ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/4922/19
Полтавський окружний адміністративний суд у складі Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "КМЗ-Капітал" про стягнення заборгованості зі сплати капіталізованих платежів, -
В С Т А Н О В И В:
Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області /далі - позивач, УВД ФСС України у Полтавській області/ звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "КМЗ-Капітал" /далі - відповідач, ТОВ "КМЗ-Капітал"/ про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "КМЗ-Капітал" на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області заборгованості зі сплати капіталізованих платежів у сумі 417322,09 грн /а.с. 5-6/.
Позов обґрунтований тим, що ТОВ "КМЗ-Капітал" зареєстроване як платник страхових внесків та перебуває на обліку в Миргородському відділенні Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області. З 30 липня 2019 року ТОВ "КМЗ-Капітал" перебуває у стані припинення, про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а тому за приписами Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" та статті 1205 Цивільного кодексу України необхідно провести капіталізацію платежів для продовження страхових виплат потерпілому на виробництві гр. ОСОБА_1 .. Відповідачем у добровільному порядку не виконана Вимога УВД ФСС України у Полтавській області №2158-10 від 20 вересня 2019 року та не сплачено заборгованість зі сплати капіталізованих платежів у сумі 417322,09 грн.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 16 грудня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, витребувано докази.
Копія вказаної ухвали надіслана відповідачу на адресу, внесену до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, та вручена представнику відповідача 09 січня 2020 року /а.с.33/.
Втім, відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12, частин першої, другої статті 257, статей 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі приписів частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "КМЗ-Капітал" (вул. Полтавська, буд. 27, оф. 63, м.Гадяч, Гадяцький район, Полтавська область, 37300, ідентифікаційний код 35939237) зареєстроване як юридична особа 18 серпня 2008 року, а з 30 липня 2019 року перебуває в стані припинення /а.с. 34-37/.
Згідно копії акта про нещасний випадок, що пов`язаний з виробництвом, форми Н-1 від 03 грудня 2010 року, що затверджений Начальником управління Держгірпромнагляду по Полтавській області 09 грудня 2010 року /а.с. 7-8/, в приміщенні цеху випуску молоковозів 18 листопада 2010 року о 15:30 стався нещасний випадок, а саме: внаслідок руху автомобіля, спричиненого помилковими діями працівника, було здійснено наїзд на ОСОБА_1 , який виконував роботи під цистерною такого автомобіля, внаслідок чого ОСОБА_1 отримав переломи криш вертлужних впадин з обох сторін і сідничної кістки справа.
Відповідно до акта спеціального розслідування нещасного випадку, що стався 18 листопада 2010 року о 15 год 30 хв у Товаристві з обмеженою відповідальністю "КМЗ-Капітал" м.Карлівка Полтавської області від 03 грудня 2010 року /а.с. 9-10/, комісією управління Держгірпромнагляду по Полтавській області проведено спеціальне розслідування нещасного випадку, що стався в цеху випуску молоковозів ТОВ "КМЗ-Капітал", та сформульовано висновок про те, що нещасний випадок зі слюсарем із збирання металевих конструкцій ОСОБА_1 вважається таким, що пов`язаний з виробництвом.
02 серпня 2011 року Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Карлівському та Машівському районах прийнято постанову №1607/258/258/10, якою гр. ОСОБА_1 взято на облік як потерпілого з 18 листопада 2010 року та його страховий випадок зареєстровано як "трудове каліцтво", а також вирішено провадити йому страхові виплати в розмірі 100 відсотків /а.с. 16/.
Постановою Полтавського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №1606/258/258/66 від 21 березня 2019 року /а.с 17/ призначено потерпілому ОСОБА_1 перераховану щомісячну страхову виплату в розмірі 1402,51 грн та вирішено проводити виплату з 01 березня 2019 року по 31 жовтня 2019 року включно.
З огляду на внесення 30 липня 2019 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про прийняття засновниками рішення про припинення ТОВ "КМЗ-Капітал", Полтавське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області здійснило розрахунок суми платежів, які підлягають капіталізації, на суму 417322,09 грн /а.с. 18/.
Управлінням сформовано та направлено на адресу ТОВ "КМЗ-Капітал" Вимогу №2158-10 від 20 вересня 2019 року, в якій Управління просило ТОВ "КМЗ-Капітал" визнати вимоги Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області на суму 417322,09 грн такими, які підлягають внесенню до першої черги реєстру вимог кредиторів /а.с. 23-24/.
Вказану вимогу отримано уповноваженою особою ТОВ "КМЗ-Капітал" 24 жовтня 2019 року, про що свідчить зворотне поштове повідомлення про вручення поштового відправлення /а.с. 24/.
Відповідь за наслідками розгляду вищевказаної вимоги до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області не надходила /а.с.6/.
Відповідно до листа Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області №2920/1-00 від 27 грудня 2019 року /а.с.32/ за ТОВ "КМЗ-Капітал" станом на 27 грудня 2019 року рахується заборгованість зі сплати капіталізованих платежів у сумі 417322,09 грн.
Оскільки ТОВ "КМЗ-Капітал" грошові вимоги Фонду по капіталізації добровільно не сплачено, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області звернулося до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті, суд виходить з такого.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу вимоги щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.
Відповідно до статті 1205 вказаного Кодексу у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. У разі відсутності в юридичної особи, що ліквідується, коштів для капіталізації платежів, які підлягають сплаті, обов`язок щодо їх капіталізації покладається на ліквідаційну комісію на підставі рішення суду за позовом потерпілого.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV /далі - Закон № 1105-XIV/.
За змістом частини першої та другої статті 4 Закону №1105-XIV Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом. Фонд є некомерційною самоврядною організацією, що діє на підставі статуту, який затверджується його правлінням.
Згідно з пунктом 5 частини першої статті 11 Закону №1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1-3 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року №765 /далі - Порядок №765, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин/, передбачено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров`ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань (далі - Фонд).
Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв`язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
Розрахунок щодо кожного платежу, що підлягає капіталізації, для задоволення вимог, що виникли із зобов`язань суб`єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров`ю або перед членами їх сімей, здійснюється таким чином: 1) щомісячні виплати втраченого заробітку - з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності; 2) витрати по догляду за потерпілим відповідно до медичного висновку - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами; 3) витрати на придбання інвалідами або Фондом спеціальних засобів пересування, запасних частин до них, а також витрати на придбання палива, ремонт і технічне обслуговування транспортних засобів - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами; 4) витрати на оздоровлення - з розрахунку середньої вартості санаторно-курортної путівки - для інвалідів I групи щороку, іншим інвалідам - один раз на три роки; 5) витрати на пенсійне забезпечення - виходячи з основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання на підставі даних Фонду; 6) витрати на професійну переорієнтацію, професійне навчання або перекваліфікацію потерпілого за індивідуальною програмою реабілітації інваліда (якщо з часу встановлення інвалідності минуло не більше одного року) - з розрахунку середньомісячного заробітку протягом терміну, визначеного програмою реабілітації інваліда; 7) одноразова допомога у разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого - у розмірах, що встановлюються відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності". Нарахування такої виплати здійснюється на підставі висновку лікувального закладу щодо можливості настання стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого.
Капіталізація платежів, передбачених підпунктами 1 - 5 пункту 2 цього Порядку, розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Системний аналіз положень Закону № 1105-XIV та Цивільного кодексу України дає підстави для висновку, що законодавець зобов`язав страхувальника проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації без встановлення правонаступника.
Правова позиція щодо наявності у суб`єкта господарювання, що ліквідується без правонаступника, обов`язку проводити капіталізацію страхових виплат висловлена Верховним Судом України у постанові від 26 червня 2012 року у справі №21-156а12 та підтримана Верховним Судом у постанові від 28 листопада 2019 року у справі №816/2357/16.
Факт заподіяння шкоди здоров`ю громадянину ОСОБА_1 під час виробництва у ТОВ "КМЗ-Капітал" підтверджується наявними у матеріалах справи копіями трудової книжки; акту про нещасний випадок, пов`язаний з виробництвом форми №Н-1; виписки з актів огляду МСЕК; індивідуальної програми реабілітації інваліда; постанов про взяття на облік потерпілого на виробництві та реєстрацію страхового випадку та про призначення перерахованої щомісячної страхової виплати ОСОБА_1 /а.с.7-8, 11-14, 16-17, 22/.
Судом встановлено, що на підставі пункту 3 Порядку Полтавським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області складено розрахунок суми платежів, які підлягають капіталізації, з ТОВ "КМЗ-Капітал" станом на 01 березня 2019 року на загальну суму 417322,09 грн /а.с.18/.
На момент звернення Фонду з вимогою про сплату капіталізованих платежів підприємство відповідача не виключене з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а лише внесено записи про прийняття засновниками рішення про припинення юридичної особи та про перебування ТОВ "КМЗ-Капітал" у стані припинення /а.с. 35/.
Таким чином, вимоги щодо капіталізації платежів здійснюються в межах ліквідаційної процедури.
Доказів добровільної сплати відповідачем капіталізованих платежів до суду не надано.
Доказів того, що після припинення ТОВ "КМЗ-Капітал" всі його права та обов`язки будуть передані до його правонаступника, у матеріалах справи також відсутні.
З огляду на викладене, капіталізовані платежі підлягають стягненню з відповідача в судовому порядку.
Таким чином, позовна вимога до ТОВ "КМЗ-Капітал" про стягнення заборгованості зі сплати капіталізованих платежів у сумі 417322,09 грн заявлена позивачем правомірно, а тому підлягає задоволенню.
Відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач, який є суб`єктом владних повноважень, витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, не поніс, то підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, буд.34, м.Полтава, 36011, ідентифікаційний код 41319427) до Товариства з обмеженою відповідальністю "КМЗ-Капітал" (вул. Полтавська, буд. 27, оф. 63, м.Гадяч, Гадяцький район, Полтавська область, 37300, ідентифікаційний код 35939237) про стягнення заборгованості зі сплати капіталізованих платежів у сумі 417322,09 грн задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КМЗ-Капітал" (вул. Полтавська, буд. 27, оф. 63, м.Гадяч, Гадяцький район, Полтавська область, 37300, ідентифікаційний код 35939237) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (вул. Гоголя, буд.34, м.Полтава, 36011, ідентифікаційний код 41319427) капіталізовані платежі в сумі 417322,09 грн (чотириста сімнадцять тисяч триста двадцять дві гривні дев`ять копійок) на розрахунковий рахунок UA548999980000355439000116305 Миргородського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Полтавській області (код ЄДРПОУ 41425720) в Державній казначейській службі України, МФО 899998.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги у порядку, встановленому статтею 297 з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 14.02.2020 |
Оприлюднено | 17.02.2020 |
Номер документу | 87587349 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
Н.І. Слободянюк
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні