Рішення
від 16.02.2020 по справі 686/28194/19
ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 686/28194/19

Провадження № 2/686/1074/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2020 р. м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд в складі: головуючого судді Продана Б.Г., при секретарі Боднар А.П., за участю представника позивача Кушніра Д.В., представника відповідача Плюх В.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому цивільну справу №686/28194/19 за позовною заявою заступника керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа ТзОВ «Сільськогосподарське товариство «Агромпромтехніка»

про визнання недійсним наказу та витребування земельної ділянки,

ВСТАНОВИВ:

Заступник керівника Хмельницької місцевої прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , третя особа ТОВ «Сільськогосподарське товариство «Агромпромтехніка» та просить визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-8249-СГ від 05.05.2017, яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2 га (кадастровий номер 6825081800:02:014:0284), що розташована за межами населених пунктів Гелетинецької сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області. Витребувати у ОСОБА_2 на користь держави земельну ділянку загальною площею 2 га (кадастровий номер 6825081800:02:014:0284), що розташована за межами населених пунктів Гелетинецької сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області та стягнути судовий збір.

Позов мотивує тим, що ОСОБА_1 отримав у власність земельну ділянку площею 2 га, що розташована за межами населених пунктів Гелетинецької сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області та продав її ОСОБА_2 . Однак, ОСОБА_1 уже використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства і не повідомив Держгеокадастр, про те, що вже скористався таким правом, при цьому ОСОБА_2 придбав вказані земельні ділянки в особи, яка не мала права їх отримувати та відчужувати. За таких обставин позивач змушений звернутись до суду.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав із наведених підстав та просить задоволити в повному обсязі.

В судовому засіданні представник відповідача, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, проти позову заперечив, просить відмовити в його задоволенні. Вказує, що Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області діяло відповідно до норм чинного законодавства при розгляді заяв ОСОБА_1 , оскільки він повідомляв, що правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства не скористався, а тому відсутні підстави для задоволення позову в частині вимог, що стосуються Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Відповідач ОСОБА_1 заперечував проти задоволення позову.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явився, подав відзив на позов, проти позову заперечує, просить відмовити в його задоволенні.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, направив письмові пояснення, вважає, що позов не підлягає задоволенню та просить розглянути справу без участі представника третьої особи.

18.11.2019 року, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області, надіслано відзив на позов, який знаходиться в матеріалах справи.

18.11.2019 року, Хмельницькою місцевою прокуратурою, надіслано відповідь на відзив, яка знаходиться в матеріалах справи.

02.12.2019 року, відповідачем ОСОБА_2 , надіслано відзив на позов, проти задоволення позову заперечує, вказує, що він є добросовісним набувачем, а земельна ділянка вибула із володіння законного власника, а тому не може бути у нього витребувана.

12.02.2020 року, представником третьої особи ТзОВ «Сільськогосподарське підприємство «Агропромтехніка», надіслано письмові пояснення, які знаходяться в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та надані докази, суд приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 05.05.2017 року за № 22-8249-СГ затверджено проект землеустрою щодо відведення ОСОБА_1 земельної ділянки площею 2 га (кадастровий помер 6825081800:02:014:0284), що знаходиться за межами населених пунктів Гелетинецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, та передано її у власність для ведення особистого селянського господарства.

На підставі зазначеного наказу 11.05.2017 року зареєстровано право власності ОСОБА_1 на вказану земельну ділянку.

У подальшому, на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 29.05.2017 року № 703, право власності на зазначену земельну ділянку за ОСОБА_1 припинено та зареєстровано за ОСОБА_2 .

Вказане підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна.

В подальшому, 18.01.2018 року, на підставі договору оренди, земельна ділянка з кадастровим номером 6825081800:02:014:0284 площею 2 га , ОСОБА_2 передано у користування ТОВ «Сільськогосподарське підприємство «Агропромтехніка» на 7 років (право оренди зареєстровано 16.04.2018 року).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Відповідно до ч. З ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян проводиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання (ч. 4 ст. 116 ЗК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України, громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектара.

Водночас, згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Держаного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_1 , на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.09.2016 №22-25177-СГ отримав у приватну власність (право зареєстровано 10.10.2016) земельну ділянку площею 2 га (кадастровий номер 6825584600:07:056:0014) для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Михайлюцької сільської ради Шепетівського району Хмельницької області.

Зазначене підтверджує, що ОСОБА_1 на час отримання спірної земельної ділянки (наказ від 05.05.2017 за № 22-8249-СГ) використав своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (наказ 23.09.2016 №22-25177-СГ).

Таким чином, всупереч вимог ст.сг. 116, 118, 121 Земельного кодексу України, ОСОБА_1 при зверненні до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області не врахував, що ним раніше уже використано право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Земельна ділянка площею 2 га кадастровий номер 6825081800:02:014:0284, що знаходиться за межами населених пунктів Гелетинецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, вибула із земель сільськогосподарського призначення державної власності, внаслідок незаконного повторного використання ОСОБА_1 права на безоплатну приватизацію земельних ділянок одного виду використання, тобто поза волею власника цих земельних ділянок - держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області.

Відповідно доп.3ч.1ст.388Цивільного кодексуУкраїни,якщо майноза відплатнимдоговором придбанеу особи,яка немала правайого відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати (добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача у разі, якщо майно вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.

ОСОБА_1 при зверненні до зазначеного органу влади не повідомив, що вже раніше скористався своїм правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки площею 2 га для ведення особистого селянського господарства. При цьому, ОСОБА_2 придбав вказану земельну ділянку в особи, яка з огляду на зазначені обставини не мала права її отримувати та відчужувати.

Відповідно до п. 10 постанови Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 № 9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», рішення суду про задоволення позову про повернення майна, переданого за недійсним правочином, чи витребування майна із чужого незаконного володіння є підставою для здійснення державної реєстрації права власності на майно, що підлягає державній реєстрації, за власником, а також скасування попередньої реєстрації.

Згідно із п. 22 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав», якщо майно за відплатним договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати це майно з незаконного володіння набувача (статті 387, 388 ЦК). Якщо в такій ситуації пред`явлений позов про визнання недійсними договорів про відчуження майна, суду під час розгляду справи слід маги на увазі правила, встановлені статтями 387, 388 ЦК. У зв`язку із цим, коли майно придбано за договором в особи, яка не мала права його відчужувати, то власник має право на підставі статті 388 ЦК звернутися до суду з позовом про витребування майна у добросовісного набувача, а не з позовом про визнання договору про відчуження майна недійсним. Це стосується не лише випадків, коли укладено один договір із порушенням закону, а й випадків, коли спірне майно відчужено на підставі наступних договорів.

Враховуючи викладене, суд вважає, що наказ ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області від 05.05.2017 за № 22-8249-СГ підлягає визнанню недійсним, а земельна ділянка площею 2 га, кадастровий номер 6825081800:02:014:0284, що знаходиться за межами населених пунктів Гелетинецької сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, підлягає витребуванню у добросовісного набувача ОСОБА_2 на користь держави.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 19.07.2017 у справі №278/3862/14-ц.

Статтею 131-1 Конституції України, на прокуратуру покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до ч. З ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно із ч. 4 ст. 56 Цивільного процесуального кодексу України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України до повноважень Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області відноситься передача земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільної потреби у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання додержання законності передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної форми власності, яке проведене з грубим порушенням вимог чинного законодавства.

Окрім того, суспільний інтерес, який полягає у поверненні в розпорядження держави земельної ділянки, що є умовою реалізації функцій держави з забезпечення громадян правом власності на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства, забезпечення рівності можливостей всіх громадян використати своє право на землю, явно переважає приватний інтерес у неправомірному отриманні ОСОБА_1 спірної земельної ділянки, який свідомо порушуючи закон, набув право власності на неї, та у подальшому відчужив її на користь ОСОБА_2 .

Згідно з постановою Верховного Суду України від 18.09.2013 у справі за № 6-92цс13, особу може бути позбавлено її власності лише в інтересах суспільства, на умовах, передбачених законом і загальним принципами міжнародного права, а при вирішенні питання про можливість позбавлення особи власності мусить бути дотримано справедливої рівноваги між інтересами суспільства та правами власника.

Таким чином, на підставі викладеного, у зв`язку із тим, що ОСОБА_1 , зловживаючи своїм правом набув спірні земельні ділянки у власність внаслідок вчинення неправомірних дій, а саме не повідомив ГУ Держгеокадастру в області про те, що раніше скористався правом на безоплатну приватизацію земельної ділянки для аналогічних потреб, отримав незаконні переваги порівняно з іншими громадянами, чим порушено суспільний інтерес на законність у цій сфері, оскільки кожен громадянин має право лише одноразово використати своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для певної категорії потреб, суд вважає, що позов є підставним, обгрунтованим, та таким, що підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 81, 258, 263, 264, 265, ЦПК України, ст. 19 Конституції України, ст.ст. 116, 121 ЗК України, ст.ст. 388 ЦК України, постановою Пленуму Верховного суду України від 06.11.2009 №9 «Про судову практику розгляду цивільних справ про визнання правочинів недійсними», суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задоволити.

Визнати недійсним наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 22-8249-СГ від 05.05.2017р., яким затверджено проект землеустрою та надано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку загальною площею 2 га (кадастровий номер 6825081800:02:014:0284), що розташована за межами населених пунктів Гелетинецької сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області.

Витребувати у ОСОБА_2 на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області земельну ділянку загальною площею 2 га (кадастровий номер 6825081800:02:014:0284), що розташована за межами населених пунктів Гелетинецької сільської ради Хмельницького району, Хмельницької області.

Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь прокуратури Хмельницької області судовий збір по 1280 грн. 67 коп. з кожного.

На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення суду.

Повний текст рішення суду виготовлено 20.02.2020 року.

Позивач: Прокуратура Хмельницької області, місцезнаходження: м. Хмельницький, пров. Військоматський 3, (код ЄДРПОУ 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рахунок 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800).

Відповідачі: Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, адреса: 29016, м. Хмельницький, вул. Інститутська 4/1, тел. 726393 ( код ЄДРПОУ 39767479).

ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , іпн НОМЕР_1 .

ОСОБА_2 , адреса: АДРЕСА_2 , іпн НОМЕР_2 .

Третя особа: ТзОВ «Сільськогосподараське товариство «Агропромтехніка», місцезнаходження: 31362, Хмельницький район, с. Розсоша, код ЄДРПОУ 34584276.

Суддя

СудХмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення16.02.2020
Оприлюднено12.09.2022
Номер документу87728153
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: спори про припинення права власності на земельну ділянку

Судовий реєстр по справі —686/28194/19

Рішення від 27.07.2020

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

Постанова від 02.07.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Постанова від 02.07.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Ухвала від 07.04.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Ухвала від 08.04.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Ухвала від 20.03.2020

Цивільне

Хмельницький апеляційний суд

Купельський А. В.

Рішення від 16.02.2020

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

Ухвала від 03.12.2019

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

Ухвала від 18.10.2019

Цивільне

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Продан Б. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні