспорюваними, можливості застосувати способи захисту, визначені законом або договором.
Згідно ст.20 Господарського кодексу України, Держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб`єктів господарювання та споживачів. Кожний суб`єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб`єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб`єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб`єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб`єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов`язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом. Порядок захисту прав суб`єктів господарювання та споживачів визначається цим Кодексом, іншими законами.
Як вбачається із матеріалів справи 24 квітня 2018 року на підставі протоколу №01-04/36 про проведення аукціону, в межах справи про банкрутство Приватного підприємства Поділля-Транс , було реалізовано майно банкрута, яке розташоване за адресою Хмельницька обл., м. Старокостянтинів, вулиця Залізнична, будинок 4, а саме:
- Будівля складу, літера В-1, площа 237,8 кв.м.; кількість поверхів: 1; матеріал стін - цегла.
- Будівля складу, літера Л-1, площа 256,4 кв.м.; кількість поверхів: 1, матеріал стін - цегла.
22 травня 2018 року приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу, Хмельницької області Лавутою Т.О. видано ОСОБА_1 свідоцтво про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів за реєстраційним номером №301.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16 жовтня 2018 року у справі №924/599/14 результати аукціону, що були оформлені протоколом аукціону №01-04/36 від 24 квітня 2018 року з реалізації майна ПП Поділля-Транс визнано недійсними.
З відомостей (довідка № 168416374), які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, станом на 29 травня 2019 року на підставі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів за реєстраційним номером №301, зареєстровано право власності на зазначене вище майно за ОСОБА_1 (переможець скасованого аукціону).
У поданому відзиві відповідач стверджує про неможливість витребування від нього спірного майна та скасування державної реєстрації права власності за ним, оскільки спірне майно зареєстроване за ним, як новостворене, а відповідно спірне майно йому не передавалось, та в свою чергу, ліквідатору слід було заявляти вимогу про витребування майнового комплексу, а не конкретних об`єктів нерухомого майна.
Таке твердження відповідача судом оцінюється критично, враховуючи наступне.
24 квітня 2018 року на підставі протоколу №01-04/36 про проведення аукціону, в межах справи про банкрутство Приватного підприємства Поділля-Транс , було реалізовано майно банкрута, яке розташоване за адресою Хмельницька обл., м. Старокостянтинів, вулиця Залізнична, будинок 4, а саме:
- Будівля складу, літера В-1, площа 237,8 кв.м.; кількість поверхів: 1; матеріал стін - цегла
- Будівля складу, літера Л-1, площа 256,4 кв.м.; кількість поверхів: 1, матеріал стін - цегла.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16 жовтня 2018 року у справі №924/599/14 результати аукціону, що були оформлені протоколом аукціону №01-04/36 від 24 квітня 2018 року з реалізації майна ПП Поділля-Транс визнано недійсними.
Вибуття майна з володіння власника на підставі судового рішення, ухваленого щодо цього майна, але в подальшому скасованого, вважається таким, що вибуло з володіння власника поза його волею.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 21 грудня 2016 року у справі № 6-2233цс16 щодо визнання прилюдних торгів недійсними та про витребування майна з чужого незаконного володіння.
Відповідно до статті 387 Цивільного кодексу України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Витребування майна шляхом віндикації застосовується до відносин речово-правового характеру, зокрема, якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником договору.
Об`єктом позову про витребування майна із чужого незаконного володіння може бути річ, яка існує в натурі на момент подання позову.
Новоствореним об`єктом нерухомості вважається виключно об`єкт, створений без прив`язок до іншого, вже існуючого нерухомого майна, без використання його складових структурних елементів.
Не є новоствореним об`єктом нерухомого майна вже існуючий об`єкт нерухомості зі зміненими зовнішніми та внутрішніми параметрами.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 06.07.2016 року у справі № 6-1213цс 16.
Враховуючи приписи Кодексу України з процедур банкрутства протокол аукціону з продажу майна банкрута по своїй суті є правочином, адже має усі ознаки притаманні правочину та спрямований на зміну обсягу прав та обов`язків його сторін.
Відповідно до ст. 216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю.
Згідно ст. 236 Цивільного кодексу України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Як вбачається з наведеного вище, відповідачем було придбано на аукціоні вже існуючі об`єкти нерухомості, щодо яких не були завершенні реєстраційні дії, що в свою чергу призвело до визнання недійсними результатів такого аукціону.
Відповідачем лише проведено реєстраційні дії відносно спірного майна, що не змінило властивостей об`єкту, та відповідачем не було створено новий об`єкт. Зважаючи на приписи ст. 216 ЦК України, відповідач, як сторона недійсного правочину, зобов"язана повернути майно, отримане на виконання такого правочину.
Крім цього суд звертає увагу, що ухвалою господарського суду Хмельницької області від 16 жовтня 2018 року у справі №924/599/14 результати аукціону, що були оформлені протоколом аукціону №01-04/36 від 24 квітня 2018 року з реалізації майна ПП Поділля-Транс визнано недійсними, цим самим вирішено питання про права та обов`язки сторін - учасників процедури аукціону.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Статтею 18 ГПК України передбачено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Ігнорування судового рішення від 16 жовтня 2018 року у справі №924/599/14 та відмова у задоволені позову, фактично призведе до таких обставин коли зазначене рішення суду буде таким, що не породило жодних правових наслідків, що у свою чергу призведе до нівелювання загальних принципів судочинства, зокрема принципу обов`язковості судових рішень та верховенства права.
Приймаючи до уваги викладене, проаналізувавши, дослідивши наявні в матеріалах справи та додані докази, оцінюючи їх в сукупності господарський суд приходить до висновку про задоволення заяви Приватного підприємства "Поділля-транс" в особі ліквідатора Гусара Івана Олексійовича с.Пирогівці, Хмельницького району про скасування свідоцтва припинення державної реєстрації та витребування майна у межах справи №924/599/14 про банкрутство ПП "Поділля-Транс", оскільки дана заява є обґрунтованою та підтверджена належними та допустимими доказами.
Керуючись Кодексом України з процедур банкрутства, ст.234, ст.235 господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
Скасувати свідоцтво про придбання нерухомого майна серія та номер: 301, видане 22.05.2018р. приватним нотаріусом Старокостянтинівського районного нотаріального округу, Хмельницької області Лавутою Т.О.
Скасувати державну реєстрацію права власності за номером запису про право власності - 28004215, дата державної реєстрації - 18.09.2018 р., реєстратор - Ткачук Володимир Михайлович, Комунальне підприємство "Подільський реєстраційний центр" Сахновецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, Хмельницька область.
Скасувати державну реєстрацію права власності за номером запису про зо власності - 28002221, дата державної реєстрації - 18.09,2018 р., реєстратор - Ткачук Володимир Михайлович, Комунальне підприємство "Подільський реєстраційний центр" Сахновецької сільської ради Старокостянтинівського району Хмельницької області, Хмельницька область.
Витребувати від ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) майно - Будівля складу, літера В-1, площа 237,8 кв.м.; кількість поверхів: 1; матеріал стін - цегла; Будівля складу, літера Л-1, площа 256,4 кв.м.; кількість поверхів: 1, матеріал - цегла, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , та належить на праві власності ПП Поділля-Транс - (Код ЄДРПОУ 32483001).
Ухвала набирає законної сили 27.01.2020р. та підлягає оскарженню.
Відповідно до ч.1, ст.256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду.
Повний текст ухвали складено та підписано 31.01.2020р.
Суддя Вибодовський О.Д.
Копію ухвали надіслати: ліквідатору - Гусару І.О., 03035, м.Київ, вул. Патріарха Мстислава Скрипника, 40, оф.1005; Головному управлінню ДПС у Хмельницькій області, м.Хмельницький, вул.Пилипчука, 17; головному управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, м.Хмельницький, вул.Герцена, 10; ОСОБА_1 , АДРЕСА_3 ; Державному реєстратору Ткачуку В.М., АДРЕСА_4 .
Виготовлено з АСДС помічник судді Т.М.Козій дата 31.01.2020р.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2020 |
Оприлюднено | 03.02.2020 |
Номер документу | 87272919 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні