ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" січня 2020 р. Справа№ 927/411/19
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Ткаченка Б.О.
суддів: Майданевича А.Г.
Гаврилюка О.М.
За участю секретаря судового засідання Прохорової Г.С.
представників сторін:
від позивача - Омельченко Л.І., ордер ЧП №079662 від 02.1.19
від відповідача не прибув
від третьої особи 1 - Пономаренко О.П. - голова правління
від третьої особи 2 не прибув
розглянувши матеріали апеляційних скарг Березнянського споживчого
товариства та ОСОБА_1
на рішення Господарського суду Чернігівської області
від 19.09.2019
у справі № 927/411/19 (суддя Книш Н.Ю.)
за позовом ОСОБА_2
до Березнянського споживчого товариства
Третя особа -1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
Менська районна спілка споживчих товариств,
Третя особа - 2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача:
ОСОБА_1
про визнання позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства від 13.07.2016 такими, що не відбулися та визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства, оформлених протоколом №1 загальних зборів від 13.07.2016,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_2 подано позов до Березнянського споживчого товариства, в якому просить:
- визнати позачергові загальні збори членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року, скликані та проведені в залі засідань Березнянської селищної ради, яка знаходиться по вул. Свято-Покровська 2а, в смт. Березна, Менського району - як такі, що не відбулися;
- визнати недійсними рішення позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства, які оформлені протоколом №1 загальних зборів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що порушені права членів споживчого товариства, передбачені п. 14 Статуту, яким не передбачено та не надано право члену споживчого товариства скликати чи призначати позачергові загальні збори.
Позивач посилається на те, що 13.07.2016 всупереч положенням Статуту, 32 члена споживчого товариства призначили, скликали та провели позачергові загальні збори, на розгляд яких поставили ряд питань, пов`язаних із діяльністю та зміною керівного складу споживчого товариства, - що є грубим порушенням вимог Статуту, та взяли на себе повноваження, які не покладені на них цим установчим документом.
Крім того, позивач стверджує, що про позачергові загальні збори були повідомлені організаторами лише ті члени споживчого товариства, стосовно яких було завчасно відомо, яке вони приймуть рішення, а інших членів споживчого товариства, які на той час складали більшість від складу всіх членів, просто проігнорували.
За таких обставин, позивач вважає, що його права та законні інтереси, як члена Березнянського споживчого товариства були порушені, в зв`язку з проведенням нелегітимних позачергових загальних зборів 13.07.2016.
Короткий зміст оскаржуваного рішення місцевого господарського суду та мотиви його прийняття
Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі № 927/411/19 позовні вимоги ОСОБА_2 до Березнянського споживчого товариства про визнання позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства від 13.07.2016 такими, що не відбулися, та визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства, оформлених протоколом №1 загальних зборів від 13.07.2016, - задоволено частково.
Визнано недійсними рішення позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства, які оформлені протоколом №1 загальних зборів Березнянського споживчого товариства від 13.07.2016.
Відмовлено ОСОБА_2 в задоволенні вимоги про визнання позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13.07.2016, які скликані та проведені в залі засідань Березнянської селищної ради, яка знаходиться по вул. Свято-Покровська 2а, в смт. Березна, Менського району, - такими, що не відбулися.
Місцевий господарський суд дійшов висновку про порушення права позивача - члена споживчого товариства юридичної особи внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, оскільки він не зміг взяти участь у загальних зборах у порядку передбаченому діючим законодавством та статутом, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо, тому оскаржені у справі рішення підлягають визнанню недійсними.
Короткий зміст вимог апеляційних скарг та узагальнення їхніх доводів
Не погодившись із вказаним рішенням, Березнянське споживче товариство звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі №927/411/19 у частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Березнянського споживчого товариства про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства, оформлених протоколом №1 загальних зборів від 13.07.2016, скасувати та ухвалити у відповідній частині нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог, - відмовити.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що враховуючи зміст оскаржуваного рішення, відповідач вважає його незаконним і необґрунтованим, ухваленим при неправильно встановлених обставинах, які мають значення для справи, внаслідок неправильного дослідження та неналежної оцінки доказів, з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.
Не погодившись із вказаним рішенням, ОСОБА_1 звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі №927/411/19 в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Березнянського споживчого товариства про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства, оформлених протоколом №1 загальних зборів від 13.07.2016, скасувати та ухвалити у відповідній частині нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Доводи апеляційної скарги зводяться до того, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження наявності безумовних підстав для визнання недійсними рішень загальних зборів членів Березнянського СТ, як і відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували фактичне порушення корпоративних прав позивача, тому судом першої інстанції безпідставно та незаконно зроблений висновок про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.
Дії суду апеляційної інстанції щодо розгляду апеляційних скарг по суті
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.10.2019, апеляційні скарги Березнянського споживчого товариства та ОСОБА_1 передано на розгляд колегії суддів у складі: головуючий суддя Ткаченко Б.О., судді: Майданевич А.Г., Коротун О.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 18.10.2019 апеляційне провадження за апеляційними скаргами Березнянського споживчого товариства та ОСОБА_1 відкрито. Апеляційні скарги на рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі №927/411/19 об`єднано в одне апеляційне провадження та призначено справу до розгляду на 19.11.2019.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 19.11.2019 оголошено перерву у розгляді справи № 927/411/19 до 05.12.2019.
Відповідно до витягу з протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, у зв`язку з перебуванням судді Коротун О.М. на лікарняному, сформовано для розгляду апеляційних скарг у справі №927/411/19 колегію суддів у складі головуючого судді: Ткаченка Б.О., суддів: Майданевич А.Г., Гаврилюк О.М.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 05.12.2019 прийнято справу №927/411/19 до провадження у складі колегії суддів: головуючий суддя Ткаченко Б.О., судді: Майданевич А.Г., Гаврилюк О.М., призначено розгляд апеляційних скарг на рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі №927/411/19 у судовому засіданні з повідомленням учасників справи на 21.01.2020.
Позиції учасників справи
Представник позивача у поясненнях, наданих у судовому засіданні, підтримала доводи, викладені у відзиві на апеляційні скарги, просила залишити подані апеляційні скарги без задоволення, а рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі №927/411/19 - без змін.
Представник третьої особи -1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Менської районної спілки споживчих товариств, у поясненнях, наданих у судовому засіданні, підтримав доводи, викладені у відзиві на апеляційні скарги, просив залишити подані апеляційні скарги без задоволення, а рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі № 927/411/19 - без змін.
Представники інших учасників справи у судове засідання не прибули, на час проведення судового засідання відзивів на апеляційні скарги до суду не надіслали. Про час та місце розгляду апеляційних скарг учасники справи повідомлялися ухвалами суду, які надсилалися за адресами, зазначеними в апеляційних скаргах.
Враховуючи те, що явка представників сторін судом апеляційної інстанції обов`язковою не визнавалася, а участь у засіданні суду є правом, а не обов`язком сторони, зважаючи на обмежений ст. 273 Господарського процесуального кодексу України строк для перегляду судового рішення місцевого господарського суду, Північний апеляційний господарський суд дійшов висновку про необхідність здійснення перевірки рішення суду першої інстанції в апеляційному порядку за наявними матеріалами справи, за відсутності представників інших учасників справи.
Обставини справи, встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції
Березнянське споживче товариство є юридичною особою, що підтверджується копією свідоцтва про його державну реєстрацію Серія А00 №209770, дата проведення державної реєстрації 12.11.1992, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР 10501200000000062.
Предметом розгляду у даній справі є визнання позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13.07.2016, такими, що не відбулися та визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства, які оформлені протоколом №1 загальних зборів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року.
Позивач ОСОБА_2 є членом Березнянського споживчого товариства, дата вступу у члени 02.02.1979, що підтверджується членським квитком №001006 від 30.09.2009, копія якого додана до матеріалів справи, та не спростовується відповідачем.
24.05.2016 Березнянському споживчому товариству та Менській райспоживспілці направлена вимога членів Березнянського споживчого товариства про негайне скликання загальних зборів членів товариства за підписами 32 його членів, що підтримують цю вимогу. Дану вимогу Березнянське споживче товариство отримало 01.06.2016, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Ініціативною групою членів Березнянського споживчого товариства, у складі ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , 28.06.2016 надіслало Березнянському споживчому товариству та Менській райспоживспілці запрошення для участі у загальних зборах товариства від 28.06.2016, які відбудуться 13.07.2016.
02.07.2016 ініціативною групою членів Березнянського споживчого товариства розміщено у газеті Наше слово запрошення членам споживчого товариства для участі у загальних зборах, на 13.07.2016. Рекомендований порядок денний:
- розгляд та прийняття статуту Березнянського СТ (у новій редакції),
- вибори органів управління і контролю Березнянського СТ,
- обговорення та затвердження методики визначення частки кожного члена у власності Березнянського СТ,
- створення робочих груп для перевірки господарсько-фінансової діяльності споживчого товариства за 2013, 2014, 2015 роки,
- інші питання, що потребують вирішення для подальшої ефективної діяльності товариства.
Відповідно до протоколу №1 від 13.07.2016 загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства, підписаного головою загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства ОСОБА_7 та секретарем загальних зборів ОСОБА_10 :
- затверджено зміни до статуту товариства шляхом викладення його у новій редакції;
- обрано з 13.07.2016 головою правління Березнянського СТ члена Березнянського СТ ОСОБА_1 ;
- обрано з 13.07.2016 членами правління Березнянського СТ ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_9 ;
- обрано з 13.07.2016 членами Ревізійної комісії Березнянського СТ ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ;
- обрано з 13.07.2016 уповноваженими членами Березнянського СТ ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 ;
- обговорено та затверджено методику визначення частки кожного члена товариства у його власності;
- створено робочі групи для перевірки господарсько-фінансової діяльності товариства за 2013, 2014, 2015 роки;
- ухвалено рішення про направлення вимоги до Менської райспоживспілки про скликання позачергової конференції.
Вважаючи свої права на участь в управлінні товариством порушеними у зв`язку із неповідомленням її належним чином про проведення 13.07.2016 загальних зборів Березнянського споживчого товариства, позивач звернулася до суду з вищевказаними позовними вимогами.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови
Спірні правовідносини за своїм змістом є корпоративними, які регулюються Законом України Про споживчу кооперацію , Законом України Про кооперацію , Цивільним кодексом України та Господарським кодексами України, а також положеннями Статуту Березнянського споживчого товариства як локального акту, що регулює відносини між членами товариства.
Відповідно до ст. 111 Господарського кодексу України споживче товариство - самоврядна організація громадян, які на основі добровільності членства, майнової участі та взаємодопомоги об`єднуються для спільної господарської діяльності з метою колективного організованого забезпечення своїх економічних і соціальних інтересів. Кожний член споживчого товариства має свою частку в його майні. Споживче товариство є юридичною особою і діє на основі статуту. Правові засади організації та діяльності споживчої кооперації визначаються законом.
Статтею 1 Закону України Про споживчу кооперацію визначено, що споживча кооперація в Україні - це добровільне об`єднання громадян для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану. Вона здійснює торговельну, заготівельну, виробничу та іншу діяльність, не заборонену чинним законодавством України, сприяє соціальному і культурному розвитку села, народних промислів і ремесел, бере участь у міжнародному кооперативному русі.
За приписами ч. 2 ст. 5 Закону України Про споживчу кооперацію основним документом, що регулює діяльність споживчого товариства, є статут. У ньому визначаються порядок вступу до товариства і виходу з нього, права та обов`язки членів товариства, його органи управління, контролю та їх компетенція, порядок утворення майна товариства і розподілу прибутку, умови реорганізації і ліквідації товариства та інші положення, що не суперечать законодавчим актам України.
Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України Про споживчу кооперацію вищим органом управління споживчого товариства є загальні збори його членів, які приймають статут, визначають розміри вступного і обов`язкового пайового внеску, обирають керівні та контрольні органи товариства, а також вирішують інші питання, пов`язані з його діяльністю.
Як свідчать матеріали справи та не спростовують учасники справи, на час проведення спірних зборів діяла нова редакція статуту Березнянського споживчого товариства, який прийнятий загальними зборами членів Березнянського споживчого товариства 17.10.2008, державну реєстрацію змін до установчих документів проведено 30.07.2009 номер запису 10501050008000062 (далі - Статут від 17.10.2008).
Відповідно до п. 1 Статуту Березнянського споживчого товариства, прийнятого загальними зборами членів Березнянського споживчого товариства 17.10.2008, вказане споживче товариство є добровільним об`єднанням громадян та юридичних осіб для спільного ведення господарської діяльності з метою поліпшення свого економічного та соціального стану.
У п. 2 вказаного Статуту від 17.10.2008 зазначено, що Споживче товариство на добровільних засадах входить до складу Менської райспоживспілки, виконує обов`язки членів спілки, визначених її статутом та має право вільного виходу з неї. Взаємовідносини між споживчим товариством і райспоживспілкою будуються на договірних засадах.
Споживче товариство делегує Менській райспоживспілці частину своїх повноважень та виконання окремих функцій (п. 4 Статуту від 17.10.2008).
Виконання окремих функцій, які споживче товариство делегує спілці, членом якої воно є, визначається загальними зборами (зборами уповноважених) членів споживчого товариства та закріплює у договорі, що укладається між споживчим товариством та Менською райспоживспілкою. Право підпису договору надається голові споживчого товариства (п. 5 Статуту від 17.10.2008).
Як свідчать матеріали справи, 01.10.2013 укладено договір між Березнянським споживчим товариством і Менською районною спілкою споживчих товариств про делегування повноважень та функцій.
Відповідно до ст.ст. 10, 11 Закону України Про кооперацію членами кооперативу можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, юридичні особи України та іноземних держав, що діють через своїх представників, які внесли вступний внесок та пай у розмірах, визначених статутом кооперативу, додержуються вимог статуту і користуються правом ухвального голосу. Членом кооперативу може бути фізична особа, яка досягла 16-річного віку і виявила бажання брати участь у його діяльності. Кооператив зобов`язаний вести облік своїх членів та видати кожному з них посвідчення про членство.
У матеріалах справи наявний (поданий позивачем) список членів Березнянського споживчого товариства станом на 13.07.2016, який підписаний головою правління Березнянського СТ - ОСОБА_16, головним бухгалтером - ОСОБА_17 та скріплений печаткою Березнянського споживчого товариства, відповідно до якого всього за даними бухгалтерського обліку зареєстровано 116 членів Березнянського споживчого товариства. У даному списку під порядковим номером 4 значиться ОСОБА_2 , номер членської книжки - 001006; під порядковим номером 40 значиться ОСОБА_1 , номер членської книжки - НОМЕР_1 .
Крім того, в матеріалах справи наявний (поданий ОСОБА_1 ) список членів Березнянського споживчого товариства станом на 13.07.2016, який підписаний головою правління Березнянського СТ - ОСОБА_16, головним бухгалтером - ОСОБА_17, та скріплений печаткою Березнянського споживчого товариства, відповідно до якого останнє налічує 90 членів Березнянського споживчого товариства на підставі бухгалтерських книг особистих рахунків пайовиків.
Колегією суддів встановлено, що 90 осіб, перелічених з порядкового номеру 1 до порядкового номеру 90 є членами Березнянського споживчого товариства та у графі номер членської книжки наведено номера членських книжок (цифрові значення), а 26 осіб, перелічених у списку доданому до позовної заяви з порядкового номеру 91 до порядкового номеру 116,- є асоційованими членами цього споживчого товариства та у графі номер членської книжки до цифрового значення номеру членської книжки додано літеру а .
Учасники справи не мають розбіжностей щодо осіб та їх кількості які є асоційованими членами споживчого товариства.
Позивач, третя особа-1 та відповідач під час виконання обов`язків голови правління ОСОБА_16 вважають, що членами Березнянського споживчого товариства є 116 осіб, у тому числі 26 осіб, які є асоційованими членами споживчого товариства, і від зазначеної кількості визначається кворум щодо проведення загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства.
Натомість, на думку відповідача та третьої особи-2 - ОСОБА_1 , під час його керівництва як голови правління, членами Березнянського споживчого товариства є 88 осіб (90 - 2 члени споживчого товариства, які померли до дати проведення спірних загальних зборів) та від зазначеної кількості визначається кворум щодо проведення загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства, без урахування 26 асоційованих членів споживчого товариства.
Згідно з довідкою виконкому Березнянської селищної ради Менського району від 07.09.2016 № 3160 ОСОБА_13 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що складено актовий запис про смерть №65 від 19.10.2015 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки виконкому Березнянської селищної ради Менського району від 07.09.2016 № 3161 ОСОБА_14 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що складено актовий запис про смерть №16 від 22.02.2016 та видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_3 .
У п. 11 Статуту від 07.10.2008 встановлено, що членство у споживчому товаристві припиняється у разі: добровільного виходу з нього, смерті члена (асоційованого члена) споживчого товариства (фізичної особи), ліквідації члена споживчого товариства (юридичної особи), вибуття члена (асоційованого члена) споживчого товариства з постійного місця проживання за межі країни (крім тимчасово вибулих), відсутності члена споживчого товариства на загальних (дільничних) зборах без поважних причин більше трьох разів підряд, ліквідації, припинення діяльності споживчого товариства і зняття його з державного реєстру.
Вказана норма Статуту від 07.10.2008 узгоджується з приписами статті 13 Закону України Про кооперацію , що членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього; припинення трудової участі в діяльності виробничого кооперативу; несплати внесків у порядку, визначеному статутом кооперативу; смерті члена кооперативу - фізичної особи; ліквідації члена кооперативу - юридичної особи; припинення діяльності кооперативу.
При цьому п.п. д п. 32 Статуту від 07.10.2008 визначено, що правління споживчого товариства вирішує питання про прийом у члени, асоційовані члени споживчого товариства фізичних і юридичних осіб, а також виключення їх на підставі письмової заяви, за довідкою органів місцевого самоврядування про смерть громадянина або вибуття з постійного місця проживання, а також за порушення статуту з наступним затвердженням рішень загальними зборами (зборами уповноважених).
На час розгляду справи у суді першої інстанції відповідачем не подано доказів прийняття уповноваженим органом споживчого товариства рішення про припинення членства у Березнянському споживчому товаристві ОСОБА_13 та ОСОБА_14 .
Як свідчить текст протоколу №1 від 13.07.2016, який підписаний головою загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства ОСОБА_7 та секретарем ОСОБА_10 , всього у загальних зборах членів Березнянського СТ приймає участь 45 (сорок п`ять) членів Березнянського СТ з правом голосування, що складає 51,7% від загальної кількості членів Березнянського СТ .
У спірному протоколі № 1 від 13.07.2016 відсутня інформація щодо кількості членів споживчого товариства на час проведення загальних зборів та щодо наявності відомостей про померлих членів Березнянського споживчого товариства. Подані до матеріалів справи довідки Березнянської селищної ради Менського району від 07.09.2016 за № 3160 та за №3161 свідчать про їх видачу після проведення спірних загальних зборів.
Отже, вказані обставини не повинні були враховуватися при визначенні кворуму під час проведення загальних зборів 13.07.2016.
Відповідно до п. 2.3 Положення про неподільний фонд споживчого товариства, затвердженого Постановою четвертих зборів Ради Укоопспілки дев`ятнадцятого скликання від 24.01.2007, що узгоджується з положеннями ст. 14 Закону України Про кооперацію , асоційований член споживчого товариства - фізична чи юридична особа, яка внесла вступний внесок та пай у розмірах, визначених загальними зборами членів споживчого товариства, додержується вимог статуту і користується правом дорадчого голосу.
За приписами п. 13 Статуту від 07.10.2008 Березнянського споживчого товариства порядок вступу і виходу з споживчого товариства асоційованого члена, його права та обов`язки, розміри вступного і обов`язкового пайових внесків та виплат на них, а також участь асоційованого члена в господарській та іншій діяльності споживчого товариства визначаються в порядку, встановленому цим статутом для членів споживчого товариства.
Асоційований член споживчого товариства користується правом дорадчого голосу в споживчому товаристві. Асоційованим членом фізична чи юридична особа стає після сплати у повному обсязі вступного, обов`язкового пайового внеску, визначеного для асоційованих членів та прийняття рішення про її прийом. Члени споживчого товариства можуть бути переведені в асоційовані члени за їх бажанням (заявою) або за рішенням загальних зборів (зборів уповноважених) членів споживчого товариства на пропозицію правління споживчого товариства, якщо вони неодноразово не брали участі у їх роботі (за станом здоров`я, похилим віком, чи тривалому перебуванні за межами населених пунктів, які знаходяться у межах діяльності споживчого товариства).
Асоційований член має право брати участь у діяльності споживчого товариства, обговорювати питання порядку денного загальних (дільничних) зборів членів споживчого товариства, бути обраним лише в громадські органи управління і контролю споживчого товариства (дільничний комітет, комісію кооперативного контролю). Внесені асоційованим членом споживчого товариства обов`язкові і додаткові пайові внески не можуть бути спрямовані на покриття збитків споживчого товариства. При ліквідації споживчого товариства асоційований член має переважне порівняно з іншими членами споживчого товариства право на отримання своїх пайових внесків. Інші права та обов`язки асоційованого члена, а також його участь у господарській та іншій діяльності споживчого товариства визначаються в порядку, встановленому цим статутом для членів споживчого товариства.
Отже, приймаючи до уваги, що 26 асоційованих членів Березнянського споживчого товариства користуються правом дорадчого голосу в споживчому товаристві, то під час визначення кількості членів Березнянського споживчого товариства вони не враховуються.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а також у статуті Березнянського споживчого товариства не міститься переліку членів та асоційованих членів цього споживчого товариства.
У зв`язку з цим, висновки про членство у Березнянському споживчому товаристві, суд вважає за необхідне робити виходячи з доказів, які містяться в матеріалах справи і можуть свідчити про такі обставини.
З огляду на викладені вище обставини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що станом на дату проведення спірних загальних зборів 13.07.2016 кількість членів Березнянського споживчого товариства становить 90 осіб, а не 88 осіб як стверджує третя особа ОСОБА_1 .
Як вбачається з п.п. а п. 14 Статуту від 07.10.2008 член споживчого товариства має право брати участь у діяльності споживчого товариства, обирати і бути обраним до його органів управління і контролю, вносити пропозиції щодо поліпшення діяльності споживчого товариства та упущення у роботі його органів і посадових осіб.
У відповідності до п. 28 Статуту від 07.10.2008 загальні збори та дільничні збори правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини членів, а збори уповноважених при наявності не менше 2/3 уповноважених. Для ведення зборів обирається голова і секретар зборів.
Згідно з п. 29 Статуту від 07.10.2008 рішення загальних зборів (зборів уповноважених і дільничних зборів) приймаються більшістю голосів присутніх, заносяться до протоколу, до нього додається також реєстраційний список учасників зборів з особистими підписами. Рішення, що суперечить чинному законодавству або статуту споживчого товариства може бути відмінено самими зборами, а також за рішенням суду. Дія цього рішення може бути призупинена правлінням споживчого товариства або спілки, до складу якої входить, з наступним винесенням цього питання на розгляд загальних зборів.
Водночас доводи третьої особи-2, що загальні збори пайовиків Березнянського споживчого товариства є правомочними, оскільки на них були присутніми 45 з 88 членів Березнянського споживчого товариства, тобто більше 50 відсотків загальної кількості членів товариства, а отже дотримано вимоги статті 15 Закону України Про кооперацію щодо забезпечення присутності більшості від загальної кількості членів кооперативу та особистого голосування більшості присутніх на зборах членів кооперативу при прийнятті рішення, не відповідають Закону України Про кооперацію та статуту Березнянського споживчого товариства.
Відповідні норми Закону України Про кооперацію та статуту Березнянського споживчого товариства передбачають, що набуття членства в кооперативі та вибуття з його членів відбувається на підставах та в порядку, визначеному статутом Березнянського споживчого товариства та Закону України Про кооперацію , які не передбачають автоматичну втрату або набуття членства в кооперативі, а встановлюють, що це питання вирішується на загальних зборах членів кооперативу.
Таким чином, загальні збори членів Березнянського споживчого товариства є правомочними у випадку присутності 46 членів споживчого товариства (тобто більше 50 відсотків від 90 осіб загальної чисельності членів Березнянського споживчого товариства станом на 13.07.2016), отже рішення, що приймалися на зборах 13.07.2016, були прийняті за відсутності кворуму, що є порушенням вимог статті 15 Закону України Про кооперацію , та є безумовною підставою для визнання цих рішень недійсними.
Згідно з частиною 3 статті 167 Господарського кодексу України під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Частиною 1 статті 167 Господарського кодексу України визначено, що корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Відповідно до статті 55 Господарського кодексу України господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.
З огляду на наведені положення статей 55, 167 Господарського кодексу України корпоративні права характеризуються такими ознаками: 1) особа має частку у статутному капіталі господарської організації; 2) особа має права на участь в управлінні господарською організацією, 3) має право на отримання певної частини прибутку (дивідендів) господарської організації.
Суд зауважує, що відповідно до протоколу №1 від 13.07.2016, спірні загальні збори членів Березнянського споживчого товариства скликані ініціативною групою Березнянського споживчого товариства ініціаторів скликання загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства.
24.05.2016 Березнянському споживчому товариству та Менській райспоживспілці направлена вимога членів Березнянського споживчого товариства про негайне скликання загальних зборів членів товариства за підписами 32 його членів, що підтримують цю вимогу. Дану вимогу Березнянське споживче товариство отримало 01.06.2016, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення.
Ініціативною групою членів Березнянського споживчого товариства, у складі ОСОБА_1 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , 28.06.2016 надіслано Березнянському споживчому товариству та Менській райспоживспілці запрошення для участі у загальних зборах товариства від 28.06.2016, які відбудуться 13.07.2016.
Доказів направлення повідомлення члену Березнянського споживчого товариства ОСОБА_2 про проведення 13.07.2016 загальних зборів членів Березнянського СТ учасниками справи не надано.
02.07.2016 ініціативною групою членів Березнянського споживчого товариства розміщено у газеті Наше слово запрошення членам споживчого товариства для участі у загальних зборах, на 13.07.2016. Рекомендований порядок денний:
- розгляд та прийняття статуту Березнянського СТ (у новій редакції),
- вибори органів управління і контролю Березнянського СТ,
- обговорення та затвердження методики визначення частки кожного члена у власності Березнянського СТ,
- створення робочих груп для перевірки господарсько-фінансової діяльності споживчого товариства за 2013, 2014, 2015 роки,
- інші питання, що потребують вирішення для подальшої ефективної діяльності товариства.
Відповідно до протоколу №1 від 13.07.2016 загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства, підписаного головою загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства ОСОБА_7 та секретарем загальних зборів ОСОБА_10 :
- затверджено зміни до статуту товариства шляхом викладення його у новій редакції;
- обрано з 13.07.2016 головою правління Березнянського СТ члена Березнянського СТ ОСОБА_1 ;
- обрано з 13.07.2016 членами правління Березнянського СТ ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_9 ;
- обрано з 13.07.2016 членами Ревізійної комісії Березнянського СТ ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 ;
- обрано з 13.07.2016 уповноваженими членами Березнянського СТ ОСОБА_1 , ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 , ОСОБА_11 ;
- обговорено та затверджено методику визначення частки кожного члена товариства у його власності;
- створено робочі групи для перевірки господарсько-фінансової діяльності товариства за 2013, 2014, 2015 роки;
- ухвалено про направлення вимоги до Менської райспоживспілки про скликання позачергової конференції.
За приписами п. 25 Статуту від 07.10.2008 правління споживчого товариства зобов`язане скликати загальні збори (збори уповноважених) членів споживчого товариства на вимогу 1/3 членів уповноважених споживчого товариства, ревізійної комісії або спілки, членом якої є споживче товариство. Збори повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. Питання, що підлягають розгляду на загальних зборах (зборах уповноважених) членів споживчого товариства вносяться правлінням (головою) споживчого товариства, ревізійною комісією товариства або правлінням Менської райспоживспілки.
Про дату, місце, час проведення та рекомендований порядок денний зборів членів (уповноважених) споживчого товариства повинні бути сповіщені не пізніше ніж за 10 днів до призначеного строку їх проведення. Члени споживчого товариства, які мають бажання внести питання на обговорення зборів, подають письмову заяву про це правлінню споживчого товариства не пізніше ніж за 7 днів до проведення зборів. Остаточний порядок денний затверджується загальними зборами (зборами уповноважених) членів споживчого товариства.
Приписами ст. 15 Закону України Про кооперацію встановлено, що позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об`єднання, членом якого він є. Позачергові загальні збори членів кооперативу повинні бути скликані протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги. У разі незабезпечення правлінням (головою) кооперативу скликання позачергових загальних зборів вони можуть бути скликані особами, які вимагали їх скликання, протягом наступних 20 днів.
Про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени споживчого товариства повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до дати їх проведення.
Позивач ОСОБА_2 стверджує, що не була повідомлена про скликання зборів на 13.07.2016 в установленому порядку.
Подана відповідачем, третьою особою-2, як доказ повідомлення позивача про скликання зборів, копія роздруківки з газети Наше слово запрошення членам споживчого товариства для участі у загальних зборах не може вважатися належним повідомленням позивача про скликання зборів на 13.07.2016, оскільки друк повідомлення в газеті можливе лише за наявності забезпечення реального персонального повідомлення члена споживчого товариства про скликання загальних зборів та порядку денного.
Крім того, газета Наше слово не є офіційним друкованим виданням у розумінні приписів законодавства України.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що посилання ОСОБА_1 , як на належне повідомлення ОСОБА_2 про проведення 13.07.2016 загальних зборів від інших осіб при відсутності доказів її персонального повідомлення, є безпідставними.
Неповідомлення позивача про проведення зборів споживчого товариства та порядок денний порушує реалізацію права позивача на участь у загальних зборах Березнянського споживчого товариства 13.07.2016, реєстрацію як учасника зборів в установленому порядку та, відповідно, на участь в управлінні споживчим товариством.
Згідно ч. 1 статті 12 Закону України Про кооперацію до основних прав члена кооперативу відноситься, зокрема, право на участь у господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати та бути обраним в органи управління кооперативом.
Рішення загальних зборів юридичної особи можуть бути визнані недійсними в судовому порядку в разі недотримання процедури їх скликання, встановленої статтею 15 Закону України Про кооперацію .
Для проведення загальних зборів членів споживчого товариства і прийняття цими зборами правомочних рішень необхідно дотримання процедури і строків скликання загальних зборів, забезпечення особистої присутності на зборах більшості від загальної кількості членів споживчого товариства та особисте голосування більшості присутніх на зборах членів споживчого товариства при прийнятті рішення.
Право окремих членів споживчого товариства на участь у загальних зборах і голосуванні при прийнятті рішення є порушеним та підлягає захисту у випадку їхньої відсутності на зборах через недотримання органами споживчого товариства вимог закону і статуту про порядок скликання і проведення зборів.
За таких обставин, оскільки судом встановлено порушення права позивача - члена споживчого товариства юридичної особи внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, оскільки вона не змогла взяти участь у загальних зборах у порядку передбаченому діючим законодавством та статутом, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо, то оскаржене у справі рішення підлягає визнанню недійсним.
Отже, вимога позивача про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства, які оформлені протоколом №1 загальних зборів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року підлягає задоволенню.
Разом із тим, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції щодо відмови в задоволенні клопотань ОСОБА_1 від 18.06.2019 та від 05.07.2019 про закриття провадження у справі, з огляду на їх безпідставність.
Так, відповідно до ч. 2, 3 ст. 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до п. 2 ст. 15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
У відповідності до п. 1 ст. 12 Цивільного кодексу України, особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України господарський суд закриває провадження у справі, зокрема, якщо встановить обставини, які є підставою для відмови у відкритті провадження у справі відповідно до пунктів 2, 4, 5 частини першої статті 175 цього Кодексу, крім випадків, передбачених частиною другою статті 175 цього Кодексу.
За змістом п. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, зокрема, якщо: є таке, що набрало законної сили, рішення у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Як свідчать матеріали справи, 23.03.2018 Менським районним судом Чеpнiгiвської області прийнято рішення у справі № 738/1772/17, згідно з яким у задоволенні позову ОСОБА_2 до Березнянського споживчого товариства, третіх осіб Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Менської районної державної адміністрації Чернігівської області, Менської районної споживчої спілки споживчих товариств, ОСОБА_1 , ОСОБА_5 про визнання позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року такими, що не відбулися та визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства, оформлених протоколом №1 загальних зборів від 13 липня 2016 року, - відмовлено.
Разом із тим, 23.03.2018 Менським районним судом Чеpнiгiвської області у справі №738/1772/17 винесено ухвалу про закриття провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_2 до Березнянського споживчого товариства, третіх осіб Державного реєстратора відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Менської районної державної адміністрації Чернігівської області, Менської районної споживчої спілки споживчих товариств, ОСОБА_1 , ОСОБА_5 про визнання позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року такими, що не відбулися та визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства, оформлених протоколом №1 загальних зборів від 13 липня 2016 року, в частині позовних вимог про визнання позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року, такими, що не відбулися та про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року.
При цьому в мотивувальній частині рішення Менського районного суду Чеpнiгiвської області від 23.03.2018 у справі №738/1772/17 вказано, що позов у частині вимоги про зобов`язання державного реєстратора відділу державної реєстрації Менської райдержадміністрації скасувати державну реєстрацію змін і відомостей про керівника юридичної особи, зміни складу підписантів, зміни до установчих документів Березнянського споживчого товариства, здійснену на підставі протоколу № 1 від 13 липня 2016 року не підлягає задоволенню. Крім того, Менський районний суд Чернігівської області зазначив, що ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 23 березня 2018 року провадження у справі в частині позовних вимог про визнання позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року, такими, що не відбулися та про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року закрито.
Тобто, як вбачається з вказаного рішення, Менським районним судом Чеpнiгiвської області розглянуто та надано правову оцінку вимозі позивача щодо зобов`язання державного реєстратора скасувати державну реєстрацію змін і відомостей про керівника юридичної особи, зміни складу підписантів, зміни до установчих документів Березнянського споживчого товариства, здійснену на підставі протоколу № 1 від 13 липня 2016 року, в той же час оцінка позовних вимог про визнання позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року, такими, що не відбулися та про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року, судом не надавалась та вимоги по суті в цій частині не розглядалися.
Крім того, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 27.02.2019 у справі №738/1772/17 зазначила, що даний спір (в частині вимог ОСОБА_2 до Березнянського споживчого товариства про визнання позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року такими, що не відбулися та визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства, оформлених протоколом №1 загальних зборів від 13 липня 2016 року, в частині позовних вимог про визнання позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року, такими, що не відбулися та про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року) виник з корпоративних відносин, а тому справа підлягає розгляду в порядку господарського судочинства.
В суді першої інстанції під час розгляду клопотань ОСОБА_1 про закриття провадження у справі учасниками справи підтверджено, що у справі №738/1772/17 відсутнє рішення з розгляду справи по суті в частині позовних вимог про визнання позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року такими, що не відбулися та визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства, оформлених протоколом №1 загальних зборів від 13 липня 2016 року, та не доведено протилежного.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.
Закриття провадження у справі на підставі пункту 2 частини 1 статті 175 Господарського процесуального кодексу України можливе за умов, якщо рішення господарського суду або іншого органу, який вирішив господарський спір між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав, набрало законної сили, не змінено і не скасовано у відповідній частині в передбаченому законом порядку. За відсутності таких умов заінтересована особа вправі звернутися з позовом до господарського суду на загальних підставах.
Крім того, заборона розгляду тотожного позову випливає і з принципу правової визначеності.
Колегія суддів звертає увагу, що існує усталена практика конвенційних органів щодо визначення основним елементом верховенства права принципу правової певності, який передбачає серед іншого і те, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів. Згідно з принципом юридичної визначеності жодна сторона не має права вимагати перегляду остаточного та обов`язкового до виконання рішення суду лише з однією метою - домогтися повторного розгляду та винесення нового рішення у справі.
Позови вважаються тотожними, якщо в них одночасно збігаються сторони, підстави та предмет спору, тобто, коли позови збігаються за складом учасників процесу, матеріально-правовими вимогами й обставинами, що обґрунтовують звернення до суду.
За таких обставин, з урахуванням наявних у даній справі матеріалів, суб`єктного складу учасників цивільної справи №738/1772/17, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність рішення у справі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав щодо позовних вимог про визнання позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року, такими, що не відбулися та про визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року.
Що стосується позовної вимоги позивача про визнання позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року, скликані та проведені в залі засідань Березнянської селищної ради, яка знаходиться по вул. Свято-Покровська 2а, в смт. Березна, Менського району, - такими, що не відбулися, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.
За змістом статті 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 16 Цивільного кодексу України та статті 20 Господарського кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Звертаючись до суду, позивач самостійно обирає спосіб захисту, передбачений частиною 2 статті 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України.
Зазначений перелік способів захисту цивільного права не є вичерпним, зокрема у частині 2 статті 16 Цивільного кодексу України встановлено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
При цьому при вирішенні корпоративних спорів судам необхідно звернути увагу на неможливість застосування таких способів захисту прав та законних інтересів осіб, які не передбачені чинним законодавством, зокрема статтею 16 Цивільного кодексу України та статтею 20 Господарського кодексу України, та які не випливають із положень законодавства.
У зв`язку з наведеним, не підлягають задоволенню вимоги позивача про визнання позачергових загальних зборів членів Березнянського споживчого товариства від 13 липня 2016 року, такими, що не відбулися, оскільки предмет позову не відповідає встановленим ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України способам захисту прав та інтересів особи та не призводить до поновлення порушених прав та інтересів позивача, не забезпечує захист та відновлення прав позивача.
З урахуванням встановлених обставин справи, з наведених вище мотивів, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_2 до Березнянського споживчого товариства про визнання позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства від 13.07.2016 такими, що не відбулися, та визнання недійсними рішень позачергових загальних зборів пайовиків Березнянського споживчого товариства, оформлених протоколом №1 загальних зборів від 13.07.2016.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги
Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі №927/411/19 є законним та обґрунтованим, прийнято з повним з`ясуванням судом обставин, що мають значення для справи.
Практикою Європейського суду з прав людини передбачено, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, проте його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Згідно ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Обставини, викладені Березнянським споживчим товариством та ОСОБА_1 у їхніх апеляційних скаргах, не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду даної справи.
Зважаючи на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку про те, що рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі №927/411/19 є таким, що прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, у зв`язку з чим апеляційні скарги Березнянського споживчого товариства та ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
У зв`язку з відмовою в задоволенні апеляційних скарг, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір за подання апеляційних скарг покладається на осіб, які їх подавали, - Березнянське споживче товариство та ОСОБА_1 .
Керуючись ст.ст. 76-79, 86, 129, 269, 270, 275, 280, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційні скарги Березнянського споживчого товариства та ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Чернігівської області від 19.09.2019 у справі №927/411/19 залишити без змін.
2. Матеріали справи № 927/411/19 повернути до Господарського суду Чернігівської області.
3. Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову може бути оскаржено до Верховного Суду у порядку та строк, передбачені ст.ст. 288, 289 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складене 31.01.2020
Головуючий суддя Б.О. Ткаченко
Судді А.Г. Майданевич
О.М. Гаврилюк
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 21.01.2020 |
Оприлюднено | 04.02.2020 |
Номер документу | 87335351 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Ткаченко Б.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні