Справа № 520/1620/19
Провадження № 1-кс/947/3198/20
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.03.2020 року
Слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_3 , про дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про обрання відносно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою,
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання, слідчим управлінням ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12019160000000042, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212, ч.1 ст.255 КК України, за підозрою ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.255, ч.5 ст.27, ч.4 ст.28, ч.3 ст.212КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , в період з осені 2011 року до березня 2014 року, умисно приймав участь у тяжких та особливо тяжких злочинах, вчинюваних злочинною організацією, зокрема: у пособництві в умисному ухиленні від сплати зборів (обов`язкових платежів), що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненому службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до бюджетів коштів в особливо великих розмірах, вчиненому за попередньою змовою групою осіб, у складі злочинної організації; у пособництві в фіктивному підприємництві, тобто створенні або придбанні суб`єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб) з метою прикриття незаконної діяльності, яке заподіяло велику матеріальну шкоду державі у складі злочинної організації.
Суть діяльності злочинної організації полягала у створенні та реєстрації ряду фіктивних суб`єктів підприємницької діяльності (юридичних осіб резидентів та нерезидентів) з метою прикриття незаконної діяльності, пов`язаної із ввезенням на територію України та розповсюдженням нафтопродуктів, відкриттям митних складів на нафтобазах, розташованих у різних областях України, для розміщення на них нафтопродуктів та їх митного оформлення, документальним оформленням фіктивного вивезення нафтопродуктів за територію України, реалізацією нафтопродуктів підприємствам - нафтотрейдерам (резидентам України), організацією підроблення первинних фінансово-господарських документів щодо здійснення продажів нафтопродуктів; зарахуванням, списанням та переведенням безготівкових коштів, які надійшли на банківські рахунки фіктивних підприємств, подальшої легалізації (відмивання) доходів, отриманих злочинним шляхом, координацією та сприянням незаконній діяльності службовими особами Державної митної служби України.
Метою злочинної організації ОСОБА_6 було отримання незаконного збагачення за рахунок коштів, не сплачених до державного бюджету у вигляді обов`язкових податків, зборів та платежів, які мали б бути сплачені у випадку випуску у вільний обіг на митній території України імпортованих нафтопродуктів.
Взявши на себе функцію загального керівництва злочинною організацією, ОСОБА_6 залучив до участі в ній як співорганізаторів довірених осіб із свого найближчого оточення, які мали відповідну кваліфікацію, а також достатній досвід роботи у сфері нафтопереробки, перевалки нафтопродуктів та їх оптової реалізації, а також осіб з достатнім досвідом управління суб`єктами господарювання, діяльність яких, зокрема, пов`язана із здійсненням будь-яких операцій із нафтопродуктами.
Для реалізації розробленого плану злочинної діяльності ОСОБА_6 організував створення ряду суб`єктів господарської діяльності, як вітчизняних, а саме: ТОВ «Зовнітрансгаз» (код 37860735), ТОВ «Цикловаст» (код 38674635), ПП «Фірма «Армада-Плюс» (код ЄДРПОУ 34525053), ТОВ «Газ Україна-2020»(код 37428778), ТОВ «Торговий дім «ВЕТЕК» (код 38809821), а також інші невстановлені суб`єкти підприємницької діяльності, так і підприємств-нерезидентів.
Для надання злочинній діяльності легального вигляду та створення позитивного іміджу в суспільстві, ОСОБА_6 вирішив об`єднати фіктивні підприємства єдиними брендами - групами компаній, спочатку - у 2011 році, «ГазУкраїна-2009», а пізніше, у лютому 2013 року - «Східно-Європейська паливно-енергетична компанія» («СЄПЕК»). З цією метою зареєстровані відповідні однойменні материнські підприємства у формі товариств з обмеженою відповідальністю.
З використанням останніх, а також фіктивних суб`єктів господарської діяльності резидентів та підконтрольних офшорних компаній - нерезидентів, на територію України ввозились нафтопродукти в митному режимі «транзит» та в подальшому на підставі підроблених документів нібито вивозились за межі митної території України на адресу вищевказаних підконтрольних офшорних компаній.
Крім того, за вказівкою ОСОБА_6 у період з січня 2012 року по лютий 2014 року члени злочинної групи підшукали та взяли в оренду від імені ТОВ «Зовнітрансгаз», ТОВ «Цикловаст», ПП «Фірма «Армада-Плюс» бази зберігання нафтопродуктів, якими вони фактично керували, та які вони використовували для незаконної реалізації нафтопродуктів.
Також, членами злочинної організації у 2013 році придбано ПАТ «Одеський НПЗ» з метою прикриття фіктивної переробки і реекспорту нафтопродуктів за контрактами з компаніями-нерезидентами, які в дійсності реалізовувались на території України без сплати обов`язкових платежів (зборів).
Водночас, з метою документального забезпечення фіктивного вивезення нафтопродуктів за межі митної території України, 22.11.2011 ОСОБА_6 для забезпечення реалізації злочинної схеми з ухилення від сплати податків придбано ТОВ «Лагуна-Рені», розташований за адресою: Одеська область, м. Рені, вул. Дунайська, 188-Б.
До складу злочинної організації був залучений ОСОБА_5 , якого визначено в якості керівника «напрямку фіктиви». При цьому, на нього, як члена злочинної організації, були покладені наступні, передбачені злочинним планом організації функції, а саме: здійснення вербування осіб, які погодилися б за винагороду на своє ім`я зареєструвати підприємство без мети заняття підприємницькою діяльністю, реєстрація на цих осіб фіктивних суб`єктів підприємницької діяльності, організація відкриття в банківських установах рахунків фіктивних підприємств, які використовуватимуться для незаконного перерахування коштів, отриманих внаслідок продажу не розмитнених нафтопродуктів, а також легалізації незаконно отриманих прибутків, забезпечення юридичного супроводу діяльності фіктивних підприємств, видача разової або щомісячної винагороди особам, на яких були зареєстровані фіктивні підприємства; здійснення контролю за корпоративними правами та активами фіктивних підприємств шляхом оформлення від імені фіктивних засновників цих суб`єктів господарювання довіреностей на їх імена щодо управління та розпорядження корпоративними правами зазначених підприємств.
Так, відповідальний за створення та придбання фіктивних суб`єктів господарювання у складі злочинної організації ОСОБА_5 , з метою здійснення фіктивного підприємництва, як самостійно, так і використовуючи невстановлених слідством осіб, підшукував осіб на ім`я яких в подальшому проводилась державна реєстрація підприємств. З метою контролю зареєстрованих суб`єктів господарювання ОСОБА_5 отримував від учасників (засновників) доручення на управління та розпорядження корпоративними правами суб`єктів господарювання. Довіреності отримані ОСОБА_5 посвідчувались фактично в одного приватного нотаріуса, а саме: Харківський міський приватний нотаріус ОСОБА_7 .
Так, в період часу з вересня 2011 року до кінця 2013 року ОСОБА_5 та невстановлені слідством особи, які діяли у відповідності до злочинного плану, перебуваючи на території м.Харкова та Харківської області, залучили як засновників та директорів фіктивних підприємств ОСОБА_8 (ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 30.08.2018звільнено від кримінальної відповідальності передбаченої ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 205 КК України у зв`язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України), ОСОБА_9 (засуджена вироком Приморського районного суду м.Одеси 07.06.2018 за ч. 2 ст. 28 , ч. 2 ст. 205, ч.1 ст. 256 КК України), ОСОБА_10 (засуджений вироком Червонозаводського районного суду м.Харкова 09.04.2015 за ч. 2 ст.205 КК України), ОСОБА_11 (засуджений вироком Комінтернівського районного суду м.Харкова 16.03.2017 за ч. 2 ст.205, ч. 1 ст. 256 КК України), ОСОБА_12 (ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 29.10.2018 звільнено від кримінальної відповідальності передбаченої ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 205 КК України у зв`язку із закінченням строку давності притягнення до кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України) та інших невстановлених осіб, які погодились за грошову винагороду зареєструвати на своє ім`я підприємство без мети заняття підприємницькою діяльністю.
В результаті вказаних злочинних дій членами злочинної організації, створеної ОСОБА_6 , за співучасті ОСОБА_5 , за період з 07.12.2012 по 28.02.2014 спричинено Державі України збитки у виді не сплати митних платежів на суму 1 806 381 226,71 грн., у тому числі: податок на додану вартість 975 628 168, 50 грн., акцизний податок 803 716 151, 60 грн., екологічний податок 27 036 905, 61 грн., з них у період з 2012 до 01.08.2013 сума митних платежів становить 545 338 802, 89 грн. та з 01.08.2013 по 28.02.2014 сума митних платежів становить 1 261 042 423, 82 грн., що підтверджується висновком судової економічної експертизи № 46 Е від 28.04.2017. Сума заподіяних матеріальних збитків більш ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, встановлений на момент вчинення злочинів, та являється тяжкими наслідками.
В судовому засіданні прокурор клопотання про надання дозволу на затримання підозрюваного підтримав у повному обсязі.
Заслухавши думку прокурора, вивчивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Відповідно до ч.1ст.188 КПК Українипрокурор, слідчий за погодженням з прокурором має право звернутися із клопотанням про дозвіл на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Згідно п.1 ч.2 ст.188 КПК України, вказане клопотання може бути подане одночасно з поданням клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або зміни іншого запобіжного заходу на тримання під вартою.
Відповідно до ч.4 ст.189 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у наданні дозволу на затримання підозрюваного, обвинуваченого з метою його приводу, якщо прокурор не доведе, що зазначені у клопотанні про застосування запобіжного заходу обставини вказують на наявність підстав для тримання під вартою підозрюваного, обвинуваченого, а також є достатні підстави вважати, що підозрюваний, обвинувачений переховується від органів досудового розслідування чи суду; одержавши відомості про звернення слідчого, прокурора до суду із клопотанням про застосування запобіжного заходу, підозрюваний, обвинувачений до початку розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу вчинить дії, які є підставою для застосування запобіжного заходу і зазначені у статті 177 цього Кодексу.
Як вбачається з клопотання та наданих в його обґрунтування матеріалів, 09.01.2019 року, у кримінальному провадженні № 12018160000000245 від 14.03.2018 року складено повідомлення про підозру ОСОБА_5 у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч.5 ст.27, ч.4 ст.28, ч.2 ст.205, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 212 КК України.
21.01.2019 року матеріали досудового розслідування відносно ОСОБА_5 виділені з кримінального провадження № 12018160000000245 в окреме провадження за № 12019160000000042.
23.12.2019 року, у кримінальному провадженні № 12019160000000042 від 21.01.2019 складено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри та про нову підозру ОСОБА_5 у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 28, ч. 3 ст. 212КК України.
Підозра ОСОБА_5 у скоєнні інкримінованих йому кримінальних правопорушень повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Так, ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні ряду умисних злочинів, у тому числі і особливо тяжкий, за який передбачено покарання у вигляді позбавлення волі строком від п`яти до дванадцяти років.
Органом досудового розслідування доведено, що підозрюваний на теперішній час умисно ухиляється від явки до СУ ГУНП в Одеській області для проведення за його участю слідчих та процесуальних дій, тим самим перешкоджає проведенню досудового розслідування у кримінальному провадженні, в зв`язку з чим ці обставини свідчить про неможливість запобігання ризикам шляхом застосування більш м`яких запобіжних заходів ніж тримання під вартою.
Крім того, слідчий суддя бере до уваги і те, що відповідно до ухвал слідчого судді Київського районного суду міста Одеси від 28.01.2019 року, 13.09.2019 року та 15.01.2020 року вже було надано дозвіл на затримання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,з метоюйого приводудля участів розглядіклопотання прообрання відноснонього запобіжного заходуу виглядітримання підвартою,однак строкдії зазначенихухвал сплив,а місцезнаходження підозрюваногодо теперішньогочасу встановитине вдалосяможливим,тобто підозрюваний ОСОБА_5 до теперішньогочасу переховуєтьсявід органівдосудового розслідування.
На підставі викладеного, слідчий суддя, з урахуванням обґрунтованості клопотання сторони обвинувачення, наявності підстав для задоволення поданого клопотання приходить до переконання, що клопотання про надання дозволу на затримання ОСОБА_5 з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою підлягає задоволенню.
Приймаючи до уваги викладене, вважаю можливим встановити строк дії ухвали протягом двох місяців.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст.177,178,188-190, 194,309 КПК України, слідчий суддя
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором відділу прокуратури Одеської області ОСОБА_13 про дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про обрання відносно нього запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою задовольнити.
Надати дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в м.Харкові, українця, громадянина України, мешкаючего за адресою: АДРЕСА_1 з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
Ухвала продозвіл на затримання втрачає свою дію 25.06.2020 року, або після приводу підозрюваного до суду для участі в розгляді клопотання про обрання відносно нього запобіжного заходу.
Затримана на підставі ухвали слідчого судді особа не пізніше тридцяти шести годин з моменту затримання повинна бути звільнена або доставлена до суду, який постановив ухвалу про дозвіл на затримання з метою приводу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 25.03.2020 |
Оприлюднено | 07.02.2023 |
Номер документу | 88413085 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про застосування запобіжних заходів тримання під вартою |
Кримінальне
Київський районний суд м. Одеси
Чаплицький В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні