ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
(додаткове)
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" лютого 2020 р.Справа № 922/3288/19
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Погорелової О.В
при секретарі судового засідання Федоровій К.О.
за участю представників учасників справи:
позивача - не з`явився
відповідача - Соляник О.О.
розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Рідна Покотилівка" про вирішення питання про судові витрати по справі по справі
за позовом Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області, смт. Покотилівка до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рідна Покотилівка", смт. Покотилівка про зобов`язання повернути приміщення,
ВСТАНОВИВ:
11.02.2020 господарським судом Харківської області у справі №922/3288/19 ухвалено судове рішення, яким в задоволенні позовних вимог Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області відмовлено повністю.
13.02.2020 до суду від представника відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Рідна Покотилівка", надійшло клопотання про вирішення питання про судові витрати.
Відповідно до ч. 8 ст. 129 ГПК України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
Відповідно до ст. 221 ГПК України, якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог. Для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог. У випадку, визначеному частиною другою цієї статті, суд ухвалює додаткове рішення в порядку, передбаченому статтею 244 цього Кодексу.
Згідно до ст. 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1) стосовно якої-небудь позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що потрібно виконати; 3) судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.
Ухвалою суду від 17.02.2020 клопотання представника відповідача у справі №922/3288/19 про вирішення питання про судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката призначено до розгляду у судовому засіданні з повідомленням сторін на 25.02.2020 об 11:00.
Представник позивача у судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, відповідно до ст.ст. 120, 121 ГПК України.
Присутній у судовому засіданні представник відповідача підтримав клопотання та просив суд його задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши представників сторін, суд дійшов висновку про задоволення клопотання відповідача, виходячи з наступного.
Відповідно до приписів статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Згідно з приписами статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
У визначенні розумно необхідного розміру сум, які підлягають сплаті за послуги адвоката, можуть братися до уваги, зокрема, але не виключно: встановлені нормативно-правовими актами норми видатків на службові відрядження (якщо їх установлено); вартість економних транспортних послуг; час, який міг би витратити на підготовку матеріалів кваліфікований фахівець; вартість оплати відповідних послуг адвокатів, яка склалася в країні або в регіоні; наявні відомості органів статистики або інших органів про ціни на ринку юридичних послуг; тривалість розгляду і складність справи тощо.
Суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат (у даному випадку, за наявності заперечень учасника справи), що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично та чи була їх сума обґрунтованою.
Суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України, заява № 19336/04, п. 269).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" від 28.11.2002 зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом. Договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору
Згідно ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
В обґрунтування розміру заявленої суми витрат на правничу допомогу, відповідач зазначає, що 15.10.2019 між ТОВ "Рідна Покотилівка" (клієнт) та Адвокатським об`єднанням "Ліга Сова" (виконавець) був укладений договір про надання юридичної (правничої) допомоги №С16/19. Предметом цього договору є послуги виконавця по наданню клієнту професійної правничої допомоги, яка пов`язана із вирішенням спору клієнта із Покотилівською селищною радою (62458, Харківський район, селище Покотилівка, вул. Незалежності, 3) щодо визнання недійсним договору оренди нерухомого майна №б/н від 02.02.2009 (нежитлового приміщення в смт. Поктилівка, вул. Інтернаціональна №35) та зобов`язання повернути приміщення.
Відповідно до п. 2.1.1 вказаного договору, для виконання цього договору виконавцю, в особі Соляник Олени Олександрівни, яка є адвокатом та діє на підставі Свідоцтва про право заняття адвокатською діяльністю №1252, надається право представництва інтересів клієнта в усіх судових органах України (в тому числі апеляційній та касаційній інстанціях), міжнародних та третейських судах з правами, що надані законом позивачу, відповідачу, третій особі, в тому числі з правом пред`явлення позову, повної або часткової відмови від позовних вимог, визнання позову повністю або частково, зміни підстав або предмету позову, укладення мирової угоди, подання заяв, запитів, відзивів, заперечень, пояснень, клопотань, апеляційних та касаційних скарг, та інших необхідних документів, одержання довідок і документів, що стосуються законних прав та інтересів клієнта, для чого виконавцю в особі Соляник Олени Олександрівни надається право подачі та підпису всіх необхідних документів.
Відповідно до п. 2.2.1 договору, виконавець зобов`язався проводити вивчення та аналіз документів, надавати клієнту консультації і роз`яснення по правовим питанням, що стосуються предмету договору; складати документи правого характеру, необхідні для виконання умов договору.
Згідно п. 3.1 договору, вартість послуг за цим договором, форма розрахунків та порядок оплати зазначаються сторонами у додатковій угоді до цього договору.
Згідно розділу 4 договору, виконання умов договору оформлюється актом (актами) прийому-передачі наданих послуг, який (які) підписують сторони договору. У випадку, якщо при прийому-передачі наданих послуг будуть виявлені недоліки, сторони складають двосторонній акт, в якому зазначають виявлені недоліки, наслідки виявлення недоліків, порядок і строки їх усунення, а також умови взаєморозрахунку. Рішення, ухвала, постанова суду не на користь клієнта не є свідоцтвом неналежного надання правової допомоги.
Для долучення до матеріалів справи відповідачем надано договір про надання юридичної (правничої) допомоги №С16/19 від 15.10.2019; додаткову угоду до договору про надання юридичної (правничої) допомоги №С16/19 від 15.10.2019; акт приймання-передачі наданих послуг від 11.02.2020 до договору про надання юридичної (правничої) допомоги №С16/19 від 15.10.2019; рахунок №15/01/19 від 15.10.2019; платіжне доручення №276 від 17.10.2019 на суму 6000,00 грн.,копія свідоцтва про право заняття адвокатською діяльністю №1252 від 09.03.2004, витяг з ЄДРЮОФОПтаГФ щодо Адвокатського об`єднання "Ліга Сова".
Дослідивши надані представником відповідача докази на підтвердження понесених останнім судових витрат на професійну правничу допомогу, беручи до уваги рівень складності даної справи, об`єм вчинених представником відповідача дій, стадії, на якій розгляд справи було завершено, а також керуючись критерієм реальності адвокатських витрат, суд дійшов висновку про задоволення вимог відповідача щодо стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись ст.ст. 123, 126, 221, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Стягнути з Покотилівської селищної ради Харківського району Харківської області (62458, Харківська область, Харківський район, смт. Покотилівка, вул. Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 04396733) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Рідна Покотилівка" (62458, Харківська область, Харківський район, смт. Покотилівка, вул. Тімірязева, 1-А, кв. 60, код ЄДРПОУ 36122222) - 6000,00 грн. судових витрат, понесених за надання професійної правничої допомоги.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 241 ГПК України, рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно ст.ст. 256, 257 ГПК України, рішення може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення, з урахуванням приписів п.п. 17.5 п.17 Перехідних положень ГПК України.
Позивач - Покотилівська селищна рада Харківського району Харківської області (62458, Харківська область, Харківський район, смт. Покотилівка, вул. Незалежності, 3, код ЄДРПОУ 04396733).
Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рідна Покотилівка" (62458, Харківська область, Харківський район, смт. Покотилівка, вул. Тімірязєва, 1-А, кв. 60, код ЄДРПОУ 36122222).
Повне рішення підписано 27 лютого 2020 року.
Суддя О.В. Погорелова
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.02.2020 |
Оприлюднено | 02.03.2020 |
Номер документу | 87868228 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні