Рішення
від 24.02.2020 по справі 2/465/1057/10
ФРАНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЛЬВОВА

2/465/1057/10

2/465/1669/20

РІШЕННЯ

Іменем України

24.02.2020 року м. Львів

Франківський районний суд м. Львова в складі:

головуючого - судді- Ванівського Ю.М.

з участю секретаря- Школьнікової К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства "Мегабанк" до ОСОБА_1 , третя особа: ТОВ Торговий дім Львівська макаронна фабрика , про стягнення заборгованості,-

встановив:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.

Заявлені позовні вимоги мотивує тим, що 15.04.2005 року між Відкритим акціонерним товариством "Мегабанк" та ТОВ Торговий дім Львівська макаронна фабрика було укладено договір №35-2005 про надання кредиту, відповідно до якого відповідачу було надано кредит у розмірі 200 000 грн. строком з 15 квітяня 2005 року по 10 жовтня 2006 року зі сплатою 23 процентів річних. Згідно із додатковою угодою №1 від 10.05.2005 р. до кредитного договору суму кредиту було збільшено до 4 000 000 грн., строк користування кредитом було продовжено до 14 квітня 2010 року. Згідно виписки з особового рахунку № НОМЕР_1 кредит позичальнику було видано. Таким чином, позивачем виконано зобовязання щодо надання кредиту позичальнику згідно з умовами кредитного договору. Відповідно до договору поруки від 15.04.2005 р. зі змінами від 10.05.2005 р., укладеного між позивачем та ОСОБА_1 , відповідач поручився перед позивачем за виконання позичальником в повному обсязі усіх його обов`язків, що виниунули із кредитного договору. В свою чергу ОСОБА_1 умов кредитного договору не виконує, в результаті чого заборгованість становить 2 828 076, 04 грн.; заборгованість за відсотками - 587 714, 56 грн.; заборгованість штрафу за порушення строку сплати процентів складає 386 407, 58 грн.

На підставі вищевикладеного, просить позов задоволити.

Відповідач подав пояснення, які мотивує тим, що зобов`язання, у яких беруть участь поручителі, збільшення кредитної процентної ставки навіть за згодою банку та боржника, але без згоди поручителя або відповідної умови у договорі поруки не дає підстав покладення на останнього відповідальності за невиконання або неналежне виконання позичальником своїх зобов`язань перед банком.

Укладені між ОСОБА_1 та позивачем договорів поруки не містить положень про можливість зміни розміру процентів за основним зобов`язанням і строків їх виплати без додаткового повідомлення поручителя та укладення окремої угоди.

Крім того, відповідачем подано заперечення на позовну заяву, які мотивовані тим, що не надано доказів виконання чи не виконання боржником і майновим поручителем обов`язків щодо погашення заборгованості, що має істотне значення для справи.

На підставі вищевикладеного, просить відмовити у задоволенні позову.

29.11.2018 року замінено позивача по справі його правонаступником, а саме з ПАТ Мегабанк на АТ Мегабанк .

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив такі задоволити.

В судовому засіданні ОСОБА_1 просив відмовити повністю у задоволенні позову.

Представник третьої особи в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, однак така неявка не перешкоджає розгляду справи.

Суд, заслухавши думку учасників по справі та дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України , до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених прав, а також в інтересах інших осіб у випадках встановлених законом.

Частиною 1ст. 5 ЦПК України ,передбачено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно роз`яснень п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 18.12.2009 Про судове рішення у цивільній справі , оскільки, правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

За вимогами статті 12 , 80 , 81 , 83 ЦПК України , кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше, як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Судом встановлено, що 15.04.2005 року між Відкритим акціонерним товариством "Мегабанк" та ТОВ Торговий дім Львівська макаронна фабрика було укладено договір №35-2005 про надання кредиту, відповідно до якого відповідачу було надано кредит у розмірі 200 000 грн. строком з 15 квітяня 2005 року по 10 жовтня 2006 року зі сплатою 23 процентів річних.

Відповідно до додаткової угоди №1 від 10.05.2005 р. до кредитного договору суму кредиту було збільшено до 4 000 000 грн., а строк користування кредитом було продовжено до 14 квітня 2010 року.

Відповідно до п.2.1 кредитного договору, надання кредиту здійснювалося шляхом оплати розрахункових документів з позичкового рахунку № НОМЕР_1 та/або шляхом перерахування суми кредиту на поточний рахунок Позичальника № НОМЕР_2 в ЛФ ВАТ МЕГАБАНК , що підтверджується випискою з особового рахунку № НОМЕР_1 .

Згідно з ст.629 ЦПК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст.610 ЦК України , порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Статтею 525 ЦК України передбачена недопустимість односторонньої відмови від зобов`язання.

Згідно з ч. 2 ст. 615 ЦК України , одностороння відмова від зобов`язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов`язання.

Відповідно до ст. 526 ЦК України , зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з ст. 536 ЦК України , за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу , інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Положеннями ст. 599 цього ж Кодексу передбачено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Частиною 1 статті 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання (ч.1 ст. 549 ЦК України ).

Відповідно до ч.2 ст. 549 ЦК України штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Згідно з ч.1 ст. 550 ЦК України право на неустойку виникає незалежно від наявності у кредитора збитків, завданих невиконанням або неналежним виконанням зобов`язання.

Відповідно до вимог ст.ст. 1049 , 1054 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути Кредитору надані грошові кошти (кредит) та сплати проценти у строки та на умовах, встановлених договором.

У відповідності до вимог ч. 2 ст. 1050 ЦК України, - якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення звернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст. 1048 ЦК України.

Відповідно до п. 4.3.1 Кредитного договору. Кредитодавець має право у випадку порушення позичальником умов договору, вимагати його дострокове розірвання, повернення отриманого кредиту, сплати наоахованих процентів та комісійної винагороди зі стягненням штрафу у розмірі, визначеному у розділі 7.

15 квітня 2005 року між Відкритим акціонерним товариством "Мегабанк" та ОСОБА_1 було укладено договір поруки, згідно умов якого ОСОБА_2 поручається перед Відкритим акціонерним товариством "Мегабанк" за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Львівська макаронна фабрика" в повному обсязі усіх його обов`язків, що виникли з кредитного договору №35/2005 від 15 квітня 2005 року.

Відповідно до додаткової угоди до договору поруки від 15.04.2005 р., яка укладена 10.05.2005 р., між позивачем та відповідачем, відповідач поручився перед позивачем за виконання позичальником в повному обсязі усіх його обов`язків, що виниунули із кредитного договору та за додатковою угодою №1 від 10.05.2005 р. до кредитного договору.

Відповідно до ст. 553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.

Відповідно до ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу.

Згідно п.2.1.2. Договору поруки, у разі одержання від кредитора вимоги про виконання обов`язків за кредитним договором, поручитель зобов`язаний не пізніше ніж у триденний строк сплатити кредитору відповідну заборгованість.

Відповідно до п. 2.4.2 Договору поруки, кредитор має вимагати виконання зобов`язання за кредитним договором як з боржника так із поручителя.

Відповідно до п.3.2. Договору поруки, поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі що і боржник, включаючи сплату основного боргу за кредитом, процентів, неустойки, комісійних винагород, відшкодування збитків.

Судом встановлено, що листами №02/19/1 від 13.01.2009, №02/1/900 від 21.07.2009 відповідача повідомлено про порушення зобов`язання за кредитним договором та попереджено про примусове стягнення.

Згідно із ст. 6 ЦПК України , здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.

Відповідно до ч. ст. 89 ЦПК України ,суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 2 ст. 16 ЦК України , способами захисту цивільного права та інтересів є припинення дії, яка порушує право. Суд може захистити цивільне право і інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Згідно ст. 263 ЦПК України , судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим . Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд, оцінюючи доводи сторін у сукупності, та кожин зоврема, приходить до висновку про те, що позов підставний та підлягає до задоволення так як відповідач, внаслідок неналежного виконання умов договору, допустив заборгованість перед позивачем, на підставі чого останній вправі вимагати повернення коштів включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки тощо.

Згідно п.6 ч.1 ст.264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ст.133 ЦПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст.4, 5, 76, 77, 79, 80, 83, 95, 141, 259, 263-265, 268, 273, 353 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в:

Позовну заяву Акціонерного товариства "Мегабанк" до ОСОБА_1 , третя особа: ТОВ Торговий дім Львівська макаронна фабрика , про стягнення заборгованості,-задоволити.

Стянути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства Мегабанк заборгованість за кредитним договором №35/2005 від 15.04.2005 року у сумі 3 802 198, 18 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства Мегабанк судові витрати у розмірі 1730 грн.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Львівського апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до Розділу XIII Перехідних положень ЦПК України п. п. 15., 15.5 до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно телекомунікаційної системи апеляційна скарга на рішення суду подається через Франківський районний суд м.Львова.

Позивач: Акціонерне товариство "Мегабанк", код ЄДРПОУ 09804119, що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Алчевських, 30;

Відповідач: ОСОБА_1 , іпн - НОМЕР_3 , що проживає заадресою: АДРЕСА_1 .

Повний текст складено 26 лютого 2020 року.

Суддя Ванівський Ю.М.

СудФранківський районний суд м.Львова
Дата ухвалення рішення24.02.2020
Оприлюднено05.03.2020
Номер документу88008540
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2/465/1057/10

Ухвала від 17.11.2020

Цивільне

Касаційний цивільний суд Верховного Суду

Усик Григорій Іванович

Рішення від 24.02.2020

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Ванівський Ю. М.

Рішення від 24.02.2020

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Ванівський Ю. М.

Ухвала від 17.09.2018

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Ванівський Ю. М.

Ухвала від 29.05.2018

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Ванівський Ю. М.

Ухвала від 03.01.2018

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Ванівський Ю. М.

Ухвала від 09.11.2016

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Лозинський Б. М.

Ухвала від 04.11.2016

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Лозинський Б. М.

Ухвала від 08.09.2016

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Лозинський Б. М.

Ухвала від 08.09.2016

Цивільне

Франківський районний суд м.Львова

Лозинський Б. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні