Рішення
від 13.02.2020 по справі 640/10728/19
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2020 року м. Київ № 640/10728/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Фермерського господарства Чорноземи Зіньківщини

до Броварського управління Головного управління ДФС у Київській області,

Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області

про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Фермерське господарство "Чорноземи Зіньківщини" звернулось до суду з позовом про:

- визнання протиправними дій Броварського управління ГУ ДФС у Київській області щодо відмови Фермерському господарству "Чорноземи Зіньківщини" у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік;

- скасування рішення Броварського управління Головного управління ДФС у Київській області оформлене листом від 22.02.2019 №6263/10/10-36-52-05;

- зобов`язання Головного управління ДФС у Київській області внести до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості щодо Фермерського господарства "Чорноземи Зіньківщини" як платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік та надати відповідний витяг (довідку) з Єдиного державного реєстру платників єдиного податку.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конституцію України Податковий кодекс України та зазначає, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у Київській області за відсутності правових підстав прийнято рішення про втрату Фермерським господарством "Чорноземи Зіньківщини" статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2019 році.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Податковий кодекс України та зазначає про правомірність відмови у підтвердженні Фермерському господарству "Чорноземи Зіньківщини" статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік, оскільки згідно з даними інтегрованої картки платника податків за підприємством станом на 01.01.2019 рахується заборгованість на суму ПДВ в розмірі 52 627 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Фермерське господарство "Чорноземи Зіньківщини" перебуває на обліку у Броварському управлінні Головного управління ДФС у Київській області як сільгоспвиробник, у якого частка сільськогосподарського виробництва за попередні (звітні) періоди перевищує 75 відсотків за основним видом діяльності Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур .

З 01.01.2015 Фермерське господарство "Чорноземи Зіньківщини" перейшло на спрощену систему оподаткування четвертої групи та перебувало платником єдиного податку вказаної групи протягом 2015-2018 років.

З метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2019 році позивачем подано до Броварського управління Головного управління ДФС у Київській області річну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2019 рік з додатками за № 3 - № 10, щорічне підтвердження (розрахунок) частки сільськогосподарського товаровиробника за 2018 рік та відомості про наявність земельних ділянок.

Листом від 22.02.2019 за № 6263/10/10-36-52-05 Броварське управління Головного управління ДФС у Київській області повідомило позивача про непідтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2019 році, оскільки згідно даних інтегрованої картки платника податків за Фермерським господарством "Чорноземи Зіньківщини" станом на 01.01.2019 рахується заборгованість за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, невиконання зобов`язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства (код платежу 14010160) в сумі 52 627 грн.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до приписів пунктів 291.2, 291.3 статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.

В свою чергу згідно з положеннями підпункту 4 пункту 291.4 цієї ж статті ПК України суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку, зокрема четверта група - сільськогосподарські товаровиробники.

За змістом підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);

звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);

розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;

відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.

У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Згідно з пунктом 299.10 статті 299 Податкового кодексу країни реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:

1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв`язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;

2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;

3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;

4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;

5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 цього Кодексу.

У відповідності до підпункту 298.2.3 пункту 298.2 Податкового кодексу України платники єдиного податку зобов`язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, у таких випадках та в строки:

1) у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку першої і другої груп та нездійснення такими платниками переходу на застосування іншої ставки - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;

2) у разі перевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого підпунктом 3 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, платниками єдиного податку першої і другої груп, які використали право на застосування інших ставок, встановлених для третьої групи, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;

3) у разі перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку третьої групи - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення;

4) у разі застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені у пункті 291.6 статті 291 цього Кодексу, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено такий спосіб розрахунків;

5) у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми;

6) у разі перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому допущено таке перевищення;

7) у разі здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності;

8) у разі наявності податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів - в останній день другого із двох послідовних кварталів;

9) у разі здійснення платниками першої або другої групи діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу відповідно, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.

Системний аналіз вищенаведених положень податкового законодавства дає підстави для висновку про те, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу лише у встановлених законом випадках.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10 грудня 2019 року у справі №806/499/16.

Разом з тим, як встановлено під час розгляду справи, позивачу не підтверджено статус платника єдиного податку з тих підстав, що згідно даних інтегрованої картки платника податків за Фермерським господарством "Чорноземи Зіньківщини" станом на 01.01.2019 рахується заборгованість за порушення термінів розрахунку у сфері ЗЕД, невиконання зобов`язань та штрафні санкції за порушення вимог валютного законодавства (код платежу 14010160) в сумі 52 627 грн.

При цьому, інформації щодо існування у товариства такого боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів податковим органом не наведено.

Що ж до мотивів податкового органу стосовно правомірності прийнятого ним спірного рішення з посиланням на положення підпункту 291.5-1.3 пункту 291.5-1 статті 291 Податкового кодексу України, відповідно до якого не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи суб`єкти господарювання, які станом на 1 січня базового (звітного) року мають податковий борг, то з цього приводу суд зазначає наступне.

Абзацом другим пункту 299.11 статті 299 Податкового кодексу України встановлено, що у разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення виїзних документальних перевірок платника єдиного податку четвертої групи невідповідності вимогам підпункту 4 пункту 291.4 та пункту 291.5-1 статті 291 цього Кодексу у податковому (звітному) році або у попередніх періодах, такому платнику за такі періоди нараховуються податки та збори, від сплати яких він звільнявся як платник єдиного податку четвертої групи, та штрафні (фінансові) санкції (штрафи), передбачені главою 11 розділу II цього Кодексу. Такий платник податку зобов`язаний перейти до сплати податків за загальною системою оподаткування, починаючи з наступного місяця після місяця, у якому встановлено таке порушення.

Зміст наведеної правової норми дає підстави для висновку, що контролюючий орган приймає рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи у разі встановлення під час проведення перевірки факту наявності у такого платника податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, що повинно бути зафіксовано у відповідному акті перевірки. При цьому реєстрація платника єдиного податку анулюється з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 20.06.2019 у справі № 822/1807/17.

Водночас, у межах даного адміністративного процесу не надано доказів щодо проведення відповідачем документальної виїзної перевірки товариства та, відповідно, не встановлено наявності у товариства податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів, що у розумінні пункту 299.10 статті 299 ПК України є підставою для анулювання реєстрації платником єдиного податку, при цьому такого рішення відповідачем не приймалося.

Суд акцентує увагу на тому, що відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.".

В контексті наведеного суд зазначає, що відповідачами під час розгляду даної адміністративної справи не доведено правомірність відмови Фермерському господарству "Чорноземи Зіньківщини" у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік.

Враховуючи, що Броварське управління ГУ ДФС у Київській області не є юридичною особою та є відокремленим підрозділом Головного управління ДФС у Київській області, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов`язання Головне управління ДФС у Київській області внести до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості щодо Фермерського господарства "Чорноземи Зіньківщини" як платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік та надати відповідний витяг (довідку) з Єдиного державного реєстру платників єдиного податку.

За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов Фермерського господарства Чорноземи Зіньківщини (вул. Гагаріна, 22, офіс 159, м. Бровари, Київська область, 07400, код ЄДРПОУ 39187604) до Броварського управління Головного управління ДФС у Київській області (вул. Київська, 286, м. Бровари, Київська область, 07400), Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (вул. Народного Ополчення, 5а, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 39393260) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Броварського управління Головного управління ДФС у Київській області щодо відмови Фермерському господарству "Чорноземи Зіньківщини" у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік.

3. Скасувати рішення Броварського управління Головного управління ДФС у Київській області оформлене листом від 22.02.2019 №6263/10/10-36-52-05.

4. Зобов`язати Головне управління ДФС у Київській області внести до Єдиного державного реєстру платників єдиного податку відомості щодо Фермерського господарства "Чорноземи Зіньківщини" як платника єдиного податку четвертої групи на 2019 рік та надати Фермерському господарству Чорноземи Зіньківщини відповідний витяг (довідку) з Єдиного державного реєстру платників єдиного податку.

5. Стягнути на користь Фермерського господарства Чорноземи Зіньківщини (вул. Гагаріна, 22, офіс 159, м. Бровари, Київська область, 07400, код ЄДРПОУ 39187604) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 842 (три тисячі вісімсот сорок дві) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Київській області (вул. Народного Ополчення, 5а, м. Київ, 03680, код ЄДРПОУ 39393260).

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими статтями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя М.А. Бояринцева

СудОкружний адміністративний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення13.02.2020
Оприлюднено17.02.2020
Номер документу87555127
СудочинствоАдміністративне