Справа № 191/175/19
Провадження № 2/191/27/19
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2020 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Кухар Д. О.
за участю секретаря - Яніної О.В.
розглянувши згідно вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, без фіксації судового засідання технічними засобами, у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове Дніпропетровської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Фермерського господарства МЕРЕНЧУК , третя особа: Синельниківська районна державна адміністрація про розірвання договору оренди земельної ділянки, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Фермерського господарства МЕРЕНЧУК про розірвання договору оренди земельної ділянки, обґрунтовуючи позовні вимоги тим, що він з 13.08.2015 р. є власником земельної ділянки кадастровий номер - 1224888200:01:001:0029, яка знаходиться на території Старовишневецької сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, загальною площею 11,96000 га, що підтверджується інформацією державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 27.12.2018 р.
01.03.2016 р. між ним та відповідачем було укладено договір оренди вищевказаної земельної ділянки. 20.05.2016 р. відбулась державна реєстрація речового права на земельну ділянку, яке виникло на підставі договору оренди земельної ділянки від 01.03.2016 р.
Відповідно до пункту 1.4 Договору оренди нормативно грошова оцінка земельної ділянки складає 363 560 грн. 49 коп. з врахуванням індексації на 2016 рік.
Пунктом 3.1 Договору оренди передбачено, що договір укладається терміном на 10 років починаючи з моменту проведення державної реєстрації.
Пунктом 4.1 вказаного Договору оренду встановлено, що розрахований розмір орендної плати за оренду 11, 9600 га земель до договору встановлено у розмірі 3% і сума оренди становить 10906 (десять тисяч дев`ятсот шість) грн. 81 коп. без ПДВ. Пункт 4.3 вказує, що розрахунки закінчуються не пізніше 31 грудня. У розмір орендної плати не входить податок на землю. Обов`язок орендаря своєчасно вносити орендну плату передбачено підпунктом д) пункту 8.2.3 Договору оренди, в якому зазначається, що у відповідності з розділом 4 цього договору орендар зобов`язаний своєчасно вносити орендну плату. Так, пунктом 11.1.3 договору оренди передбачено, що плата пені не звільняє сторони від виконання покладених на них зобов`язань та усунення виявлених порушень.
Відповідно до пункту 1.6 Договору оренди зазначається, що земельна ділянка, яка передається в оренду не має недоліків, які суттєво можуть впливати на ефективність її використання передбачену договором.
Пунктом 2.1 Договору оренди передбачено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення сільськогосподарського виробництва. Відповідно до пункту 5.5 Договору оренди, в разі, коли з вини орендаря земельна ділянка була деградована, виснажена, а також з інших дій орендаря, що призвели до погіршення її якості, у тому числі техногенного забруднення орендар у встановленому порядку відшкодовує орендодавцеві збитки у повному обсязі.
Згідно пункту 8.1.2 Договору оренди - орендодавець має право, зокрема, вимагати від орендаря використання земельної ділянки у відповідності до мети, визначеної у розділі 2 цього договору, забезпечення екологічної безпеки землекористування, шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил щодо використання землі, своєчасного внесення орендної плати.
Так, пунктом 8.2.3 Договору оренди передбачені обов`язки орендаря, зокрема у сфері додержання екологічного законодавства. Дані обов`язки передбачені у підпунктах в), г), з) пункту 8.2.3 Договору оренди.
Зокрема, відповідно до підпункту в) пункту 8.2.3 Договору оренди орендар зобов`язаний суворо дотримуватися науково - обгрунтованої системи землеробства;
Згідно підпункту г) пункту 8.2.3 Договору оренди орендар зобов`язаний здійснити заходи щодо поліпшення стану земельної ділянки у обсягах і строки, визначені окремою угодою сторін; поліпшення стану земельної ділянки, проведені орендарем за згодою з орендодавцем землі, відшкодуванню не підлягають;
Також, підпунктом з) пункту 8.2.3 Договору оренди передбачено, що орендар зобов`язаний відшкодувати орендодавцеві заподіяну орендарем шкоду стану земельної ділянки.
Крім того, у пункті 11.1.1 Договору зазначається, що кожна із сторін за невиконання або неналежне виконання цього договору несе перед іншою стороною матеріальну відповідальність, а також відповідальність, передбачену у законах України.
Відповідно до пункту 12.1.2 Договору оренди договір втрачає чинність у разі його
припинення або розірвання.
Договір оренди має бути розірваним у зв`язку з порушенням відповідачем суттєвих умов договору оренди землі, які передбачені самим договором та законодавства України, а саме умов щодо дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грантів, додержання державних стандартів, норм і правил, та умови своєчасного внесення орендної плати.
Згідно з частиною 3 ст. 31 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Статтею 32 Закону України Про оренду землі врегульовано правовідносини щодо припинення договору оренди землі шляхом його розірвання.
Так, згідно частини 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно ст. 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема: дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; своєчасного внесення орендної плати.
Згідно ст. 96 Земельного Кодексу України передбачені обов`язки землекористувачів: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість грунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки землекористувачів.
Відповідно до ст. 52 Закону України Про землеустрій проекти землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обгрунтування сівозмін та впорядкування угідь, розробляються за заявою землевласників або землекористувачів з метою організації сільськогосподарського виробництва і впорядкування сільськогосподарських угідь у межах землеволодінь та землекористувань для ефективного ведення сільськогосподарського виробництва, раціонального використання та охорони земель, створення сприятливого екологічного середовища і покращeння природних ландшафтів.
Так, позивачу відомо, що відповідач протягом строку оренди неодноразово засіював ріпак на всій площі земельної ділянки, яка належить йому та інші рослинні культури, що
виснажують землю. Даний факт може бути підтверджено агрохімічним паспортом земельної ділянки, який згідно н. 3.1 наказу Міністерствa аграрної політики та продовольства України від 11.10.2011 N 536 Про затвердження Порядку ведення агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки зберігається у землекористувача та витребується позивачем згідно клопотання, яке додається до позовної заяви. На сьогодні, на земельній ділянці кадастровий номер - 1224888200:01:001:0029 засіяний ріпак. Дані дії відповідача порушують вимоги Постанови КМУ № 164 від 11.02.2010 року Про затвердження нормативів оптимального співвідношення культур у сівозмінах в різних природно-сільськогосподарських регіонах , згідно, якої допустимі нормативи періодичності вирощування культури на одному і тому самому полі становлять: для багаторічних бобових трав, зернобобових культур (крім люпину), буряку цукрового і кормового, ріпаку озимого і ярого - не менше ніж через три роки, а структура посівних площ ріпаку не повинна перевищувати 10 відсотків, що зумовлює порушення пункту 8.1.2, підпунктів в), г) пункту 8.2.3. договору оренди.
Позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогою припинити протиправну діяльність, направляв на адресу відповідача претензію, проте був вимушений звернутись до суду за захистом своїх прав.
Таким чином, відповідач використовує земельну ділянку без дотримання екологічних норм законодавства, ніяких дій, направлених на поліпшення і рекультивацію земельних ділянок не проводить, дані факти можуть бути підтверджені інформацією Управління агропромислового розвитку Синельниківської РДА, проектом землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь, первинними бухгалтерських документів, щодо прийняття на баланс підприємства добрив та інших матеріалів необхідних для поліпшення стану земельної ділянки.
Також відповідачем порушено вимоги пункту 4.1, 4.3 договору оренди, а саме щодо повноти та своєчасності внесення орендної плати. Дані факти можуть бути підтвердженні інформацію щодо нарахованих та виплачених доходів у вигляді орендної плати на користь позивача від відповідача за період з 2016 по 2018 рік включно із зазначенням дат нарахувань доходів та сплати податків за договором оренди землі від 01 березня 2016 року. З метою отримання вищевказаної інформації позивач звернувся до Синельниківського відділення Дніпропетровської ОДПІ, проте на час подання позовної заяви відповідь не отримав та зможе надати вищевказаний доказ до суду після отримання відповіді Синельниківського відділення Дніпропетровської ОДПІ.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Підсумовуючи вищевикладене, варто відзначити, що сукупність даних обставин є підставою для розірвання договору оренди земельної ділянки площею 11,96000 га, що розташована на території Старовишневецької сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1224888200:01:001:0029.
Згідно ст. 526 ЦК України зобов`язання повинно виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших і вимог, що звичайно ставляться.
За правилами ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Просить суд розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 11,96000 га, що розташована на території Старовишневецької сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1224888200:01:001:0029, який був укладений 01.03.2016 р. між ОСОБА_1 і Фермерським господарством МЕРЕНЧУК , зареєстрований 20.05.2016р.Синельниківською районною державною адміністрацією.
Позивач в судове засідання не з`явився, однак від його представника ОСОБА_2 до початку судового засідання надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності позивача та у його відсутності. Позовні вимоги підтримують та просять задовольнити. Просять справу розглянути на підставі наявних доказів.
Представник відповідача не з`явився, однак, надав до суду письмовий відзив на позовну заяву, згідно якого позовні вимоги не визнає та просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити. Розглянути справу за наявними долученими до матеріалів справи документами.
Представник третьої особи в судове засідання не з`явився з невідомої суду причини, хоча належним чином був повідомлений про день, час та місце розгляду справи.
Дослідивши всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо наявні у справі докази, вивчивши письмові відзив на позов та відповідь на відзив, суд приходить до наступних висновків.
Так, згідно ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно правового змісту положень ст.ст. 12 , 81 , 82 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що згідно інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 27.12.2018 року ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, кадастровий номер - 1224888200:01:001:0029, площею 11,96 га, яка розташована на території Старовишневецької сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області. Дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 13.08.2015 року, номер запису про право ( в державному реєстрі прав) 10793518. Орган, що здійснив державну реєстрацію права ( в державному реєстрі прав) Васильківська державна нотаріальна контора (а.с.15-16).
Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 01.03.2016 року між ОСОБА_1 та ФГ МЕРЕНЧУК в особі голови Меренчука К.В. укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 11,9600 строком на 10 (десять) років, починаючи з моменту проведення державної реєстрації ( а.с. 12-14).
20.05.2016 року відбулася державна реєстрація речового права на земельну ділянку, яке виникло на підставі договору оренди земельної ділянки від 01.03.2016 року (а.с.15-16).
В матеріалах справи також міститься письмова претензія ОСОБА_1 щодо розірвання договору оренди земельної ділянки адресована голові ФГ Меренчук Гапоненко В.Д. від 20.12.2018 року, у зв`язку з періодичним порушенням умов договору оренди землі та вимоги законодавства України, а саме умов щодо дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил, та умов своєчасного внесення орендної плати (а.с.17).
В матеріалах справи також міститься інформація Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області від 10.06.2019 року за вих..№3-6048-3-3 про факти порушення ФГ Меренчук , ЄДРПОУ : 36116347, вимог природоохоронного та екологічного законодавства, про що за результатами перевірки складено Акт від 17.01.-21.01.2019 року №16/3/19, в якому зафіксовані відповідні порушення. (а.с.100-101).
Згідно відповіді Управління ДФС у Дніпропетровській області без вихідного номеру і дати, яку було надано адвокату О.Костенко зазначено інформацію щодо нарахованих, сплачених доходів у вигляді орендної плати на користь ОСОБА_1 від Фермерського господарства Меренчук . Відповідно до відомостей реєстру фізичних осіб - платників податків ДФС України про суми виплачених доходів, громадянин ОСОБА_3 період з 2016 року по 2018 рік, отримав від ФГ Меренчук доходи за ознакою 106 - надання майна в лізинг, оренду у третьому кварталі 2016 року у розмірі 10906,81 грн., у третьому кварталі 2017 року - 10906,81 грн., у першому кварталі 2018 року - 10906,81 грн. (а.с.40).
Статтями 626,628,629 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно із частиною першою статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Відповідно до ст.2 Закону України Про оренду землі (надалі Закон) відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним Кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договорами оренди землі.
Статтею 13 Закону передбачено, що за договором оренди землі орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 24 Закону орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема: дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості грунтів, додержання державних стандартів, норм і правил; своєчасного внесення орендної плати.
Згідно ст. 96 Земельного Кодексу України передбачені обов`язки землекористувачів: забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки; додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля; своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату; не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів; підвищувати родючість грунтів та зберігати інші корисні властивості землі; своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом; дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон; зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем. Законом можуть бути встановлені інші обов`язки землекористувачів.
Згідно частини 1 ст. 32 Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Згідно ч.ч.3,4 ст.31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін, розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Отже, за вказаних обставин позивач має право вимагати у судовому порядку розірвання договору оренди землі від 01.03.2016 року, укладеного між ОСОБА_1 та ФГ МЕРЕНЧУК , оскільки відповідач не визнає таке право позивача та у зв`язку з допущенням численних порушень щодо використання земельної ділянки без дотримання екологічних, природоохоронних вимог законодавства.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Понесені позивачем судові витрати у виді сплати 704 грн.80 коп. судового збору підлягають відшкодуванню стороною відповідача, відповідно до ст.141 ЦПК України.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 626,628,629,638 ЦК України, ст.96 Земельного Кодексу, ст. ст. 2, 13, 24, 31, 32 Закону України Про оренду землі ст.ст.10-13,141,259,264,265,354 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Розірвати договір оренди земельної ділянки загальною площею 11,96000 га, що розташована на території Старовишневецької сільської ради Синельниківського району Дніпропетровської області, кадастровий номер 1224888200:01:001:0029, який був укладений 01.03.2016 р. між ОСОБА_1 і Фермерським господарством МЕРЕНЧУК , зареєстрований 20.05.2016 р. Синельниківською районною державною адміністрацією.
Стягнути із ФГ Меренчук (код ЄДРПОУ : 36116347) на користь ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , проживає АДРЕСА_1 704 грн.80 коп. (сімсот чотири гривні 80 коп) у відшкодування сплаченого судового збору.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду безпосередньо шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення - з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду.
Суддя: Д. О. Кухар
Суд | Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2020 |
Оприлюднено | 12.02.2020 |
Номер документу | 87488884 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кухар Д. О.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кухар Д. О.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кухар Д. О.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кухар Д. О.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кухар Д. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні