Постанова
від 03.06.2020 по справі 911/2954/19
ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116, (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2020 р. Справа№ 911/2954/19

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Зубець Л.П.

суддів: Мартюк А.І.

Алданової С.О.

без повідомлення (виклику) учасників справи

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали апеляційної скарги Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна"

на рішення Господарського суду Київської області

від 07.02.2020

у справі №911/2954/19 (суддя - Черногуз А.Ф.)

за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи

"Київоблгаз"

до Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна"

про стягнення 78 390,70 грн вартості необлікованого

(донарахованого) обсягу природного газу

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" (надалі - позивач) звернулося до Господарського суду Київської області з позовом до Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" (надалі - відповідач) про стягнення 78 390, 70 грн вартості не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю підстав для стягнення з відповідача вартості не облікованого природного газу, яка підлягає компенсації на підставі визначеного актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, складено на підставі акту про порушення №1399 від 04.04.2018, який задоволено на засіданні комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем 13.09.2018.

Відповідач проти позову заперечував, зазначаючи про те, що різниця між показниками лічильника газу та показниками лічильника в коректорі (відповідно до вказаної різниці складений акт про порушення №1399 від 04.04.2018) пов`язана із специфікою відображення на табло лічильника газу РГК його показів, а саме, обнуління показів лічильника газу (РГК) та обнуління показів коректора.

Рішенням Господарського суду Київської області від 07.02.2020 у справі №911/2954/19 позов задоволено повністю.

Присуджено до стягнення з відповідача на користь позивача 78 390,70 грн вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу, а також 1921, 00 грн судового збору.

Оскаржуване рішення господарського суду обґрунтовано тим, що розрахунок не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу у розмірі 78 390, 70 грн (розрахованого згідно положень п. 6 глави 1 розділу XV Кодексу газорозподільних систем), відповідно до акту про порушення №1399 від 04.04.2018 є правомірним, відповідачем не спростованим та таким, що підлягає задоволенню, оскільки з протоколу №1399 від 04.04.2018 засідання комісії з розгляду актів про порушення, на якому був присутній представник відповідача - Злиденний О.М., вбачається, що від останнього не були заявлені зауваження, заперечення щодо специфіки роботи лічильника газу та коректора, стосовно обнуління лічильника газу Універсал-02 та складання акту в цілому.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач звернувся до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення Господарського суду Київської області від 07.02.2020 у справі №911/2954/19 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що оскаржуване рішення прийняте при неповному з`ясуванні обставин, що мають значення для справи, які суд визнав встановленими, а також наявна невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції. Відтак, оскаржуване судове рішення у цій справі ухвалене із порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.

Узагальнені доводи апеляційної скарги зводяться до того, що, акт перевірки від 04.04.2018 складений неправомірно та не відповідає дійсності, а донарахований в порушення норм п.п. 3.1 п. 3 г. 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем обсяг, так званого не облікованого природного газу, згідно акту-розрахунку позивача в розмірі 7 353, 00 м3 на суму 78 390, 70 грн, є безпідставним.

Судом першої інстанції не враховано той факт, що згідно вимог п. 5 акту перевірки від 04.04.2018 засоби обліку газу споживача підлягали державній повірці в центрі метрології ПАТ "Київоблгаз". При цьому жодних порушень чи механічних втручань в роботу приладів обліку за результатами повірки не виявлено та згідно відомостей про повірку приладів обчислення природного газу (сертифікати відповідності та записи в паспортах приладів обліку), а саме коректора Універсал-02 станом на 16.04.2018 даний прилад обліку визнано придатним до експлуатації, що суперечить твердженням позивача.

Відповідач звертає увагу суду апеляційної інстанції на те, що згідно акту перевірки технічного стану комерційного ВОГ від 13.06.2018 показники лічильника становлять 52 637, 66 куб.м, що відповідає показникам лічильника в коректорі 52 637, 66 куб.м.

Також відповідач зауважує, що розрахунок донарахованого необлікованого газу, технічний розрахунок, акт-розрахунок, протокол засідання комісії з розгляду актів про порушення вимог кодексу складені в односторонньому порядку без офіційного представника підприємства та директора і не вручені належним чином.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 31.03.2020, апеляційну скаргу Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" передано на розгляд колегії суддів Північного апеляційного господарського суду у складі: головуюча суддя - Зубець Л.П. (суддя - доповідач), судді: Мартюк А.І., Алданова С.О.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 31.03.2020 апеляційну скаргу Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" на рішення Господарського суду Київської області від 07.02.2020 у справі №911/2954/19 - залишено без руху, надано скаржнику строк для усунення недоліків шляхом подання до суду апеляційної інстанції доказів сплати судового збору у розмірі 2881,50 грн та належних доказів направлення копії апеляційної скарги з доданими до неї додатками листом з описом вкладення позивачу - Акціонерному товариству "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз".

13.04.2020 через відділ управління автоматизованого документообігу та моніторингу виконання документів Північного апеляційного господарського суду від скаржника надійшла заява на виконання ухвали Північного апеляційного господарського суду від 31.03.2020, до якої останнім долучено докази сплати судового збору у розмірі 2881,50 грн (платіжне доручення №343 від 07.04.2020) та докази направлення апеляційної скарги з доданими до неї матеріалами листом з описом вкладення позивачу.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 15.04.2020 відкрито апеляційне провадження у справі №911/2954/19 за апеляційною скаргою Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" на рішення Господарського суду Київської області від 07.02.2020.

Відповідно до ч. 3 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справ у суді апеляційної інстанції здійснюється у судовому засіданні з повідомленням учасників справи, крім випадків, передбачених частиною десятою цієї статті та частиною другою статті 271 цього Кодексу.

Частиною 10 статті 270 Господарського процесуального кодексу України визначено, що апеляційні скарги на рішення господарського суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

У відповідності до ч. 13 ст. 8 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Відповідно до п. п. 4, 5 ч. 3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує категорію та складність справи, обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо.

З огляду на викладене, розгляд апеляційної скарги Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" на рішення Господарського суду Київської області від 07.02.2020 вирішено здійснювати у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справи. Роз`яснено учасникам справи право та встановлено строк для подання відзиву на апеляційну скаргу, пояснень, заяв та клопотань до суду апеляційної інстанції.

Позивач у порядку ст. 263 Господарського процесуального кодексу України скориставшись своїм правом, подав до Північного апеляційного господарського суду відзив на апеляційну скаргу, в якому просить залишити скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення без змін.

Зокрема, у своєму відзиві, позивач зазначає, що підстави для перегляду оскаржуваного рішення через порушення норм процессуального права відсутні, адже про це нічого не зазначено в апеляційній скарзі. Твердження скаржника щодо сумнівів у правдивості факту порушення, яке вказано в акті перевірки не відповідає дійсності, оскільки виявлене порушення оформляється актом про порушення, а не актом перевірки. Факт недостовірного обліку газу підтверджує сам відповідач в своїй апеляційній скарзі, адже зазначає, що його ВОГ не обліковував достовірно спожиті обсяги газу.

При цьому позивач зазначає, що не є постачальником природного газу та відповідно не міг укласти договір постачання природного газу з відповідачем через відсутність ліцензії на такий вид господарської діяльності, а отже, посилання відповідача стосовно повідомлення у відповідності до умов договору постачальника, про наявну розбіжність в показниках при здачі звіту за листопад 2017 року, яке зберігається в газовому господарстві не спростовує факту виявленого і оформленного порушення позивачем.

Перевірка 13.06.2018 лише підтвердила відсутність несанкціонованого втручання в лічильник. Отже мало місце не несанкціоноване втручання, а саме пошкодження ЗВТ або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати природного газу комерційного ВОГ не обліковуються або обліковується некоректно. Твердження відповідача про ознайомлення з переліченими в апеляційній скарзі документами, тільки на стадії судового розгляду не відповідає дійсності.

Відповідно до ст. 269, ч. 1 ст. 270 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених при перегляді справ в порядку апеляційного провадження.

Розглянувши наявні у справі матеріали, давши належну оцінку доводам та запереченням, які містяться в апеляційній скарзі, відзиві на апеляційну скаргу, колегія суддів Північного апеляційного господарського суду дійшла висновку, що рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та перевірено судом апеляційної інстанції, 01.01.2016 між Приватною сільськогосподарською агрофірмою "Україна" та Публічним акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" укладено типовий договір (надалі - Договір) розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року N2498, шляхом підписання заяви-приєднання №09420VQDICEP016 (EIC-код 56ХO0000VQDIC001).

Відповідно до п. 1.1.1. Статуту Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" затвердженого протоколом загальних зборів акціонерів ПАТ "Київоблгаз" №24 від 28.03.2019, Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" є новим найменуванням Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Київоблгаз" відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства".

Типовий договір розподілу природного газу укладений на об`єкт (точка комерційного обліку) Київська обл., с. Телешівка, вул. Молодіжна, 11.

Відповідно пунктів 2.1. 2.2. 2.3. Договору Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором. Обов`язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об`єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ. При вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Споживач забезпечує належну експлуатацію власних газових мереж після межі балансової належності згідно з чинним законодавством, зокрема відповідно до вимог Правил безпеки систем газопостачання, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року N 285, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08 червня 2015 року за N 674/27119, або укладає відповідний договір з будь-якою організацією, яка має право на виконання таких робіт, з урахуванням вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 3.2. Договору).

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем. Визначення об`єму розподілу та споживання природного газу по Споживачу здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ та Споживачем на підставі даних комерційного вузла обліку (лічильника газу), визначеного в заяві-приєднанні, та з урахуванням регламентних процедур, передбачених Кодексом газорозподільних систем та цим Договором (п.п. 5.1. та 5.2. Договору).

Оператор ГРМ має право здійснювати контрольні зняття показань лічильника природного газу Споживача. Оператор ГРМ зобов`язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати контрольне зняття показань лічильника газу та формувати об`єм розподілу та споживання природного газу по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника газу, з урахуванням його фактичних показань (п. 5.5. Договору).

Відповідно до п. 7.1. Договору оператор ГРМ зобов`язується розміщувати на сайті чинні тарифи за послуги з розподілу природного газу та поточну редакцію тексту цього Договору і Кодексу газорозподільних систем, а у разі внесення до цього Договору в установленому законодавством порядку відповідних змін своєчасно їх публікувати в офіційних друкованих виданнях, які публікуються на території його ліцензованої діяльності; забезпечити можливість цілодобового доступу Споживача до газорозподільної системи та передачу належних Споживачу об`ємів (обсягів) природного газу з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини його тиску за умови дотримання Споживачем вимог цього Договору; забезпечити належну організацію та функціонування особистого кабінету Споживача; забезпечити належний рівень комерційного обліку природного газу по Споживачу, у тому числі формування загального об`єму та обсягу розподілу (споживання) природного газу Споживачу за відповідний період; дотримуватись встановлених вимог Кодексу газорозподільних систем щодо приладового обліку, якщо комерційний вузол обліку (лічильник газу) за цим Договором буде належати Оператору ГРМ; за письмовою вимогою Споживача безкоштовно надати йому завірену письмову форму цього Договору протягом десяти днів з дня надання Оператору ГРМ такої вимоги; проводити на вимогу Споживача перевірку роботи комерційного вузла обліку (лічильника газу) у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; здійснювати перерахунок об`ємів (обсягів) розподіленого природного газу по об`єкту Споживача відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем та сплачувати компенсацію Споживачу у разі невідповідності якості природного газу на межі балансової належності об`єкта Споживча параметрам, визначеним Кодексом газорозподільних систем; дотримуватись інших вимог цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.

Відповідно до п. 7.2. Договору Оператор ГРМ має право: отримувати від Споживача оплату за цим Договором; не здійснювати фактичний розподіл природного газу Споживачу або обмежити його чи припинити у порядку та на підставах, передбачених цим Договором; безперешкодного та безкоштовного доступу на територію та земельну ділянку Споживача, де розташована газорозподільна система, та/або газове обладнання Споживача, та/або комерційний вузол обліку, для виконання службових обов`язків, передбачених законодавством та цим Договором; перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем; вимагати від Споживача підписання акта розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності Сторін; встановлювати на комерційному вузлі обліку (лічильнику газу) засоби дистанційної передачі даних та/або дублюючі чи контрольні засоби вимірювальної техніки, якщо такі заходи здійснюються за рахунок та силами Оператора ГРМ; інші права, передбачені цим Договором та Кодексом газорозподільних систем.

Так, 04.04.2018 провідним інженером ПАТ "Київоблгаз" Тетерюком Д .В. , провідним фахівцем ПАТ "Київоблгаз" Чубко А.В., за участю представника відповідача Злиденного О .М. за адресою об`єкта споживання газу виявлене порушення п.п. 1 п. 3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем та зафіксовано різницю показників лічильника газу та лічильника газу в коректорі. Про що було складено акт про порушення №1399 від 04.04.2018. Покази лічильника на дату складання акту про порушення складає 52 565, 89 куб.м, покази лічильника в коректорі 146 586 куб.м.

13.06.2018 позивачем здійснено перевірку технічного стану комерційного ВОГ (вузол обліку природного газу), про що складений акт, який підтверджує пошкодження ЗВТ (засоби вимірювальної техніки) або роботу комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати природного газу комерційними ВОГ не обліковуються або обліковуються не коректно.

Рішенням комісії з розгляду актів про порушення вимог Кодексу газорозподільних систем акт про порушення задоволено повністю та складено акт-розрахунок не облікованого об`єму природного газу його вартості за період з 07:00 год. 01.11.2017 по 07:00 год. 01.12.2017.

Відтак, на підставі акту про порушення №1399 від 04.04.2018 відповідачу з приводу виявлених порушень, а саме: робота комерційного ВОГ та його складових у позаштатному режимі, донараховано об`єм розподіленого (спожитого) обсягу природного газу у розмірі 78 390, 70 грн. При цьому, сума (78 390,70 грн) необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу розрахована з урахуванням коефіцієнта приведення до стандартних умов.

Отже, предметом спору за даним позовом є стягнення вартості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу за актом про порушення.

Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості необлікованого (донарахованого) обсягу природного газу є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Здійснивши перевірку правильності застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає правомірними висновки суду першої інстанції щодо задоволення позову, а твердження скаржника вважає безпідставними та необґрунтованими, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 40 Закону України "Про ринок природного газу" розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами.

Положеннями кодексу газорозподільних систем передбачено право оператора ГРС здійснювати заходи з перевірки правильності комерційного обліку природного газу на об`єктах споживачів, в тому числі ініціювання позачергової повірки.

Відповідно до п. 1 глави 9 розділу X Кодексу газорозподільних систем, суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання.

Оператором ГРМ у даному випадку є Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Київоблгаз" (згідно п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем).

Абзацом 3 пункту 1 розділу 2 глави ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

За змістом розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, яка пред`являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.

Пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу.

Як вбачається з матеріалів справи акт про порушення №1399 від 04.04.2018 підписаний двома представниками Оператора ГРМ, а отже, є таким що складений у відповідності до вимог чинного законодавства. Крім того, з даним актом ознайомлений споживач, про що свідчить підпис Злиденного О.М. зазначеного в акті як споживача, або його представника.

Поряд з тим, при судовому розгляді даної справи, місцевий господарський суд звертав увагу, що у відзиві на позовну заяву відповідач жодним чином не заперечує щодо порядку складання акту про порушення, процедури інформування споживача про проведення засідання комісії з розгляду актів про порушення.

Втім відповідач зазначав, що підставою нарахування йому не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу є невідповідність показань лічильника газу (РГК) та коректора (обчислювача) у зв`язку з тим, що при досягненні показань лічильника газу (РГК) 99999,99 - останній автоматично обнуляється. Відповідно до п.10.11 керівництва з експлуатації лічильника газу Універсал-02 (коректор), обчислювач автоматично починає відлік об`єму газу з нуля при досягненні на табло 9999999999 куб.м, та зазначає, що так і сталось, у зв`язку з використанням позивачем великих об`ємів природного газу. Тобто, для того щоб у відповідача пройшов повний цикл роботи лічильника газу Універсал-02 йому необхідно спожити природний газ у розмірі щонайменше 9999999999 куб.м. Водночас, відповідач не надав суду доказів, які підтверджують використання великих об`ємів газу (докази оплати газу, податкові накладні, перелік об`єктів споживання газу тощо).

Між тим, обнуління лічильника газу (РГК) при досягненні показань 99999,99 куб.м, жодним чином не може впливати на покази коректора (лічильника газу Універсал-02), позаяк, обнуління останнього відбувається при показах 9999999999 куб.м, тобто, ресурс лічильника газу Універсал-02 (коректора) вміщає в себе (до обнуління) 100000 циклів роботи лічильника газу (РГК).

Відтак, суд першої інстанції правомірно не погодився з твердженням відповідача стосовно того, що різниця в об`ємах природного газу виникла на підставі обнуління обчислювача об`єму природного газу Універсал-02.

Крім того, актом перевірки технічного стану комерційного ВОГ (міститься в матеріалах справи) встановлено, що показання лічильника при проведенні перевірки, становлять 52 637, 66 куб.м, а показання лічильника в коректорі 52 637 куб.м. Результати вказаної перевірки вказують на те, що як лічильник так і коректор працюють та відраховують обсяги об`ємів спожитого природного газу правильно.

Згідно акту про порушення №1399 від 04.04.2018 покази лічильника склали 52 565, 89 куб.м, а покази лічильника в коректорі 146586 куб.м, тобто розбіжність показників лічильника та коректора (з урахуванням 5-ти значного табло лічильника та 6-ти значного табло коректора) склала 5 979, 89 куб.м.

З наведеного вбачається, що на об`єкті (точка комерційного обліку) Київська обл., с. Телешівка, вул. Молодіжна, 11 мало місце пошкодження ЗВТ або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрати природного газу комерційним ВОГ не обліковувались або обліковувались не коректно, що призвело до розбіжностей у показаннях лічильника газу та коректора.

Відповідно до пункту 5 глави 5 розділу XІ Кодексу газорозподільних систем споживач (несанкціонований споживач) та представники Оператора ГРМ під час виявлення порушення та складання акта про порушення мають право здійснювати фото та відеозйомку для фіксації виявленого порушення чи інших дій та фактів, про що зазначається в акті про порушення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Так, з протоколу №1399 від 04.04.2018 засідання комісії з розгляду актів про порушення, на якому був присутній представник Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" Злиденний О.М., вбачається, що від останнього не були заявлені зауваження, заперечення щодо специфіки роботи лічильника газу та коректора, стосовно обнуління лічильника газу Універсал-02 та складання акту в цілому.

Враховуючи вищевикладене, апеляційний господарський суд погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що розрахунок не облікованого (донарахованого) обсягу природного газу у розмірі 78 390, 70 грн (розрахованого згідно положень п. 6 глави 1 розділу XV Кодексу газорозподільних систем), відповідно до акту про порушення №1399 від 04.04.2018 є правомірним, відповідачем не спростованим, а тому позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд першої інстанції повно та всебічно дослідив обставини справи, дав їм належну правову оцінку, дійшов правильних висновків щодо прав та обов`язків сторін, які ґрунтуються на належних та допустимих доказах.

Доводи апеляційної скарги не приймаються колегією суддів до уваги, оскільки не спростовують висновків суду першої інстанції. Скаржником не надано суду доказів, які б свідчили про необґрунтованість позовних вимог, а доводи, викладені в апеляційній скарзі, не можуть бути підставою для зміни чи скасування рішення місцевого господарського суду.

Відповідно до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України (далі ГПК України), суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Згідно п.1 ч.1 ст. 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.

Відповідно до ст. 276 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає рішення суду у даній справі обґрунтованим, прийнятим з додержанням норм матеріального та процесуального права та таким, що відповідає чинному законодавству, фактичним обставинам та матеріалам справи, підстав для його скасування чи зміни не вбачається.

Порушень норм процесуального права, які могли бути підставою для скасування або зміни оскарженого рішення у відповідності до норм ст. 277 Господарського процесуального кодексу України, судом апеляційної інстанції не виявлено.

З урахуванням відмови в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покладаються на відповідача в порядку ст.129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 267-271, 273, 275-276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Приватної сільськогосподарської агрофірми "Україна" на рішення Господарського суду Київської області від 07.02.2020 у справі №911/2954/19 залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду Київської області від 07.02.2020 у справі №911/2954/19 залишити без змін.

3. Судовий збір за подачу апеляційної скарги залишити за Приватною сільськогосподарською агрофірмою "Україна".

4. Матеріали справи №911/2954/19 повернути до Господарського суду Київської області.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена до суду касаційної інстанції у господарських справах, яким є Верховний Суд, шляхом подачі касаційної скарги в порядку і строки, визначені ст.ст. 286-291 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складено - 03.06.2020.

Головуючий суддя Л.П. Зубець

Судді А.І. Мартюк

С.О. Алданова

СудПівнічний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення03.06.2020
Оприлюднено03.06.2020
Номер документу89593458
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/2954/19

Постанова від 03.06.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Ухвала від 15.04.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Ухвала від 31.03.2020

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Зубець Л.П.

Рішення від 07.02.2020

Господарське

Господарський суд Київської області

Черногуз А.Ф.

Ухвала від 04.12.2019

Господарське

Господарський суд Київської області

Черногуз А.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні