Ухвала
від 06.02.2020 по справі 761/47652/19
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 761/47652/19

Провадження № 1-кс/761/357/2020

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 лютого 2020 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого з ОВС 6-го відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_3 про тимчасовийдоступ доречей ідокументів врамках досудовогорозслідування кримінальногопровадження,внесеного доЄРДР за№12019110140000623 від 14.05.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 125 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий з ОВС 6-го відділу розслідування кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_3 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що відображають фінансово-господарські взаємовідносини із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за весь період взаємовідносин, тобто надати можливість ознайомитись з ними та здійснити вилучення їх оригіналів, а саме: договори або угоди з додатками та доповненнями, специфікації, довіреності на отримання ТМЦ, сертифікати відповідності (якості, сертифікації), видаткові та податкові накладні, рахунки-фактур, реєстри отриманих та виданих податкових накладних, акти-приймання передачі товарів, товарно-транспортні документи (товарно-транспортні накладні, дорожні листи, інші), платіжні доручення про перерахування грошових коштів, банківські виписки про отримання грошових коштів та інші документи, що є підтвердженням вказаних взаємовідносин.

Клопотання мотивовано тим, що службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », діючи умисно та протиправно, внаслідок документально оформлених безтоварних операцій з підприємствами, що мають ознаки «транзитності», серед яких: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з поставки карбаміду у період з 01.12.2017 по 31.12.2018 ухилилися від сплати податку на додану вартість на загальну суму 16479320 грн., що підтверджується висновками аналітичного дослідження № 14115/28-10-21-08-01 МОУ Офісу ВПП ДФС.

В свою чергу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » карбамід, який був поставлений в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » отримали у підприємств, що мають встановлені ознаки «фіктивності», серед яких: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », які даний вид товару не закупляли, що свідчить про невідповідність придбаного та реалізованого товару та про безтоварність операцій.

Зокрема, встановлено та опитано директора та засновника

ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ОСОБА_4 , який надав покази про непричетність до реєстрації та здійснення господарської діяльності вказаного підприємства.

Так, під час досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до оригіналів документів ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), з можливістю їх вилучення, стосовно документального оформлення фінансово-господарських операцій із підприємствами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за період взаємовідносин, а саме: договори або угоди з додатками та доповненнями, специфікації, довіреності на отримання ТМЦ, сертифікати відповідності (якості, сертифікації), видаткові та податкові накладні, рахунки-фактур, реєстри отриманих та виданих податкових накладних, акти-приймання передачі товарів, товарно-транспортні документи (товарно-транспортні накладні, дорожні листи, інші), платіжні доручення про перерахування грошових коштів, банківські виписки про отримання грошових коштів.

Для встановлення усіх обставин здійснення господарської діяльності та підтвердження поставлених товарів в адресу ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », необхідно дослідити оригінали первинних документів, які складались за наслідком ланцюгу фінансово-господарських операцій з контрагентами, а саме документи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » стосовно господарських взаємовідносин із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».

Тимчасовий доступ є необхідним, так як зазначені документи містять фактичні дані, на підставі яких можливо встановити наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню, характер проведених фінансово-господарських взаємовідносин та кількість проведених фінансових операцій, реквізити сторін, належність підписів службових осіб підприємств, а також є необхідними для проведення почеркознавчих експертиз та інших досліджень.

У відповідності до п.7 п.п.4 «Рішення координаційної наради з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України» від 02 березня 2012 року проведення експертизи по копіям документів, а саме її висновок, формулюється виключно у вірогідній формі з відповідним обґрунтуванням, зокрема фактом відсутності оригіналу документа, тому у слідства виникає необхідність у безпосередньому вилучені саме оригіналів документів, а не їх копій.

Фундаментальними доказами являються документи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які визначають суть взаємовідносин з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », які необхідно вилучити у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та в подальшому використовувати для призначення податкової перевірки з метою встановлення факту умисного ухилення від сплати податків та суми нанесених збитків Державному бюджету України та під час проведення почеркознавчих експертиз.

На вимогу про надання копій документів, що мають значення для кримінального провадження, у порядку ст. 93 КПК України, службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відмовлено у наданні запитуваних документів, що підтверджується листом від 10.04.2019 за вих. № 16.

Слідчий вказує, що іншим чином, отримати оригінали зазначених документів ніж провести тимчасовий доступ, не можливо.

Відомості, що містяться в первинних фінансово-господарських документах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до яких планується отримати тимчасовий доступ будуть використані, як докази у кримінальному провадженні № 32019100110000041.

Таким чином, слідчий вказує, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані речі і документи мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у досудовому розслідуванні, а також те, що існує реальна загроза зміни або знищення відповідних документів, а також враховуючи те, що дані документи містять завідомо неправдиві відомості, які перебувають у володінні службових осіб ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », тому необхідно отримати тимчасовий доступ та можливість вилучити оригінали документів у ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », які відображають взаємовідносини із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » за весь період взаємовідносин.

Слідчий в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином. Подав заяву, в якій клопотання підтримав та просив задовольнити.

Особа, у володінні якої знаходяться речі і документи, до яких планується отримати доступ, була оповіщена у встановленому законом порядку, представника до суду не направила, причини неприбуття у судове засідання не повідомила, відповідно до ч.4 ст. 163 КПК України неприбуття за судовим викликом вказаної особи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.

Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Положеннями ст. 132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.

Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.

Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.

Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до п. 6 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 7 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).

Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов`язком досягнення результату, але обов`язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).

Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання слідчого, Слідчим управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 32019100110000041 від 26.03.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.212 КК України, процесуальне керівництво у якому проводиться Генеральною прокуратурою України.

Враховуючи правову кваліфікацію кримінального правопорушення за яким відкрите кримінальне провадження та в межах якого подано вказане клопотання, слідчий суддя вважає, що вказані слідчим у клопотанні документи можуть бути використані як докази у даному кримінальному провадженні.

Разом з тим, слідчим не доведено необхідності вилучення оригіналів документів, а тому слідчий суддя приходить до висновку, що надання завірених належним чином копій вказаних документів буде достатнім для досягнення мети зазначеного тимчасового доступу.

Слідчим суддею встановлено, що зазначені в клопотанні обставини та надані до нього докази дають достатньо підстав вважати, що неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних прокурором документів, у зв`язку з чим необхідно надати до вказаних документів тимчасовий доступ з можливістю їх вилучення.

Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити частково.

Надати старшому слідчому з ОВС 6-го відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_3 , старшому слідчому з ОВС 6-го відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_5 , заступнику начальника 6-го відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Офісу великих платників податків ДФС ОСОБА_6 тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що відображають фінансово-господарські взаємовідносини із ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код за ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) за весь період взаємовідносин, тобто надати можливість ознайомитись з ними та здійснити вилучення їх копій, а саме: договори або угоди з додатками та доповненнями, специфікації, довіреності на отримання ТМЦ, сертифікати відповідності (якості, сертифікації), видаткові та податкові накладні, рахунки-фактур, реєстри отриманих та виданих податкових накладних, акти-приймання передачі товарів, товарно-транспортні документи (товарно-транспортні накладні, дорожні листи ), платіжні доручення про перерахування грошових коштів, банківські виписки про отримання грошових коштів та інші документи, що є підтвердженням вказаних взаємовідносин.

В решті вимог за клопотанням - відмовити.

Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.

Роз`яснити особі, у володінні якої перебувають речі та документи, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.

В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Дата ухвалення рішення06.02.2020
Оприлюднено06.02.2023
Номер документу87512129
СудочинствоКримінальне
Сутьтимчасовийдоступ доречей ідокументів врамках досудовогорозслідування кримінальногопровадження,внесеного доЄРДР за№12019110140000623 від 14.05.2019, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 125 КК України

Судовий реєстр по справі —761/47652/19

Ухвала від 03.03.2020

Кримінальне

Київський апеляційний суд

Мельник Володимир Васильович

Ухвала від 06.02.2020

Кримінальне

Шевченківський районний суд міста Києва

Рибак М. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні