Рішення
від 26.02.2020 по справі 414/172/20
КРЕМІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2020 року м. Кремінна

Справа № 414/172/20

Провадження № 2/414/149/2020

Кремінський районний суд Луганської області у складі:

головуючого судді Панчука М.В.,

за участі секретаря судового засідання Водолазської Т.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кремінна цивільну справу за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом ,

встановив:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до Кремінського районного суду Луганської області з позовною заявою до Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом. В обґрунтування позову зазначають, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , після смерті якої залишилася спадщина у вигляді земельної ділянки № НОМЕР_1 загальною площею 5,7065 га, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташованої на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області і яка належала останній на підставі державного акту на право приватної власності на землю.

ОСОБА_4 після смерті ОСОБА_3 звернулася до державного нотаріуса Кремінської державної нотаріальної контори Луганської області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на ј частку земельної ділянки № НОМЕР_1 , розташованої на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області. За життя ОСОБА_4 здійснювала заходи на оформлення права власності на земельну ділянку та розпоряджалася нею, а саме отримувала довідки про вартість земельної ділянки та про власника земельної ділянки, відповідно до договору оренди землі від 24.01.2008 передала земельну ділянку № НОМЕР_1 площею 1,4266 в оренду ПСП Агро-98 та отримувала оренду плату.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла. За життя ОСОБА_4 було складено заповіт на ім`я позивачів, за яким вона заповіла ОСОБА_1 і ОСОБА_2 по Ѕ частині усього свого майна.

12.12.2016 позивачі звернулися до державного нотаріуса Рубіжанської державної нотаріальної контори із заявами про видачу свідоцтв про право власності на спадщину за законом на вищевказану земельну ділянку по 1/8 частині за кожною, однак своєю постановою нотаріус відмовив ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у вчиненні відповідних нотаріальних дій у зв`язку з тим, що позивачами не були надані правовстановлюючі документи на зазначену земельну ділянку, а саме свідоцтво про право на спадщину за законом та державний акт на земельну ділянку, через його відсутність у позивачів.

У зв`язку з цим, позивачі просили суд визнати за ними право власності за заповітом на 1/8 частину за кожною земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 5,7065 га, розташованої на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області, по .

Ухвалою суду від 27.01.2019 було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Ухвалою суду від 13.02.2020 року разом із вирішенням питання про закінчення підготовчого провадження, за клопотанням позивачів у державного нотаріуса Рубіжанської державної нотаріальної контори була витребувана завірена належним чином копія спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У судове засідання позивачі не з`явилися, надали суду заяви, в яких просили розглянути справу за їх відсутності, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з`явився, голова Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області Вербицький В. надав суду заяву в якій не заперечував проти задоволення позовних вимог.

У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд розглядав цивільну справу за наявними у справі письмовими матеріалами та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, всебічно, повно та об`єктивно дослідивши та оцінивши за своїм внутрішнім переконанням надані докази як окремо, так і в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 у м. Рубіжне Луганської області та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 є донькою ОСОБА_4 . Зазначені обставини підтверджуються паспортом, свідоцтвом про народження, свідоцтвом про укладення шлюбу позивача(а.с. 5-6, 57).

ОСОБА_2 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Рубіжне Луганської області та зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 . Зазначені обставини підтверджуються паспортом позивача (а.с. 7).

ІНФОРМАЦІЯ_5 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , виданим виконавчим комітетом Михайлівської сілшьської ради Кремінського району Луганської області (а.с. 9).

ОСОБА_3 за життя належала земельна ділянка № НОМЕР_1 площею 5,7065 га, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області, передана їй для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю ІV-ЛГ № 018101 (а.с.10).

ОСОБА_4 , після смерті ОСОБА_3 , звернулася до державного нотаріуса Кремінської державної нотаріальної контори з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину та отримала свідоцтво про право на спадщину за законом на ј частину земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 5,7065 га, яке зареєстроване в реєстрі за № 3866, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом НОМЕР_3 від 17 вересня 2007 року (а.с.11).

Вартість земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 5,7065 га, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області та виділена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і належала ОСОБА_3 , складає 40801,97 грн., що підтверджено довідками Кремінського районного відділу земельних ресурсів № 521 від 22.02.2007 та № 522 від 22.02.2007, які були видані на ім`я ОСОБА_4 (а.с.12-13).

Відповідно до експертного висновку оцінювача ПП "Експертно-юридичної фірми "НІКА" ОСОБА_5 від 25 листопада 2019 року, вартість земельної ділянки № НОМЕР_1 , площею 5,7065 га, наданої у приватну власність ОСОБА_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області, становить 68400,00 грн.(а.с. 21-25)

Договором оренди землі, ОСОБА_4 передала ПСП Агро-98 в оренду свою частку земельної ділянки № НОМЕР_1 , площею 1,4266 га та отримувала обумовлену орендну плату, що підтверджено договором оренди землі від 24 січня 2008 року, який укладено між ОСОБА_4 та ПСП Агро-98 і зареєстровано Михайлівською сільською радою, запис у Державному реєстрі земель від 28.01.2008 за №450 (а.с.14-16).

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_4 , про що 18 серпня 2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Рубіжанського міського управління юстиції у Луганській області було здійснено актовий запис № 779, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.17).

За життя ОСОБА_4 склала заповіт, яким заповіла усе своє майно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 по Ѕ частині кожній, що підтверджено заповітом від 30 жовтня 2007 року, НОМЕР_5 № НОМЕР_6 , який посвідчено приватним нотаріусом Рубіжанського міського нотаріального округу Луганської області Білоус З.В. та зареєстровано в реєстрі за № 1268.(а.с. 18).

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Цивільного кодексу України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Згідно зі ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно зі ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців з часу відкриття спадщини, яким є день смерті особи (ч. 1 ст. 1269 , ч. 1 ст. 1270 , ч. 2 ст. 1220 ЦК України ).

Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (ч. 3 ст. 1268, ч. 1 ст. 1273 ЦК України).

Судом встановлено, що позивачі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 є спадкоємцями після смерті ОСОБА_4 відповідно до заповіту, вони протягом встановленого законом строку звернулися до Рубіжанської державної нотаріальної контори з заявами про прийняття спадщини, на підставі їх заяв нотаріусом було заведено спадкову справу після смерті ОСОБА_4 , інші спадкоємці за законом чи заповітом відсутні, що вбачається з досліджених у судовому засіданні документів зі спадкової справи № 35/2016, заведеної після смерті ОСОБА_4 (а.с. 57-70).

Відповідно до ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на це нерухоме майно.

Із постанов державного нотаріуса Рубіжанської державної нотаріальної контори № 830/02-31 від 13.12.2016 та №831/02-31 від 13.12.20016 про відмову у вчиненні нотаріальних дії вбачається, що під час розгляду заяв ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , про видачу свідоцтва про право на спадщину на 1/8 частку кожній земельної ділянки, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області, після смерті їх матері ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 , у задоволенні цих заяв було відмовлено у зв`язку з тим, що заявниками не надано правовстановлюючий документ на вказану земельну ділянку через його відсутність, а саме свідоцтво про право на спадщину за законом, посвідчене Кремінської державною нотаріальною конторою Луганської області 17 вересня 2007 року під реєстровим № 3866 та державний акт на земельну ділянку, який ОСОБА_4 повинна була отримати на підставі вищевказаного свідоцтва(а.с.19-20).

Також з інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) за № 42877778 від 08.02.2016 спадкодавцем складався заповіт НОМЕР_7 , номер в реєстрі 1268, посвідчений 30.10.2007 приватним нотаріусом Рубіжанського міського нотаріального округу Луганської області Білоус З.В., тобто заповіт, яким ОСОБА_4 заповідала позивачам усе своє майно по Ѕ частині кожній. Також згідно з інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру № 42877767 від 08.02.2016 до подачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 спадкова справа після смерті ОСОБА_4 не заводилась (а.с. 60-61).

Судом встановлено, що перешкодою для видачі нотаріусом свідоцтва про право на спадщину на земельну ділянку позивачам, який своєю постановою відмовив у вчиненні відповідної нотаріальної дії, є відсутність у позивачів оригіналу правовстановлюючого документа, що підтверджує право власності померлої ОСОБА_4 на ј частку земельної ділянки № НОМЕР_1 загальною площею 5,7065 га, розташованої на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області.

Згідно з п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Згідно з п.п. 3.1, 3.3 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування №24-753/0/4-13 від 16.05.2013 визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Якщо документи, що засвідчують право власності на нерухоме майно, існували, проте були втрачені власником та не можуть бути відновлені в передбаченому законом порядку, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред`явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.

Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, зокрема, у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

За таких обставин, оскільки видача свідоцтва про право власності на спадщину за заповітом на ім`я позивачів неможлива та враховуючи, що спадкодавець за життя не виділив в натурі свою 1/4 частку від земельної ділянки № НОМЕР_1 із присвоєнням кадастрового номеру, суд дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 підлягає повному задоволенню із визнанням за ними за кожною право власності по 1/8 частині земельної ділянки № НОМЕР_1 загальною площею 5,7065 га, розташованої на території Михайлівської с/р Кремінського району Луганської області та призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, успадкованих за заповітом після смерті ОСОБА_4 .

Керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 206, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

вирішив:

позов ОСОБА_1 (ідентифікаційний код: НОМЕР_8 , місце проживання: АДРЕСА_3 ) та ОСОБА_2 (ідентифікаційний код: НОМЕР_9 , місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області (код ЄДРПОУ: 04336174, місцезнаходження: 92941, Луганська область, Кремінський район, с. Михайлівка, вул. Центральна, 127) про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на 1/8 частину земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 5,7065 га, згідно Державного акту на право приватної власності на землю IV-ЛГ № 018101, зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 384л, розташованої на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області, успадкованої за заповітом ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визнати за ОСОБА_2 право власності на 1/8 частину земельної ділянки № НОМЕР_1 площею 5,7065 га, згідно Державного акту на право приватної власності на землю IV-ЛГ № 018101, зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 384л, розташованої на території Михайлівської сільської ради Кремінського району Луганської області, успадкованої за заповітом ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Дата складення повного судового рішення - 28 лютого 2020 року.

Суддя М.В. Панчук

СудКремінський районний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення26.02.2020
Оприлюднено02.03.2020
Номер документу87908529
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —414/172/20

Рішення від 26.02.2020

Цивільне

Кремінський районний суд Луганської області

Панчук М. В.

Рішення від 26.02.2020

Цивільне

Кремінський районний суд Луганської області

Панчук М. В.

Ухвала від 13.02.2020

Цивільне

Кремінський районний суд Луганської області

Панчук М. В.

Ухвала від 27.01.2020

Цивільне

Кремінський районний суд Луганської області

Панчук М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні