24.03.2020
Справа № 637/9/20
2/637/50/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
19 березня 2020 року селище Шевченкове
Шевченківський районний суд Харківської області в складі:
головуючого судді - Стеганцова С.М.,
за участю секретаря - Реуцької Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Акціонерного товариства ОТП Банк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
встановив:
1.Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Представник позивача за довіреністю звернулась до Шевченківського районного суду Харківської області із позовом до відповідача про стягнення заборгованості за кредитним договором, який обґрунтувала наступним.
12 лютого 2018 року між Акціонерним товариством ОТП Банк , як банком, та ОСОБА_1 , як позичальником, було укладено договір про видачу і обслуговування міжнародних кредитних пластикових карток шляхом підписання заяви-анкети про надання банківських послуг № 0134/980/020214167/1 від 12.02.2018 року.
Відповідно до умов договору позивач зобов`язався відкрити відповідачу картковий рахунок в валюті рахунку, надати картку та виконувати розрахункове обслуговування платіжних операцій, здійснених відповідачем з використанням картки. Вищезазначений договір набув чинності з дати його розміщення на офіційному сайті банку, для клієнта - з дати підписання ним заяви-анкети про надання банківських послуг АТ ОТП Банк , та діє до прийняття сторонами чи однією із сторін рішення про його розірвання та за умови належного виконання сторонами інших положень договору. Невід`ємну частину договору складають: заява-анкета про надання банківських послуг АТ ОТП Банк , правила користування карткою, тарифи банку, інформація про держателя, інформаційний листок з умовами кредитування (паспорт споживчого кредитування).
Шляхом підписання заяви-анкети про надання банківських послуг відповідач підтвердив, що банк надав йому в письмовій формі та в повному обсязі інформацію, передбачену законодавством, що захищає права споживача; він перед укладенням договору ознайомлений з інформацією, визначеною паспортом споживчого кредиту, необхідною для отримання кредиту на сприятливих для клієнта умовах; з договором, правилами, інформаційним листом, тарифами банку що розміщені на офіційному сайті банку, ознайомлений і згодний, а також зобов`язується їх належно виконувати; отримав свій примірник заяви-анкети, інформаційний листок та іншу документацію.
Отже, банк свої зобов`язання згідно з умовами договору виконав, відкрив відповідачу картковий рахунок в валюті рахунку, надав картку та виконував розрахункове обслуговування платіжних операцій, здійснених відповідачем з використанням картки, а відповідач взяті на себе зобов`язання, виконував з істотними порушеннями умов договору, що призвело до виникнення заборгованості.
Виходячи з розрахунку заборгованості за договором № 0134/980/020214167/1 від 12.02.2018 року, в якому зазначено рух коштів по картковому рахунку, станом на 06.11.2019 року розмір загальної заборгованості становить 28312,10 грн., яка складається з: суми заборгованості по тілу кредиту - 21050,00 грн.; суми заборгованості за відсотками - 7262,10 грн., яку позивач по справі просить стягнути з відповідача.
Відповідно до ч.4 ст.19 ЦПК України , спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
В порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи , як зазначено в ч.1 ст.274 ЦПК України , до ста прожиткових мінімумів.
Відповідач в судове засідання не з`явився, хоча належним чином відповідно до п.2 ч.7 ст.128 ЦПК України , був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується листом виконавчого комітету Шевченківської селищної ради від 31.01.2020 р. за №121 щодо місця реєстрації ОСОБА_1 (а.с.46), рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. а.с.51,58).
Відповідно до ст.131 ЦПК України , учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають офіційної електронної адреси та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому судові адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає або не знаходиться.
Відповідач не повідомив суд про зміну свого місця проживання, отже слід вважати, що відповідач отримав судові повістки про дату, час та місце розгляду справи.
Оскільки від відповідача не надійшло до суду повідомлення по місцю реєстрації про причини неявки, то суд, зі згоди позивача, ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України .
У встановлений строк відзиву на позовну заяву до суду від відповідача не надійшло, а тому в силу ч.8 ст.178 ЦПК України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Представник позивача надав до суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити (а.с.55 ).
2.Процесуальні дії, заяви, клопотання.
Ухвалою Шевченківського районного суду Харківської області від 11 січня 2020 року позовну заяву Акціонерного товариства ОТП Банк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості залишено без руху.
Ухвалою Шевченківського районного суду Харківської області від 18 лютого 2020 року позовну заяву Акціонерного товариства ОТП Банк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості після усунення представником позивача недоліків прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження.
13 березня 2020 р. від представника позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.
Суд, дослідивши надані позивачем документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що між сторонами виникли правовідносини, що виникають з зобов`язального права, пов`язані із правовими наслідками порушення зобов`язання та відповідальністю за порушення зобов`язання.
За змістом ст.ст. 12 , 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Ст.13 ЦПК України визначено, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних та юридичних осіб, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що 12 лютого 2018 року між Акціонерним товариством ОТП Банк , як банком, та ОСОБА_1 , як позичальником, було укладено договір про видачу і обслуговування міжнародних кредитних пластикових карток шляхом підписання заяви-анкети про надання банківських послуг № 0134/980/020214167/1 від 12.02.2018 року ( а.с 13-16).
Відповідно до п.3.1. вищезазначеного договору позивач зобов`язався відкрити відповідачу картковий рахунок в валюті рахунку, надати картку та виконувати розрахункове обслуговування платіжних операцій, здійснених відповідачем з використанням картки.
Відповідно до п.5.1. договору, договір набув чинності з дати його розміщення на офіційному сайті банку, для клієнта - з дати підписання ним заяви-анкети про надання банківських послуг АТ ОТП Банк , та діє до прийняття сторонами чи однією із сторін рішення про його розірвання та за умови належного виконання сторонами інших положень договору. Відповідно до п.5.4. договору, договір діє до повного виконання сторонами своїх зобо`язань за ним.
Відповідно до п.7.4. договору, невід`ємну частину договору складають: заява-анкета про надання банківських послуг АТ ОТП Банк , правила користування карткою, тарифи банку, інформація про держателя, інформаційний листок з умовами кредитування (паспорт споживчого кредитування).
Шляхом підписання заяви-анкети про надання банківських послуг відповідач підтвердив, що банк надав йому в письмовій формі та в повному обсязі інформацію, передбачену законодавством, що захищає права споживача; він перед укладенням договору ознайомлений з інформацією, визначеною паспортом споживчого кредиту, необхідною для отримання кредиту на сприятливих для клієнта умовах; з договором, правилами, інформаційним листом, тарифами банку що розміщені на офіційному сайті банку, ознайомлений і згодний, а також зобов`язується їх належно виконувати; отримав свій примірник заяви-анкети, інформаційний листок та іншу документацію.
Відповідно до п.7.2.1. правил користування карткою, банк має право змінювати та доповнювати тарифи банку, тарифний пакет приватного банківського обслуговування (для РВ-клієнтів) та/чи правила користування карткою з попереднім повідомленням клієнта за 30 календарних днів до дати застосування нових тарифів та/чи правил користування карткою. Повідомлення про зміну тарифів та/або правил здійснюється банком шляхом розміщення відповідної інформації про нові тарифи та/чи правила користування карткою на стендах в приміщенні банку, а також на офіційному сайті банку. Клієнт зобов`язується самостійно відслідковувати інформацію банку стосовно зміни тарифів і правил. У випадку незгоди з новими тарифами та/чи правилами клієнт має право розірвати договір у порядку, визначеному договором.
Відповідно до п. 8.2.4. правил користування карткою, за згодою сторін, розмір кредитного ліміту може бути збільшено чи зменшено банком. Розмір кредитного ліміту визначається банком на підставі внутрішніх розрахунків, за умови позитивної кредитної історії держателя/клієнта протягом строку користування кредитною лінією та не може перевищувати граничних меж, визначених продуктом. В будь-який час строку дії договору банк має право змінити розмір кредитної лінії (зменшити чи збільшити) без зазначення причин такої зміни. Укладенням договору держатель картки (відповідач по справі) погоджується із запропонованим розміром кредитної лінії та порядком зміни розміру кредитної лінії.
Відповідно до п. 8.2.5. правил користування карткою банк має право закрити кредитну лінію та/або заблокувати платіжну картку по картковому рахунку держателя, без зазначення причини відмови, у тому числі в разі погіршення фінансового стану держателя та/або несвоєчасного виконання договірних зобов`язань перед банком.
Відповідно до п. 8.5. правил користування карткою, за користування кредитом, банк нараховує проценти, які розраховуються банком на підставі процентної ставки, розмір якої визначається тарифами банку, та на дату укладення договору розмір процентної ставки зазначений в заяві-анкеті, що є невід`ємною частиною Договору.
Згідно заяви-анкети, на дату її укладення розмір процентної ставки становив 5% в місяць, а впродовж пільгового періоду розмір процентної ставки становить 0,01 % річних (тривалість пільгового періоду може коливатись від 52 до 55 днів, згідно Паспорту).
Відповідно до п.8.6. правил користування карткою, за здійснення розрахункового обслуговування кредиту банк стягує плату в розмірі, передбаченому тарифами Банку.
Згідно тарифів банку, встановлено штраф за прострочення внесення суми мінімального платежу, одноразово за кожний факт виникнення прострочення у розмірі 150,00 грн. В разі, якщо сума простроченої заборгованості менше 50 грн. включно, штраф за прострочення погашення суми мінімального платежу не застосовується.
Отже, банк видав відповідачу кредитну картку типа Мaster Card Gold Мані на кармані легка згідно паспорту споживчого кредиту, а останній взяті на себе зобов`язання виконував з істотними порушеннями, що призвело до виникнення заборгованості.
17.05.2019 року з метою досудового врегулювання спору на адресу за місцем реєстрації відповідача було направлено вимогу про дострокове виконання грошових зобов`язань, яку ним було проігноровано.
4.Мотивована оцінка аргументів сторін.
Позивач обґрунтовує позов тим, що банк прийняті на себе зобов`язання згідно з умовами договору було виконано, відкрито відповідачу картковий рахунок в валюті рахунку, надано картку та виконано розрахункове обслуговування платіжних операцій, здійснених відповідачем з використанням картки, а відповідач взяті на себе зобов`язання, виконував з істотними порушеннями умов договору, що призвело до виникнення заборгованості. Станом на 06.11.2019 року розмір загальної заборгованості відповідача становить 28312,10 грн., яка складається з: суми заборгованості по тілу кредиту - 21050,00 грн.; суми заборгованості за відсотками - 7 262,10 грн.
Відповідач ухиляється від виконання своїх зобов`язань за договором і не погашає заборгованість за договором, що є порушенням договору і законних прав та інтересів банка.
Доводи позивача, викладені в позовній заяві, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні та заслуговують на увагу.
Відповідачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів того, що прийняті на себе зобов`язання ним виконано належним чином відповідно до укладеного договору та вимог діючого законодавства України.
За змістом ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Згідно зі ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
5.Чи були і ким порушенні права, за захистом яких мало місце звернення до суду.
З вищенаведеного і доказів, які містяться в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що мало місце порушення прав позивача зі сторони відповідача, оскільки відповідно до ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).
Позивачем прийняті на себе зобов`язання згідно з умовами договору було виконано в повному обсязі, відкрито відповідачу картковий рахунок в валюті рахунку, надано картку та виконано розрахункове обслуговування платіжних операцій, здійснених відповідачем з використанням картки, а відповідачем прийняті на себе зобов`язання щодо повернення кредитних коштів у встановленому розмірі та строки, виконано з істотними порушеннями умов договору, що призвело до виникнення заборгованості за договором, станом на 06.11.2019 року розмір якої становить 28312,10 грн.
6. Норми права, що регулюють спірні правовідносини та мотиви їх застосування.
При укладенні кредитного договору сторони керувались наступним.
За змістом ст.ст.626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Ч.1ст.638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Ч.1 ст.509 ЦК України, встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно ч.1 ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст.629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.599 ЦК України , зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Сутність кредитного договору передбачена ч.1 ст.1054 ЦК України, відповідно до якої за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки.
Відповідно до ст.1050 ЦК України , якщо договором встановлений обов`язок позивачльника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець маэ право вимагати дострокового повернення частини позики, що залищається, та сплати процентів, належних йому відповідно до ст.1048 ЦК України.
Таким чином, при укладенні між позивачем та відповідачем договору було досягнуто згоди по всім істотним умовам договору, умовам, необхідним для договорів даного виду договорів, а також усім тим умовам, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Умовами кредитного договору передбачено порядок та умови погашення кредиту, погашення заборгованості по кредиту, сплата нарахованих за період користування кредитом відсотків, комісії за користування кредитом та інших витрат.
Боржник, який порушив зобов`язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки, крім того, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Акціонерне товариство ОТП Банк свої зобов`язання за договором виконало в повному обсязі, проводило розрахункове обслуговування платіжних операцій, здійснених відповідачем, а відповідачем використано кредитні кошти позивача та не повернуто їх позивачу в повному обсязі.
Відповідач взятих на себе зобов`язань за договором не виконав, в зв`язку з чим станом на
06.11.2019 року розмір загальної заборгованості відповідача становить 28312,10 грн., яка складається з:
-суми заборгованості по тілу кредиту - 21 050,00 грн.;
-суми заборгованості за відсотками - 7 262,10 грн.
Згідно вимог норм ст.ст. 526, 527, 530 ЦК України зобов`язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.
Відповідачем не надано суду заперечень проти позову, належних та допустимих доказів суду в розуміння ст. 76-78 ЦПК України з приводу щодо несплати суми кредиту.
7.Судові витрати.
Судовий збір, сплачений позивачем при подачі позову до суду, згідно ст.141 ЦПК України необхідно стягнути з відповідача.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 19, 76-78, 81, 141, 258, 259, 263-265, 274, 280-289 ЦПК України, ст. ст.509, 526, 527, 530, 599, 610, 625, 626, 628, 638, 1048, 1050, 1054 ЦК України, суд , -
в и р і ш и в:
Позовну заяву Акціонерного товариства ОТП Банк до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідент.номер: НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства ОТП Банк (01601, м. Київ, вул. Жилянська, 43, код ЄДРПОУ 21685166, рахунок № НОМЕР_2 , МФО 300528) заборгованість у розмірі 28 312,10 гривень по картковому рахунку за договором №0134/980/020214167/1 від 12.02.2018 року.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідент.номер: НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства ОТП Банк (01601, м. Київ, вул. Жилянська, 43) судовий збір у розмірі 1 921,00 гривень (UА583005280000064995901900000, МФО 300528, код ЄДРПОУ 21685166).
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Харківського апеляційного суду через Шевченківський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Дата складання повного тексту судового рішення 24.02.2020 року.
Позивач: Акціонерне товариство ОТП Банк , місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Жилянська, 43, код ЄДРПОУ 21685166, рахунок для погашення заборгованості №UА213005280000029090900900000, МФО 300528, рахунок для погашення судового збору UА583005280000064995901900000, МФО 300528.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець смт. Шевченкове Шевченківського району Харківської області, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , ідент.номер: НОМЕР_1 .
Суддя
Шевченківського районного суду
Харківської області С.М. Стеганцов
Суд | Шевченківський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.03.2020 |
Оприлюднено | 25.03.2020 |
Номер документу | 88395242 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Шевченківський районний суд Харківської області
Стеганцов С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні