РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
10 березня 2020 року м. Рівне №460/1334/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Недашківської К.М., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Рівненської обласної виборчої комісії, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про скасування постанови.
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Рівненської обласної виборчої комісії (далі іменується - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 , в якому позивач просить суд скасувати постанову Рівненської обласної виборчої комісії №103 від 05.12.2018 в частині, що стосується ОСОБА_1 ; Звернутись до керівного органу політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка щодо відкликання депутатів Рівненської обласної ради… та ОСОБА_1 .
Заяви по суті справи.
Позовна заява обґрунтована тим, що у Рівненської ОВК були відсутні правові підстави для висновків про дотримання вимог ст. 38-40 Закону України Про статус депутатів місцевих рад №93-IV при ініціюванні відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання такого депутата за народною ініціативою. Вказує, що при прийнятті рішень, що оформлені відповідними протоколами, Рівненською ОВК порушені вимоги Закону України Про статус депутатів місцевих рад №93-IV, а тому звернення щодо його відкликання є протиправним. Просив задовольнити позовні вимоги повністю.
Відзив на позовну заяву обґрунтований тим, що Рівненська ОВК при вирішенні питання щодо прийняття рішення про відкликання депутата місцевої ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, діяла на підставі та в межах повноважень, визначених Законом України Про статус депутатів місцевих рад №93-IV, а відтак підстав для задоволення позовних вимог не вбачає. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Третя особа не подала до суду письмових пояснень по суті спору.
Ухвалою суду від 08.07.2019 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 30.07.2019.
Ухвалою суду від 30.07.2019 провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням у справі №460/3071/18.
Ухвалою суду від 23.01.2020 провадження у справі поновлено та призначено підготовче засідання на 11.02.2020.
Ухвалою суду від 11.02.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 25.02.2020.
Ухвалою суду від 25.02.2020 постановлено провадити розгляд справи у порядку письмового провадження.
За приписами частини четвертої статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.
Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд
В С Т А Н О В И В:
Рівненською обласною виборчою комісією винесено постанову від 05.12.2018 №103 Про звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання депутатів Рівненської обласної ради , якою постановлено: звернутися до керівного органу політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка щодо відкликання депутатів Рівненської обласної партії ОСОБА_7. та ОСОБА_1 . (далі іменується - Постанова №103) (а.с. 78).
У Постанові №103 вказано, що 10.10.2018 до Рівненської обласної виборчої комісії надійшли повідомлення про проведення зборів виборців щодо відкликання депутатів Рівненської обласної ради, зокрема, ОСОБА_1 ; 10.11.2018 від офіційного представника ініціативної групи щодо відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 надійшли підписані листи та протоколи зборів виборців з доданими, передбаченими Законом України Про статус депутатів місцевих рад , документами; Рівненською ОВК було проведено перевірку дотримання вимог статей 38-40 Закону при ініціюванні відкликання депутатів Рівненської обласної ради, зокрема, ОСОБА_1 за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількість підписів на підписних листах, про що був складений зведений протокол, у якому зазначені результати перевірки; разом з тим, нормами Закону України Про статус депутатів місцевих рад встановлено обов`язок територіальної виборчої комісії провести перевірку достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах із залученням органів ведення Державного реєстру виборців та вибіркову перевірку не менше 10% від загальної кількості підписів із залученням правоохоронних органів; у зв`язку з відсутністю законодавчо встановленого механізму проведення такої перевірки, відсутності повноважень на розкриття даних у органів ведення Державного реєстру виборців, відсутності технічної можливості провести перевірку підписів такої значної кількості осіб у правоохоронних органів, Рівненською ОВК не здійснено дану перевірку; таким чином, Рівненська ОВК не може самостійно встановити достовірність відомостей громадян, що містяться у підписних листах та не може достовірно стверджувати, що підписи, які містяться у підписних листах, дійсно належать тим особам, дані яких в них зазначені.
Перевіривши правову та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених суб`єктом владних повноважень в основу оскаржуваного рішення - Постанови №103, на відповідність вимогам частини другої статті 2 КАС України, яка визначає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку; суд зазначає наступне.
Підстави та процедура відкликання депутата місцевих та обласних рад за народною ініціативою, а також порядок прийняття відповідного рішення територіальною виборчою комісією, врегульовані Законом України Про статус депутатів місцевих рад від 11.07.2002 №93-IV (далі іменується - Закон України №93-IV).
Відповідно до частини 5 статті 41 Закону України №93-IV, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Судом встановлено, що прийняттю Постанови №103, передувало проведення засідання Рівненської ОВК, оформлене протоколом №23 (а.с. 76), в ході якого поставлено питання про прийняття рішення про дотримання вимог статей 38-40 Закону України Про статус депутатів місцевих рад при ініціюванні відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання такого депутата за народною ініціативою. За результатами голосування За проголосувало 10 чоловік, Проти - 2, Утрималися - 0. Рішення прийнято.
Саме тому, судом вирішувалося питання щодо зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням Рівненського окружного адміністративного суду у справі №460/3071/18.
Предметом спору в межах адміністративної справи №460/3071/18 було: визнання дій Рівненської ОВК протиправними щодо організації та проведення засідань 11.11.2018 (протокол №20), 22.11.2018 (протокол №21), 02.12.2018 (протокол №22) та 05.12.2018 (протокол №23 від 06.12.2018); визнання протиправним та скасування рішення від 05.12.2018, оформлене протоколом від 06.12.2018 №23, про дотримання вимог ст. 38-40 Закону України Про статус депутатів місцевих рад при ініціюванні відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 18.06.2019 у справі №460/3071/18, яке набрало законної сили, позовну заяву ОСОБА_1 до Рівненської обласної виборчої комісії, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними, визнання протиправним та скасування рішення - задоволено частково:
визнано протиправним та скасовано рішення Рівненської обласної виборчої комісії від 05.12.2018, викладене в протоколі №23 від 06.12.2018: про дотримання вимог ст. 38-40 Закону України Про статус депутатів місцевих рад при ініціюванні відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою ;
у задоволенні позовних вимог про визнання неправомірними дій Рівненської обласної виборчої комісії по організації та проведенню засідань 11.11.2018 (протокол №20 від 11.11.2018), 22.11.2018 (протокол №21 від 22.11.2018), 02.12.2018 (протокол №22 від 02.12.2018), 05.12.2018 (протокол №23 від 06.12.2018) по перевірці дотримання вимог ст.38-40 Закону України Про статус депутатів місцевих рад при ініціюванні відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою, правильність оформлення підписних листів, кількості підписів, що встановлена ч.1 ст. 40 Закону України Про статус депутатів місцевих рад , а також із залученням органів ведення Державного реєстру виборців здійснення перевірки достовірності відомостей про громадян, що містяться в підписних листах, та із залученням правоохоронних органів - вибіркової перевірки їхніх підписів (не менше 10 % - від загальної кількості) ... і як наслідок складення (не складення) протоколу про узагальнення підсумків збору підписів на підтримка пропозиції про відкликання депутата Рівненської обласної ради скликання ОСОБА_1 , - відмовлено.
Відповідно до частини першої статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
За правилами частини четвертої статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням суду у справі №460/3071/18 встановлені наступні обставини:
Як встановлено судом, на засіданні Рівненської ОВК 05.12.2018, що відображено в протоколі №23, де помилково зазначена дата 06.12.2018, хоча сторонами визнається що фактично засідання відбувалося 05.12.2018, на голосування було поставлено питання про прийняття рішення про дотримання вимог ст.38-40 Закону України Про статус депутатів місцевих рад при ініціюванні відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання такого депутата за народною ініціативою. За результатами голосування За проголосувало 10 чоловік, Проти - 2, Утрималися - 0. Рішення прийнято ;
Рівненську ОВК було повідомлено про створення ініціативної групи 10.10.2018, відтак початковою датою збору підписів є 11.10.2018, а кінцевою 09.11.2018. Натомість, у підписних листах №68 містяться 6 підписів за 10.10.2018, у №84 міститься 3 підписи за 07.10.2018 та 6 - 08.10.2018, у №138 містяться 9 підписів за 12.11.2018, у №341 міститься 8 підписів за 10.10.2018 та 1 - 07.10.2018, у №364 містяться 8 підписів за 12.11.2018, у №520 містяться 7 підписів за 10.10.2018, у №521 містяться 3 підписи за 10.10.2018, у №575 містяться 8 підписів за 08.10.2018. Разом з тим, третя особа погодився з доводами позивача про те, що 59 підписів підлягали виключенню на підставі п.5 ч.3 ст.41 Закону №93-IV, оскільки вчинено виборцями з порушенням встановленого цим Законом строку (07.10.2018, 08.10.2018, 10.10.2018 та 12.11.2018) ;
Так, судом встановлено, що в підписних листах, поданих на підтримання пропозиції про відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 присутні підписи окремих виборців, які вчинили двічі, а в деяких випадках і тричі. При цьому, в підписних листах повністю співпадають дані щодо прізвища, імені, по-батькові виборця, дати народження, серії і номера паспорту та адреси проживання (остання в поодиноких випадках несуттєво відрізняється) ;
З огляду на викладене та враховуючи вимоги п.4 ч.3 ст.41 Закону №93-IV підлягає виключенню із загальної кількості підписів виборців, які підтримали пропозицію про відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 , 331 підписів виборців. Підсумовуючи усе викладене вище, суд констатує, що ініціативною групою було зібрано 5232, з яких 417 (59+331+27) підписів не підлягає зарахуванню на підставі ч.3 ст.41 Закону №93-IV. Відтак загальна кількість підписів, зібраних ініціативною групою на законних підставах складає 4815. Виборча квота, яка була визначена у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення виборів депутатів становить 4884,6875 голосів, кількість голосів, поданих за відповідну місцеву організацію партії у відповідному територіальному виборчому окрузі на місцевих виборах, за результатами яких ОСОБА_1 був обраний депутатом становить - 1818. Оскільки 4815 підписів є меншим квоти 4884, визначеної у відповідному багатомандатному виборчому окрузі під час проведення виборів депутатів, то фактично на підтримку пропозиції про відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою фактично було зібрано меншу кількість голосів, ніж передбачено у ч.1 ст.40 Закону №93-IV ;
Враховуючи викладене, Рівненська ОВК не мала правових підстав робити висновки про дотримання вимог ст. 38-40 Закону №93-IV при ініціюванні відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання такого депутата за народною ініціативою .
Таким чином, рішенням суду у справі №460/3071/18 встановлено факт відсутності у Рівненської ОВК правових підстав для висновків про дотримання вимог ст. 38-40 Закону №93-IV при ініціюванні відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 за народною ініціативою та звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання такого депутата за народною ініціативою.
Відповідно до частини 5 статті 41 Закону України №93-IV, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону, оформлення підписних листів та кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, відповідає вимогам цього Закону, територіальна виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцева організація якої висувала відповідного депутата, щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Частиною 6 статті 41 Закону України №93-IV визначено, якщо при ініціюванні відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою не дотримано вимоги статей 38-40 цього Закону та/або оформлення підписних листів або кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання депутата місцевої ради, не відповідає вимогам цього Закону та/або ініціативна група у встановлені цим Законом строки не подала до територіальної виборчої комісії підписні листи та протокол зборів виборців або подала їх після спливу встановлених строків, відповідна територіальна виборча комісія приймає рішення про припинення ініціативи щодо відкликання депутата місцевої ради.
За приписами статті 19 Конституції України від 28.06.1996 №254к/96-ВР, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідачем не доведено правомірності оскаржуваної Постанови №103 у порядку статті 77 КАС України, а тому права та інтереси позивача підлягають судовому захисту шляхом визнання протиправним і скасування такого рішення суб`єкта владних повноважень.
За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На користь позивача підлягає стягненню сума судового збору у розмірі 768 грн. 40 коп., сплачена відповідно до квитанції №144 від 26.06.2019, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Рівненської обласної виборчої комісії (33013, місто Рівне, майдан Просвіти, 1; код ЄДРПОУ 34021086), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною і скасування постанови в частині - задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Рівненської обласної виборчої комісії Про звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання депутатів Рівненської обласної ради від 05 грудня 2018 року №103 в частині звернення до керівного органу політичної партії Радикальна партія Олега Ляшка щодо відкликання депутата Рівненської обласної ради ОСОБА_1 .
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 (сорок) коп. за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Рівненської обласної виборчої комісії (код ЄДРПОУ 34021086).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 10 березня 2020 року.
Суддя Недашківська К.М.
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.03.2020 |
Оприлюднено | 10.03.2020 |
Номер документу | 88078435 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Недашківська К.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні