ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
У Х В А Л А
06 березня 2020 року Справа № 923/1720/13
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пригуза П.Д. за участі секретаря Литвиненко Т.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
про банкрутство,
за участю представників:
від кредиторів: ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі - Кромп О.П., довіреність № 185/9/21-22-10-03-04 від 05.09.2019, ПАТ "Дельта Банк" - Биковський Д.Ю., довіреність від 25.02.2020,
від боржника: ліквідатор - арбітражний керуючий Ляшко О.В.,
в с т а н о в и в:
Ухвалою господарського суду від 21.01.2014 порушено провадження у справі про банкрутство боржника, визнано безспірні вимоги ініціюючого кредитора Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області в сумі 939131 грн. 06 коп.
На офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України 25.01.2014 р. оприлюднено оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство боржника.
Ухвалою від 10.04.2014 господарський суд затвердив реєстр вимог кредиторів відповідно до якого, визнано вимоги наступних кредиторів:
- Державної податкової інспекції у м.Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (73008, м.Херсон, вул.І.Куліка, 143-А) в сумі 2820741,22 грн. - 3 черга, 213282,67 грн. - 6 черга.
Постановою господарського суду від 04.09.2014 боржника визнано банкрутом і відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Дарієнко В.Д., якого зобов`язано здійснити ліквідаційну процедуру банкрута та подати до суду звіт і ліквідаційний баланс.
Ухвалою від 13.11.2014 Господарським судом затверджено реєстр вимог кредиторів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Капітал", ідентифікаційний код 32725579, вул. Марії Фортус, 36, м. Херсон, відповідно до якого включено: вимоги конкурсного кредитора - Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Міндоходів у Херсонській області (73008, м. Херсон, вул. І.Куліка, 143-А) в сумі 2 823 396,43 грн. - 3 черга, 215192,51 грн. - 6 черга.; та вимоги забезпеченого кредитора - Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" на суму 77 897 179,28 грн. - позачергове погашення за рахунок майна банкрута, що є предметом застави (іпотеки).
Строк ліквідаційної процедури неодноразово продовжувався.
Ухвалою від 15.06.2017 Господарський суд припинив повноваження ліквідатора арбітражного керуючого Дарієнка Віктора Дмитровича та призначив арбітражного керуючого Ляшка Олександра Віталійовича ліквідатором банкрута.
Ліквідатором 05.11.2018 був поданий до суду на затвердження звіт та ліквідаційний баланс банкрута, відповідно до якого просить їх затвердити, юридичну особу банкрута ліквідувати та провадження у справі припинити.
У зв`язку з перебуванням справи за межами суду поданий ліквідатором звіт не розглядався.
Ухвалою від 11.10.2019 Господарський суд відклав розгляд звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу банкрута до завершення розгляду апеляційної скарги у цій справі та дату судового засідання визначити після повернення матеріалів оскарження ухвали від 19.09.2019 у справі № 923/1720/13 до Господарського суду Херсонської області.
До Господарського суду 11.02.2020 повернулись всі матеріали справи № 923/1720/13, за результатами розгляду апеляційної скарги ПАТ "Дельта Банк" ухвалу Господарського суду Херсонської області щодо розгляду скарги на дії ліквідатора Ляшко О.В. від 19.09.2019 залишено без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
У судовому засіданні 03.03.2020 ліквідатором підтримано поданий до суду звіт та ліквідаційний баланс, наполягає на їх затвердженні та закриттю провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, поданий звіт та додані до нього документи суд прийшов до висновку про його затвердження на підставі наступного.
Ліквідатором після його призначення проведено інвентаризацію виявленого (переданого) майна. Майно, зазначене в інвентаризаційному описі, включено до ліквідаційної маси, крім майна, що є предметом забезпечення.
Здійснено заходи щодо виявлення майна боржника - направлено запити щодо зареєстрованого за банкрутом майна, прав та рахунків банкрута. Іншого майна, крім переданого попереднім ліквідатором, не виявлено.
Переоформлено на ім`я ліквідатора рахунок банкрута в ПАТ КБ Приватбанк . Всі інші виявлені рахунки банкрута закрито.
Направлено листа арбітражному керуючому Дарієнку В.Д. щодо з`ясування осіб, винних у пошкодженні майна банкрута. Відповідь не отримано.
Протягом всієї ліквідаційної процедури ліквідатором було забезпечено збереження майна банкрута. Для охорони майна банкрута було залучено ПП Охоронне підприємства СКІФ-С .
Проведено роботу по підготовці до продажу майна банкрута.
З метою встановлення дійсної адреси окремих об`єктів нерухомого майна банкрута та забезпечення можливості реєстрації нерухомого майна в Державному реєстрі прав на нерухоме майно було вжито наступні заходи. З ДП Херсонгеоінформ було укладено договір про виготовлення топографо-геодезичного плану земельної ділянки. Відновлено технічну документацію на нерухоме майно банкрута, для чого укладено договір з КП Херсонське бюро технічної інвентаризації . Направлено запит щодо адреси складу металу та ділових відходів до КП Геополіс . В результаті вжитих заходів було усунуто невідповідність адреси окремих об`єктів нерухомого майна банкрута, що унеможливлювало їх продаж з урахуванням вимог закону та зареєстровано нерухоме майна банкрута в Державному реєстрі прав на нерухоме майно.
За клопотанням ліквідатора ухвалою Господарського суду Херсонської області від 21.09.2017 року було скасовано обтяження майна банкрута - заборону на нерухоме майно та звільнено майно банкрута з податкової застави; зазначені обтяження виключено з відповідних реєстрів, що підтверджується доданою до звіту інформаційною довідкою.
У зв`язку з тим, що з організатором аукціону у справі про банкрутство, залученим попереднім ліквідатором - ТОВ Універсальний торговий дім МЕРКУРІЙ , за його ініціативою було розірвано договір про проведення аукціону, ліквідатором було вжито заходи щодо визначення нового організатора аукціону, для чого було розроблено відповідне положення, опубліковано оголошення в друкованих засобах масової інформації. За результатами проведеного конкурсу рішенням ліквідатора було визначено організатора аукціону у справі про банкрутство ТОВ Інвест-Капітал - Товарну біржу Херсонська агропромислова біржа Елада , яка відповідає вимогам закону та якою було запропоновано найменшу суму винагороди.
На адресу ПАТ Дельта Банк було направлено лист від 16.08.2017 № 02- 01/1720-26 про надання згоди на продаж майна банкрута. У відповідь листом від 04.09.2017 року № 23.1/582 АТ Дельта Банк повідомив, що продаж заставного майна необхідно здійснювати окремо від іншого майна боржника за початковою вартістю та на умовах, окремо погоджених письмово з АТ Дельта Банк на підставі висновків про вартість майна суб`єкта оціночної діяльності, що акредитований у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб, у порядку, визначеному Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом . Оскільки ПАТ Дельта Банк не було надано безумовної згоди на продаж майна банкрута, як на думку ліквідатора того вимагає закон, ліквідатором було направлено до Господарського суду Херсонської області клопотання про надання згоди на продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення.
Господарським судом Херсонської області 21.09.2017 року було розглянуто клопотання ліквідатора про надання згоди на продаж майна банкрута, яке є предметом забезпечення за вимогами ПАТ Дельта Банк , за результатами розгляду судом припинено провадження з розгляду зазначеної скарги за відсутністю предмету спору. Судом зазначено, що ПАТ Дельта Банк надало згоду на продаж майна, яке є предметом забезпечення, і це майно має продаватися з урахуванням вимог забезпеченого кредитора.
Оскільки ПАТ Дельта Банк надано згоду на продаж майна банкрута частинами за початковою вартістю, визначеною суб`єктом оціночної діяльності, акредитованим у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб, ліквідатором шляхом проведення конкурсу було визначено суб`єкта оціночної діяльності, який відповідає вимогам забезпеченого кредитора та запропонував найнижчу вартість робіт з оцінки. Конкурс було проведено серед семи з восьми суб`єктів оціночної діяльності, дані про яких розміщено на сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (з якими вдалося встановити зв`язок), шляхом розсилки електронних листів з офіційної електронної адреси ліквідатора. Надійшло три заявки від претендентів. В результаті конкурсу укладено договір з суб`єктом оціночної діяльності, який запропонував найменшу суму оплати своїх послуг - ПП ТА-Експерт-Сервіс .
На виконання вимоги АТ Дельта Банк , 01 листопада 2017 року ліквідатором ТОВ Інвест-Капітал був укладений договір № 10-17-М28 про проведення оцінки майна, яке є предметом забезпечення (іпотеки) за вимогами АТ Дельта Банк з суб`єктом оціночної діяльності - ПП ТА-Експерт-Сервіс , який акредитований у Фонді гарантування вкладів фізичних осіб.
Згідно з висновком ПП ТА-Експерт-Сервіс станом на 01.11.2017 загальна ринкова вартість нерухомого майна, яке є предметом забезпечення (іпотеки) за вимогами АТ Дельта Банк складає 20 023 345,00 грн без ПДВ (про що було повідомлено АТ Дельта Банк листом від 23.11.2017 року № 02- 01/1720-68). Ринкова вартість майна, яке не є предметом забезпечення, визначена в розмірі 180 196,00 грн без ПДВ.
У відповідності до листа ПАТ Дельта Банк від 04.09.2017 року № 23.1/582, на його адресу направлено листа про надання згоди на продаж майна банкрута, що є предметом забезпечення за вимогами АТ Дельта Банк з доданим висновком про вартість заставного майна.
Листом від 29.12.2017 № 23.1/916 АТ Дельта Банк надав згоду на проведення:
- другого повторного аукціону з продажу майна банкрута у вигляді цілісного майнового комплексу за початковою вартістю 51 798 891,66 гривень та з можливістю пониження початкової вартості, але не нижче оціночної вартості, яка складає 20 203 541,00 гривень.
- першого аукціону з продажу заставного майна банкрута за початковою вартістю, що визначена ПП ТА-Експерт-Сервіс - 20 023 345,00 гривень без можливості пониження початкової вартості.
Відповідно до наданого погодження ліквідатором, у встановленому порядку було оприлюднено оголошення про проведення другого повторного аукціону з продажу цілісного майнового комплексу ТОВ Інвест-Капітал . В зв`язку з відсутністю заяв на участь в аукціоні, аукціон з продажу майна банкрута визнано таким, що не відбувся.
Протоколом від 05.01.2018 року комітетом кредиторів було визначено склад майна банкрута для продажу частинами, узгоджений з АТ Дельта Банк .
11.01.2018 на сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України оприлюднено оголошення про проведення першого аукціону з продажу майна банкрута частинами.
Аукціон з продажу майна банкрута, яке не є предметом забезпечення, призначений на 12.02.2018 року, відбувся, майно було продано за 200 017,56 грн. Переможцю аукціону направлено проект договору для підписання та оплати.
Аукціон з продажу майна, яке є предметом забезпечення за вимогами АТ Дельта Банк не відбувся, у зв`язку з відсутністю учасників, про що оприлюднено відповідне оголошення на сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України.
З урахуванням наведеного, листом від 01.02.2018 № 02-01/1720-93 ліквідатор звернувся до АТ Дельта Банк з проханням надати згоду на подальший продаж майна, що є предметом забезпечення за вимогами банку, в порядку передбаченому Законом України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом .
Листом від 01.03.2018 № 23.1/1051 надав згоду на проведення повторного аукціону з продажу заставного майна АТ Дельта Банк за початковою вартістю 16018676,00 гривень з можливістю зниження початкової вартості, але не нижче, ніж до граничної вартості, яка становить 50 відсотків початкової вартості, вказаної в оголошенні про проведення аукціону. У випадку, якщо повторний аукціон з реалізації заставного майна банкрута не відбудеться, подальшу реалізацію заставного майна здійснювати виключно за окремим письмовим погодженням АТ Дельта Банк .
Відповідно до наданого погодження, 06.03.2018 року у встановленому порядку було оприлюднено оголошення про проведення повторного аукціону з продажу майна ТОВ Інвест-Капітал (що є предметом забезпечення за вимогами АТ Дельта Банк ). У зв`язку з відсутністю заяв на участь в аукціоні, повторний аукціон з продажу майна банкрута визнаний таким, що не відбувся, про що
26.03.2018 на сайті Вищого господарського суду України та Міністерства юстиції України оприлюднено відповідне повідомлення про результати проведення аукціону.
У зв`язку з тим, що повторний аукціон з продажу майна банкрута визнаний таким, що не відбувся, ліквідатором 26.03.2018 року було направлено на адресу АТ Дельта Банк листа з проханням надати згоду на подальший продаж майна, що є предметом забезпечення за вимогами АТ Дельта Банк .
29 березня 2018 року ліквідатором подано до господарського суду Херсонської області клопотання про надання згоди на продаж майна, що є предметом забезпечення.
Ухвалою від 17 квітня 2018 року у задоволенні заяви ліквідатора про надання згоди судом на продаж майна боржника, що є предметом забезпечення грошових вимог Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" відмовлено.
Листом №23.1/2181 від 26.04.2018 АТ Дельта Банк надано згоду на проведення другого повторного аукціону з продажу заставного майна АТ Дельта Банк .
02.05.2018 на сайті Міністерства юстиції України та Вищого господарського суду України оприлюднено оголошення про проведення другого повторного аукціону з продажу майна банкрута (яке є предметом забезпечення за вимогами АТ Дельта Банк ), аукціон призначено на 01.06.2018 року.
01.06.2018 відбувся другий повторний аукціон з продажу майна банкрута (яке є предметом забезпечення за вимогами АТ Дельта Банк ). Продаж майна здійснено за 384 448 грн 03 коп.
Продаж майна в процедурі банкрутства завершено. Всього від продажу майна отримано 584 465 грн 59 коп.
Переможцям торгів у відповідності зі ст.71 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом (що діяв на момент продажу) було направлено проекти договорів купівлі-продажу майна (відповідно від 12 лютого 2018 року та 01 червня 2018 року), які ними було підписано та перераховано кошти за придбане майно (за вирахуванням сплачених гарантійних внесків). Після підписання договорів та оплати, продане майно було передане покупцям за актами про передання права власності.
Ліквідатором було проведено розподіл витрат, пов`язаних зі збереженням майна банкрута, між коштами, отриманими від продажу заставного та іншого майна, та визначено суму коштів, яка підлягає перерахуванню забезпеченому кредитору.
Витрати було розподілено пропорційно до вартості продажу відповідного майна:
Вартість продажу майна, що є предметом застави, склала 384 448,03 грн.
Вартість продажу майна, яке не є предметом застави, склала 200 017,56 грн.
Сума витрат на охорону майна - 181 768,00 грн.
Відповідно витрати на охорону майна відшкодовано за рахунок коштів, отриманих від продажу майна, що є предметом застави, в сумі 119 562,81 грн; за рахунок коштів, отриманих від продажу майна, яке не є предметом застави, в сумі 62 205,19 грн.
Розмір погашення вимог заставного кредитора ліквідатором визначено в сумі 264 885,22 грн (384 448,03 грн - 119 562,81 грн).
За рахунок коштів, отриманих від продажу майна, було погашено вимоги АТ Дельта Банк в сумі 264 885,22 грн. Погашення інших вимог кредиторів не здійснювалося.
Всі кошти, отримані від продажу майна, яке не є предметом застави, спрямовано на виплату основної винагороди ліквідатора, оплату витрат, пов`язаних з ліквідаційною процедурою та відшкодування витрат ліквідатора, пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Ухвалою від 23.07.2019 Господарським судом затверджено фактичні витрати арбітражного керуючого Ляшка Олександра Віталійовича в ліквідаційній процедурі Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Капітал", за період з 16.06.2017 по 05.11.2018 в розмірі 208 829грн. 14 коп. та затверджено основну грошову винагороду ліквідатора за період з 16.06.2017 по 05.11.2018 у розмірі 82 540грн. 00 коп.
Додаткова винагорода ліквідатора не нараховувалася та не виплачувалася.
Витрати ліквідатора відшкодовано в повному обсязі за рахунок коштів, отриманих від продажу майна банкрута.
Ліквідатором було проведено аналіз фінансового становища ТОВ Інвест- Капітал . В результаті проведеного аналізу встановлено причини неплатоспроможності банкрута, ознак фіктивного банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, доведення до банкрутства - не виявлено (Т-10 а.с. 19-25).
Документи банкрута, які підлягають довгостроковому зберіганню, були передані до архівної установи попереднім ліквідатором банкрута (Т-10 а.с. 96-97).
Щомісячно ліквідатором надавалися комітету кредиторів звіти про свою діяльність, а також звіти про нарахування та виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат. Комітетом кредиторів було погоджено звіти ліквідатора про нарахування і виплату грошової винагороди, здійснення та відшкодування витрат. (Т-10 а.с. 98-112)
В результаті вжитих заходів ліквідаційну процедуру ТОВ Інвест-Капітал завершено. Вимоги кредиторів за наслідками ліквідаційної процедури не погашено.
Відповідно до наданого реєстру вимог кредиторів не погашеними лишились вимоги кредиторів:
- Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі в сумі 2 823 396,43 грн. - 3 черга, 215192,51 грн. - 6 черга.;
- вимоги забезпеченого кредитора Публічного акціонерного товариства "Дельта Банк" на суму 77 632 294,06 грн.
Таким чином, в ході проведеної роботи ліквідатором встановлено, що наявного у банкрута майна за рахунок якого б можна було задовольнити вимоги кредиторів не виявлено, за наявними у ліквідатора документами, які надані до матеріалів справи, ознак доведення ТОВ Інвест-Капітал до банкрутства за результатами чого можливо б було застосувати до винних осіб субсидіарну відповідальність не виявлено, що підтверджується звітом про аналіз фінансово-господарської діяльності боржника.
Відповідно до протоколу засідання комітету кредиторів від 05.11.2018 на якому були присутні представники кредиторів, за результатами заслуханого звіту ліквідатора більшістю голосів звіт ліквідатора був схвалений.
Представник Головного управління ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі підтримав підсумковий ліквідаційний звіт та ліквідаційний баланс наданий ліквідатором, вважає, що ліквідатором вчинено всі необхідні дії, а тому є підстави для завершення процедури. На думку представника кредитора звіт можна було затвердити ще у 2018 році, коли він був наданий, однак дії заставного кредитора спричиняють лише затягування ліквідаційної процедури.
Представником ПАТ Дельта Банк було подано до суду та підтримано у судовому засіданні представником Биковським Д.Ю. у судовому засіданні заперечення на звіт ліквідатора.
У своїх заперечення кредитор зазначає, що ліквідатором ТОВ Інвест-капітал не був поданий запит до Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України щодо отримання відомостей про наявність зареєстрованих за ТОВ Інвест-Капітал великотоннажних та інших технологічних транспортних засобів, що не підлягають експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування, підіймальних споруд, парових та водогрійних котлів, посудин, що працюють під тиском, трубопроводів пари та гарячої води, об`єктів нафтогазового комплексу.
В судовому засіданні ліквідатор зазначив, що такий запит був направлений попереднім ліквідатором Дарієнко В.Д., та міститься в матеріалах справи.
В судовому засіданні судом було встановлено, що у томі 8, а.с. 59 міститься копія відповідь від Територіального управління Держгірпромнагляду у Херсонській області від 18.09.2014 № 01-10/1/1523 надіслана на адресу арбітражного керуючого Дарієнко В.Д., у якому він повідомляв, що за боржником об`єкти, які згідно чинного законодавства підлягають реєстрації в органах Держгірпромнагляду України, не зареєстровані .
Також, у своїх запереченнях представник кредитора зазначає, що ліквідатор повинен не обмежуватись лише направленням запитів (претензій), а вживати й інших заходів щодо пошуку майна, що знаходиться у третіх осіб.
Крім того, кредитор стверджує, що до звіту ліквідатора ТОВ Інвест-Капітал не додані копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (протоколи про проведення аукціону) та реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів.
Під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням його до банкрутства. Розмір зазначених вимог визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою.
У разі банкрутства боржника з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов`язкові для боржника вказівки чи мають можливість іншим чином визначати його дії, на засновників (учасників, акціонерів) боржника - юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов`язаннями. Але ліквідатором не були прийняти заходи скеровані на покладення субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника на його керівництво.
У ході здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором ТОВ Інвест-Капітал :
1) не вжито заходів щодо оскарження правочинів Боржника в порядку ст. 42 КУзПБ;
2) належним чином не проведено інвентаризацію майна Боржника та не заявлено вимоги до третіх осіб щодо повернення ТОВ Інвест-Капітал сум дебіторської заборгованості (ч. 1 ст. 61 КУзПБ);
3) не заявлено вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями Боржника у зв`язку з доведенням його до банкрутства (ч. 2 ст. 61 КУзПБ).
Отже представник ПАТ "Дельта Банк" вважає, що затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу, прийняття рішення про ліквідацію банкрута - ТОВ Інвест-капітал та припинення провадження у справі є передчасним, оскільки ліквідатором не проведено весь комплекс заходів з пошуку майна Боржника для погашення кредиторської заборгованості.
З метою перевірки заперечень кредитора ПАТ "Дельта Банк" судом досліджено матеріали справи, та заслухано учасників провадження.
Суд зазначає, що всі зазначені у запереченні обставини спростовуються матеріалами справи, а саме:
- Реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів міститься у 10 томі на 15-16 а.с.;
- звіт про аналіз фінансового становища боржника (том-10 а.с. 19-27), у якому зроблено висновок про відсутність ознак доведення до банкрутства, аналогічний висновок був здійсненний розпорядником майна ТАВ "Інвест-Капітал" Дарієнко В.Д. від 03.09.2014(копія звіту міститься у томі 10 а.с.70-72). Ця обставина унеможливлює притягнення до субсидіарної відповідальності за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням його до банкрутства.
- до звіту додані договори купівлі-продажу майна банкрута, акти про передання права власності та платіжне доручення № 246 від 09.07.2018 (том-10 а.с. 89-95).
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 05.12.2018 та постановою Верховного суду від 27.03.2019 ухвала Господарського суду Херсонської області від 11.09.2018 залишено буз змін, якими відмовлено у задоволенні заяви ПАТ "Дельта Банк" про визнання недійсними результатів другого повторного аукціону, що відбувся 01.06.2018, з продажу майна банкрута Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-капітал", ідентифікаційний код 32725579, вул. Марії Фортус, 36, м. Херсон, яке є предметом забезпечення (іпотеки) грошових вимог кредитора Публічного акціонерного товариства Дельта Банк - відмовити.
Крім того, ПАТ "Дельта Банк" 07.08.2019 було подано до суду скаргу на дії ліквідатора, серед іншого скарга була мотивована тим, щоб зобов`язати ліквідатора виконати обов`язки встановлені ст.ст. 41, 42 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом зокрема: здійснити фінансовий аналіз становища банкрута, в тому числі на виявлення ознак доведення до банкрутства, фіктивного банкрутства; за результатами здійснення фінансового аналізу заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням його до банкрутства; за результатами здійснення фінансового аналізу та виявлення дебіторської заборгованості пред`явити до третіх осіб вимоги щодо її повернення.
Ухвалою Господарського суду від 19.09.2019 відмовлено у задоволенні скарги ПАТ "Дельта Банк" на дії ліквідатора Ляшка Олександра Віталійовича, оскілки заперечення та скарги були безпідставними.
Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 23.01.2020 апеляційну скаргу ПАТ "Дельта Банк" залишено без задоволення, ухвалу Господарського суду Херсонської області від 19.09.2019 про відмову у задоволенні скарги на дії ліквідатора залишено без змін.
Апеляційним судом підтримано висновки Господарського суду Херсонської орбласті щодо оцінки діяльності арбітражного керуючого Ляшка О.В., зокрема апеляційний суд у свої постанові зазначив таке:
"Крім того, колегія суддів апеляційного господарського суду звертає увагу, що ліквідатором Ляшко О.В. до матеріалів справи додано звіт про аналіз фінансового становища Товариства з обмеженою відповідальністю Інвест-Капітал .
В результаті проведеного аналізу встановлено причини неплатоспроможності банкрута, ознак фіктивного банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, доведення до банкрутства - не виявлено.
Відповідно до матеріалів справи, ліквідатором Ляшко О.В. проведено аналіз дебіторської заборгованості, та встановлено, що дебіторська заборгованість підприємства станом на 01.01.2014 становила 1999,9тис.грн., при цьому основну її частину складала заборгованість за товари, роботи, послуги - 1962,4тис.грн. Основним боржником ТОВ Інвест-Капітал є ТОВ АЗ АнтоРус - 1872,04тис.грн. Разом з тим ТОВ АЗ АнтоРус є і кредитором ТОВ Інвест-Капітал на суму 3304,89тис.грн. - тобто в розрахунках з ТОВ АЗ АнтоРус ТОВ Інвест-Капітал має від`ємне сальдо.
Як зазначає ліквідатор відомості щодо підстав та строку виникнення зазначеної заборгованості, а також первинні документи, які її обґрунтовують, у банкрута відсутні.
Отже, з огляду на наведене обов`язки щодо пошуку дебіторської заборгованості ліквідатором виконані, а визначені статтею 20 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом підстави для подачі заяв про визнання недійсними правочинів (договорів) боржника відсутні, у зв`язку з відсутністю документів, які її обґрунтовують.
Доказів спростування вказаних обставин апелянтом не наведено, та суду не надано відповідних підтверджуючих документів.
Що стосується обов`язку ліквідатора заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями боржника, у зв`язку з доведенням його до банкрутства, колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає наступне.
По-перше, як вже було зазначено вище за результатами здійснення аналізу фінансового становища ТОВ Інвест-Капітал , ліквідатором не виявлено ознак фіктивного банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, доведення до банкрутства.
По-друге, рішення про покладення субсидіарної відповідальності вирішується ліквідатором на підставі здійсненого аналізу фінансової документації боржника. Ліквідатор на власний розсуд зазначає осіб, які на його думку, є заінтересованими, та яких він як заявник вважає необхідними зазначити в статусі відповідачів, а також вказує підстави для покладення на них субсидіарної відповідальності, які він вбачав за потрібне.
В даному випадку ліквідатор Ляшко О.В. не встановив підстав для звернення до суду із відповідною заявою до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов`язаннями боржника у зв`язку з доведенням його до банкрутства.
Апелянт вказаного не спростував належними та допустимими доказами, тому його доводи не приймаються до уваги колегією суддів.
Висновки колегії суддів апеляційного господарського суду:
Колегія суддів Південно-західного апеляційного господарського суду погоджується із оцінкою господарського суду щодо відмови у задоволенні скарги Публічного акціонерного товариства Дельта Банк на дії ліквідатора ТОВ Інвест-Капітал Ляшко О.В.
Отже порушення, нібито допущені судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення, на які посилається апелянт, не знайшли свого підтвердження, що зумовлює залишення апеляційної скарги без задоволення. "
Отже доводи кредитора є безпідставними, перевірені вже судами першої та апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 65 Кодексу України з процедур банкрутства після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються відповідні докази.
Обов`язком ліквідатора є здійснення всієї повноти дій, спрямованих на виявлення та повернення активів боржника.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки кредиторів постановляє ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Судом перевірено наявність та відомостей за результатами інвентаризації майна боржника та перелік ліквідаційної маси; відомості про реалізацію об`єктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу; копії документів, що підтверджують відчуження активів боржника під час ліквідаційної процедури (у тому числі протоколи про проведення аукціону, договори купівлі-продажу, акти приймання-передачі майна, акти про придбання майна на аукціоні тощо); реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, що підтверджують погашення вимог кредиторів (том 10 а.с. 2-125).
Отже, судом встановлено, що з урахуванням усіх обставин та процесуальних дій, що вчинені ліквідатором та сторонами у цій справі в ліквідаційній процедурі спростовують заперечення ПАТ Дельта Банк на клопотання про затвердження звіту і ліквідаційного балансу, вони є безпідставними.
За досліджених судом обставин, враховуючи думку кредиторів у справі, суд зазначає, що ліквідатором при здійсненні своїх повноважень вжито усі можливі заходи для встановлення обставин діяльності та причин неплатоспроможності боржника, вжито заходів по розшуку активів.
Отже, суд вважає, що заперечення представника забезпеченого кредитора при голосуванні про затвердження звіту і ліквідаційного балансу банкрута з боку кредитора ПАТ Дельта Банк не є підставою для відмови ліквідатору у затвердженні звіту та ліквідаційного балансу банкрута.
У суду та в кредитора ГУ ДПС у Херсонській області, АРК та м. Севастополі відсутні сумніви щодо повноти та достовірності встановлених ліквідатором обставин та про наявність підстав для ліквідації банкрута та закриття провадження у справі. Отже, суд затверджує звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс банкрута.
Відповідно до ч. 3 ст. 65 КУзПБ, якщо ліквідатор не виявив майнових активів, що підлягають включенню до складу ліквідаційної маси, він зобов`язаний подати до господарського суду ліквідаційний баланс, який засвідчує відсутність у банкрута майна.
Відповідно до ч. 6 ст. 65 КУзПБ ліквідатор виконує свої повноваження до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи - банкрута.
Затвердження звіту ліквідатора в порядку, передбаченому ст. 65 КУзПБ є підставою для припинення провадження у справі згідно п. 5 ч. 1 ст. 90 КУзПБ.
Про закриття провадження у справі про банкрутство постановляється ухвала.
Відповідно до ч. 2 ст. 65 КУзПБ якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд постановляє ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута. Копія цієї ухвали надсилається державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - банкрута, а також власнику майна.
Керуючись ст. 65, п. 5 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 234, 235 ГПК України, суд -
п о с т а н о в и в:
1. Затвердити звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Капітал", ідентифікаційний код 32725579, вул. Марії Фортус, 36, м. Херсон.
2. Юридичну особу банкрута - Товариства з обмеженою відповідальністю "Інвест-Капітал", вул. Марії Фортус, 36, м. Херсон, код ЄДРПОУ №32725579 ліквідувати та виключити з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України.
3. Вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Кодексом строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
4. Провадження у справі закрити.
5. Ухвалу надіслати: кредиторам, ліквідатору, Головному управлінню статистики у Херсонській області, державному реєстратору для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи - банкрута, учасникам товариства-банкрута ТОВ "Інвест-Капітал", ідентифікаційний код 32725579, органу з питань банкрутства.
Відповідно до ч. 1 ст. 235, ст. 255 ГПК України ухвала набрала законної сили негайно після її оголошення та може бути оскаржена . Згідно з ч. 1 ст. 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня складення її повного тексту.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (п. 8, 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Повний текст складено та підписано 10.03.2020
Суддя П.Д. Пригуза
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 06.03.2020 |
Оприлюднено | 12.03.2020 |
Номер документу | 88105793 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Пригуза П.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні