Справа № 237/4153/19
Провадження № 2-о/237/6/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.02.20 року м. Курахове
Мар`їнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Ліпчанського С. М.,
при секретарі: Бахтіяровій Н. В.,
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача ОСОБА_2 ,
свідок ОСОБА_3 ,
свідок ОСОБА_4 ,
свідок ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа: Степненська сільська рада про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем та як наслідок фактичне прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_1 звернулась до Мар`їнського районного суду Донецької області з заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем та як наслідок фактичне прийняття спадщини.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 . Померлий був односельцем заявниці, з квітня 2010 року ОСОБА_6 до моменту смерті проживав в будинку заявниці та працював у колишнього чоловіка заявниці. Заявниця за життя надавала йому матеріальну допомогу.
Встановлення факту проживання однією сім`єю необхідно заявнику для можливості прийняти та оформити спадкове майно, у встановленому законом порядку.
У судове засідання з`явилась заявниця, підтримала подану до суду заяву, просила її задовольнити.
У судове засідання представник зацікавленої особи не з`явився, подав до суду заяву про розгляд заяви за відсутності представника зацікавленої особи, просили рішення прийняти на розсуд суду.
У судове засідання з`явились свідки ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , які, кожен окремо, вказали, що померлий дійсно проживав в будинку ОСОБА_7 , допомагав їй по господарству, а заявниця в свою чергу дозволяла йому проживати та території її будинку та допомагала матеріально, продуктами харчування.
Дослідивши докази по справі в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Заявниця вказує, що померлий проживав з нею за адресою АДРЕСА_1 починаючи з квітня 2010 року і до моменту смерті.
заявниця з померлим були односельцями та знали один одного довгі роки. Померлий працював у її колишнього чоловіка ОСОБА_8 , допомагав по господарству. Померлий фактично був безхатьком, через те, що житловий будинок в якому він проживав раніше довготривалий час не ремонтувався, в ньому відсутнє було світло, опалення та інші життєво необхідні умови для проживання такі як вода і туалет. Будинок занедбаний та не придатний для проживання.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_6 , про що 18.07.2017 року виконкомом Степненської сільської ради Мар`їнського району Донецької області складено відповідний актовий запис за № 24, відповідно до свідоцтва про смерть Серія НОМЕР_1 .
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Спадкодавець на випадок своєї смерті заповіт не залишив.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України у разі відсутності заповіту має місце спадкування за законом. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України спадкодавці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 кодексу.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст. 1262 ЦК України у другу чергу право на спадкування за законом мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід, як з боку батька так і з боку матері.
Відповідно до ст. 1263 ЦК України у третю чергу право на спадкування за законом мають рідні дядько та тітка спадкодавця.
Спадкоємці першої, другої, третьої черги у спадкодавця відсутні.
Відповідно до ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Інформацію про відмову від спадщини до суду не подано.
Згідно ч. 2 ст. 256 ЦПК України , суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Пункт 2 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року передбачає, що якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Частиною 3 ст. 235 ЦПК України закріплено, що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Пункт 23 Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року передбачає, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Таким чином, суд дійшов висновку, що заява є законною та такою, що підлягає задоволенню.
На підставі Постанови Пленуму ВСУ Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 року , ст.ст. 3 , 11 , 15 , 57 , 197 , 208 , 209 , 212-215 , 223 , 234 , 235 , 256 , 259 , 294 , 296 ЦПК України , -
ВИРІШИВ :
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем та як наслідок фактичне прийняття спадщини - задовольнити.
Встановити факт спільного проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , 1968 року народження, та ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом понад п`яти років до дня смерті ОСОБА_6 .
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 (паспорт № НОМЕР_2 , виданий органом 1474, ІНФОРМАЦІЯ_2 ) після смерті ОСОБА_6 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана в судову палату по цивільним справам Донецького апеляційного суду через Мар`їнський районний суд протягом тридцяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя С. М. Ліпчанський
Дата документу 04.02.20 року
Суд | Мар`їнський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2020 |
Оприлюднено | 24.03.2020 |
Номер документу | 88366109 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Мар`їнський районний суд Донецької області
Ліпчанський С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні