ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
06.02.2020Справа № 910/17219/19 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Україна 2001
до Товариства з обмеженою відповідальністю Дахміра Україна
про стягнення 66 192,00 грн.
Суддя Борисенко І.І.
Секретар судового засідання Холодна Н.С.
Представники сторін: згідно протоколу судового засідання.
Обставини справи:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про стягнення попередньої оплати в розмірі 66 192,00 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказував на те, що відповідно до укладеного між позивачем та відповідачем договору поставки №85/09-16 від 29.09.2016, позивачем оплачено товар на загальну суму 143 455,48 грн., проте відповідачем не в повному обсязі виконані свої зобов`язання з поставки товару на суму 66 192,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.12.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі №910/17219/19 та призначено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження. Призначено судове засідання на 28.01.2020.
23.01.2020 позивачем подано клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
У судове засідання, призначене на 28.01.2020 з`явились представники позивача та відповідача. Представник відповідача підтримав подане через відділ діловодства суду клопотання про відкладення розгляду справи з метою надання часу адвокату ознайомитись з матеріалами справи та підготовлення правової позиції по суті спору.
Подане клопотання про відкладення розгляду справи задоволено судом. Розгляд справи відкладено на 06.02.2020.
03.02.2020 через відділ діловодства суду відповідачем подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач просив суд відмовити у задоволенні позову повністю з тих підстав, що виставлений рахунок-фактура немає відношення до договору, а оскільки позивач у обумовлений строк його дійсності рахунок не оплатив, отже не прийняв пропозицію відповідача, а відтак сума коштів на яку посилається позивач не є передоплатою за товар за будь-яким договором. Відповідач наполягає на тому, що він не має жодних зобов`язань перед позивачем в силу ч.1 ст. 645 ЦК України. Окрім того, у відзиві послався на пропуск строку позовної давності.
Відповідно до ч. 1 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у главі 10 розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 8 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву (ч. 2 ст. 161 Господарського процесуального кодексу України).
Розглянувши подані матеріали, суд дійшов до висновку, що наявні в матеріалах справи докази в сукупності достатні для прийняття законного то обґрунтованого судового рішення, відповідно до ст.ст. 236, 252 Господарського процесуального кодексу України.
З`ясувавши обставини справи та заслухавши пояснення представників сторін, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
29 вересня 2016 року між ТОВ Україна 2001 (Покупець) та ТОВ Дахміра Україна (Постачальник) укладено договір поставки №85/09-16 (надалі по тексту - Договір поставки).
Відповідно до пункту 1.1. Договору, Постачальник зобов`язується поставляти та передати у власність Покупця Товар, визначений у Специфікації (надалі іменується Товар ), а Покупець прийняти та оплатити Товар в асортименті, кількості та за цінами, викладеним у Специфікаціях - Додатках до цього Договору, які є невід`ємною частиною даного Договору.
Під Додатками до цього договору маються на увазі специфікації-додатки, узгоджені Постачальником замовлення Покупця, рахунки та видаткові накладні, які видаються Постачальником. Всі Додатки до даного Договору становлять невід`ємну частину Договору (п. 1.2 договору).
Згідно з п. 1.4 Договору Поставка Товару здійснюється окремими партіями або однією партією. Найменування, одиниці виміру та загальна кількість Товару, її часткове співвідношення (асортимент, номенклатура) кожної партії Товару узгоджуються Сторонами шляхом оформлення замовлень на поставку Продукції відповідно умов, визначених цим Договором.
Відповідно до п.п. 1.5, 1.6 Договору найменування, одиниці виміру та загальна кількість Товару, що є предметом поставки за цим Договором її часткове співвідношення (асортимент, номенклатура) визначаються у відповідному замовленні Покупця або узгоджується Сторонами у відповідних додатках. Фактична кількість, асортимент та розфасування Товару, що підлягає поставці Покупцеві, вважається узгодженим Сторонами в момент підписання Договору та підписання відповідних Додатків до Договору.
Згідно з п. 3.1 Договору, поставка товару здійснюється однією партією або окремими партіями, відповідно до наданого покупцем замовлення на поставку товару, або/чи відповідного додатку.
Згідно з п. 3.2 Договору асортимент та кількість товару кожної партії, покупець вказує в замовленні на поставку відповідної партії товару, замовлення передається/повідомляється постачальнику в будь-якій зручній формі для покупця: письмовій формі, факсимільним або поштовим зв`язком (рекомендованим листом), або/чи в усній формі (по телефону). В замовленні обов`язково повинно бути вказано: кількість товару, вид та найменування товару: строк поставки товару.
Згідно з п.3.3 Договору, підтверджений сторонами асортимент та кількість продукції в кожній партії вказується в додатках до даного договору - специфікації.
Згідно з п.п.5.1-5.5 Договору, право власності та всі ризики стосовно Товару переходить в момент фактичної передачі/отриманні Продукції Постачальником (перевізником Постачальника) Покупцю. Датою поставки і переходу права власності та всіх ризиків є: при передачі Товару на складі Постачальника - дата отримання Товару на складі; при передачі Продукції транспортній організації для доставки Покупцю - дата товарно-транспортної накладної щодо передачі Продукції зазначеному перевізнику.
Приймання-передача Продукції здійснюється представниками обох Сторін на складі доставки згідно наданих Постачальником супроводжуючих документів на Товар із підписанням відповідних накладних. У разі здійснення приймання-передачі Товару на складі Покупця - останній зобов`язаний забезпечити: вільний під`їзд транспорту до місця розвантаження Товару; повне розвантаження Продукції з моменту прибуття транспорту Постачальника не повинно перевищувати двох діб. Покупець має право перевірити відповідність Товару Специфікації у момент доставки Товару. У випадку прийомки Товару без здійснення такої перевірки претензії щодо цілісності, неушкодженості та інші претензії, що стосуються зовнішнього вигляду якості та кількості збірної тари (упаковки) не розглядаються.
Відповідно до п.5.6 Договору претензії, заявлені по будь-якому Товару в замовленій партії, не можуть служити підставою для відмови Покупцем від прийомки та/або оплати, а також не дають права Покупцю вчиняти утримання будь-яких сум коштів з належних Постачальнику платежів та/або не виконувати, інші умови даного Договору: товару інших асортиментних найменувань даної партії, по яких не заявлено претензій. По інших поставках, що здійсненні, здійснюються або будуть здійснені в майбутньому у відповідності до умов даного договору.
Відповідно до п. 5.8 Договору, підписанням цього договору покупець підтверджує, що особи, які будуть підписувати накладні, товарно-транспортні накладні про приймання товару від імені покупця мають відповідні повноваження на таке підписання та приймання в інтересах та на користь покупця. Покупець не має право не оплачувати поставлений Постачальником товар та відмовитися від його приймання на підставі відсутності відповідних повноважень у особи, яка підписала від його імені відповідні документи прийняла товар в інтересах і на користь покупця.
Відповідно до п. 13.1,13.2 Договору, договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими на це представниками і скріплення печатками сторін і діє до 29.09.2016. Якщо до закінчення терміну даного договору жодна із сторін не повідомлять одна одну про бажання розірвати договір або укласти новий договір, то останній вважається продовженим/пролонгованим на один рік.
Як встановлено судом, 22.11.2016 року ТОВ Дахміра-Україна оформило рахунок на оплату за №1140 у якому встановлено кількість та ціну Товару, а саме: CAT02001DN цеп-шайба, шайба 46мм, звено 44мм., кількість 400,00 п.м., вартість 165,48 грн. з ПДВ; 2504РО насос-дозатор для введення медикаментів, кількість 10 шт. вартість 6 976,20 грн. з ПДВ; 3017 Піддон оцинкований в зборі для труби 75 мм, кількість 1 шт. вартість 3 548,44 грн. з ПДВ; 3012 Верхня коронка пластикова, кількість 1 шт. вартість 980,00 грн. з ПДВ; 3014 Транспортуючий вузол в зборі, кількість 1 шт. вартість 1 446,48 грн. з ПДВ; 3008-01 Вал для блоку керування діаметр 75 мм, кількість 1 шт. вартість 326,48 грн. з ПДВ; 3015-01 Вал для шнека, труба 75 мм, кількість 1 шт. вартість 47,60 грн. з ПДВ; 3011 Універсальний фланець для бункера, кількість 1 шт. вартість 1 152,48 грн. з ПДВ. на загальну суму 143 455, 48 (сто сорок три тисячі чотириста п`ятдесят п`ять) грн. 48 коп.
Пунктом 5.1. Договору поставки встановлено, що розрахунки здійснюються Покупцем у безготівковому порядку в українській національній валюті - гривнях - шляхом перерахування Покупцем грошових коштів на поточний рахунок Постачальника.
У відповідності до рахунку на оплату № 1140 від 22.11.2016р. ТОВ Дахміра Україна визначені наступні умови: умови оплати, а саме: 100 % передоплата; умови поставки, а саме: 19 робочих днів з дати зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок.
Як встановлено судом, 28.11.2016 року ТОВ Україна 2001 здійснило 100% передоплату на користь ТОВ Дахміра Україна в сумі 143 455, 48 (сто сорок три тисячі чотириста п`ятдесят п`ять) грн. 48 коп., що підтверджується платіжним дорученням №44744 від 28.11.2016р. Відповідно до призначення платежу визначено, що сплата відбувається за цеп-шайбу, насос-дозатор та інші запчастини, відповідно до рахунка №1140 від 22.11.2016.
Отже, ТОВ Дахміра Україна повинно було поставити товар до 18 грудня 2016 року, однак, ТОВ Дахміра-Україна не в повному обсязі виконало умови Договору поставки в частині обов`язку поставити товар. Так, відповідно до видаткових накладних від 05.12.2016 №164 та від 22.12.2016 №170 відповідачем поставлено товар лише на суму 77 263,48 грн. Недопоставленим залишився товар на суму 66 192,00 грн.
06.04.2018 року ТОВ Україна 2001 надіслало до ТОВ Дахміра-Україна цінним листом № 3060201417272 письмову вимогу про виконання умов Договору поставки та протягом чотирнадцяти днів від дати отримання вимоги поставити товар (CAT02001DX цеп- шайба, шайба 46мм, звено 44мм. в кількості 400,00 м.п.) на суму 66 192,00 або повернути кошти за придбаний Товар - вимога від 06.04.2018р. № 0604/1.
Проте, вищевказана вимога залишилася без відповіді та без задоволення.
В подальшому, 31.10.2019 року позивачем надіслано до ТОВ Дахміра-Україна цінним листом №3060200231752 претензію (вих.№1448) про відмову від поставки Товару у зв`язку із втратою інтересу та з вимогою про повернення грошових коштів у розмірі 66 192,00 грн. протягом 7 днів з моменту отримання претензії, про що свідчить опис вкладення та фіскальний чек від 31.10.2019. Відповідно до офіційного витягу з відстеження Укрпошта, відповідач отримав претензію (від 31.10.2019 №1448), 11.11.2019.
ТОВ Дахміра-Україна не виконало вимоги вищезазначеної претензії та не повернуло грошові кошти. Зворотного матеріали справи не містять.
Як визначено частинами 1, 2 статті 193 Господарського кодексу суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ч. 2 статті 509 ЦК України зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч. 2 статті 11 ЦК України передбачено, що підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ч. 1 статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 1 ст.610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.2 ст.615 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.
Частиною 1 ст.626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків
Згідно з ч.1 ст.628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Частинами 1, 6 статті 265 ГК України передбачено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. Реалізація суб`єктами господарювання товарів негосподарюючим суб`єктам здійснюється за правилами про договори купівлі-продажу. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення ЦК України про договір купівлі-продажу.
Аналогічні положення містяться і у статті 712 ЦК України, згідно з якою за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно зі ч. 1 ст. 691 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу, або, якщо вона не встановлена у договорі і не може бути визначена виходячи з його умов, - за ціною, що визначається відповідно до статті 632 цього Кодексу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.
Відповідно до ч.2 ст. 693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Згідно з ст. 615 ЦК України у разі порушення зобов`язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом. Одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання. Внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання частково або у повному обсязі відповідно змінюються умови зобов`язання або воно припиняється.
Відповідно до ч. 3 ст. 612 ЦК України якщо внаслідок прострочення боржника виконання зобов`язання втратило інтерес для кредитора, він може відмовитися від прийняття виконання і вимагати відшкодування збитків.
За змістом статті 663 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.
Відповідно ж до ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлено строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Як було зазначено раніше, Позивач 06.04.2018, 30.05.2019 звертався до відповідача з вимогами вих. №0604/1 від 06.04.2018 та від 31.10.2019 №1448 про повернення попередньої оплати в сумі 66 192,00 грн., про що свідчать описи вкладення та фіскальні чеки від 10.04.2018, від 31.10.2019.
На вказані вимоги Відповідач не відреагував, грошові кошти не повернув, Товар на суму заборгованості не поставив.
Відповідно до ч. 2 ст. 570 ЦК України якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.
Вищий господарський суд України у своїй постанові від 12.06.2012 по справі №55/385 за позовом про стягнення грошових коштів за неналежне виконання договірних зобов`язань вказав, що згідно положень чинного в Україні законодавства, авансом є грошова сума, яку перераховують згідно з договором наперед у рахунок майбутніх розрахунків за товари (роботи, послуги), які мають бути отримані (виконані, надані). Тобто у разі невиконання зобов`язання, за яким передавався аванс, незалежно від того, з чиєї вини це відбулося, аванс підлягає поверненню особі, яка його сплатила.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що Відповідач своїх зобов`язань за Договором укладеним 29 вересня 2016 року не виконав, відтак фактично безпідставно зберігає у себе набуте майно у виді сплаченої Позивачем попередньої оплати у розмірі 66 192,00 грн.
Отже, Відповідач, як у встановлений приписами частини 2 статті 530 ЦК України строк, так і на дату судового розгляду, свого зобов`язання щодо повернення суми в розмірі 66 192,00 грн. не виконав.
Оскільки станом на час прийняття рішення Відповідач суму попередньої оплати не повернув, строк повернення якої настав, позов в частині стягнення з Відповідача 66 192,00 грн. попередньої оплати підлягає задоволенню.
Посилання відповідача на те, що рахунок на оплату є окремою пропозицією до укладення договору та не має жодного відношення до договору судом не береться до уваги, оскільки, за умовами договору Постачальник зобов`язується поставляти та передати у власність Покупця Товар, визначену у Специфікації - Додатках до цього Договору, які є невід`ємною частиною даного Договору. При цьому, під Додатками до цього договору маються на увазі специфікації-додатки, узгоджені Постачальником замовлення Покупця, рахунки та видаткові накладні, які видаються Постачальником. Всі Додатки до даного Договору становлять невід`ємну частину Договору (п. 1.2 договору).
Відсутність посилання в рахунку-фактура №1140 від 22.11.2016 на договір поставки №85/096-16 не є безумовною підставою вважати що виставлений рахунок є самостійною підставою для виникнення між сторонами зобов`язальних відносин.
Окрім того, відповідачем не надано суду жодних доказів того, що вказаний рахунок-фактура був виставлений на підставі іншого укладеного між сторонами договору.
При цьому,оскільки виставлений рахунок-фактура №1140 від 22.11.2016 був оплачений позивачем на підставі платіжного доручення №44744 від 28.11.2016, посилання на ч.1 ст. 645 ЦК України є безпідставним.
Позаяк, зважаючи на те, що виставлений рахунок-фактура №1140 від 22.11.2016 був оплачений позивачем повністю відповідно до платіжного доручення №44744 від 28.11.2016 на суму 143 455,48 грн., а відповідачем поставлено товар лише на суму 77 263,48 грн., згідно вимоги від 30.10.2019 №1448, отриманої відповідачем 11.11.2019, у відповідача виник обов`язок повернути позивачу 66 192,00 грн. суми попередньої оплати.
Щодо строку позовної давності, суд вказує на те, що позивач з вимогою про повернення суми попередньої оплати та відмови від поставки товару звернувся до відповідача 31.10.2019 (вих.1448 від 31.10.2019), яку відповідач отримав 11.11.2019, у зв`язку з чим строк на повернення коштів попередньої оплати настав 18.11.2019 (сім днів з моменту отримання). Відтак строк позовної давності щодо вимоги про стягнення 66 192,00 грн. попередньої оплати позивачем не пропущений.
Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню судом в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 73, 74, 76 - 80, 129, 231, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Україна 2001 задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Дахміра Україна (04128, м. Київ, вул. Академіка Туполєва,буд.19, офіс 110-А, ідентифікаційний код 38506778) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Україна 2001 (30600, Хмельницька область, смт. Теофіполь, вул. Леніна (Небесної Сотні), 37В, ідентифікаційний код 35080933) заборгованість у розмірі 66 192 (шістдесят шість тисяч сто дев`яносто дві) грн. 00 коп., 1 921 (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 17.02.2020
Суддя І.І. Борисенко
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2020 |
Оприлюднено | 24.02.2020 |
Номер документу | 87734675 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Борисенко І.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні