ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2020 р.Справа № 520/8749/19 Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бартош Н.С.,
Суддів: Подобайло З.Г. , Григорова А.М. ,
за участю секретаря судового засідання Ткаченка А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду (головуючий І інстанції Єгупенко В.В., м. Харків) від 04.11.2019 року по справі № 520/8749/19
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авто-граф"
до Головного управління ДПС у Харківській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ТОВ "Авто-граф", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення від 15.05.2019 № 0032785805, прийняте ГУ ДФС у Харківській області про нарахування ТОВ "Авто-Граф", штрафних санкцій на загальну суму 107173,55 грн.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року по справі № 520/8749/19 позовні вимоги задоволено.
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу, в якому наполягає на законності рішення суду першої інстанції, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
До початку судового засідання від Головного управління ДПС у Харківській області надійшло клопотання про заміну відповідача по справі.
В обґрунтування вищезазначеного клопотання про заміну сторони вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 537 від 19.06.2019 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби" утворено як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 1, а також реорганізовано територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання до відповідних територіальних органів Державної податкової служби за переліком згідно з додатком 2. Згідно з додатками 1 та 2 даної Постанови утворено Головне управління ДПС у Харківській області, до якого приєдналось Головне управління ДФС у Харківській області.
Наказом ГУ ДПС у Харківській області № 18 від 29.08.2019 р. розпочато виконання Головного управління ДПС у Харківській області повноважень Головного управління ДФС у Харківській області, що припиняється.
Згідно ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України процесуальне правонаступництво у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.
На підставі вищевикладеного, суд вважає за можливе допустити заміну первісного відповідача його правонаступником.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін у судовому засіданні, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги та відзив на неї, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Головним управлінням ДФС у Харківській області було проведено камеральну перевірку ТОВ "Авто-граф" з питання дотримання граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, якою встановлено порушення вимог п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме несвоєчасної реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних за липень 2017 року-січень 2019 року.
За результатами проведеної перевірки 27.03.2019 р. контролюючим органом було складено акт № 1055/20-40-58-05-10/38774658.
За висновками складеного акту перевірки, відповідачем прийнято податкове-повідомлення рішення від 15.05.2019 р. № 0032785805.
Не погодившись з винесеним контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції дійшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 15.05.2019 р. № 0032785805, прийняте ГУ ДФС у Харківській області про нарахування ТОВ "Авто-Граф" штрафних санкцій на загальну суму 107173,55 грн. є протиправним.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, платник податку має право зареєструвати податкову накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, в якій загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Основні організаційно-правові засади обміну електронними документами між суб`єктами електронного документообігу визначає Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 р. № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 р. за № 959/30827.
Згідно п. 2 вказаного Порядку перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання; друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа.
Згідно п.п. 11, 12 вказаного Порядку перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується.
Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції (п. 14 Порядку).
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до висновків акту перевірки, контролюючим органом встановлено два правопорушення зі сторони платника податків, а саме: 1) затримку реєстрації податковий накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 633699,92 грн. - застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 63370,03 грн.; 2) затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 219017,41 грн. - застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 43803,52 грн.
Підставою для застосування штрафних санкцій, що визначені спірним податковим повідомленням-рішення вказуються наступні обставини: 1) реєстрація рахунку коригування до податкової накладної з пропуском строків; 2) відправлення податкових накладних в останній день реєстрації цих податкових накладних, що в подальшому, контролюючим органом були зареєстровані із запізненням; 3) зняття податковим органом, так званого, реєстраційного ліміту , - реєстраційної суми, що обраховується відповідно до формули визначеної податковим Кодексом, що в свою чергу призвело до порушення граничних строків реєстрації податкових накладних податковим органом.
Що стосується першої обставини, судом розглядом встановлено, що 19.07.2017 р. ТОВ Авто-Граф фізичній особі (кінцевому споживачеві) було виставлено рахунок № 103 на сплату грошових коштів за товар, а саме: 2101-3402010 Кермо 2101 Гранд Турбо у кількості 10 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 464,00 грн., на загальну суму 4640,00 гривень; 21029-2904040 Втулки нижнього важіля 24 (4 шт.) у кількості 150 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 33,18 грн., на загальну суму 4977,00 грн.; 2108-81012018/06/04/00 комплект патрубків опалювача у кількості 150 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 35,22 грн., на загальну суму 5283,00 грн.; 2101-1104090 Шланг паливний 2101 (бензиновий 67 см) у кількості 3600 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 7,56 грн., на загальну суму 27216,00 грн.; 2110-5002090/92 Заглушки днища 2110/2111/2112 у кількості 20 комплектів, ціна з ПДВ за одиницю товару 129,20 грн., на загальну суму 2584,00 грн. Загально сума до сплати складала 44700,00 у т.ч. ПДВ 7450,00 грн.
Вказана сума грошових коштів була сплачена трьома рівними частинами, а саме: платіжне доручення № 26219979 від 30.08.2017 на загальну суму 14900,00 грн.; платіжне доручення № 28123298 від 01.09.2017 на загальну суму 14900,00 грн.; платіжне доручення № 28133920 від 02.09.2017 на загальну суму 14900,00 грн.
Також судом встановлено, що 30.08.2017 р. ТОВ Авто-Граф було передано товар кінцевому споживачу товар, а саме: 2101-3402010 Кермо 2101 Гранд Турбо у кількості 10 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 464,00 грн., на загальну суму 4640,00 гривень, код УКТ ЗБД 8708 94 35 98; 21029-2904040 Втулки нижнього важіля 24 (4шт) у кількості 150 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 33,18 грн., на загальну суму 4977,00 гривень, код УКТ ЗЕД 4016 99 52 90; 2108-81012018/06/04/00 комплект патрубків опалювача у кількості 150 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 35,22 грн., на загальну суму 5283,00 грн., код УКТ ЗЕД 4009 11 00 00.
Загальна сума господарської операції склала 14900,00 грн. в т.ч. ПДВ 2483,33 грн. На підтвердження здійснення господарської операції кінцевому споживачу, цього ж дня, було видано видаткову накладну № 182 від 30.08.2017 р.
Також судом встановлено, що 01.09.2017 р. ТОВ Авто-Граф було передано кінцевому споживачу товар, а саме: 2101-1104090 Шланг паливний 2101 (бензиновий 67 см) у кількості 3600 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 7,56 грн., на загальну суму 27216,00 гривень, код УКТ ЗЕД 4009 31 00 00; 2110-5002090/92 Заглушки днища 2110/2111/2112 у кількості 20 комплектів, ціна з ПДВ за одиницю товару 129,20 грн., на загальну суму 2584,00 гривень, код УКТ ЗЕД 8708 29 90 00.
Загальна сума господарської операції склала 29800,00 грн. в т.ч. ПДВ 4966,67 грн. На підтвердження здійснення господарської операції цього ж дня, кінцевому споживачеві було видано видаткову накладну № 186 від 01.09.2017 р.
Відповідно до п. 201.7 ст. 201 ПК України (в редакції, що була чинна на день виникнення правовідносин) податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
У зв`язку зі здійснення постачання товарів, 30.08.2017 р. ТОВ Авто-Граф відповідно до вимог ст. 201 ПК України було зареєстровано податкову накладну № 58, квитанція про реєстрацію № 1 від 30.08.2017 р. реєстраційний № 9185726143. До цієї податкової накладної ввійшли такі позиції товару: 2101-3402010 Кермо 2101 Гранд Турбо у кількості 10 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 464,00 грн., на загальну суму 4640,00 грн., код УКТ ЗЕД 8708 94 35 98; 21029-2904040 Втулки нижнього важіля 24 (4шт) у кількості 150 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 33,18 грн., нa загальну суму 4977,00 грн., код УКТ ЗПД 4016 99 52 90; 2108-81012018/06/04/00 комплект патрубків опалювача у кількості 150 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 35,22 грн., на загальну суму 5283,00 грн., код УКТ ЗЕД 4009 11 00 00.
Також судом встановлено, що 01.09.2017 р. ТОВ Авто-Граф було зареєстровано податкову накладну № 1, квитанція про реєстрацію № 1 від 01.09.2017 р., реєстраційний № 9200180572. До цієї податкової накладної ввійшли такі позиції товару: 2101-1104090 Шланг паливний 2101 (бензиновий 67 см) у кількості 3600 штук, ціна з ПДВ за одиницю товару 7,56 грн., на загальну суму 27216,00 грн., код УКТ ЗЕД 4009 31 00 00; 2110-5002090/92 Заглушки днища 2110/2111/2112 у кількості 20 комплектів, ціна з ПДВ за одиницю товару 129,20 грн., на загальну суму 2584,00 грн., код УКТ ЗЕД 8708 29 90 00.
Разом з тим, до податкової накладної № 1 від 01.09.2017 було помилково включено три позиції товару, що перед цим ввійшли в податкову накладну № 58 від 30.08.2017 р., у зв`язку з чим, 30.09.2017 р. ТОВ Авто-Граф було зареєстровано розрахунок коригування № 2 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 01.09.2017 р. № 1 в якому зазначено, що відомості, зазначені в податковій накладній № 1 від 01.09.2017 р. підлягають коригуванню у зв`язку з помилкою .
В доводах апеляційної скарги в цій частині, податковий орган послався на те, що граничним терміном реєстрації розрахунку коригування № 2 від 30.09.2017 р. є 15.10.2017 р. і цей термін було порушено на три дні, оскільки датою реєстрації цього РК в ЄРПН є 18.10.2017 р.
Колегія суддів зазначає, що у зв`язку із помилковим включенням до податкової накладної № 1 від 01.09.2017 позиції товару, що увійшли до податкової накладної № 58 від 30.08.2017, 30.09.2017 ТОВ "Авто-Граф" було зареєстровано розрахунок коригування № 2 кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 01.09.2017 № 1, в якому зазначено, що відомості, зазначені в податковій накладній № 1 від 01.09.2017 підлягають коригуванню у зв`язку з помилкою.
Як визначено п. 192.1 ст. 192 ПК України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Розрахунок коригування до податкової накладної складається також у випадку виправлення помилок, допущених при складанні податкової накладної, у тому числі не пов`язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.
Відповідно до первинних документів, які містяться в матеріалах справи подією, що відбулася, та з якою пов`язане виникнення податкових зобов`язань, стала передача позивачем товару кінцевому споживачеві за видатковими накладними № 182 від 30.08.2017 та № 186 від 01.09.2017, про що ТОВ "Авто-Граф" в Єдиному реєстрі податкових накладних зареєстровано податкові накладні № 58 від 30.08.2017 та № 1 від 01.09.2017, тобто у строк, встановлений Податковим кодексом України.
Що стосується дати складання розрахунку коригування до "помилкової" податкової накладної, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що жодних строків ПК України не встановлює, такий розрахунок коригування складається датою виявлення помилки (інших дат для "виправляючого" розрахунку коригування немає).
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного суду України від 22.08.2018 р. у справі № 804/1366/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин, враховує вказані висновки Верховного Суду щодо застосування норм права.
Крім того, згідно з ч. 6 ст. 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
На підставі цього, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення від 15.05.2019 р. № 0032785805 в частині застосування штрафної санкції за несвоєчасну реєстрацію РК № 2 від 30.09.2017 р. є неправомірним, а тому це рішення податкового органу в цій частині підлягає скасуванню.
Що стосується відправлення податкових накладних в останній день реєстрації цих податкових накладних, які в подальшому, контролюючим органом були зареєстровані із запізненням, колегія суддів зазначає наступне.
Судовим розглядом встановлено, що ТОВ АВТО-ГРАФ , як платником податку - продавцем товарів/послуг, у відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України було складено та направлено до Єдиного реєстру податкових накладних на реєстрацію ПН/РК, що підтверджується протоколами відправки ПН/РК до ДФС для реєстрації в ЄРПН, а саме:
№ 37, дата складання податкової накладної 12.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:30, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 4968.22, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 496.82;
№ 36, дата складання податкової накладної 12.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:28, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 8308.33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 830.83;
№ 39, дата складання податкової накладної 13.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:30, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 1847.94, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 184.79;
№ 38, дата складання податкової накладної 13.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:32, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 2000, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 200;
№ 16, дата складання податкової накладної 13.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:05, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 6104.33, розмір штрафу 10 %, сума штрафної санкції 610.43;
№ 8, дата складання податкової накладної 13.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:06, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 5000, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 500;
№ 9, дата складання податкової накладної 13.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:05, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 5000, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 500;
№ 14, дата складання податкової накладної 13.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:05, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 16666.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 1666.67;
№ 15, дата складання податкової накладної 07.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:05, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 3384.17, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 338.42;
№ 4, дата складання податкової накладної 06.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:06, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 8288.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 828.87;
№ 7, дата складання податкової накладної 07.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:05, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 5815.83, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 581.58;
№ 11, дата складання податкової накладної 13.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:05, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 6666.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 666.67;
№ 13, дата складання податкової накладної 13.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:05, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 16666.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 1666.67;
№ 17, дата складання податкової накладної 15.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:06, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 6589.17, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 658.92;
№ 10, дата складання податкової накладної 13.03.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.04.2018 08:06, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 5833.33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 583.33;
№ 34, дата складання податкової накладної 10.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:30, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 4783.33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 478.33;
№ 28, дата складання податкової накладної 05.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:30, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 2166.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 216.67;
№ 33, дата складання податкової накладної 10.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:29, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 4550, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 455;
№ 31, дата складання податкової накладної 07.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:30, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 14727.35, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 1472.74;
№ 35, дата складання податкової накладної 12.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:28, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 2500, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 250;
№ 32, дата складання податкової накладної 10.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:29, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 1666.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 166.67;
№ 29, дата складання податкової накладної 05.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:29 кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 3414.56, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 341.46;
№ 30, дата складання податкової накладної 06.12.2018, дата реєстрації податкової накладної 02.01.2019 09:29, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 2, сума податку на додану вартість 1666.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 166.67;
№ 47, дата складання податкової накладної 18.10.2018, дата реєстрації податкової накладної 16.11.2018 08:00, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 1, сума податку на додану вартість 7756.02, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 775.6;
№ 15, дата складання податкової накладної 15.02.2019, дата реєстрації податкової накладної 01.03.2019 12:51, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної 1, сума податку на додану вартість 737.96, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 73.8 грн.
Загальна сума застосованих штрафних санкцій у цій частині складає 14710,94 грн.
Колегія суддів зазначає, що механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї (далі - податкова накладна та/або розрахунок коригування), до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр), звіряння даних, що містяться у виданих платникам податку на додану вартість - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі - Порядок № 1246 в редакції, що була чинною на момент направлення ПН на реєстрацію).
Пунктом 2 Порядку № 1246 визначено, що внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до Реєстру (далі - реєстрація) здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі до ДФС здійснюється їх розшифрування, перевіряється електронний цифровий підпис, визначається відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, та у разі відсутності причин для відмови проводиться їх реєстрація (п. 7 Порядку № 1246).
Відповідно до п. 8 Порядку № 1246 для підтвердження прийняття податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації платникові податку, який здійснює реєстрацію, видається квитанція в електронній формі, у якій наводяться реквізити зазначених документів, відповідність електронного документа формату (стандарту), затвердженому в установленому порядку, результати перевірки електронного цифрового підпису, інформація про постачальника (продавця) товарів (послуг), дата і час прийняття, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова накладна та/або розрахунок коригування. Квитанція, на яку накладається електронний цифровий підпис ДФС, підлягає шифруванню та надсилається платникові податку, який здійснює реєстрацію, засобами телекомунікаційного зв`язку. Примірник квитанції в електронній формі зберігається у ДФС.
Пунктом 9 Порядку № 1246 визначено причини відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації: наявність помилок під час заповнення податкової накладної; відсутність в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; порушення вимог щодо наявності суми податку, обчисленої відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 року); порушення вимог, установлених пунктом 201.1 статті 201 та/або пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України.
Судовим розглядом встановлено, що всі вище перелічені податкові накладні направлялися на реєстрацію з дотриманням граничного строку, що визначені п. 201.10 ст. 201 ПК України, проте, за даними протоколів відправки ПН\РК до ДФС для реєстрації в ЄРПН, контролюючим органом вищезазначені податкові накладні були зареєстровані з порушенням цих термінів.
Таким чином, строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, при цьому право платника податку для реєстрації податкових накладних пов`язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку № 1246 (в редакції, що була чинною на момент направлення ПН на реєстрацію) триває з 8-ї до 23-ї години. Податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної. Разом з тим, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи те, що платником податку було вжито заходів щодо реєстрації податкових накладних із дотриманням граничних строків, що визначені п. 201.10 ст. 201 ПК України, але контролюючим органом вищезазначені податкові накладні були зареєстровані з порушенням цих термінів, колегія суддів дійшла до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 15.05.2019 р. № 0032785805 в частині нарахування ТОВ "Авто-Граф" штрафних санкцій на суму 14710,94 грн. є неправомірним, а тому суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність підстав для його скасування в цій частині.
Що стосується зняття податковим органом реєстраційного ліміту - реєстраційної суми, що обраховується відповідно до формули визначеної податковим Кодексом, що в свою чергу призвело до порушення граничних строків реєстрації податкових накладних податковим органом, колегія суддів зазначає наступне.
В системі електронного адміністрування ПДВ платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (УНакл), обчислену відповідно до п .200 1 .3 ст. 200 1 ПК України.
Згідно приписів цієї статті УНакл зменшується на суму УВідшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування.
Бюджетним відшкодуванням відповідно до п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 ПКУ є відшкодування від`ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника.
Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду (п. 200.1 ст.201 ПК України).
Пунктом 200.4 ст. 200 ПК України визначено, що при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума: а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1 .з статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу; б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1 .3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання котролюючим органом податкової декларації, на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету .
При цьому, відповідно до п. 200.7 ст.200 ПК України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно до п. п. 4, 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 28.01.2016 р. № 21 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 р. за № 159/28289 (далі - Порядок № 21) сума від`ємного значення (рядок 20 у декларації'): зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу) (відображається у рядку 20.1); підлягає бюджетному відшкодуванню (відображається у рядку 20.2): на рахунок платника у банку (відображається у рядку 20.2.1) та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України (відображається у рядку 20.2.2).
Вказаним пунктом також визначено, що платники податку, які відповідно до ст. 200 ПК України мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та додають до декларації з ПДВ додаток 3 Розрахунок бюджетного відшкодування та додаток 4 Заява про повернення суми бюджетного відшкодування .
Так, бюджетне відшкодування і від`ємне значення зовсім не є тотожними поняттями, оскільки для того, щоб від`ємне значення стало бюджетним відшкодуванням, необхідно дотримуватися зазначених вище умов. Крім того, за наявності податкового боргу заявити бюджетне відшкодування можна тільки після його погашення, а отже, сума від`ємного значення, зарахована в рахунок оплати податкового боргу, апріорі не може отримати статус бюджетного відшкодування.
Таким чином, згідно з нормами ПК України, Порядку № 21 значення рядка 20.1 декларації з ПДВ не повинно брати участі у розрахунку показника УВідшкод, що зменшує показник УНакл, який визначається згідно п. 200 1 .3 ст. 200 1 ПК України.
Судовим розглядом встановлено, що ТОВ АВТО-ГРАФ протягом серпня 2017 р. - лютого 2019 р. у податкових декларацій з ПДВ задекларовано у ряд. 20.1 Сума від`ємного значення, що не перевищує суму, обчислену відповідно до п. 200 1 .3 ст. 200 1 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (рядок 19 - рядок 19.1), яка зараховується у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість загальну суму від`ємного значення у розмірі 358953 грн., в т.ч.: по декларації за серпень 2017 р. (з урахуванням уточнюючого розрахунку) - 191320 грн.; по декларації за листопад 2017 р. - 134400 грн.; по декларації за жовтень 2018 р. (з урахуванням уточнюючого розрахунку) - 32572 грн.; по декларації за лютий 2019 р. - 661 грн.
Вищезазначена сума від`ємного значення у розмірі 358953,00 грн. була врахована контролюючим органом як бюджетне відшкодування (УВідшкод) при розрахунку показника УНакл, який визначається згідно п. 200 1 .3 ст. 200 1 ПК України, що підтверджується ряд. 5 Витягів щодо суми податку, на яку платник ПДВ має право зареєструвати ПН та/або РК в ЄРПН, а саме: зг. ряд.5 Витягу від 30.10.2017 р. зараховано до складу бюджетного відшкодування суму 191320 грн. по декларації за серпень 2017 р. (з урах. уточ. розрахунку); зг. ряд.5 Витягу від 28.12.2017 р. зараховано до складу бюджетного відшкодування суму 134400 грн. по декларації за листопад 2017 р.; зг. ряд.5 Витягу від 27.12.2018 р. зараховано до складу бюджетного відшкодування суму 32572 грн. по декларації за жовтень 2018 р. (з урах. уточ. розрахунку); зг. ряд.5 Витягу від 28.03.2019 р. зараховано до складу бюджетного відшкодування суму 661 грн. по декларації за лютий 2019 р.
У зв`язку з цим, зменшилася сума, на яку ТОВ АВТО-ГРАФ мав право зареєструвати ПН/РК в ЄРПН на загальну суму 358953 грн.
Яке вказував позивача, ця обставина призвела до неможливості підприємством своєчасно зареєструвати ПН/РК, за рахунок недостатнього розміру суми податку, на яку платник має право зареєструвати ПН/РК, що підтверджується витягами від 30.10.2017, від 15.11.2017 р., від 31.03.2018 р., від 15.01.2019 р., від 31.01.2019 р., 15.02.2019 р., 28.02.2019 р.
Колегія суддів зазначає, що загальна сума застосованих штрафних санкцій в цій частині складає 87 927,53 грн., стосується наступних податкових накладних:
№ 61, дата складання податкової накладної 19.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 20.11.2017 04:40, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 5, сума податку на додану вартість 28333.33, розмір штрафу 10, сума штрафної санкції 2833.33;
№ 26, дата складання податкової накладної 11.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 04.11.2017 10:02, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 6284.61, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 628.46;
№ 28, дата складання податкової накладної 12.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 04.11.2017 10:02, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 11786, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 1178.6;
№ 23, дата складання податкової накладної 09.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 04.11.2017 10:00, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 9666.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 966.67;
№ 24, дата складання податкової накладної 10.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 04.11.2017 10:01, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 4853.06, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 485.31;
№ 25, дата складання податкової накладної 10.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 04.11.2017 10:01, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 4471.21, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 447.12;
№ 30, дата складання податкової накладної 13.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 04.11.2017 10:02, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 33333.33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 3333.33;
№ 22, дата складання податкової накладної 09.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 04.11.2017 10:02, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 10675.5, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 1067.55;
№ 21, дата складання податкової накладної 05.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 04.11.2017 10:00, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 5131.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 513.17;
№ 29, дата складання податкової накладної 13.10.2017, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 04.11.2017 10:02, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 8333.33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 833.33;
№ 52, дата складання податкової накладної 08.05.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 18.06.2018 08:04, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 18, сума податку на додану вартість 28333.33, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 5666.67;
№ 59, дата складання податкової накладної 26.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:46, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 6666.67, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 1333.33;
№ 72, дата складання податкової накладної 29.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:46, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 4950, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 990,00;
№ 60, дата складання податкової накладної 26.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:46, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 6666.67, розмір штрафу 20 %, сума штрафної санкції 1333.33;
№ 61, дата складання податкової накладної 26.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:04, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 54120.5, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 10824.1;
№ 67, дата складання податкової накладної 28.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:46, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 8333.33, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 1666.67;
№ 68, дата складання податкової накладної 28.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:46, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 8333.33, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 1666.67;
№ 66, дата складання податкової накладної 28.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:46, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 8333.33, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 1666.67;
№ 70, дата складання податкової накладної 28.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:46, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 8333.33, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 1666.67;
№ 56, дата складання податкової накладної 21.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:43, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 2475.88, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 495.18;
№ 58, дата складання податкової накладної 21.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:43, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 2475.88, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 495.18;
№ 69, дата складання податкової накладної 28.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:46, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 8333.33, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 1666.67;
№ 63, дата складання податкової накладної 29.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 12.02.2019 12:46, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 28, сума податку на додану вартість 2937.83, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 587.57;
№ 6, дата складання податкової накладної 07.03.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 15.04.2018 08:07, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 15, сума податку на додану вартість 8308.33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 830.83;
№ 71, дата складання податкової накладної 29.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:27, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 29, сума податку на додану вартість 7997.93, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 1599.59;
№ 65, дата складання податкової накладної 27.12.2018, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:27, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 29, сума податку на додану вартість 2392.74, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 478.55;
№ 12, дата складання податкової накладної 08.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 06.03.2019 04:35, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 6, сума податку на додану вартість 6264.32, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 626.43;
№ 16, дата складання податкової накладної 11.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 06.03.2019 04:35, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 6, сума податку на додану вартість 6567.75, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 656.78;
№ 13, дата складання податкової накладної 29.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 06.03.2019 04:31, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 19, сума податку на додану вартість 33333.33, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 6666.67;
№ 14, дата складання податкової накладної 30.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 06.03.2019 04:31, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 19, сума податку на додану вартість 25000, розмір штрафу 20%, сума штрафної санкції 5000;
№ 14, дата складання податкової накладної 14.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 07.03.2019 12:23, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 33333.33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 3333.33;
№ 10, дата складання податкової накладної 06.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 07.03.2019 12:23, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 10626.03, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 1062.6;
№ 22, дата складання податкової накладної 13.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 07.03.2019 12:23, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 5000,00, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 500;
№ 4, дата складання податкової накладної 11.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 07.03.2019 12:23, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 50000,00, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 500;
№ 7, дата складання податкової накладної 05.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 07.03.2019 12:23, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 5000,00, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 500;
№ 6, дата складання податкової накладної 01.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 07.03.2019 12:23, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 7410.7, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 741.07;
№ 8, дата складання податкової накладної 06.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 07.03.2019 12:23, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 7449.5, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 744.95;
№ 3, дата складання податкової накладної 07.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 07.03.2019 12:23, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 33333.33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 3333.33;
№ 13, дата складання податкової накладної 13.02.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 07.03.2019 12:22, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 33166.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 3316.67;
№ 34, дата складання податкової накладної 22.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 26.02.2019 04:14, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 11, сума податку на додану вартість 7106.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 710.67;
№ 3, дата складання податкової накладної 23.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 26.02.2019 04:14, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 11, сума податку на додану вартість 26666.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 2666.67;
№ 11, дата складання податкової накладної 16.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 26.02.2019 04:14, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 11, сума податку на додану вартість 3306.72, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 330.67;
№ 9, дата складання податкової накладної 14.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:38, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 749.95, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 75;
№ 6, дата складання податкової накладної 10.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:38, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 9916.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 991.67;
№ 16, дата складання податкової накладної 14.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:39, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 749.95, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 75;
№ 12, дата складання податкової накладної 15.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:38, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 1578.58, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 157.86;
№ 5, дата складання податкової накладної 04.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:38, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 321.3, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 32.13;
№ 10, дата складання податкової накладної 14.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:38, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 3132.08, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 313.21;
№ 33, дата складання податкової накладної 18.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 19.02.2019 10:51, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 5098.99, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 509.9;
№ 2, дата складання податкової накладної 15.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 14.02.2019 01:40, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 14, сума податку на додану вартість 383.2, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 38.32;
№ 1, дата складання податкової накладної 10.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:37, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 42.84, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 4.2;
№ 11, дата складання податкової накладної 15.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:38, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 3306.72, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 330.67;
№ 17, дата складання податкової накладної 14.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:39, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 663, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 66.3;
№ 8, дата складання податкової накладної 10.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:38, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 663, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 66.3;
№ 7, дата складання податкової накладної 10.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13.02.2019 05:38, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 13, сума податку на додану вартість 8308.33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 830.83; № 4 дата складання податкової накладної 17.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 19.02.2019 10:50, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 35000, розмір
штрафу 10%, сума штрафної санкції 3500;
№ 35, дата складання податкової накладної 23.01.2019, дата реєстрації податкової накладної в ЄРПН 19.02.2019 03:01, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість 4916.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 491.67 грн.
Приймаючи рішення про задоволення позовних вимог в цій частині, суд першої інстанції зазначив, що в системі електронного адміністрування ПДВ податковим органом неправомірно зменшено показник - сума, на яку ТОВ "АВТО-ГРАФ" мав право зареєструвати податкову накладну на суму від`ємного значення у розмірі 358953 грн., що задекларовано підприємством у рядку 20.1 вищевказаних декларацій з ПДВ за період серпень 2017 р. - лютий 2019 р., що позбавило платника права своєчасно зареєструвати ПН/РК в ЄРПН.
Колегія суддів зазначає, що дії податкового органу щодо зменшення в системі електронного адміністрування ПДВ суми, на яку ТОВ "АВТО-ГРАФ" мав право зареєструвати податкову накладну не є предметом розгляду у цій справі, оскільки спірні правовідносини стосуються виключно правомірності застосування податковим органом штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних.
Пунктом 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З аналізу наведеної норми ПК України вбачається, що податковим правопорушенням є не сам факт невиконання або неналежного виконання вимог, установлених, зокрема, ПК України, а саме діяння, що призвело до такого невиконання або неналежного виконання. При цьому необхідною ознакою такого діяння (дії чи бездіяльності) є його протиправність.
В межах спірних правовідносин, позивачем, в строк, що передбачений приписами ПК України, вчинялися дії щодо своєчасної реєстрації податкових накладних №№ 61, 59, 72, 60, 61, 67, 68, 66, 70, 56, 58, 69, 63, 71, 65, 13, 14 (від 30.01.2019 р.) та 91 (загальна сума застосованих штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію цих накладних становить 41461,85 грн.). Підтвердженням факту вчинення дій щодо своєчасної реєстрації цих податкових накладних є надані позивачем до суду апеляційної інстанції копії квитанцій № 1.
Оскільки щодо цих податкових накладних, платником податків вчинялися дії щодо своєчасної їх реєстрації, але реєстрація цих накладних не відбулася, у зв`язку зі зменшенням в системі електронного адміністрування ПДВ суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, колегія суддів вважає, що в цьому випадку підстави для застосування штрафних санкцій відсутні, оскільки відсутня протиправність діяння з боку платника податку.
В ході розгляду справи встановлено, що неналежне виконання вимог податкового законодавства стосовно своєчасної реєстрації позивачем податкових накладних відбулось не з вини останнього, що виключає протиправність діянь платника податку, та як наслідок, притягнення його до відповідальності.
Відсутність вини платника податків, як необхідної складової податкового правопорушення, обумовлює протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Вищезазначена позиція підтверджена правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 03.05.2018 р. по справі № 818/1070/17, від 26.06.2018 р. по справі № 808/2127/17.
На підставі цього, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення від 15.05.2019 р. № 0032785805 в частині нарахування ТОВ "Авто-Граф" штрафних санкцій на загальну суму 41461,85 грн. є неправомірним, а тому підлягає скасуванню.
В свою чергу, в цій частині позивачем ані до суду першої інстанції, ані до суду апеляційної інстанції не надано доказів вчинення дій щодо своєчасної реєстрації інших податкових накладних (за виключенням ПН №№ 61, 59, 72, 60, 61, 67, 68, 66, 70, 56, 58, 69, 63, 71, 65, 13, 14 (від 30.01.2019 р.) та 91), реєстрація яких не відбулася у зв`язку зі в системі електронного адміністрування ПДВ суми, на яку ТОВ "АВТО-ГРАФ" мав право зареєструвати податкову накладну, а тому колегія суддів вважає, що застосування до підприємства позивача штрафних санкцій на суму 46465,68 грн. є правомірним.
Крім того, судовим розглядом встановлено, що в частині податкових накладних:
№ 41, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 27.07.2017, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН 22.08.2017 09:40, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН 7, сума податку на додану вартість 8590.55, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 859.06;
№ 1, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 30.09.2017, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН 18.10.2017 03:00, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 3, сума податку на додану вартість - 3,33, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 0.33;
№ 77, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 19.09.2017, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 18.10.2017 05:36, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 3, сума податку на додану вартість 2459.27, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 245.93;
№ 2, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 31.07.2017, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН 23.08.2017 08:11, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 8, сума податку на додану вартість - 8590.5, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 859.06;
№ 76, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 19.09.2017, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 18.10.2017 05:37, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН сума податку на додану вартість 6753/62, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 675.36;
№ 75, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 19.09.2017, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН 18.10.2017 05:38, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 3, сума податку на додану вартість 5650, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 565;
№ 12, дата складання податкової накладної/розрахунку коригування 13.03.2018, дата реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 06.04.2018 01:53, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН 6, сума податку на додану вартість 9166.67, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 916.67;
№ 2, дата складання податкової накладної/ розрахунку коригування 31.01.2019, дата реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН 19.02.2019 03:47, кількість днів порушення термінів реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН 4, сума податку на додану вартість -1653.36, розмір штрафу 10%, сума штрафної санкції 165.34 грн., загальна сума штрафних санкцій в цій частині складає 4286,75 грн. та щодо цих податкових накладних позивачем ані під час розгляду справи в суді першої інстанції, ані під час апеляційного розгляду справи не наведено жодних обґрунтувань з приводу неправомірності застосування штрафних санкцій, а тому колегія суддів дійшла до висновку, що застосування до підприємства позивача штрафних санкцій на суму 4286,75 грн. також є правомірним.
Судом першої інстанції не було враховано вищенаведених обставин, що призвело до частково неправильного вирішення справи в частині задоволення позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.05.2019 р. № 0032785805 щодо нарахування ТОВ "Авто-Граф" штрафних санкцій на загальну суму 50752,43 грн. (46465,68 грн.+ 4286,75 грн.).
Враховуючи те, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року по справі № 520/8749/19 в частині задоволення позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.05.2019 р. № 0032785805, в частині нарахування ТОВ "Авто-Граф" штрафних санкцій на загальну суму 50752,43 грн. прийняте без врахування вищенаведених обставин, рішення суду першої інстанції в цій частині підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення, про відмову в задоволенні позову.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року по справі № 520/8749/19 прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, колегія суддів не виявила підстав для його скасування.
Що стосується висновку суду першої інстанції щодо наявності підстав для стягнення витрат на професійну правничу допомогу, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 16 КАС України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво в суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, до яких зокрема відносяться витрати на професійну правничу допомогу (ч. 1, п. 1 ч. 3 ст. 132 КАС України).
За змістом ч. ч. 7, 9 ст. 139 КАС України розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Питання, що стосуються витрат на професійну правничу допомогу, регулюються статтею 134 КАС України. Відповідно до частини 2 цієї статті за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.
Склад та обсяг судових витрат визначено у частині 3 статті 134 КАС України, згідно з якою для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Відповідно до ч. 4 ст. 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи (ч.5 ст.134 КАС України).
У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами (частина шоста статті 134 КАС України).
За приписами ст. 30 Закону України Про адвокатуру та адвокатську діяльність від 05.07.2012 р. № 5076-VI гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Пунктом 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30 вересня 2009 року №23-рп/2009, передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Отже, з викладеного слідує, що до правової допомоги належать також консультації та роз`яснення з правових питань; складання заяв, скарг та інших документів правового характеру; представництво у судах тощо.
Аналіз вищенаведених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката, пов`язані з розглядом справи, підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, необхідно досліджувати на підставі належних та допустимих доказів обсяг фактично наданих адвокатом послуг і виконаних робіт, кількість витраченого часу, розмір гонорару, співмірність послуг категоріям складності справи, витраченому адвокатом часу, об`єму наданих послуг, ціні позову та (або) значенню справи.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26 лютого 2015 року у справі Баришевський проти України , від 10 грудня 2009 року у справі Гімайдуліна і інших проти України , від 12 жовтня 2006 року у справі Двойних проти України , від 30 березня 2004 року у справі Меріт проти України , заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
На підтвердження витрат, понесених на професійну правничу допомогу, мають бути надані договір про надання правової допомоги (договір доручення, договір про надання юридичних послуг та ін.), документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов`язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (квитанція до прибуткового касового ордера, платіжне доручення з відміткою банку або інший банківський документ, касові чеки, посвідчення про відрядження). Зазначені витрати мають бути документально підтверджені та доведені. Відсутність документального підтвердження витрат на правову допомогу, а також розрахунку таких витрат є підставою для відмови у задоволенні вимог про відшкодування таких витрат.
Зі змісту вказаних норм вбачається, що від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною.
При визначенні суми компенсації витрат, понесених на професійну правничу допомогу, суд повинен керуватися критерієм реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерієм розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та суті виконаних послуг.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 23.01.2020 р. у справі № 300/941/19.
На підтвердження витрат на професійну правничу допомогу позивачем надано копія договору про правову допомогу № 24/07/19 від 24.07.2019; копія платіжного доручення № 188 від 29.07.2019 на суму 10252,02 грн., яка сплачена на виконання договору № 24/07/19 від 24.07.2019, акт прийому-передачі наданий правових послуг на загальну суму 10252,02 грн. З наданих документів, вбачається, що позивачем були понесені витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10252,02 грн.
В доводах апеляційної скарги в частині, що стосується оскарження рішення суду першої інстанції щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу податковим органом наводиться лише нормативне обґрунтування порядку вирішення цього питання судом, але відповідачем не наводить конкретних обґрунтувань з посиланням на відповідні докази щодо того, в чому саме полягає неспівмірність понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу, оскільки чинне законодавство покладає обов`язок доведення неспівмірності понесених витрат на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Відповідачем цього обов`язку виконано не було.
Керуючись ст. ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 317, 321, 322, 325, 326, 327 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року по справі № 520/8749/19 - задовольнити частково.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року по справі № 520/8749/19 скасувати в частині задоволення позовних вимог про скасування податкового повідомлення-рішення від 15.05.2019 р. № 0032785805, прийняте ГУ ДФС у Харківській області про нарахування ТОВ "Авто-Граф" штрафних санкцій на загальну суму 50752,43 грн. та в цій частині прийняти нове рішення, яким в задоволенні позову - відмовити.
В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 року по справі № 520/8749/19 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя (підпис)Н.С. Бартош Судді (підпис) (підпис) З.Г. Подобайло А.М. Григоров
Повний текст постанови складено 10.03.2020 року
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2020 |
Оприлюднено | 11.03.2020 |
Номер документу | 88079576 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Бартош Н.С.