Рішення
від 13.02.2020 по справі 197/838/18
ШИРОКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 197/838/18

провадження № 2/197/66/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2020 року Широківський районний суд Дніпропетровської області в складі головуючого судді Леонідової О.В., за участі секретаря судового засідання Піско Л.В., розглянувши в залі суду смт. Широке Широківського району Дніпропетровської області у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади Гречаноподівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області, третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, про встановлення факту неправильного запису та визнання права власності в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Позивач в вересні 2018 року звернулась до суду з зазначеним позовом, який в подальшому уточнила, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2 , після його смерті відкрилась спадщина у вигляді домоволодіння в АДРЕСА_1 та земельної ділянки, на якій розташовано домоволодіння. При зверненні до приватного нотаріуса за оформленням спадщини позивач отримала свідоцтво про право власності та свідоцтво про право на спадщину на домоволодіння, а також відмову в оформленні земельної ділянки, на якій розташоване домоволодіння, з причини розбіжності в документах - адреса домоволодіння - АДРЕСА_1 , а адреса земельної ділянки - АДРЕСА_2 , просить встановити факт неправильного запису у Державних актах та визнати право власності на земельну ділянку в порядку спадкування.

В судове засідання позивач та її представник адвокат Велегура М.І. надали заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі (а.с. 240).

Відповідач, повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, до суду представника не направив, надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнають (а.с. 231, 234, 236).

Від представника третьої особи - Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області надійшла заява про розгляд справи в їх відсутність, та зазначено, про розбіжність відомостей про адресу в свідоцтві про право власності на нерухоме майно та технічній документації (а.с. 237-239).

Ухвалою судді від 07.09.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито проваження, вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. 08.10.2018 ухвалою суду продовжено підготовче провадження та оголошено перерву для витребування документів у приватного нотаріуса. Ухвалою суду від 11.02.2019 продовжено підготовче провадження та оголошено перерву, витребувано докази з Державного нотаріального архіву. 06.08.2019 до суду надійшла уточнена позовна заява. Ухвалою суду від 22.08.2019 продовжено підготовче провадження та оголошено перерву, витребувано докази з Криворізької філії Державного нотаріального архіву. 11.09.2019 до суду надійшла засвідчена копія спадкової справи.

Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності до ст. 247 ч. 2 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до ч.3, ч. 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Дослідивши письмові матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

ІНФОРМАЦІЯ_2 помер чоловік позивача ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть та свідоцтвом про одруження (а.с.7-8).

Після його смерті відкрилась спадщина - домоволодіння в АДРЕСА_1 , яке належало йому на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 12.03.2004. Позивач, як дружина та спадкоємець першої черги отримала свідоцтво про право власності від 06.12.2017 на 1/2 частину домоволодіння як спільного сумісного майна, а також свідоцтво про право на спадщину від 06.12.2017 за законом на 1/2 частину домоволодіння (а.с. 9-10, 68, 92-93).

Відповідно до державного акту серії ЯБ № 0404502, виданого 12.12.2005 згідно з рішенням Розилюксембургської сільської ради від 17.04.1996 № 23 ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,0499 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства (а.с. 11).

Згідно з державним актом серії ЯБ № 404501, виданим 12.12.2005 згідно з рішенням Розилюксембургської сільської ради від 17.04.1996 № 23 ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 0,25 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , цільове призначення - для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (а.с. 12).

Відповідно до пункту 2 статті 8 Закону України "Про добровільне об`єднання територіальних громад" у Дніпропетровській області у зв`язку з припиненням повноважень рад, що об`єдналися у Гречаноподівську сільську територіальну громаду з 25 грудня 2016 року виключено з облікових даних Розилюксембурзьку та Степову сільські ради Широківського району. Включено в облікові дані Гречаноподівську сільську раду Гречаноподівської сільської територіальної громади (рішення Дніпропетровської обласної ради від 25.12.2016).

Постановою приватного нотаріуса Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Кузнецової О.С. від 06.12.2017 позивачу відмовлено в видачі свідоцтв про право на спадщину на земельні ділянки, оскільки адреса місця їх розташування відрізняється від адреси житлового будинку, на яких він розташований в частині їх нумерації (а.с. 13).

Згідно з відомостями Державного земельного кадастру та технічної документації з землеустрою адреса земельних ділянок - АДРЕСА_2 , в акті встановлення меж - АДРЕСА_1 (а.с. 14 -17, 110-130).

Відповідно до копії спадкової справи після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу Дніпропетровської області Кузнецовою О.С. заведено спадкову справу, з заявою про прийняття спадщини звернулась позивач як дружина спадкодавця, діти спадкодавця ОСОБА_3 та ОСОБА_4 відмовились віл прийняття спадщини на користь позивача, позивач оформила спадщину на частину спадкового майна (а.с. 170-228).

Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

Згідно з ст. ст. 1217, 1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.

У відповідності до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно вимог ст. ст. 1261,1267 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. Частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними.

Відповідно до ч.ч. 1,2, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Викладеним фактам відповідають правовідносини, які витікають із здійснення права на спадщину.

Позивач прийняла спадщину відповідно до ч.3 ст. 1268 ЦК України, отримала свідоцтва про право на спадщину на частину спадкового майна, зокрема, до неї перейшло право власності на домоволодіння, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , однак не має можливості оформити у нотаріуса в порядку спадкування право власності на земельні ділянки, на яких розташоване домовлодіння з причини помилки в технічній документації та зазначення в Державному земельному кадастрі та державних актах адреси земельних ділянок - АДРЕСА_2 .

Згідно зі ст. 377 ЦК України в редакції, що діяла на дату оформлення права власності на домоволодіння, до особи, яка набула право власності на житловий будинок (крім багатоквартирного), будівлю або споруду, переходить право власності, право користування на земельну ділянку, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення в обсязі та на умовах, встановлених для попереднього землевласника (землекористувача). Розмір та кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв`язку з переходом права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, є істотними умовами договору, який передбачає набуття права власності на ці об`єкти (крім багатоквартирних будинків).

Відповідно до ст. 120 ЗК України в редакції, що діяла на дату оформлення права власності на домоволодіння, у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об`єкти. До особи, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду, розміщені на земельній ділянці, що перебуває у власності іншої особи, переходить право власності на земельну ділянку або її частину, на якій вони розміщені, без зміни її цільового призначення У разі переходу права власності на будинок або його частину від однієї особи до іншої за договором довічного утримання право на земельну ділянку переходить на умовах, на яких ця земельна ділянка належала попередньому землевласнику (землекористувачу). Істотною умовою договору, який передбачає набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, є кадастровий номер земельної ділянки, право на яку переходить у зв`язку з набуттям права власності на ці об`єкти.

Оскільки позивач набула право власності на домоволодіння, розміщене на земельній ділянці, що перебувала у власності спадкодавця, до неї переходить і право власності на земельну ділянку, на якій розміщено домоволодіння.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Постановою нотаріуса від 06 грудня 2017 року позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом з причини розбіжності в документах про право власності на домоволодіння та земельну ділянку.

Отже, визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Аналізуючи зібрані докази у сукупності суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволоенню.

Позивач просить покласти судові витрати на її рахунок, що є правом позивача. Керуючись ст. ст. 263-265, 273, 279, 280-281, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженки с. Каніж Новомиргородського району Кіровоградської області, зареєстрованої: АДРЕСА_3 ) до територіальної громади Гречаноподівської сільської ради Широківського району Дніпропетровської області (місцезнаходження: вул. Степова, 1, с. Гречані Поди Широківського району Дніпропетровської області, код ЄДРПОУ 41060223), третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області (проспект Олександра Поля, 2, м. Дніпро, код ЄДРПОУ 39835428) про визнання права власності в порядку спадкування, задовольнити.

Встановити факт неправильного запису номеру розташування земельних ділянок, площею 0.25 га, цільове призначення для будівництва і обслуговування житлового будинку, присадибна ділянка, кадастровий номер: 1225885700:04:001:0007 та площею 0,0499 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 1225885700:04:001:0008 в державних актах серії ЯБ № 4045501 та № 404502 виданих Розилюксембургською сільською радою Широківського району Дніпропетровської області 12.12.2005 року на підставі рішення Розилюксембургської сільської ради від 17.04.1996 року за № 23, вказано, що земельні ділянки, розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , у той час, як житловий будинок з господарчими побудовами зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Визнати, що у державних актах серії ЯБ № 4045501 та № 404502 виданих Розилюксембургською сільською радою Широківського району Дніпропетровської області 12.12.2005 року на підставі рішення Розилюксембургської сільської ради від 17.04.1996 року за №23, помилково вказана адреса земельних ділянок: АДРЕСА_2 . Визнати, що у державних актах серії ЯБ № 4045501 та № 404502 виданих Розилюксембургською сільською радою Широківського району Дніпропетровської області 12.12.2005 року на підставі рішення Розилюксембургської сільської ради від 17.04.1996 року за № 23, правильно вважати адреси земельних ділянок: АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельні ділянки площею 0.25 га, цільове призначення - для будівництва і обслуговування житлового будинку, присадибна ділянка, кадастровий номер: 1225885700:04:001:0007 та площею 0,0499 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер: 1225885700:04:001:0008 в державних актах серії ЯБ № 4045501 та № 404502 виданих Розилюксембургською сілською радою Широківського району Дніпропетровської області 12.12.2005 року на підставі рішення Розилюксембургської сільської ради від 17.04.1996 року за №23, вказано, що земельні ділянки, розташовані за адресою: АДРЕСА_2 , у той час, як житловий будинок з господарчими побудовами зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду (до дня початку фунціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи - через Широківський районний суд Дніпропетровської області) протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складене 24.02.2020.

Суддя О.В. Леонідова

СудШироківський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення13.02.2020
Оприлюднено27.02.2020
Номер документу87853043
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —197/838/18

Рішення від 13.02.2020

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

Ухвала від 22.08.2019

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

Ухвала від 20.05.2019

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

Ухвала від 11.02.2019

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

Ухвала від 08.10.2018

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

Ухвала від 07.09.2018

Цивільне

Широківський районний суд Дніпропетровської області

Леонідова О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні