16.12.2019
єдиний унікальний номер справи 531/864/19
номер провадження 2/531/311/19
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2019 року м. Карлівка
Карлівський районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Попова М.С.,
за участю секретаря - Клименко Т.М.,
позивача - ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Карлівка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Жовтень про визнання недійсним договору оренди землі,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з вищевказаним позовом, у якому просила суд визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 3,2897 га, кадастровий номер 5321610100:00:008:0361, що знаходиться в Полтавській області Карлівському районі на території Карлівської міської ради (за межами населеного пункту), укладений 26.11.2007 між ОСОБА_2 та ТОВ Жовтень , зареєстрований у Карлівському райвідділі Полтавської регіональної філії ДП Центр ДЗК 11 липня 2008 за №040855600649, також просила стягнути з відповідача на її користь судові витрати.
У позові посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після його смерті позивач вступила у спадщину на підставі заповіту. Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 21.08.2018, ОСОБА_1 отримала у власність земельну ділянку площею 3,2897 га, кадастровий номер 5321610100:00:008:0361, що знаходиться в Полтавській області Карлівському районі на території Карлівської міської ради (за межами населеного пункту), призначену для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. У квітні 2019 позивачу стало відомо, що дана земельна ділянка знаходиться в оренді у ТОВ Жовтень , відповідно до договору оренди від 26.11.2007 укладеного між ОСОБА_2 та ТОВ Жовтень .Згідно п.6 Договору , строк дії договору оренди 10 років. Позивач вважає, що даний договір оренди являється недійсним у зв`язку з відсутністю у ньому на момент укладання істотних умов, оскільки згідно п.4 Договору, нормативно грошова оцінка земельної ділянки становить 14993,00 грн. без врахування коефіцієнта індексації . Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 31.12.2007 становить 38 251,27 грн. з врахуванням коефіцієнта індексації. Однак, на момент укладання договору нормативна грошова оцінка не була визначена, на 26.11.2007, а лише після була доповнена в графу станом на 31.12.2007. Окрім того, станом на 26.11.2007 відсутні достовірні відомості про розроблення нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Також позивачка посилається на відсутність у Договорі кадастрового плану земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів. Тому, позивач вважає, що договір оренди суперечить приписам чинного законодавства та просить визнати його недійсним.
В судовому засіданні позивач підтримала вимоги позовної заяви з підстав у ній викладений, просила задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання повторно не з`явився, про час, дату та місце розгляду справи було повідомлено у встановленому законом порядку. Раніше надходило клопотання про закриття провадження у справі, у зв`язку з припиненням у ТОВ "Жовтень" цивільних правовідносин за договором оренди землі від 26.11.2007, через з укладення Додаткової угоди 10.08.2017, та набуттям їх у нового рендара ТОВ "АГРО-КРАЙ". Тому суд, за згоди позивача, ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає вимогам ст.ст. 280-281 ЦПК України.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч.1 ст.81 ЦПК України).
Згідно зі ст. 15 Закону України Про оренду землі (у редакції на момент спірних правовідносин) істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об`єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної
ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об`єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
26.11.2007 між ОСОБА_2 та ТОВ Жовтень укладено Договір оренди землі (а.с.10-13), у якому, як зазначає позивачка не викладено істотні умови: орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів.
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди, що визначено статтею 21 Закону України Про оренду землі .
У спірному договорі оренди землі, пунктом 8 визначено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється без урахування індексації.
Кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів є невід`ємною частиною Договору оренди землі, що визначено також ст. 15 Закону України Про оренду землі (у редакції на момент спірних правовідносин).
Додатком до договору оренди від 11.07.2008 (а.с.14) визначено форму орендної плати - грошову, щорічний розмір платежів на рік - на суму 3% від вартості паю, період виплати - з 2008 року постійно.
26.11.2016 між ОСОБА_2 та ТОВ Жовтень укладено Додаткову угоду до договору оренди земельної ділянки від 26.11.2007 (а.с.15), якою внесено зміни до раніше укладеного договору та зазначено кадастровий номер земельної ділянки і визначено термін дії Договору до 31.12.2024 (п.4).
Додатковою угодою від 10.08.2017 (а.с.16) визначено нового орендара - ТОВ Агро-Край .
Відповідно до Свідоцтва про право на спадщину за заповітом, позивачці належить земельна ділянка кадастровий номер 5321610100:00:008:0361, що належала ОСОБА_2 (а.с.8).
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
У ч.1 ст.203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Згідно з ч.1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Ст. 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
За змістом ч.2 ст.792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Відповідно до ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 ст. 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З урахуванням наведених вище норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
Отже, у справі про визнання недійсним договору оренди землі з підстав відсутності в ньому істотної умови, передбаченої ст. 15 Закону України Про оренду землі суд повинен установити: чи дійсно порушуються права орендодавця у зв`язку з відсутністю в договорі таких умов, передбачених ст. 15 указаного Закону, визначити істотність цих умов, а також з`ясувати, у чому саме полягає порушення його законних прав.
Указаний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 09 грудня 2015 року № 6-849цс15 і відповідно до ст. 360-7 ЦПК України є обов`язковим для всіх судів України.
Враховуючи викладене, суд вважає, що позивачкою в суді не було доведено, що при укладанні Договору оренди землі 26.11.2007, відсутністю кадастрового плану земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутівбули порушені, невизнані або оспорені права, та свободи чи інтереси позивача, крім того, договором визначено, що обчислення розміру орендної плати здійснюється без урахування індексації, виходячи з положення ст.21 ЗУ "Про ренду землі", тому підстав для задоволення даного позову не вбачається.
З урахуванням положення ст.141 ЦПК України, оскільки суд відмовляє у задоволенні позову у повному обсязі, судовий збір, сплачений позивачкою, не підлягає стягненню з відповідача на її користь.
Керуючись Законом України Про оренду землі , ст.ст. 15, 203,215,627,638,792 ЦК України, ст. ст. 1-18, 81-82, 141, 209-245, 259, 264, 265, 268, 280-281, 354, 355 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Жовтень про визнання недійсним договору оренди землі відмовити в повному обсязі.
Відповідачу направити копію заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 ЦПК України.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Інші учасники справи, а також відповідач, у разі залишення заяви про оскарження заочного рішення без задоволення, мають право оскаржити рішення суду в апеляційному порядку протягом 30 днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Карлівський районний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складено 21.12.2019.
Суддя М. С. Попов
Суд | Карлівський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 16.12.2019 |
Оприлюднено | 07.02.2020 |
Номер документу | 87404692 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Карлівський районний суд Полтавської області
Попов М. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні