Рішення
від 06.02.2020 по справі 506/446/19
КРАСНООКНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Красноокнянський районний суд Одеської області

Справа № 506/446/19

Провадження № 2/506/16/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06.02.2020 року с.м.т. Окни

Красноокнянський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Чеботаренко О.Л.

за участю секретаря судового засідання Паламарчук М.О.

розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду в с.м.т. Окни цивільну справу за позовом

ОСОБА_1 до Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області та СВК Хлібороб про визнання права власності на земельну частку (пай),

В С Т А Н О В И В:

29 серпня 2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області про визнання права власності на земельну частку (пай).

23 вересня 2019 року після виправлення недоліків позовної заяви відповідно до ухвали суду від 03 вересня 2019 року провадження по справі було відкрито.

Ухвалою суду від 23 грудня 2019 року до участі у справі залучено в якості співвідповідача СВК Хлібороб , який є єдиним правонаступником КСП ім.Дзержинського, яке було ліквідовано, та який діє на даний час.

В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 посилається на те, що він з 1985 року до реорганізації КСП у 2000 році був членом колгоспу ім.Дзержинського Красноокнянського району Одеської області. 06 лютого 1996 року КСП ім.Дзержинського було видано Державний акт на право колективної власності на землю серії ОД-15 № 0002 і передано у колективну власність 5018.6 га землі на території Чорнянської сільської ради Красноокнянського району для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Проте, з невідомих позивачу причин, при розпаюванні землі він не був включений до списку членів КСП ім.Дзержинського, які мають право на земельну частку (пай) і не отримав сертифікат на право на земельну частку (пай). Рішенням Чорнянської сільської ради №17 від 06.06.2000 року затверджено список громадян, членів КСП ім.Дзержинського, які були пропущені під час складання списків на земельну частку та до вказаного списку включено і позивача. П.2 вищезазначеного рішення визначено просити Красноокнянський районний відділ земельних ресурсів надати земельні сертифікати громадян згідно затвердженого списку, однак з невідомих для позивача причин сертифікат на земельну частку (пай) він не отримав. Тому, з метою реалізації свого права, він 24.05.2019 року звернувся із заявою до Чорнянської сільської ради Окнянського району із заявою про надання йому земельної ділянки, однак йому було відмовлено та роз`яснено що підставою для виділення земельної частки є документ, що посвідчує право на таку ділянку, і оскільки сертифікати на право на земельну частку (пай) вже не видаються, таким документом може бути або свідоцтво про право на спадщину, або рішення суду про визнання права на земельну частку (пай). У зв`язку із вищезазначеним, враховуючи, що на момент видачі Державного акту на право колективної власності на землю він був членом КСП ім.Дзержинського, позивач вважає, що він відповідно має право на земельну частку (пай), тому просить суд визнати за ним право на земельну частку (пай) із земель колишнього КСП ім.Дзержинського Окнянського району Одеської області розміром 6,1 умовних кадастрових гектарів.

Крім того, 06.02.2020 до суду від представника позивача надійшло письмове пояснення, в якому представником зазначено, що, на думку сторони позивача, те, що в архівних документах РДА знайти протоколи загальних зборів, в яких значиться про прийняття ОСОБА_1 в члени КСП ім.Дзержинського, не вдалося, пов`язано із тим, що його помилково не було зазначено у протоколах. Оскільки в трудовій книжці ОСОБА_1 запис про його прийняття в члени КСП зроблено 1 липня 1981 року з посиланням на протокол №1 від 24 лютого 1981 року, аналогічно із суттєвим часовим інтервалом зроблено запис про прийняття ОСОБА_1 в члени колгоспу вдруге. Крім того, в трудовій книжці ОСОБА_1 наявний запис від 01.04.2000 року про його виключення із членів КСП із посиланням на протокол від 01.04.200 року №2, однак і в цьому протоколі загальних зборів, на яких також вирішувалося питання про реформування КСП, і міститься список осіб, які виключаються із членів КСП у зв`язку із його ліквідацією, прізвище ОСОБА_1 відсутнє. При цьому, достовірність записів у трудовій книжці, про те, що ОСОБА_1 був членом КСП ім.Дзержинського, підтверджується наявністю печатки КСП. До того ж наявні записи про роботу та про членство ОСОБА_1 в КСП ім.Дзержинського припадають саме на період видачі КСП ім. Дзержинського Державного акту на право колективної власності на землю. Також представник позивача звертає увагу, що в протоколі загальних зборів членів КСП ім.Дзержинського від 26.02.2000, №1 у якому міститься список осіб, яким у отриманні земельного сертифікату відмовлено, прізвище ОСОБА_1 відсутнє. Крім того, рішення Чорнянської сільської ради №17 від 06.06.2000 року, яким затверджено список громадян членів КСП ім. Дзержинського, які були пропущені під час складання списків на земельну частку, серед яких і ОСОБА_1 , свідчить про те, що ОСОБА_1 було помилково та через неуважність не включено до списків.

17 січня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, однак від представника позивача до суду надійшла заява про проведення судового засідання без участі позивача та його представника. В письмових поясненнях, долучених до заяви про проведення судового засідання без участі позивача та його представника, сторона позивача на задоволенні позову наполягала. Тому справа розглянута у відсутність сторони позивача, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України /а.с.74-75/.

Представник відповідача - Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області в судове засідання не з`явився, однак від нього до суду надійшла заява про розгляд справи у його відсутність /а.с.69/. Тому судове засідання проведено у відсутність представника відповідача Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області, що відповідає вимогам ст.223 ЦПК України.

Представник відповідача СВК Хлібороб в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про день та час проведення судового засідання був повідомлений належним чином. Тому суд визнає причини його неявки неповажними і тому судове засідання відповідно до п.1 ч.3 ст.223 ЦПК України проведено у відсутність представника відповідача - СВК Хлібороб .

Вивчивши матеріали справи, суд прийшов до наступного.

Судом були встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що, виходячи із копії трудової книжки серії НОМЕР_1 №0730865, вбачається, що позивач з 01 грудня 1981 року прийнятий рядовим колгоспником в колгосп ім.Дзержинського на підставі рішення загальних зборів за 1981 рік від 24 грудня, протокол №1, 28 березня 1985 року був звільнений із колгоспу за власною заявою та 12.06.1985 року був знов прийнятий в члени колгоспу ім.Дзержинського, а 01 квітня 2000 року був звільнений з членів ім.Дзержинського у зв`язку із реорганізацією колгоспу на підставі рішення загальних зборів від 10.03.2000 року, протокол №2. Фактичне виконання роботи позивача як члена колгоспу ім.Дзержинського підтверджується також відомостями про роботу, занесеними у вищевказану трудову книжку а.с.16/.

Як вбачається із інформації, наданої Відділом в Окнянському районі ГУ Держгеокадастру в Одеській області, державний акт на право колективної власності на землю КСП ім.Дзержинського Чорнянської сільської ради Красноокнянського району Одеської області був виданий 05 листопада 1996 року. При цьому надати копію даного державного акту відділ не має можливості, так як в архіві відділу він відсутній /а.с.48/

Розмір земельної частки (паю) в КСП ім.Дзержинського на території Чорнянської сільської ради Красноокнянського району Одеської області становить 6,1 в умовних кадастрових гектарах, станом на 05 листопада 1996р. вартість земельної частки (паю) становить 17477 грн. / а.с.14-15/.

Відповідно до виписки із протоколу №2 засідання комісії по реорганізації КСП ім.Дзержинського Красноокнянського району Одеської області с.Чорна від 02.04.2000 року комісією були розглянуті заяви громадян, в тому числі і позивача, про включення їх в списки на отримання земельних сертифікатів та вирішено клопотати перед виконавчим комітетом Чорнянської сільської ради про видачу земельних сертифікатів відповідним громадянам /а.с.12/.

06 червня 2000 року Чорнянською сільською радою Красноокнянського району Одеської області прийнято рішення №17 про видачу сертифікатів на землю громадянам, які були пропущені в загальному списку, яким вирішено затвердити списки громадян членів КСП ім.Дзержинського, які були пропущені під час складання списків на земельну частку та вирішено просити Красноокнянський районний відділ земельних ресурсів надати земельні сертифікати - земельну частку із земель колективної власності відповідним громадянам, в тому числі ОСОБА_1 /а.с.11/.

Однак Відділом в Окнянському районі Одеської області на ім`я ОСОБА_1 не видавався сертифікат на право на земельну частку (пай) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Чорнянської сільської ради Красноокнянського району Одеської області із земель колишнього КСП ім.Дзержинського /а.с.19/.

На звернення позивача до Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області, щодо виділення земельної частки (паю) Чорнянською сільською радою йому було відмовлено з посиланням на те, що сертифікати на право на земельну частку (пай) є дійсними до виділення власникам земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості) земельних ділянок та видачі їм державних актів на право власності на земельну ділянку, при цьому, враховуючи що з 1 січня 2013 року державні акти не видаються, тому Чорнянська сільська рада Окнянського району не має можливості видати позивачу сертифікат. Також радою роз`яснено, що документами, які посвідчують право на земельну частку (пай), є свідоцтво про право на спадщину, рішення суду про визнання права на земельну частку (пай) /а.с.18/.

За інформацією, наданою Окнянською райдержадміністрацією Одеської області, КСП ім.Дзержинського рішенням загальних зборів членів КСП ім.Дзержинського від 10 березня 2000 року ліквідовано. На землях бувшого КСП ім.Дзержинського утворено сільськогосподарські виробничі кооперативи Лад , Хлібороб та ім.Дзержинського, які являються правонаступниками КСП ім.Дзержинського /а.с.47/.

При цьому, як вбачається із витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.12.2019 року, 11.12.2006 року здійснено державну реєстрацію припинення юридичної особи СВК Лад за судовим рішенням, у зв`язку із визнанням її банкрутом, а 29.12.2008 року здійснено державну реєстрацію припинення СВК ім.Дзержинського за рішенням суду, у зв`язку із визнанням юридичної особи банкрутом /а.с. 55-59/

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 23.12.2019 року, юридична особа СВК Хліборо діє на даний час /а.с.51-54/.

Таким чином, враховуючи, що СВК Лад та СВК ім.Дзержинського, які були правонаступниками КСП ім.Дзержинського, припинили свою діяльність, то єдиним правонаступником КСП ім.Дзержинського, який діє на даний час, є СВК Хлібороб , і земельні ділянки, щодо яких заявлено позов, можуть перебувати у користуванні (або власності) СВК Хлібороб .

Згідно наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України №605 від 18.12.2018 року Про внесення змін до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення , нормативно грошова оцінка площі ріллі по Одеській області складає 31017 гривень.

Отже, на момент видачі КСП ім.Дзержинського державного акту на право колективної власності на землю позивач був членом КСП, однак спочатку не був включений у список громадян, що мають право на земельну частку (пай), який є додатком до вищезазначеного державного акту. При цьому, хоча в подальшому був включений у список громадян - членів КСП ім. Дзержинського, які були пропущені під час складання списків на земельну частку (пай), однак сертифіката на земельну частку (пай), а згодом і державного акта на право приватної власності на землю, не отримав.

Відповідно до ст.2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) , основним документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), є сертифікат на право на земельну частку (пай), виданий районною (міською) державною адміністрацією. Документом, що посвідчує право на земельну частку (пай), також є рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

В ч.1 ст.1 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) від 05 червня 2003 року №899-IV, вказується, що право на земельну частку (пай) мають колишні члени колективних сільськогосподарських підприємств, сільськогосподарських кооперативів, сільськогосподарських акціонерних товариств, у тому числі створених на базі радгоспів та інших державних сільськогосподарських підприємств.

Також ч.3 ст.1 цього ж Закону передбачено, що право особи на земельну частку (пай) може бути встановлено в судовому порядку.

Відповідно до п.2 Указу Президента України від 08 серпня 1995 року №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям , право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Право громадян як співвласників колективної власності на землю набувається з дня видачі підприємству в установленому порядку державного акта на право колективної власності на землю.

За змістом вказаного Указу Президента України, особа набуває право на земельний пай за наявності таких умов: перебування в членах КСП на час паювання; включення до списку осіб, доданого до державного акта на право колективної власності на землю; одержання КСП цього акта.

При цьому, Пленум Верховного Суду України в п.24 постанови Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ №7 від 16 квітня 2004 року вказав, що невнесення особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, до списку осіб, які мають право на отримання земельної частки (паю), не може позбавити цю особу права на земельну частку.

Таким чином, судом встановлено, що 05 листопада 1996 року КСП ім. Дзержинського Чорнянської сільської ради Красноокнянського району Одеської області був отриманий державний акт на право колективної власності на землю, при цьому на час розпаювання земель КСП позивач був членом КСП ім.Дзержинського, якого помилково не було включено до списків членів колгоспу, які мають право на земельну частку (пай). Тобто, позивач, як колишній член КСП мав право на земельну частку (пай).

При цьому, хоча ОСОБА_2 в подальшому був включений у список громадян - членів КСП ім. Дзержинського, які були пропущені під час складання списків на земельну частку (пай), однак сертифіката на земельну частку (пай), а згодом і державного акта на право приватної власності на землю, не отримав.

У зв`язку із вищезазначеним, враховуючи, що позивач не втратив свого право на земельну частку (пай), як колишній член колективного сільськогосподарського підприємства та те, що іншим чином вирішити дане питання не можливо, суд приходить до висновку, з метою захисту права позивача, визнати право власності ОСОБА_2 на земельну частку (пай) в судовому порядку, задовольнивши таким чином вимоги позивача.

Керуючись ст.ст.10, 13, 76-81, 259, 263-265 ЦПК України,

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 (проживає за адресою: АДРЕСА_1 .Чорна, Окнянського району, АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області (адреса місцезнаходження: с.Чорна, Окнянського району, Одеської області, код ЄДРПОУ 04380034), та СВК Хлібороб (адреса місцезнаходження: с.Чорна, Окнянського району, Одеської області, код ЄДРПОУ 03767162) про визнання права власності на земельну частку (пай) задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 6,1 умовних кадастрових гектарів, вартістю 189203,70 грн, із земель розташованих на території Чорнянської сільської ради Окнянського району Одеської області в межах, визначених Державним актом на право колективної власності на землю КСП ім.Дзержинського Чорнянської сільської ради Красноокнянського району Одеської області, який був виданий 05 листопада 1996 року.

Відповідно до п.п.15.5) п.1 Перехідних положень ЦПК України, на рішення може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Красноокнянський районний суд або безпосередньо до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 17.02.2020 року.

СуддяО. Л. Чеботаренко

СудКрасноокнянський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення06.02.2020
Оприлюднено03.03.2020
Номер документу87936751
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —506/446/19

Рішення від 06.02.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 17.01.2020

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 23.12.2019

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 14.11.2019

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 23.09.2019

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

Ухвала від 03.09.2019

Цивільне

Красноокнянський районний суд Одеської області

Чеботаренко О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні