Ухвала
від 11.03.2020 по справі 908/625/20
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

11.03.2020 Справа № 908/625/20

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О., розглянувши матеріали

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю МП-СТРОЙСЕРВИС , ідентифікаційний код юридичної особи 35109700 (юридична адреса: 95000, Автономна Республіка Крим, м. Сімферополь, вул. Карла Маркса, буд. 4, офіс 26; адреса для листування: 61001, м. Харків, вул. Молочна, буд. 6, АТ Укрпошта , відділення поштового зв`язку №1, до витребування )

до відповідача-1 Приватного акціонерного товариства ЯЛІТА , ідентифікаційний код юридичної особи 19013465 (69035, м. Запоріжжя, проспект Маяковського, буд. 11)

до відповідача-2 Акціонера ПрАТ ЯЛІТА та Фізичної особи-підприємця Шестопалова Бориса Борисовича, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 )

до відповідача-3 Фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 )

до відповідача-4 Фізичної особи ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 )

про визнання недійсними довіреностей

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю МП-СТРОЙСЕРВИС звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою б/н б/д (вх. № 697/08-07/20 від 06.03.2020) до відповідача-1 Приватного акціонерного товариства ЯЛІТА , до відповідача-2 Акціонера ПрАТ ЯЛІТА та Фізичної особи-підприємця Шестопалова Бориса Борисовича, до відповідача - 3 Фізичної особи ОСОБА_1 , до відповідача-4 Фізичної особи ОСОБА_2 , третя особа-1 - Приватний нотаріус Запорізького нотаріального округу Вовк Ірина Іванівна, третя особа-2 - Управління Служби безпеки України в Запорізькій області про визнання недійсними довіреностей, а саме:

1) довіреності від 16.12.2019, яка посвідчена приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Вовк Іриною Іванівною, виданою акціонером Приватного акціонерного товариства ЯЛІТА Шестопаловим Борисом Борисовичем представнику Логвіненко Катерині Олександрівні;

2) довіреності № 09/19 від 07.09.2019, виданої генеральним директором Приватного акціонерного товариства ЯЛІТА Філоненком Костянтином Петровичем представнику Кузовкову Андрію Сергійовичу.

Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.03.2020 справу № 908/625/20 передано на розгляд судді Науменку А.О.

Розглянувши матеріали вищезазначеної позовної заяви, господарський суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає залишенню без руху з наступних підстав.

Статтями 162, 164 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги щодо форми і змісту позовної заяви та комплектності документів, які повинні додаватися до неї.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін, реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу).

Згідно з ч. 1 ст. 41 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.

Виходячи зі змісту ч. 2 ст. 4 ГПК України сторонами у справі можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями.

Відповідачем-2 за позовом визначений Акціонер ПрАТ ЯЛІТА та Фізична особа-підприємець Шестопалов Борис Борисович. При цьому позивачем чітко не визначено правовий статус даної особи - чи є дана особа відповідачем - фізичною особою (як акціонер ПрАТ ЯЛІТА ) чи позов пред`явлено до фізичної особи-підприємця Шестопалова Бориса Борисовича.

Отже, позивачу слід уточнити правовий статус відповідача-2.

Крім того, в позовній заяві не зазначені реєстраційні номери облікової картки платників податків відповідачів 2, 3, 4 та третьої особи-1, які є фізичними особами. Позивач не зазначає в позові, що такі відомості йому не відомі.

Також не зазначено ідентифікаційного коду третьої особи-2, яка є юридичною особою, відомості щодо якої є відкритими і містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Таким чином, позивачем порушено вимоги п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України.

Також суд зауважує, що в позовній заяві позивач вказує двох третіх осіб (Приватний нотаріус Запорізького нотаріального округу Вовк Ірина Іванівна та Управління Служби безпеки України в Запорізькій області).

Відповідно до ч. ч. 1 - 3 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Позивач зазначає у позові третіх осіб, однак не заявляє клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, не вказує, на якій стороні (позивача чи відповідачів) виступають дані треті особи та на які права та обов`язки цих осіб щодо кожної із сторін (позивача або відповідачів) може вплинути розгляд даної справи, не зазначає в позовній заяві правових підстав для їх залучення судом до участі у справі.

У зв`язку з цим позивачу слід надати клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, які зазначені в позові, із наведенням правового обґрунтування щодо їх правового статусу (на якій стороні виступають дані особи), зазначенням прав та обов`язків цих осіб щодо кожної із сторін (позивача або відповідачів), на які може вплинути розгляд даної справи.

Також відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.

За вимогами ч. 1 ст. 172 ГПК України позивач зобов`язаний до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.

За змістом п. 19 Правил надання послуг поштового зв`язку, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 (з наступними змінами та доповненнями), внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю можуть прийматися для пересилання з описом вкладення та/або з післяплатою.

Відповідно до п. 61 вказаних Правил, у разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.

Виходячи з викладеного, належним доказом направлення копії позовної заяви з додатком відповідачам є оригінали розрахункового документу (оригінал поштової квитанції чи фінансового чека) та опису вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів, видані відправникові поштового відправлення.

У п. 3 переліку додатків до позовної заяви позивач зазначив про надання суду опису вкладення та накладної Укрпошти, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів - 12 прим., оригінал (тільки для суду).

Фактично до позовної заяви позивач додав копії описів вкладення, накладних та фіскальних чеків АТ Укрпошта про направлення позовної заяви з додатками в адресу відповідачів 1, 2, 3 та третіх осіб 1 і 2. Доказів надсилання позовної заяви з додатками відповідачу 4 не надано, оскільки він знаходиться на території Автономної Республіки Крим, яка не обслуговується АТ Укрпошта .

Актом Господарського суду Запорізької області від 06.03.2020 у справі №908/625/20 зафіксовано, що замість оригіналів описів вкладення та накладних Укрпошти суду фактично надані копії, а опис та накладна про відправлення копії позовної заяви відповідачу-4 відсутні.

Таким чином, позивачем не дотримано вимоги п. 1 ч. 1 ст. 164, ч. 1 ст. 172 ГПК України, оскільки не надано суду оригіналів розрахункових документів та опису вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів, які відправлені іншим учасникам справи.

Крім того, суд зазначає, що виходячи зі змісту ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи звертаються до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Згідно з п. п. 4, 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України позовна заява повинна містити зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.

В порушення вказаних вимог в позовній заяві не зазначено, які цивільні права та інтереси позивача порушено у зв`язку із вчиненням відповідачами оспорюваних правочинів. В позовній заяві не обґрунтовано, яким чином видача спірних довіреностей на представництво інтересів ПрАТ ЯЛІТА (відповідача-1 за позовом), а також на представництво інтересів акціонера ПрАТ ЯЛІТА ОСОБА_3 (відповідача-2 за позовом), порушує права та інтереси позивача.

В позовній заяві позивач вказує, що ПрАт ЯЛІТА (відповідач-1) є засновником ТОВ МП-СТРОЙСЕРВИС (позивача), якому належить 99,99% у статутному капіталі позивача, що спричиняє порушення корпоративних прав позивача, оскільки корпоративний спір між засновниками ПрАТ ЯЛІТА відповідно до змісту наданих повноважень в оспорюваних довіреностях може розглядатися на тимчасово окупованій території Автономної республіки Крим, тобто на непідконтрольній територій України.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.

Позивачем не обґрунтовано корпоративний характер спору між ним та відповідачами 2, 3, 4 з огляду на те, що відповідно до статуту позивача дані фізичні особи не є його учасниками.

Крім того, до позову не додано правовстановлюючих документів ПрАТ ЯЛІТА , з яких би вбачався склад учасників даної юридичної особи.

У зв`язку з цим позивачу слід надати нормативне та документальне обґрунтування того, що спір між позивачем та відповідачами 2, 3, 4 є корпоративним.

Також позивачу слід надати нормативне обґрунтування такого способу захисту прав як визнання довіреностей недійсними.

Отже, позивачем не дотримано вимоги п. п. 4, 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України щодо викладу обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зазначення доказів, які підтверджують вказані обставини та правових підстав позову; обґрунтування способу захисту прав.

Також суд зауважує, що в п. 2 прохальної частини позову викладено прохання прийняти та розглянути клопотання про витребування доказів, однак фактично дане клопотання до позовної заяви не додано, що засвідчено актом Господарського суду Запорізької області від 06.03.2020 у справі №908/625/20.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Згідно з ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Частинами 3 та 4 ст. 174 ГПК України передбачено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку щодо необхідності залишення без руху позовної заяви та надання позивачу строку для усунення вищевказаних недоліків у термін 10 днів з дня отримання даної ухвали, але не пізніше 03.04.2020.

Згідно з ч. 1 ст. 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Керуючись ст.ст. 162, 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд,

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву б/н б/д (вх. №697/08-07/20 від 06.03.2020) Товариства з обмеженою відповідальністю МП-СТРОЙСЕРВИС залишити без руху.

2. Надати позивачеві строк для усунення недоліків терміном 10 днів з дня отримання вказаної ухвали, але не пізніше 03.04.2020, шляхом надання суду:

- письмових пояснень щодо правового статусу відповідача-2 (чи виступає він як фізична особа-акціонер чи як фізична особа-підприємець);

- відомостей про реєстраційні номери облікової картки платника податків відповідачів 2, 3, 4 та третьої особи-1 та ідентифікаційного коду третьої особи-2;

- клопотання про залучення до участі у справі третіх осіб, які зазначені в позові, із наведенням правового обґрунтування щодо їх правового статусу (на якій стороні виступають дані особи), зазначенням прав та обов`язків цих осіб щодо кожної із сторін (позивача або відповідачів), на які може вплинути розгляд даної справи;

- оригіналів описів вкладення, накладних та фіскальних чеків АТ Укрпошта , копії яких додано до позову;

- клопотання про витребування доказів, яке зазначено в п. 2 прохальної частини позову;

- нормативного та документального обґрунтування того, що спір між позивачем та відповідачами 2, 3, 4 є корпоративним;

- нормативного обґрунтування такого способу захисту прав як визнання довіреностей недійсними;

- доказів надсилання відповідачу листом з описом вкладення усіх документів на виконання зазначеної ухвали суду.

3. Роз`яснити позивачу, що в разі не усунення всіх недоліків у встановлений судом строк, заява вважається неподаною і повертається позивачу на підставі п. 4 ст. 174 ГПК України.

Звернути увагу позивача, що копії документів засвідчуються відповідно до вимог пункту 5.27 Уніфікованої системи організаційно-розпорядчої документації (ДСТУ 4163-2003), затвердженої наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55, згідно з яким відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів: "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії.

Інформацію у справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/fair/sud5009 .

Контактні дані господарського суду Запорізької області: веб-сайт https://zp.arbitr.gov.ua; е-mail: inbox@zp.arbitr.gov.ua; телефони: контакт-центр: 0-800-501-492 (безкоштовно по всій території України).

Копію даної ухвали направити заявникові.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 11.03.2020 та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Ухвалу підписано 11.03.2020.

Суддя А.О. Науменко

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення11.03.2020
Оприлюднено11.03.2020
Номер документу88107526
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —908/625/20

Ухвала від 07.08.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Науменко А.О.

Ухвала від 11.03.2020

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Науменко А.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні