справа № 399/184/20
провадження № 1-кп/399/25/2020
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 березня 2020 року Онуфріївський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
з участю:
секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
представника потерпілого ОСОБА_4
захисника адвоката ОСОБА_5
обвинувачених ОСОБА_6 , ОСОБА_7
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в сел. Онуфріївка обвинувальний акт в кримінальному провадженні № 12019120100000345 відносно:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Зіньків, Зіньківського району, Полтавської області, українця, освіта професійно-технічна, не працюючого, не одруженого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше судимий:
27.04.2016року вироком Кременчуцького районного суду Полтавської області за ч.3 ст. 185, ч.3 ст. 263, ст.. 70 КК України, який змінено ухвалою Апеляційного суду Полтавської області від 12.07.2016 року до остаточного покарання у виді позбавлення волі строком 3 роки 1 місяць. Звільнився 12.03.2019 року з Полтавської виправної колонії № 64 по відбуттю строку покарання;
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 185 КК України,
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Будапешт Угорщина, українець, громадянин України, освіта професійно-технічна, не працюючого, не одруженого, який зареєстрований: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 ,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 185 КК України,
ВСТАНОВИВ:
До Онуфріївського районного суду Кіровоградської області надійшов обвинувальний акт №12019120100000345 по обвинуваченню ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України.
В підготовчому судовому засіданні прокурор вважав, що обвинувальний акт відповідає всим вимогам діючих КК України та КПК України, підстав для закриття призупинення кримінального провадження не вбачається, кримінальне провадження підсудне розгляду саме Онуфріївським райсудом Кіровоградської області і є всі підстави для призначення даного кримінального провадження до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
В підготовчому судовому засіданні представник потерпілого ОСОБА_4 , обвинувачені ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , захисник обвинуваченого ОСОБА_6 адвокат ОСОБА_5 не заперечували проти призначення судового розгляду.
Суд, заслухавши в підготовчому судовому засіданні думку учасників судового засідання щодо можливості призначення обвинувального акту до судового розгляду, думку представника потерпілого, думку обвинувачених, думку захисника обвинуваченого ОСОБА_6 , вважає, що кримінальне провадження №12019120100000345 підсудне Онуфріївському районному суду Кіровоградської області за територіальністю вчинення кримінального правопорушення.
Підстав для закриття, призупинення кримінального провадження відносно ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , передбачених п.п.4-8 ч.1, ч.2 ст.284 КПК України не вбачається.
Обвинувальний акт складено відповідно до ст.291 КПК України.
Судовий розгляд слід проводити у відкритому судовому засіданні суддею одноособово.
Крім того, прокурор Онуфріївського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 в підготовчому судовому засіданні заявив клопотання про обрання відносно обвинуваченого ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, мотивоване обґрунтованістю підозри, тяжкістю вчиненого правопорушення, за яке передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років, підвищену суспільну небезпечність злочину, а також наявністю ризиків, передбаченихстаттею 177 КПК України. Вважав, що обвинуваченому ОСОБА_6 необхідно обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, оскільки підозрюваний вчинив умисний тяжкий злочин повторно в період обрання йому запобіжного заходу у виді особистого зобов`язання, на території Онуфріївського району Кіровоградської області. Зазначені ризики прокурор вважає повністю доведеними матеріалами досудового розслідування. Також прокурор зазначив, що інші більш м`які запобіжні заходи у даному застосувати не можливо.
Представник потерпілого ОСОБА_4 та обвинувачений ОСОБА_7 покладали вирішення даного питання на розсуд суду.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_6 та його захисникадвокат ОСОБА_5 відмовились від поданого раніше клопотання про зменшення розміру застави, з приводу заявленого прокурором клопотання щодо обрання відносно обвинуваченого ОСОБА_6 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою не заперечували та прохали обрати мінімальний розмір застави.
Вислухавши думку учасників кримінального провадження, дослідивши клопотання прокурора, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до частини 3статті 315 КПК Українипід час підготовчого судового засідання суд за клопотанням учасників судового провадження має право обрати, змінити чи скасувати заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченого. При розгляді таких клопотань суд додержується правил, передбаченихрозділом ІІ цього Кодексу. За відсутності зазначених клопотань сторін кримінального провадження застосування заходів забезпечення кримінального провадження, обраних під час досудового розслідування, вважається продовженим.
Норму останнього речення цієї статті Конституційний Суд України визнав неконституційною оскільки вона не відповідаєстатті 55, частині першійстатті126та пункту 1 частини другоїстатті129 Конституції України.
Окрім того, за висновком КСУ продовження дії заходів забезпечення кримінального провадження, а саме запобіжних заходів у виді домашнього арешту та тримання під вартою, обраних під час досудового розслідування, без перевірки судом обґрунтованості підстав для їх застосування, суперечить вимогам обов`язкового періодичного судового контролю за застосуванням запобіжних заходів, пов`язаних з обмеженням права особи на свободу та особисту недоторканність (ч.2 ст.29 Конституції України).
КСУ також зазначив, що у підготовчому провадженні суд має перевірити обґрунтованість застосування запобіжного заходу щодо обвинуваченого, пов`язаного з обмеженням його права на свободу та особисту недоторканність, та прийняти вмотивоване рішення, незважаючи на те, чи закінчився строк дії ухвали слідчого судді, постановленої на стадії досудового розслідування про обрання такого запобіжного заходу.
Мотивуючи своє рішення, КСУ, крім того, зазначив, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини тримання під вартою без відповідного судового рішення, особливо протягом періоду після закінчення слідства та до початку судового розгляду, а також на підставі судових рішень, винесених на стадії судового розгляду, які не містять визначених строків подальшого тримання під вартою, суперечить вимогамстатті 5 Конвенції(пункт 98 рішення від 10 лютого 2011 року у справі «Харченко проти України»), що полягають у запобіганні свавільному чи невиправданому позбавленню свободи (пункт 30 рішення Європейського суду з прав людини від 3 жовтня 2006 року у справі «МакКей проти Сполученого Королівства»).
Згідно зістаттею 177 КПК України, підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першої цієї статті.
З огляду на наведені вище норми Закону, вирішуючи питання щодо доцільності обрання на стадії підготовчого судового розгляду обвинуваченому міри запобіжного, колегія судів, виходить із вимогстатті 29 Конституції України, якими передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше, як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. ч. 1, 3ст. 331 КПК Українисуд під час судового розгляду за клопотанням сторони обвинувачення або захисту має право своєю ухвалою змінити, скасувати або обрати запобіжний захід щодо обвинуваченого. Незалежно від наявності клопотань суд зобов`язаний розглянути питання доцільності продовження тримання обвинуваченого під вартою до спливу двомісячного строку з дня надходження до суду обвинувального акту чи з дня застосування судом до обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. За наслідками розгляду питання суд своєю вмотивованою ухвалою скасовує, змінює запобіжний захід у вигляді тримання під вартою або продовжує його дію на строк, що не може перевищувати двох місяців. До спливу продовженого строку суд зобов`язаний повторно розглянути питання доцільності продовження тримання обвинуваченого під вартою, якщо судове провадження не було завершене до його спливу.
Як вбачається з даних реєстру матеріалів досудового розслідування, ухвалою слідчого судді Онуфріївського районного суду Кіровоградської області ОСОБА_8 від 16 січня 2020 року до підозрюваного ОСОБА_6 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, строк дії якого закінчується 14 березня 2020 року. До суду ж обвинувальний акт надійшов 05 березня 2020 року, тобто до закінчення строку дії запобіжного заходу.
Вирішуючи заявлене прокурором клопотання щодо обрання обвинуваченому запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, суд виходить із вимогстатті 29 Конституції України, якими передбачено, що ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше, як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом.
Наведені Конституційні гарантії права на свободу та особисту недоторканість поєднується з такими ж вимогамистатті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(1950 року), яка відповідно до вимог частини 1статті 9 Конституції Україниратифікована 17 липня 1997 року Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав і основоположним свобод людини (1950 року), Першого протоколу та протоколів №№2, 4, 7 та 11 до Конвенції».
У пункті 1 статті 1 цього Закону зазначено, що Україна повністю визнає на своїй території дію статті 46 Конвенції щодо визнання обов`язковою і без укладення спеціальної угоди юрисдикцію Європейського Суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції, а статтями 13, 17 Закону України «Про визнання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року передбачено, що при розгляді справ суди застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права» та змінюють практику застосування національного закону відповідно до Рішення цього Суду.
Рішенням Європейського Суду з прав людини у справі «Харченко проти України» від 10 лютого 2011 року встановлено, що відсутність чітко сформульованих положень, які б визначали чи можливо належним чином продовжити застосування на стадії досудового слідства запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, обраного на визначений період на стадії досудового слідства, не відповідає критерію «передбачуваності закону» для цілей пункту 1 статті 5 Конвенції (п.74).
Європейський суд з прав людини у справі "Ілійков проти Болгарії" закріпив, що суворість передбаченого покарання є суттєвим моментом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів. У справі "Летельє проти Франції" від 26.06.1991 року вказано, що особлива якість деяких злочинів може викликати таку реакцію суспільства і соціальні наслідки, які виправдовують попереднє ув`язнення як виключну міру запобіжного заходу протягом певного часу.
Обвинувачений раніше судимий, обвинувачуються у вчиненні тяжкого злочину за який передбачено покарання до 6 років позбавлення волі, офіційно не працює, що вказує на ризик продовження ним злочинної діяльності та переховування від суду.
З огляду на наведене, суд вважає обґрунтованими наявність зазначених прокурором підстав для обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, передбачених ст.177, ст.178, ст.197, ст.199 КПК України, оскільки менш суворі запобіжні заходи не можуть забезпечити належної процесуальної поведінки обвинуваченого.
За викладених обставин, оцінюючи суспільну небезпечність та тяжкість кримінального правопорушень, які інкримінується обвинуваченому, з метою запобігання ризиків, передбаченихстаттею 177 КПК України, а саме запобігання спробам переховуватися від суду, вчиняти інші кримінальні правопорушення, суд вважає за необхідне обрати відносно обвинуваченого ОСОБА_6 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
При цьому, суд погоджується з доводами прокурора, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти встановленому ризику, передбаченомустаттею 177 цього Кодексу. Більш м`який запобіжний захід, на думку суду, не забезпечить уникнення ризиків та не забезпечить належної поведінки обвинуваченого, оскільки ОСОБА_6 обвинувачуються у вчиненні тяжкого злочину.
За викладених обставин, оцінюючи суспільну небезпечність та тяжкість кримінальних правопорушень, які інкримінується обвинуваченому, з метою запобігання ризиків, передбаченихстаттею 177 КПК України, а саме запобігання спробам переховуватися від суду, вчиняти інші кримінальні правопорушення, суд вважає за необхідне обрати відносно обвинуваченого запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Відповідно до ч. 4 ст. 182 КПК України, розмір застави визначається з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених ст.. 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання обвинуваченим обов`язків, та не може бути завідомо непомірним для нього.
З урахуванням всіх обставин, майнового та сімейного стану обвинуваченого ОСОБА_6 , для забезпечення виконання обвинуваченим обов`язків, передбачених КПК України, достатньою буде застава в розмірі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.3 ст. 315 КПК України, під час підготовчого судового засідання суд за клопотанням учасників судового провадження має право обрати, змінити чи скасувати заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченого. При розгляді таких клопотань суд додержується правил, передбаченихрозділом ІІцього Кодексу. За відсутності зазначених клопотань сторін кримінального провадження застосування заходів забезпечення кримінального провадження, обраних під час досудового розслідування, вважається продовженим.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що необхідно продовжити обвинуваченому ОСОБА_7 запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Відповідно до п. 6 ч.3 ст. 314-1 КПК України, в підготовчому судовому засіданні суд має право доручити представнику персоналу органу пробації скласти досудову доповідь.
Відповідно до ч. 2 ст.314-1КПКУкраїни досудова доповідь складається щодо особи, обвинуваченої у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості, або тяжкого злочину, нижня межа санкції якого не перевищує п`яти років позбавлення волі.
Враховуючи, що згідно ст.19ЗаконуУкраїни«Про пробацію» права, обов`язки, відповідальність, правовий та соціальний захист персоналу органу пробації визначаються Законом України«ПроДержавнукримінально-виконавчуслужбуУкраїни» та цим Законом, складання досудової доповіді слід доручити Автозаводському районному відділу пробації Полтавської області відносно обвинуваченого ОСОБА_7 ..
Відповідно до вимог ч.1 ст. 316 КПК України після завершення підготовки до судового розгляду суд постановлює ухвалу про призначення судового розгляду.
Керуючись ст..ст.177, 178, 182, 183, 194, 314, 315, 316, 371, 372 КПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Підготовку до судового розгляду вважати закінченою.
Призначити кримінальне провадження до судового розгляду на підставі обвинувального акту в кримінальному провадженні №12019120100000345 відносно ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 185 КК України, на 10.00год.20.03.2020року у відкритому судовому засіданні в приміщені Онуфріївського районного суду Кіровоградської області.
Клопотання прокурора Онуфріївського відділу Олександрійської місцевої прокуратури Кіровоградської області ОСОБА_3 про обрання запобіжного заходу вигляді тримання під вартою відносно обвинуваченого ОСОБА_6 задовольнити.
Обрати відносно обвинуваченого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Зіньків, Зіньківського району, Полтавської області, українця, освіта професійно-технічна, не працюючого, не одруженого, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 (шістдесят) днів - до 11.05.2020 року включно.
Встановити ОСОБА_6 заставу в сумі 42040 (сорок дві тисячі сорок) грн.., які необхідно внести на депозитний рахунок (рахунок отримувача UA458201720355279001000002505, код банку отримувача (МФО) 820172, Банк отримувача ДКСУ, м.Київ, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 26241445, призначення платежу - запобіжний захід до спливу терміну тримання під вартою відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ).
При внесенні визначеної суми застави, ОСОБА_6 - з-під варти звільнити.
У разі внесення застави, покласти на ОСОБА_6 наступні обов`язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду за першою вимогою;
-не відлучатися за межі міста Кременчука без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду;
-повідомляти слідчого, прокурора, слідчого суддю чи суд, про зміну місця свого проживання або перебування.
Відповідно до вимог ст.182КПК України роз`яснити обвинуваченому, що в разі не виконання покладених на нього обов`язків, застава буде звернена в дохід держави та зарахована до спеціального фонду державного бюджету України.
Роз`яснити заставодавцю, що обвинувачений ОСОБА_6 обвинувачується у вчиненні тяжкого злочину, за яке передбачене законом покарання до шести років позбавлення волі, та попередити його про обов`язки із забезпечення належної поведінки обвинуваченого та його явки за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду, а також про наслідки не виконання цих обов`язків.
Покласти на заставодавця наступні обов`язки: забезпечити належну поведінку обвинуваченого; забезпечити явку, належно повідомленого, обвинуваченого до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду; повідомлення слідчого, прокурора, слідчого суддю та суд про причини неявки підозрюваного, обвинуваченого.
Зобов`язати заставодавця забезпечити виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків щодо повідомлення слідчого, прокурора, слідчого суддю чи суд про зміну свого місця проживання або перебування, обов`язки не відлучатися із населеного пункту, в якому він проживає без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді або суду.
Попередити заставодавця, що в разі невиконання покладених на нього та самого обвинуваченого обов`язків, застава буде звернена в дохід держави та зарахована до спеціального фонду Державного бюджету України.
Копію ухвали направити в Державну установу «Кропивницький слідчий ізолятор».
Відповідно до ч.3 ст. 315 КПК України, в зв`язку з відсутністю клопотань, запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання відносно ОСОБА_7 вважати продовженим до 11.05.2020 року включно.
Зобов`язати Автозаводський районний відділ пробації Полтавської області, який знаходиться за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. Лікаря О. Богаєвського, буд. 10/30, скласти та подати до суду в строк до 20.03.2020року досудову доповідь щодо обвинуваченого:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець м. Будапешт Угорщина, українець, громадянин України, освіта професійно-технічна, не працюючого, не одруженого, який зареєстрований: АДРЕСА_2 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимого,
Копію ухвали надіслати в Автозаводський районний відділ пробації Полтавської області для виконання.
Роз`яснити ОСОБА_7 , що відповідно до п.7 та п.8 ст. 42 КПК України, йому, як обвинуваченому, надається право:
- отримувати роз`яснення щодо порядку підготовки та використання досудової доповіді, відмовлятися від участі у підготовці досудової доповіді;
- брати участь у підготовці досудової доповіді, надавати представнику персоналу органу пробації інформацію, необхідну для підготовки такої доповіді, ознайомлюватися з текстом досудової доповіді, подавати свої зауваження та уточнення.
Кримінальне провадження в суді першої інстанції здійснювати професійним суддею одноособово.
В судове засідання викликати учасників кримінального провадження.
Повний текст ухвали виготовлено 12.03.2020 року.
Ухвала може бути оскаржена в частині обрання запобіжного заходу до Кропивницького апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення.
СУДДЯ: ОСОБА_1
Суд | Онуфріївський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2020 |
Оприлюднено | 08.02.2023 |
Номер документу | 88164702 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Крадіжка |
Кримінальне
Онуфріївський районний суд Кіровоградської області
Шуліка О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні