Рішення
від 07.02.2020 по справі 911/2954/19
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" лютого 2020 р.

м. Київ

Справа № 911/2954/19

Суддя Черногуз А.Ф., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами

позов Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" (08150, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178, код ЄДРПОУ 20578072)

до Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" (09622, Київська обл., Рокитнянський район, с. Телешівка, вул. Молодіжна, буд. 61, код ЄДРПОУ 31949660)

про стягнення 78390,70 грн вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява б/н від 25.11.2019 Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" до Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" про стягнення 78390,70 грн вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу.

Відповідно до ч. 1 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Ухвалою Господарського суду Київської області від 04.12.2019 відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання: відповідачу - відзиву на позов протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали; позивачу - відповіді на відзив до 28.12.2019; відповідачу - заперечень до 03.01.2020.

18.12.2019 через канцелярію Господарського суду Київської області від відповідача надійшло клопотання №18/12/19-г/302 від 18.12.2019 про ознайомлення з матеріалами справи.

02.01.2020 через канцелярію Господарського суду Київської області від надійшов відзив на позовну заяву №27/12/19-г/280 від 27.12.2019.

09.02.2020 на адресу суду від позивача надійшло повідомлення про ненадходження відзиву.

14.01.2020 через канцелярію Господарського суду Київської області від позивача надійшла відповідь на відзив.

Позовні вимоги обґрунтовані наступним:

- 01.01.2016 між відповідачем та ПАТ Київоблгаз укладено типовий договір розподілу природного газу (для споживача, що не побутовим) шляхом підписання заяви-приєднання №09420VQDICEP016;

- типовий договір розподілу природного газу укладений на об`єкт (точка комерційного обліку) розташований у Київській обл., с. Телешівка, вул. Молодіжна 11.

- 04.04.2018 ПАТ Київоблгаз здійснено перевірку та виявлено порушення (пошкодження ЗВТ або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі в наслідок чого витрати природного газу комерційним ВОГ не обліковуються або обліковуються некоректно) у зв`язку з чим, було складено акт про порушення №1399 від 04.04.2018 ;

- 13.09.2018 рішенням комісії з розгляду акту про порушення №1399 від 04.04.2018 вказаний акт задоволено повністю та складено акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу та його вартості на суму 78390,70 грн.

Заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що різниця між показниками лічильника газу та показами лічильника в коректорі (відповідно до вказаної різниці складений акт про порушення №1399 від 04.04.2018) пов`язана із специфікою відображення на табло лічильника газу РГК його показів, а саме, обнуління показів лічильника газу (РГК) та обнуління показів коректора.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Реалізація норми ст. 81 Господарського процесуального кодексу України щодо витребування господарським судом документів і матеріалів, необхідних для вирішення спору, безпосередньо залежить від суб`єктивної реалізації сторонами їх диспозитивного права витребовувати через суд докази.

Враховуючи вищенаведене, а також те, що положеннями п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України однією з засад судочинства визначено змагальність сторін та свободу в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарський суд вважає, що судом, в межах наданих повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе розглядати справу за наявними у справі документами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

01.01.2016 між Приватною сільськогосподарською агрофірмою "Україна" та Публічним акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" укладено типовий договір (далі - Договір) розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N 2498, шляхом підписання заяви-приєднання №09420VQDICEP016 (EIC-код 56ХO0000VQDIC001).

Відповідно до п. 1.1.1. Статуту Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" затвердженого протоколом загальних зборів акціонерів ПАТ Київоблгаз №24 від 28.03.2019, Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Київоблгаз відповідно до Закону України Про акціонерні товариства .

Типовий договір розподілу природного газу укладений на об`єкт (точка комерційного обліку) Київська обл., с. Телешівка, вул. Молодіжна, 11.

Відповідно пунктів 2.1. 2.2. 2.3. Договору Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року N 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за N 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 3.2. Договору).

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором (п.п. 5.1. та 5.2. Договору).

Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу Споживача. Оператор ГРМ зобов`язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об`єм розподілу та споживання природного газу по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань (п. 5.5. Договору).

Відповідно до п. 7.1. Договору оператор ГРМ зобов`язується розміщувати на сайті чинні тарифи за послуги з розподілу природного газу та поточну редакцію тексту цього Договору і Кодексу газорозподільних систем, а у разі внесення до цього Договору в установленому законодавством порядку відповідних змін своєчасно їх публікувати в офіційних друкованих виданнях, які публікуються на території його ліцензованої діяльності; забезпечити можливість цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи та передачу належних Споживачу об`ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання Споживачем вимог цього Договору; забезпечити належну організацію та функціонування особистого кабінету Споживача; забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по Споживачу, у тому числі формування загального об`єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу Споживачу за відповідний період; дотримуватись встановлених вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, якщо комерційний вузол обліку (лічильник газу) за цим Договором буде належати Оператору ГРМ; за письмовою вимогою Споживача безкоштовно надати йому завірену письмову форму цього Договору протягом десяти днів з дня надання Оператору ГРМ такої вимоги; проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; здійснювати перерахунок об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об`єкту Споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та сплачувати компенсацію Споживачу у разі невідповідності якості природного газу на межі балансової належності об`єкта Споживча параметрам, визначеним Кодексом газорозподільних систем; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до п. 7.2. Договру Оператор ГРМ має право: отримувати від Споживача оплату за цим Договором; не здійснювати фактичний розподіл природного газу Споживачу або обмежити його чи припинити у порядку та на підставах, передбачених цим Договором; безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та цим Договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; вимагати від Споживача підписання акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності Сторін; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги наступним.

04.04.2018 провідним інженером ПАТ Київоблгаз Тетерюком Д.В., провідним фахівцем

ПАТ Київоблгаз Чубко А.В., за участю представника відповідача Злиденного О.М. за адресою об`єкта споживання газу виявлене порушення пп. 1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем та зафіксовано різницю показників лічильника газу та лічильника газу в коректорі. Про що було складено акт про порушення №1399 від 04.04.2018. Покази лічильника на дату складання акту про порушення складає 52565,89 куб.м., покази лічильника в коректорі 146586 куб.м.

13.06.2018 позивачем здійснено перевірку технічного стану комерційного ВОГ (вузол обліку природного газу) про що складений акт, який підтверджує пошкодження ЗВТ (засоби вимірювальної техніки) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати природного газу комерційними ВОГ не обліковуються або обліковуються не коректно.

Рішенням комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем акт про порушення задоволено повністю та складено акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу його вартості за період з 07:00 год. 01.11.2017 по 07:00 год. 01.12.2017.

Відтак, на підставі акту про порушення №1399 від 04.04.2018 відповідачу з приводу виявлених порушень, а саме: робота комерційного ВОГ та його складових у позаштатному режимі, донараховано об`єм розподіленого (спожитого) обсягу природного газу у розмірі 78390,70 грн. При цьому, сума (78390,70 грн) необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу розрахована з урахуванням коефіцієнта приведення до стандартних умов.

Відповідач заперечує з огляду на наступне.

Так, у відзиві проти позову відповідач зазначає, що він не вбачає підстав для сплати нарахованої суми, оскільки різниця між показниками лічильника газу та показами лічильника в коректорі пов`язані із специфікою відображення на табло лічильника газу та, відповідно його показників, а саме, обнуління показів лічильника газу при досягненні показів на табло 99999,99 та обнуління коректора (Універсал-02).

Поряд з тим, відповідач зазначає, що відповідно до п. 10.11 Керівництва з експлуатації обчислювача об`ємів природного газу Універсал-02 при переповненні цифрового табло - об`єм газу перевищує 9999999999 м3, обчислювач автоматично починає відлік об`єму газу з нуля. Покази часу роботи при цьому не обнуляються .

Отже, відповідач зводить до того, що різниця в об`ємах природного газу виникла саме на підставі обнуління обчислювача об`ємів природного газу (коректора) Універсал-02.

У відповіді на відзив (та у тексті позовної заяви) позивач зазначає, що невідповідність показів лічильника газу та коректора пов`язане із тим, що газовий лічильник має 5-ти значне табло, а коректор 6-ти значне. Поряд з тим, позивач додає до відповіді на відзив математичний розрахунок відповідності прокручення табло лічильника і коректора, з якого вбачається при відсутності пошкоджень ЗВТ при показанні лічильника 52562 показники коректора повинні бути 152565 , а не 146586

Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4 глави 5 розділу XІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу. Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

Як вбачається з матеріалів справи акт про порушення №1399 від 04.04.2018 підписаний двома представниками Оператора ГРМ, а отже, є таким що складений у відповідності до вимог чинного законодавства. Крім того, з даним актом ознайомлений споживач, про що свідчить підпис ОСОБА_1 зазначеного в акті як споживача, або його представника.

Поряд з тим, суд звертає увагу, що у відзиві на позовну заяву відповідач жодним чином не заперечує щодо порядку складання акту про порушення, процедури інформування споживача про проведення засідання комісії з розгляду актів про порушення.

Відтак, відповідач зазначає, що підставою нарахування йому не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу є невідповідність показань лічильника газу (РГК) та коректора (обчислювача) у зв`язку з тим, що при досягненні показань лічильника газу (РГК) 99999,99 - останній автоматично обнуляється.

Також, відповідач зазначає у відзиві про те, що відповідно до п.10.11 керівництва з експлуатації лічильника газу Універсал-02 (коректор), обчислювач автоматично починає відлік об`єму газу з нуля при досягненні на табло 9999999999 м3, та зазначає, що так і сталось, у зв`язку з використанням позивачем великих об`ємів природного газу.

Тобто, для того щоб у відповідача пройшов повний цикл роботи лічильник газу Універсал-02 йому необхідно спожити природний газ у розмірі щонайменше 9999999999 м3, водночас, відповідач не надав суду доказів, які підтверджують використання великих об`ємів газу (докази оплати газу, податкові накладні, перелік об`єктів споживання газу тощо).

Між тим, обнуління лічильника газу (РГК) при досягненні показань 99999,99 м3, жодним чином не може впливати на покази коректора (лічильника газу Універсал-02), позаяк, обнуління останнього відбувається при показах 9999999999 м3, тобто, ресурс лічильника газу Універсал-02 (коректора) вміщає в себе (до обнуління) 100000 циклів роботи лічильника газу (РГК).

Відтак, суд не погоджується з твердженням відповідача стосовно того, що різниця в об`ємах природного газу виникла на підставі обнуління обчислювача об`єму природного газу Універсал-02.

Крім того, актом перевірки технічного стану комерційного ВОГ (міститься в матеріалах справи) встановлено, що показання лічильника при проведенні перевірки, становлять 52637,66 м3, а показання лічильника в коректорі 52637 м3. Результати вказаної перевірки вказують на те, що як лічильник так і коректор працюють та відраховують обсяги об`ємів спожитого природного газу правильно.

Водночас, згідно акту про порушення №1399 від 04.04.2018 покази лічильника склали 52565,89 м3, а покази лічильника в коректорі 146586, тобто розбіжність показників лічильника та коректора (з урахуванням 5-ти значного табло лічильника та 6-ти значного табло коректора) склала 5979,89 м3.

З наведеного вбачається, що на об`єкті (точка комерційного обліку) Київська обл., с. Телешівка, вул. Молодіжна, 11 мало місце пошкодження ЗВТ або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрати природного газу комерційним ВОГ не обліковувались або обліковувались не коректно, що призвело до розбіжностей у показаннях лічильника газу та коректора.

Відповідно до пункту 5 глави 5 розділу XІ Кодексу газорозподільних систем споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Так, з протоколу №1399 від 04.04.2018 засідання комісії з розгляду актів про порушення, на якому був присутній представник Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" Злиденний О.М., вбачається, що від останнього не були заявлені зауваження, заперечення щодо специфіки роботи лічильника газу та коректора, стосовно обнуління лічильника газу Універсал-02 та складання акту в цілому.

Отже, суд вважає розрахунок не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу у розмірі 78390,70 грн (розрахованого згідно положень п. 6 глави 1 розділу XV Кодексу газорозподільних систем), відповідно до акту про порушення №1399 від 04.04.2018 правомірним, відповідачем не спростованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.

Відтак, сторони, звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд. Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 81 Господарського процесуального кодексу України сторонами доказів.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються судом на відповідача.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" (09622, Київська обл., Рокитнянський район, с. Телешівка, вул. Молодіжна, буд. 61, код ЄДРПОУ 31949660) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" (08150, Київська обл., Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Шевченка, буд. 178, код ЄДРПОУ 20578072) 78390,70 грн вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу , а також 1921,00 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили в порядку статті 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення господарського суду підлягає оскарженню в порядку та строки, визначені статтями 254-256 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення підписано 07.02.2020.

Суддя А.Ф. Черногуз

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення07.02.2020
Оприлюднено09.02.2020
Номер документу87452799
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/2954/19

Постанова від 03.06.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Ухвала від 15.04.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Ухвала від 31.03.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Рішення від 07.02.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Черногуз А.Ф.

Ухвала від 04.12.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Черногуз А.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні