ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
ОКРЕМА УХВАЛА
05.03.2020 Справа № 917/38/20
Суддя Мацко О.С., розглянувши матеріали справи
за позовною заявою Акціонерного товариства Полтаваобленерго , 36022, м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5; адреса для листування: 39601, Полтавська обл., м. Кременчук, пр-т Свободи, 8,
до Приватного підприємства Автомастерік , 39610, Полтавська обл., м. Кременчук, проїзд Галузевий, 10,
про стягнення 76 927,55 грн.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою від 13.01.2020р. було відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу у спрощеному позовному провадженні, встановлено строки для подачі заяв по суті спору і т.д.
16.01.2020р. з позначкою "судова повістка" ухвала була направлена на адресу відповідача, наявну у матеріалах справи та вказану у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (м.Кременчук, проїзд Галузевий,10, 39610). 28.01.2020р. дане поштове відправлення було повернуто в суд без вручення адресату з поміткою поштової установи "за закінченням встановленого строку зберігання" (шрих-кодовий ідентифікатор 3600314466720). Відповідно до приписів статті 242 ГПК України та практики її застосування Верховним Судом, повернення судової повістки за закінченням терміну зберігання не свідчить про відмову адресата отримати судову повістку чи про його відсутність за адресою, на яку здійснюється поштове відправлення.
З метою належного повідомлення відповідача про розгляд справи, 05.02.2020р. судом повторно здійснено направлення на його адресу копії ухвали від 13.01.2020р. з відміткою "судова повістка". Однак, 19.02.2020р. вказане поштове відправлення знову повернулося до суду з відміткою поштової устаови "за закінченням терміну зберігання" (3600114812950). Тобто, суд знову позбавлений можливості константувати належне повідомлення відповідача про судовий розгляд та змушений втретє (!) направляти на адресу відповідача копію ухвали у даній справі, виходячи при цьому за межі строків розгляду справи, встановлені ГПК України.
Відповідно до статті 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції та законів України. Законом України Про поштовий зв`язок визначено правові, соціально-економічні та організаційні основи діяльності у сфері надання послуг поштового зв`язку, а також регулює відносини між органами державної влади та органами місцевого самоврядування, операторами поштового зв`язку і користувачами їх послуг. Відносини у сфері надання послуг поштового зв`язку регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України і прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (частина перша статті 2 Закону України Про поштовий зв`язок ).
Відповідно до абз. 2, 8 ч. 1 ст. 3 Закону України Про поштовий зв`язок основними засадами діяльності у сфері надання послуг поштового зв`язку є захист інтересів користувачів у сфері надання послуг поштового зв`язку та єдність правил, стандартів і норм у сфері надання послуг поштового зв`язку.
Згідно зі статтею 15 Закону України Про поштовий зв`язок Національний оператор, яким є АТ Укрпошта (розпорядження Кабінету Міністрів України від 10.01.2002 № 10-р Про національного оператора поштового зв`язку ), забезпечує надання на всій території України універсальних послуг поштового зв`язку за переліком. Господарський суд Полтавської області користується лише послугами АТ Укрпошти для повідомлення учасників процесу про дату, час і місце проведення засідань.
Статтею 120 ГПК України визначено, що суд викликає учасників справи у судове засідання або для участі у вчиненні процесуальної дії, якщо визнає їх явку обов`язковою. Суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов`язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії.
Відповідно до частини шостої статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення, зокрема, є день проставлення у поштовому повідомленнівідмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Таким чином, відповідно до ГПК України суд зобов`язаний повідомляти учасників справи про хід судового провадження, про необхідність у встановлені строки виконати відповідну дію і т.д. Про належне повідомлення особи може свідчити лише належна фіксація вручення поштового відправлення суду. Необхідність дотримання розумних строків встановлена Конституцією України, п.10 ч. 3 ст.2, ст.114 ГПК України, ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Законодавство визначає основоположним процесуальним правом особи, яка бере участь у справі, право бути належно повідомленою про час та місце судового розгляду. Для цього існує спеціальна форма повідомлення - судова повістка, яка, крім форми та змісту, передбачає ще й порядок вручення та повернення до суду, котрі повинні забезпечуватися АТ Укрпошта .
Порядок надання послуг поштового зв`язку, права та обов`язки операторів поштового зв`язку і користувачів послуг поштового зв`язку, відносини між ними регулюються Правилами надання послуг поштового зв`язку, затв. Постановою КМУ від 05.03.2009р. №270 (з подальшими змінами). Так, Постановою КМ № 1149 від 27.12.2019р. до Правил внесено зміни та доповнення, зокрема, доповнено їх п.99-2 такого змісту:
"99-2. Рекомендовані поштові відправлення з позначкою «Судова повістка» , адресовані юридичним особам, під час доставки за зазначеною адресою вручаються представнику юридичної особи, уповноваженому на одержання пошти, під розпис. У разі відсутності адресата за вказаною на рекомендованому листі адресою працівник поштового зв`язку робить позначку«адресат відсутній за вказаною адресою» , яка засвідчується підписом з проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду".
Крім того, вказаною Постановою пункт 114 Правил доповнено абзацом такого змісту:
"У разі відмови адресата (представника юридичної особи, уповноваженого на одержання пошти) одержати рекомендований лист з позначкою «Судова повістка» працівник поштового зв`язку робить позначку «Адресат відмовився» із проставленням відбитку календарного штемпеля і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає його до суду."
Вказані зміни до Правил набрали чинності з 10.01.2020р.
Таким чином, приписи ГПК України та Правил надання послуг поштового зв"язку не дозволяють дійти висновку, що повернення ухвали суду з вказівкою причини повернення: "інші причини, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення" та "за закінченням терміну зберігання" є доказом належного інформування відповідача про час і місце розгляду справи. Повернення із вказаної причини не свідчить ні про відмову сторони від одержання відправлення, ні про її незнаходження за адресою, повідомленою суду (Подібна правова позиція викладена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2019 у справі № 906/142/18, від 12 грудня 2018 року у справі № 752/11896/17 і ін.).
Суд зазначає, що випадки повернення судових повісток з некоректними відмітками про причини повернень є непоодинокими та носять системний характер (наприклад, номери поштових відправлень 3600114860563, 3600014348006, 3600014348778).
Слід зазначити, щоненалежне виконання поштовою установою обов"язку по доставці судових повісток та неналежне оформлення їх повернення без вручення адресату може призвести до неможливості здійснення правосуддя по даній справі у розумні строки, потягти за собою скасування правильного по суті рішення через порушення процесуальних норм (неповідомлення сторони про судовий розгляд). До того ж, такі дії можуть свідчити про перешкоджання сторонам у реалізації їх права на звернення до суду (право на суд), що є неприпустимим в демократичному суспільстві, де принцип верховенства права визнається фундаментальним правовим принципом.
Ч. 1 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд, виявивши при вирішенні спору порушення законодавства або недоліки в діяльності юридичної особи, державних чи інших органів, інших осіб, постановляє окрему ухвалу, незалежно від того, чи є вони учасниками судового процесу. Відповідно до ч. 5-7 ст. 246 Господарського процесуального кодексу України в окремій ухвалі суд має зазначити закон чи інший нормативно-правовий акт (у тому числі його статтю, пункт тощо), вимоги яких порушено, і в чому саме полягає порушення.
Окрема ухвала надсилається відповідним юридичним та фізичним особам, державним та іншим органам, посадовим особам, які за своїми повноваженнями повинні усунути виявлені судом недоліки чи порушення чи запобігти їх повторенню.
З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.
Слід зазначити, що приведення АТ Укрпошта процедури направлення судових повідомлень рекомендованими листами, зокрема відміток про причини їх невручення, у відповідність до вимог господарського процесуального законодавства, зокрема Господарського процесуального кодексу України, забезпечить судам можливість належним чином виконувати свої процесуальні обов`язки та ефективно здійснювати правосуддя, усуне практику, яка дає можливість суттєвих зловживань процесуальними правами з боку недобросовісних учасників судових спорів з метою затягування розгляду спорів у судах, уникнення участі у судових засіданнях, або створення організаційно-процесуальних умов для скасування у майбутньому справедливих за суттю судових рішень.
Оскільки Укрпоштою порушено чинне законодавство України, то суд вбачає за необхідне надіслати окрему ухвалу для усунення вказаних порушень, з`ясування причин невиконання обов`язку щодо вручення поштових відправлень.
Керуючись ст. 234, 235, 246 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
УХВАЛИВ:
1. Надіслати окрему ухвалу Полтавській дирекції АТ "Укрпошта" (36000, м. Полтава, вул. 1100-річчя Полтави, 2).
2. З метою усунення порушень законності та недоліків в організації роботи, зобов"язати Полтавську дирекцію АТ "Укрпошта"вжити заходи, спрямовані на вдосконалення зазначеної роботи щодо недопущення в майбутньому вказаних в ухвалі порушень та недоліків, а саме: належним чином у відповідності до норм чинного законодавства України здійснювати доставку поштових відправлень, зокрема, з відміткою Судова повістка із заповненням повідомлення про вручення поштового відправлення.
Про вжиті заходи проінформувати суд протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені статтями 256,257 ГПК України з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.С.Мацко
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2020 |
Оприлюднено | 10.03.2020 |
Номер документу | 88027148 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Мацко О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні