Справа № 383/1312/19
Номер провадження 2/383/71/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 березня 2020 року Бобринецький районний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Замши О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Машкової О.В.,
представника позивача - адвоката Гольфіндера С.К.,
представника відповідача - голови сільської ради Гартман Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бобринець Кіровоградської області в залі судових засідань Бобринецького районного суду Кіровоградської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Апрелівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Бобринецького районного суду Кіровоградської області з позовом до Територіальної громади в особі Апрелівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 7,84 га, розташованої на території Володимиро-Іллінської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, яка належала померлому на праві приватної власності. Позивач є спадкоємцем за заповітом вказаної земельної ділянки та для оформлення своїх спадкових прав звернулася до нотаріуса, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом у зв`язку з пропущенням строку на прийняття спадщини. Зазначає, що шестимісячний строк для прийняття спадщини пропустила з поважних причин, оскільки не знала про наявність складеного ОСОБА_2 заповіту на її ім`я.
Посилаючись на вказані обставини, просила визначити їй додатковий строк тривалістю в один місяць для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою Бобринецького районного суду Кіровоградської області від 12.11.2019 року позовну заяву прийнято до розгляду та призначено підготовче судове засідання.
Під час підготовчого провадження задоволено клопотання представника позивача адвоката Гольфіндера С.К. про витребування доказів з Бобринецької державної нотаріальної контори.
Ухвалою суду від 18.02.2020 року підготовче провадження у справі закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити. Пояснив, що позивач являється спадкоємицею після смерті ОСОБА_2 , про наявність складеного на її ім`я заповіту дізналася від нотаріуса, тому вважає, що строк для прийняття спадщини пропущений з поважних причин.
Представник відповідача - голова Апрелівської сільської ради Гартман Н.В. не заперечила в задоволенні позовних вимог та визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 . Відзив на позов не надала.
Суд, вислухавши представника позивача та представника відповідача, вивчивши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, приходить до наступних висновків.
ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Володимиро-Іллінка Бобринецького району Кіровоградської області помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , виданого виконкомом Володимиро-Іллінської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області 07.12.2015 року (а.с.5).
За життя ОСОБА_2 набув у власність земельну ділянку площею 7,84 га., для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розміщену на території Володимиро-Іллінської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, що підтверджується копією державного акту на право приватної власності на землю серії IV-КР №041223, виданого 16.02.2001 року. (а.с.9).
Згідно заповіту, посвідченого 22.12.2006 року секретарем виконавчого комітету Володимиро-Іллінської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, зареєстрованого в реєстрі за № 43, встановлено, що ОСОБА_2 належну йому на праві приватної власності земельну ділянку заповідав ОСОБА_1 . (а.с.6).
Згідно ч.1 ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини ОСОБА_2 є день його смерті, тобто ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Частиною 1 статті 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Отже, шестимісячний строк для прийняття спадщини померлого ОСОБА_2 закінчився 05.06.2016 року.
Для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 позивач звернулася до державного нотаріуса Бобринецької державної нотаріальної контори Дроздової О.П., однак постановою від 14.02.2020 року їй відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з пропущенням шестимісячного строку для прийняття спадщини (а.с.35).
З інформаційних довідок зі Спадкового реєстру №59418345 від 14.02.2020 року та №59418394 від 14.02.2020 року (а.с.51-52) встановлено, що після смерті ОСОБА_2 заведено спадкову справу №21-2020 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 та наявний чинний заповіт, посвідчений 22.12.2006 року.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1369 ЦК України).
За змістом ст. 1217 ЦПК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч.2, 3 ст.1272 ЦК України за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до постанови Верховного Суду України 26 вересня 2012 року (справа № 6-85 цс 12), прийнятої за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, визначено, що правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Позивач звернулася з приводу спадщини ОСОБА_2 до нотаріальної контори лише у лютому 2020 року, тобто після закінчення встановленого законом шестимісячного строку для її прийняття.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст.82 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оцінивши надані позивачем докази по справі, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки вказані обставини в своїй сукупності свідчать про об`єктивність та поважність причини пропуску ОСОБА_1 встановленого законом шестимісячного строку з моменту відкриття спадщини ОСОБА_2 .
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивач має право спадкування після смерті ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки пропуск шестимісячного строку прийняття спадщини після смерті відбувся позивачем з поважних причин.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 12, 76-81, 258, 259, 263-265, 268, 273, 315, 354, 355 ЦПК України, ст.ст.1217, 1220, 1270, 1272 ЦК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк один місяць після набрання рішенням законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до п.п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди (Бобринецький районний суд Кіровоградської області).
Найменування сторін:
- позивач: ОСОБА_1 , проживає за адресою АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ;
- відповідач: Територіальна громада в особі Апрелівської сільської ради Бобринецького району Кіровоградської області, місцезнаходження за адресою Кіровоградська область, Бобринецький район, с. Апрелівське, вул. Віктора Куліша, 10.
Повне судове рішення складено 16.03.2020 року.
Суддя О.В. Замша
Суд | Бобринецький районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2020 |
Оприлюднено | 17.03.2020 |
Номер документу | 88214607 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бобринецький районний суд Кіровоградської області
Замша О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні