Рішення
від 10.03.2020 по справі 912/352/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

вул.В`ячеслава Чорновола, 29/32, м.Кропивницький, Україна, 25022,

тел/факс: 22-09-70/24-09-91 E-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2020 року Справа № 912/352/20

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Поліщук Г.Б., за участю секретаря судового засідання Ліподат Я.В. розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи №912/352/20

за позовом Фермерського господарства "Аграрник 2014", 64801, Харківська область, Близнюківський район, смт. Близнюки, вул. Ватутіна, 12

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Техніка і технології всесвіту", 25028, м. Кропивницький, пр. Університетський, 3

про стягнення 13 800,00 грн

за участю представників:

від позивача - участі не брали;

від відповідача - участі не брали

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Фермерського господарства "Аграрник 2014" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Техніка і технології всесвіту" про стягнення 13 800,00 грн безпідставно набутих грошових коштів, з покладанням на відповідача судових витрат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на підставі рахунку на оплату по замовленню №13000008 від 19.08.2019 здійснив перерахування коштів відповідачу у сумі 13 800,00 грн за купівлю вологоміра зерна WILE-78. Відповідач не поставив позивачу товар, у зв`язку з чим кошти в сумі 13 800,00 грн підлягають стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю "Техніка і технології всесвіту" на підставі положень ст. 1212 Цивільного кодексу України, з покладанням на відповідача судових витрат.

Рішенням Господарського суду Кіровоградської області від 05.03.2020 позов задоволено повністю та стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Техніка і технології всесвіту" на користь Фермерського господарства "Аграрник 2014" заборгованість у розмірі 13 800,00 грн, а також 2 102,00 грн судового збору.

До позовної заяви додано попередній (орієнтовний) розрахунок судових витрат, понесених ФГ "Аграрник 2014", з якого вбачається, що сума витрат на професійну правничу допомогу, що очікувано будуть понесені позивачем, складає 6 306,00 грн. Крім того, позивачем зазначено, що додатковий розрахунок оплати послуг адвоката за участь в судових засіданнях буде наданий, виходячи з фактичної кількості судових засідань, в яких приймає участь адвокат.

Відповідно до ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

Відповідно до ч. 1 ст. 221 Господарського процесуального кодексу України якщо сторона з поважних причин не може до закінчення судових дебатів у справі подати докази, що підтверджують розмір понесених нею судових витрат, суд за заявою такої сторони, поданою до закінчення судових дебатів у справі, може вирішити питання про судові витрати після ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Згідно з ч. 2 ст. 221 Господарського процесуального кодексу України для вирішення питання про судові витрати суд призначає судове засідання, яке проводиться не пізніше п`ятнадцяти днів з дня ухвалення рішення по суті позовних вимог.

Відповідно до п. 5. ч. 6 ст. 238 Господарського процесуального кодексу України у разі необхідності у резолютивній частині також вказується про призначення судового засідання для вирішення питання про судові витрати, дата, час і місце його проведення.

На виконання вказаних приписів суд у резолютивній частині рішення призначив судове засідання для вирішення питання про судові витрати на 10.03.2020 о 11:30 год.

У судовому засіданні 10.03.2020 сторони правом на участь своїх представників не скористались.

Відповідно до ч. 1 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Відповідно до частин 2-5 статті 244 Господарського процесуального кодексу України заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвала про відмову в прийнятті додаткового рішення можуть бути оскаржені.

Оскільки питання про розподіл судових витрат відповідача на професійну правничу допомогу, про які він заявляв у попередньому розрахунку, не було вирішено при прийнятті рішення у даній справі, такі витрати мають бути розподілені судом.

За змістом ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Разом з тим, ст. 16 Господарського процесуального кодексу України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.

Згідно зі ст. 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Згідно з ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

Відповідно до ч. 3 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

На виконання зазначених вище норм чинного законодавства позивачем разом з позовною заявою подано Витяг з договору про надання правової допомоги від 02.11.2019, укладеного між Розумною Оксаною Олександрівною (далі - Адвокат) та Фермерським господарством "Аграрник 2014" (надалі - Клієнт) (а.с. 32), відповідно до пункту 1 якого Адвокат надає правову допомогу Клієнтові з приводу представництва та захисту його інтересів в господарських судах всіх інстанцій, з питань що пов`язані із стягненням з ТОВ "Техніка і технології всесвіту" перерахованих грошових коштів, згідно платіжного доручення №500 від 21.08.2019.

Договір набирає чинності з моменту його підписання і діє на протязі 1 року, - до 02.11.2020 (пункт 3.1. Витягу з договору).

Між сторонами підписано Додаток №1 до Договору №09 від 02.11.2019, відповідно до якого передбачено порядок оплати послуг Адвоката та відповідальність Сторін (а.с. 30-31).

Так, відповідно до пункту 1.1. Додатку №1 за виконання послуг, передбачених п. 1.1. Договору Клієнт має сплатити Адвокату гонорар, який розраховується виходячи з фактично витраченого Адвокатом часу, вартість години роботи адвоката визначається на підставі Рішення №17 Розширеного засідання ради адвокатів Харківської області від 21.03.2018.

Обсяг витраченого часу погоджується Сторонами шляхом підписання Акту приймання-передачі виконаних робіт. Оплата наданих послуг має бути здійснена протягом 10-ти днів з дня отримання судового рішення (пункт 1.2. Додатку №1).

Згідно пункту 1.4. Додатку №1 оплата проводиться шляхом готівкового або безготівкового розрахунку. Фактичні видатки оплачуються Клієнтом протягом 3-х робочих днів з дня їх понесення Адвокатом.

На виконання зазначених пунктів договору позивачем надано до матеріалів справи акт приймання-передачі наданих послуг від 17.01.2020 №1 до Договору про надання правової допомоги №09 від 02.11.2019 (а.с. 29).

Відповідно до Акту сторони погодили, що Виконавцем станом на 17.01.2020 виконаний наступний обсяг робіт:

- попереднє опрацювання документів (вивчення матеріалів справи) - 1,0 год.;

- юридичний, консультаційний та аналітичний аналіз положень Цивільного та Господарського кодексів України, що регулюють виниклі правовідносини - 1,0 год.;

- пошук та вивчення судової практики з подібних питань - 2,0 год.;

- підготовка позовної заяви - 2,0 год.

Загалом 6,0 год.

Вартість послуг за цим Актом складає 6 306,00 грн, з розрахунку 1 051,00 грн за 1 годину роботи.

Господарський суд звертає увагу, що у відповідності до ч. 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Відповідач не заявив про зменшення витрат на правничу допомогу.

Господарський суд враховує, що згідно пункту 1.2. Додатку №1 до Договору від 02.11.2019 оплата наданих послуг має бути здійснена протягом 10-ти днів з дня отримання судового рішення.

Разом з тим, за змістом п. 1 ч. 2 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (п. 1 ч. 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідний правовий висновок щодо застосування наведеної вище норми процесуального законодавства містить постанова Об`єднаної палати Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 03.10.2019 у справі №922/445/19.

Відповідно до ч. 4 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України господарський суд враховує при розгляді питання щодо судових витрат на надання професійної правничої допомоги правові висновки Об`єднаної палати Верховного Суду, наведені вище.

Враховуючи виконані адвокатом роботи (надані послуги) та докази, надані на підтвердження їх виконання, господарський суд на підставі п. 1 ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладає на відповідача судові витрати позивача на професійну правничу допомогу у розмірі 6 306,00 грн.

Керуючись ст. ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-238, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Техніка і технології всесвіту" (25028, м. Кропивницький, пр. Університетський, 3, ідентифікаційний код 37530328) на користь Фермерського господарства "Аграрник 2014" (64801, Харківська область, Близнюківський район, смт. Близнюки, вул. Ватутіна, 12, ідентифікаційний код 38053180) витрати на правову допомогу в розмірі 6 306,00 грн.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Кіровоградської області.

Копії додаткового рішення вручити або надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення Фермерському господарству "Аграрник 2014" (64801, Харківська область, Близнюківський район, смт. Близнюки, вул. Ватутіна, 12) та Товариству з обмеженою відповідальністю "Техніка і технології всесвіту" (25028, м. Кропивницький, пр. Університетський, 3).

Додаткове рішення підписано 10.03.2020.

Суддя Г.Б. Поліщук

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення10.03.2020
Оприлюднено11.03.2020
Номер документу88105330
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —912/352/20

Ухвала від 10.03.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

Рішення від 10.03.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

Рішення від 05.03.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

Ухвала від 21.02.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

Ухвала від 21.02.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

Ухвала від 31.01.2020

Господарське

Господарський суд Кіровоградської області

Поліщук Г.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні